Nedeľa, 26. máj 2019
Meniny má Dušan | zajtra Iveta

Správna starostlivosť o pivo je umenie: Pivnú akadémiu absolvovalo tento rok 500 stredoškolských študentov

V najbližších dňoch sa uzavrie aktuálny ročník pivnej akadémie, ktorej cieľom je správne porozumieť starostlivosti o pivo. Odborníci zo spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko sa v rámci špeciálneho vzdelávacieho programu pod názvom Cervesario pivná akadémia rozhodli podeliť sa o svoje dlhoročné znalosti.

V akadémii učia študentov vybraných stredných škôl zásadám starostlivosti o pivo a správneho čapovania zlatistého moku. Od roku 2011 prešlo akadémiou viac ako 6-tisíc študentov, v aktuálne prebiehajúcom ôsmom ročníku pribudne ďalších 500.  Cervesario je prístupné ako pre študentov, tak aj pre jednotlivé prevádzky.

Uvarením piva sa jeho príbeh iba začína. Na to, aby si ho milovníci zlatistého moku mohli vychutnať tak, akoby práve opustilo brány pivovaru, je potrebné, aby aj personál, ktorý s ním následne na prevádzkach narába, ovládal širokú škálu zručností. Program je zameraný na zvyšovanie pivnej kultúry na slovenskom trhu, čo je jedným zo základných pilierov spoločnosti.

Cervesario pivná akadémia je vzdelávací program spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko, ktorý vnikol v roku 2011. Zameraný je na končiacich študentov vybraných stredných škôl v odbore barman, čašník, servírka, hostinský a hotelový manažment, teda pre tých, ktorí budú v rámci svojej kariéry priamo alebo nepriamo prichádzať do kontaktu s pivom.

„V aktuálnom ročníku bude do konca roka 2018 preškolených 500 študentov na 12 vybraných stredných školách. Študentov oboznamujeme s históriou piva, získavajú znalosti o správnej sanitácii výčapných zariadení či hygiene. Vyvrcholením programu je škola čapovania, ktorej zásady by mal ovládať každý dobrý výčapník, “ vysvetľuje Ján Píry, obchodný sládok spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko a ambasádor projektu.

„Kontakt študentov s praxou by mal byť čo najintenzívnejší a preto tento program veľmi vítame. Súčasťou pivnej akadémie sme už od jej vzniku a naši študenti ho mimoriadne oceňujú. Sme radi, že vďaka odborníkom zo spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko naši absolventi vstupujú do gastro priemyslu obohatení aj o skúsenosti ľudí priamo z praxe. Najväčší úspech má škola čapovania, ukážky správnych a nesprávnych spôsobov manipulácie s pivom, prínosom sú však aj pútavé prezentácie a množstvo videí, “ hodnotí účasť v programe Cervesario Ľubomír Petrovič, zástupca riaditeľa Súkromnej Spojenej školy EDUCO, organizačnej zložky Súkromnej hotelovej akadémie v Námestove.

Tisícky preškolených študentov od Košíc po Bratislavu

Odborníci Plzeňského Prazdroja Slovensko počas ôsmich rokov zrealizovali už takmer 180 pivných akadémií, ktorých sa zúčastnilo vyše 6-tisíc študentov.

V aktuálnom ročníku svoje zručnosti zlepšia študenti hotelových akadémií v Košiciach, Prešove, Bratislave, Piešťanoch, Bardejove, Liptovskom Mikuláši a Brezne, ako aj študenti stredných odborných škôl obchodu a služieb v Topoľčanoch, Prešove a Námestove. V školách program prebieha od októbra.

Vyššia pivná kultúra aj v prevádzkach

Program Cervesario pivná akadémia však nie je určený len pre študentov stredných škôl. V rámci zvyšovania pivnej kultúry, ako jedného zo svojich pilierov, spoločnosť Plzeňský Prazdroj Slovensko realizuje školenia aj priamo na prevádzkach. K rozšíreniu pôvodnej koncepcie programu došlo pred troma rokmi a u podnikov sa teší mimoriadnej obľube. „Realizujeme buď skupinové školenia, ktorých sa zúčastňuje personál viacerých prevádzok súčasne alebo je školenie zamerané na individuálnu prevádzku. Ide napríklad o nové tankovny, taverny, naše konceptové prevádzky alebo jednoducho pri zmene personálu na žiadosť majiteľa, “ vysvetľuje rozšírený koncept Píry.

