Nedeľa, 26. máj 2019
Meniny má Dušan | zajtra Iveta

Príhovor primátorky mesta Prešov počas Ustanovujúceho zasadnutia MsZ

Dnes sa v Prešove uskutočnilo Ustanovujúce zasadnutie Mestského zastupiteľstva, počas ktorého zložila sľub primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová a 31 poslancov zvolených v Komunálnych voľbách 2018.

Príhovor primátorky mesta Prešov
Príhovor primátorky mesta Prešov

Vážení poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, vážené excelencie, vzácni hostia,

Stretávame sa vo vzácnej a slávnostnej chvíli, keď, rešpektujúc vôľu Prešovčanov, preberáme na seba zodpovednosť za naše mesto Prešov a zároveň otvárame ďalšiu etapu jeho dynamického rozvoja.

Podľa britskej umelkyne Márie Robinsonovej sa nikto nemôže vrátiť a vytvoriť nový začiatok, no každý môže začať dnes. Preto, nech je dnešok začiatkom, no zároveň aj pokračovaním v napĺňaní cieľov, ktoré sme si dali pred štyrmi rokmi práve v týchto nádherných historických priestoroch.

Za uplynulé 4 roky sa nám podarilo veľa vecí zmeniť k lepšiemu. V oblasti dopravy - rekonštrukcie ciest a chodníkov ocenili nielen obyvatelia obytných zón, ale aj priemyselných častí na Budovateľskej ulici a Širpe. Zlepšili sme statickú dopravu vybudovaním nových parkovacích miest. Nechýbala nám odvaha pri investíciách do športovísk, zrekonštruovali sme cyklistický velodróm, jediný svojho druhu na Slovensku. Veľmi si cením spoluprácu s Prešovským samosprávnym krajom pri výstavbe futbalového štadióna a začali sme aj s nevyhnutnou rekonštrukciou zimného štadióna.

V oblasti kultúry a športu sme popri osvedčených podujatiach prilákali do centra mesta tisíce účastníkov a divákov unikátnymi, živými predstaveniami. Veľkú priazeň si vyslúžil Koncert rodákov, napriek neprajnému počasiu. K novým podujatiam, ktoré si už vybudovali meno, patria aj Festival architektúry a dizajnu a Medzinárodný festival dychových orchestrov. Štyri úspešné ročníky majú za sebou aj cykloprojekty Tour de Prešov a Prešovský cyklomaratón, tohto roku pribudlo aj nové bežecké podujatie Half Marathon.

Podporujeme mladé rodiny, pre ktoré sme pred niekoľkými týždňami získali 68 nových nájomných bytov. Myslíme aj na zamestnanie, úplne sme obsadili priemyselný park, pribudli nám novovytvorené pracovné miesta. Atraktívne, modernejšie kontúry nadobúda aj vstupná brána do Prešova - predstaničný priestor. Zaznamenali sme zvýšený počet turistov, aj vďaka novozaloženej Oblastnej organizácii cestovného ruchu.

Urobili sme veľmi veľa dobrej a poctivej práce, a preto je dôležité v tempe, ktoré sme nastavili, pokračovať a ďalej zveľaďovať naše mesto. A spolu s Vami, milí znovuzvolení, ale aj novozvolení poslanci, chcem naďalej uvádzať do života nové strategické projekty. Nepoľavím vo svojom úsilí pre úspešné dobudovanie diaľničného obchvatu a pripravovaného severného obchvatu R4 v plnom profile. Mojím veľkým cieľom je prepojenie Sibírskej so Šalgovíkom. Dozrel čas realizácie Jarkovej i Slovenskej ulice v historickom centre nášho mesta. A samozrejme, nechcem zabudnúť ani na zahájenie výstavby prvej etapy centrálneho mestského parku či revitalizáciu Záhrady umenia a ďalších verejných priestranstiev. Som si vedomá, že pri napĺňaní týchto plánov budem potrebovať nielen pomoc Vás, poslancov, ale aj mnohých ďalších. Som odhodlaná spolupracovať s každým, kto svoju pomoc ponúka čestne, odborne, zodpovedne, nezištne pre nás, všetkých Prešovčanov.

Zároveň chcem zablahoželať novozvoleným poslancom, ktorých si Prešovčania vybrali ako svojich zástupcov počas nasledujúcich štyroch rokov. Prajem Vám najmä veľa síl, inšpirácie a trpezlivosti pri napĺňaní Vášho mandátu pre mesto Prešov a jeho občanov. Prajem sebe, ale aj Vám, aby naša vzájomná spolupráca bola plnohodnotná a slúžila najmä pre dobro našich občanov. Aby sa im v Prešove žilo radostne a pokojne, radi sa sem vracali a najmä, aby tu po získaní vzdelania zostali žiť a pracovať.

