Pondelok, 22. apríl 2019
Meniny má Slavomír | zajtra Vojtech

V DAD-e chystajú poslednú premiéru v tomto kalendárnom roku

Umelecký súbor Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove uvedie vo štvrtok 6. decembra t. r. svoju poslednú tohoročnú premiéru. Pôjde o inscenáciu hry Na revízii, ktorej literárnou predlohou sa stali motívy z textu rovnomennej jednoaktovky Marka Kropyvnyckého a zaktualizoval ich Andrij Romanij, ktorý predstavenie ako hosťujúci režisér aj naštudoval.

S menom a činnosťou M. Kropyvnyckého (1840 – 1910) ako autora vyše 40 dramatických textov písaných po ukrajinsky, herca a režiséra sa spája etablovanie ukrajinského profesionálneho divadelného umenia na území, ktoré v tom čase patrilo pod cárske Rusko. Mal napr. svoju vlastnú divadelnú skupinu, účinkoval s ňou – a podľa dobových záznamov veľmi úspešne – napr. v Sankt Peterbugu. Na znak úcty voči nemu a v rámci zákona o dekomunizácii v súčasnej Ukrajine bolo rozhodnutím Verchovnej rady Ukrajiny mesto Kirovohrad (do roku 1924 Jelizavethrad a Kropyvnyckij v ňom isté obdobie žil a pôsobil) v roku 2016 premenované na Kropyvnyckij. Politickú satiru so znakmi absurdnej drámy Na revízii napísal M. Kropyvnyckij vo svojom vrcholnom období – v roku 1882, keď prišiel do Kyjeva. Považuje sa za jeho jednu z najlepších komédií a reprezentuje realistickú líniu v jeho spisovateľskej práci, v ktorej často musel čeliť cárskej cenzúre. Viaceré hry preto boli uverejnené až o mnoho rokov neskôr po jeho smrti. Pre jeho záber ako dramatika je najhlavnejšia téma devalvácie starodávnych duchovných hodnôt v povedomí ľudí, čo viedlo k ich odtrhávaniu sa od duchovného národného základu, strácali morálne zábrany, prestávali si vážiť o. i. rodnú reč.

Hosťujúci režisér Andrij Stanislavovič Romanij (na obr. , nar. 1970 v Dnipropetrovsku, od roku 2016 sa mesto volá Dnipro) sa stretáva s inohercami DAD-u po druhýkrát. Takmer presne pred rokom 8. decembra malo v jeho režijnom naštudovaní premiéru predstavenie pod názvom Láska v štýle baroka alebo Láska z donútenia. Jeho začiatky, ale aj tvorivý rozlet ako herca a režiséra sú spojené s pôsobením v divadle vo východoukrajinskom Donecku. Za stvárnenie viacerých rolí získal celý rad významných ocenení. Po tom, čo v tejto oblasti v roku 2014 začali vládnuť orgány proruskej samozvanej, nikým z medzinárodného spoločenstva neuznanej, Doneckej ľudovej republiky a prepukol ozbrojený konflikt, A. Romanij odmietol ďalej účinkovať v doneckom divadle a natrvalo sa presťahoval do Kyjeva.

Režisér v komorne poňatom predstavení obsadil herecké posty skúsenými aktérmi – Jevhenom Libezňukom, Ľudmilou Lukáčikovou, Jozefom Tkáčom i Vasiľom Rusiňákom. Pikantériou celého projektu, odohraného v rusínčine je fakt, že premiéra hry sa uskutoční v deň režisérových narodenín.
Už tradične sa riaditeľ DAD-u Marián Marko a členovia inscenačného tímu na čele s režisérom stretnú so zástupcami médií na predpremiérovej tlačovej besede. Je zvolaná na utorok 4. decembra na 9. hodinu.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: 1. ročník Prešov Night Run - 5.4.2019
Fotoreport z akcie
FOTO: Majstrovstvá Sveta Fazuľovice 2019
Prvý ročník súťaže vo varení kotlíkovej fazuľovice v rekreačnej oblasti Sigord
Aha! Točí sa to, nespadne to. Nová interaktívna výstava v Prešove
Detské zážitkové centrum Aha! Miesto detských objavov prináša pod názvom Aha! Točí sa to, nespadne to do Prešova novú interaktívnu výstavu “Koleso - vedecká hračka”.
Coca-Cola v rámci IIHF Ice Hockey World Championship Trophy Tour navštívi aj Prešov
IIHF Ice Hockey World Championship Trophy bola odhalená verejnosti na štadióne Ondreja Nepelu Mariánom Hossom a Patrikom Eliášom – legendami svetového hokeja a ambasádormi kampane značky Coca-Cola. Teraz sa vďaka značke Coca-Cola vydáva na svoju tour po slovenských mestách, v rámci ktorej navštívi aj Prešov.
Braňo Jobus a Ľuboslav Petruška oslávia už túto sobotu roky abstinencie
Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus už po štrnástykrát pozýva na Vítanie jari a oslavu abstinencie.
Regionálne lesnícke dni v Prešove zaujali malých aj veľkých
Regionálne lesnícke dni majú aj v Prešove svoju tradíciu. V apríli, mesiaci lesov sa na Hlavnej ulici už tradične stretávajú malí aj veľkí, aby sa o lesoch a ochrane prírody veľa dozvedeli. Nechýbajú však ani zaujímavé sprievodné aktivity.
Remeslo má zlaté dno
O tom, že remeslo má naozaj zlaté dno, sa môžete presvedčiť už 5. apríla. Tradície, zvyky, vlastnoručne vyrobené výrobky a dobrá nálada - to všetko na vás čaká na Floriánovej ulici, v interiéri aj priamo pred Galériou v Caraffovej väznici.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Prenájom 2- izbový zariadený byt, Prešov, širšie centrum

Na prenájom 2-izbový byt 58 m2, Prešov, širšie centrum. Orientácia V/Z, 1. poschodie, byt je po čiastočnej rekonštrukcii, plastové okná, renovovaná kúpeľňa, kuchynská linka vymenená. Kompletne zariadený. Cena 420, - EUR/ mesiac vrátane energií.

0907030623 | | cena: 420,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice

Na predaj 5 izbový rodinný dom, Ľubotice, okr. Prešv. Postavený v šesťdesiatych rokoch, úžitková plocha cca 200 m2, pozemok 514 m2, v pôvodnom stave.

0907030622 | | cena: 111.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Variabilné kancelárske priestory 52 m2 a 66 m2, alebo vcelku 118 m2 v širšom centre Prešova, situované v peknom, tichom prostredí s parkovaním v areáli.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.