Školenia prebiehajú v troch blokoch

1. História a suroviny pre výrobu piva – varenie mladiny a kvasenie piva, charakteristika a vlastnosti piva;
2. Postavenie a úloha technického servisu – výčapné zariadenie a jeho sanitácia, zásady starostlivosti o pivo na prevádzke;
3. Zásady správneho podávania piva – škola čapovania, spôsoby čapovania, test, spätná väzba, vyhodnotenie

Mohlo by Vás zaujímať
Niečo staré, niečo nové, niečo požičané, niečo modré
Žiaci ZŠ Matice slovenskej privítali v Prešove svojich zahraničných kamarátov. Vďaka projektu Erasmus+, ktorý nesie názov "Niečo staré, niečo nové, niečo požičané, niečo modré" im predstavia aj slovenské ľudové tradície a remeslá.
Delňa v novom šate – architektonická súťaž
Prírodné kúpalisko Delňa bolo po dlhé roky miestom nielen letnej rekreácie, ale obľúbenou oddychovou lokalitou. Mnohí Prešovčania na letá strávené na Delni radi spomínajú a určite si želajú, aby ju mohli využívať celoročne. Mesto Prešov preto aj naďalej pokračuje v jej zveľaďovaní.
Mesto Prešov predstavilo ďalší strategický dokument
Je ním Manuál tvorby verejných priestranstiev, ktorý definuje pojem verejný priestor ako: „ulicu, námestie, nábrežie, park, trhovisko a iné prístupné verejnosti bez obmedzenia (okrem časového obmedzenia), ktoré bez ohľadu na vlastnícke vzťahy slúžia na všeobecné užívanie, ak osobitý zákon neustanovuje inak.“ (Architektonické štúdio Atrium s.r.o. , 2018, Manuál tvorby verejných priestranstiev)
Hlavná ulica bude v stredu patriť bežcom a silákom
Voľný sviatočný deň si môžete v stredu 8. mája 2019 v Prešove spríjemniť hneď niekoľkými športovými podujatiami. Na Velodrome Prešov sa stretne cyklistická elita, Hlavná ulica zas bude patriť silným mužom a tým, ktorí preveria svoju kondičku na 59. ročníku Večerného behu Prešovom.
Ako sa nedať zneužiť
Fórum pre pomoc starším – národná sieť v spolupráci Mestským úradom Prešov a Prešovským samosprávnym krajom pozývajú na konferenciu Zneužívanie a násilie na starších - nový fenomén v spoločnosti
Dobrovoľníci v týchto dňoch skrášľujú celý kraj
Festival priateľstva a dobrovoľníckej činnosti Milujem svoje mesto je v plnom prúde. Len v Prešove sa do projektu zapojilo 2000 dobrovoľníkov. Tento rok však dobrovoľníci skrášľujú celý kraj.
Dobrovoľníctvo spája mesto a kraj
Obľúbený festival priateľstva a dobrovoľníckej činnosti Milujem svoje mesto sa v Prešove začína už 20. mája. Tento rok má podujatie nový názov a rozšírilo sa na celý Prešovský kraj.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
3-izbový byt, 74 m2, Prešov, Sabinovská

Predáme kompletne rekonštruovaný, kompletne zariadený 3-izbový byt, 74 m2, 2.p. , zariadenie zahrnuté v cene, udržiavaný stav s možnosťou okamžitého nasťahovania, blízko centra mesta

0907030619 | | cena: 107.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 x stavebný pozemok s výmerou 689 m2, Župčany, okr. Prešov

Na predaj 2 stavebné pozemky v obci Župčany, okr. Prešov. Plocha parcely 2 x 689 m2, prístup - hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, obdĺžnikový tvar pozemku, IS v blízkosti pozemku, Cena 26 eur/m2.

0907030622 | | cena: 26,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dvojizbový, kompletne zariadený byt v centre Prešova

Pekný, slnečný, zrekonštruovaný a kompletne zariadený byt na druhom poschodí bytového domu s výťahom. Loggia a pivnica k dispozícii, parkovanie pred domom.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice, okr. Prešov

Na predaj 5 izbový rodinný dom, postavený v šesťdesiatych rokoch, základy domu kameň, stavebný materiál zmiešaný, úžitková plocha cca 200 m2, plynové vykurovanie. Rodinný dom je v pôvodnom stave. Žiadaná lokalita

0907030622 | | cena: 111.900,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.