Tu je na mieste vyjadriť vďačnosť a úctu Vám, milí kolegovia - poslanci, ktorí v tejto službe Prešovčanom už nepokračujete. Ďakujem za Vašu prácu, angažovanosť, podporu a úsilie pri napĺňaní našich spoločných cieľov. Ďakujem Vám za to, že sme spoločne počas štyroch rokov naše mesto „rozhýbali“, že sme sa veľkými krokmi pustili do jeho obnovy a že sa nám veľa vecí podarilo nielen začať, ale aj splniť.

Mohlo by Vás zaujímať
Niečo staré, niečo nové, niečo požičané, niečo modré
Žiaci ZŠ Matice slovenskej privítali v Prešove svojich zahraničných kamarátov. Vďaka projektu Erasmus+, ktorý nesie názov "Niečo staré, niečo nové, niečo požičané, niečo modré" im predstavia aj slovenské ľudové tradície a remeslá.
Delňa v novom šate – architektonická súťaž
Prírodné kúpalisko Delňa bolo po dlhé roky miestom nielen letnej rekreácie, ale obľúbenou oddychovou lokalitou. Mnohí Prešovčania na letá strávené na Delni radi spomínajú a určite si želajú, aby ju mohli využívať celoročne. Mesto Prešov preto aj naďalej pokračuje v jej zveľaďovaní.
Mesto Prešov predstavilo ďalší strategický dokument
Je ním Manuál tvorby verejných priestranstiev, ktorý definuje pojem verejný priestor ako: „ulicu, námestie, nábrežie, park, trhovisko a iné prístupné verejnosti bez obmedzenia (okrem časového obmedzenia), ktoré bez ohľadu na vlastnícke vzťahy slúžia na všeobecné užívanie, ak osobitý zákon neustanovuje inak.“ (Architektonické štúdio Atrium s.r.o. , 2018, Manuál tvorby verejných priestranstiev)
Hlavná ulica bude v stredu patriť bežcom a silákom
Voľný sviatočný deň si môžete v stredu 8. mája 2019 v Prešove spríjemniť hneď niekoľkými športovými podujatiami. Na Velodrome Prešov sa stretne cyklistická elita, Hlavná ulica zas bude patriť silným mužom a tým, ktorí preveria svoju kondičku na 59. ročníku Večerného behu Prešovom.
Ako sa nedať zneužiť
Fórum pre pomoc starším – národná sieť v spolupráci Mestským úradom Prešov a Prešovským samosprávnym krajom pozývajú na konferenciu Zneužívanie a násilie na starších - nový fenomén v spoločnosti
Dobrovoľníci v týchto dňoch skrášľujú celý kraj
Festival priateľstva a dobrovoľníckej činnosti Milujem svoje mesto je v plnom prúde. Len v Prešove sa do projektu zapojilo 2000 dobrovoľníkov. Tento rok však dobrovoľníci skrášľujú celý kraj.
Dobrovoľníctvo spája mesto a kraj
Obľúbený festival priateľstva a dobrovoľníckej činnosti Milujem svoje mesto sa v Prešove začína už 20. mája. Tento rok má podujatie nový názov a rozšírilo sa na celý Prešovský kraj.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dvojizbový, kompletne zariadený byt v centre Prešova

Pekný, slnečný, zrekonštruovaný a kompletne zariadený byt na druhom poschodí bytového domu s výťahom. Loggia a pivnica k dispozícii, parkovanie pred domom.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Variabilné kancelárske priestory 52 m2 a 66 m2, alebo vcelku 118 m2 v širšom centre Prešova, situované v peknom, tichom prostredí s parkovaním v areáli.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
3-izbový byt, 74 m2, Prešov, Sabinovská

Predáme kompletne rekonštruovaný, kompletne zariadený 3-izbový byt, 74 m2, 2.p. , zariadenie zahrnuté v cene, udržiavaný stav s možnosťou okamžitého nasťahovania, blízko centra mesta

0907030619 | | cena: 107.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice, okr. Prešov

Na predaj 5 izbový rodinný dom, postavený v šesťdesiatych rokoch, základy domu kameň, stavebný materiál zmiešaný, úžitková plocha cca 200 m2, plynové vykurovanie. Rodinný dom je v pôvodnom stave. Žiadaná lokalita

0907030622 | | cena: 111.900,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.