Nedeľa, 17. február 2019
Meniny má Miloslava | zajtra Jaromír

V DAD-e chystajú poslednú premiéru v tomto kalendárnom roku

Umelecký súbor Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove uvedie vo štvrtok 6. decembra t. r. svoju poslednú tohoročnú premiéru. Pôjde o inscenáciu hry Na revízii, ktorej literárnou predlohou sa stali motívy z textu rovnomennej jednoaktovky Marka Kropyvnyckého a zaktualizoval ich Andrij Romanij, ktorý predstavenie ako hosťujúci režisér aj naštudoval.

S menom a činnosťou M. Kropyvnyckého (1840 – 1910) ako autora vyše 40 dramatických textov písaných po ukrajinsky, herca a režiséra sa spája etablovanie ukrajinského profesionálneho divadelného umenia na území, ktoré v tom čase patrilo pod cárske Rusko. Mal napr. svoju vlastnú divadelnú skupinu, účinkoval s ňou – a podľa dobových záznamov veľmi úspešne – napr. v Sankt Peterbugu. Na znak úcty voči nemu a v rámci zákona o dekomunizácii v súčasnej Ukrajine bolo rozhodnutím Verchovnej rady Ukrajiny mesto Kirovohrad (do roku 1924 Jelizavethrad a Kropyvnyckij v ňom isté obdobie žil a pôsobil) v roku 2016 premenované na Kropyvnyckij. Politickú satiru so znakmi absurdnej drámy Na revízii napísal M. Kropyvnyckij vo svojom vrcholnom období – v roku 1882, keď prišiel do Kyjeva. Považuje sa za jeho jednu z najlepších komédií a reprezentuje realistickú líniu v jeho spisovateľskej práci, v ktorej často musel čeliť cárskej cenzúre. Viaceré hry preto boli uverejnené až o mnoho rokov neskôr po jeho smrti. Pre jeho záber ako dramatika je najhlavnejšia téma devalvácie starodávnych duchovných hodnôt v povedomí ľudí, čo viedlo k ich odtrhávaniu sa od duchovného národného základu, strácali morálne zábrany, prestávali si vážiť o. i. rodnú reč.

Hosťujúci režisér Andrij Stanislavovič Romanij (na obr. , nar. 1970 v Dnipropetrovsku, od roku 2016 sa mesto volá Dnipro) sa stretáva s inohercami DAD-u po druhýkrát. Takmer presne pred rokom 8. decembra malo v jeho režijnom naštudovaní premiéru predstavenie pod názvom Láska v štýle baroka alebo Láska z donútenia. Jeho začiatky, ale aj tvorivý rozlet ako herca a režiséra sú spojené s pôsobením v divadle vo východoukrajinskom Donecku. Za stvárnenie viacerých rolí získal celý rad významných ocenení. Po tom, čo v tejto oblasti v roku 2014 začali vládnuť orgány proruskej samozvanej, nikým z medzinárodného spoločenstva neuznanej, Doneckej ľudovej republiky a prepukol ozbrojený konflikt, A. Romanij odmietol ďalej účinkovať v doneckom divadle a natrvalo sa presťahoval do Kyjeva.

Režisér v komorne poňatom predstavení obsadil herecké posty skúsenými aktérmi – Jevhenom Libezňukom, Ľudmilou Lukáčikovou, Jozefom Tkáčom i Vasiľom Rusiňákom. Pikantériou celého projektu, odohraného v rusínčine je fakt, že premiéra hry sa uskutoční v deň režisérových narodenín.
Už tradične sa riaditeľ DAD-u Marián Marko a členovia inscenačného tímu na čele s režisérom stretnú so zástupcami médií na predpremiérovej tlačovej besede. Je zvolaná na utorok 4. decembra na 9. hodinu.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Majstrovstvá Prešova v Sánkovaní
5. ročník Majstrovstiev Prešova v sánkovaní ktorý pre prešovčanov pripravilo O. Z. Otvorená dielňa.
Prešovská rocková Atlantida v novej skladbe spieva o bájnej Atlantíde
Medzi prvé slovenské rockové single tohto roka sa dostáva aj nová skladba prešovskej skupiny Atlantida. Skladbu Atlantída napísal spevák a gitarista Peter Vyslocký. Text mu na mieru vytvoril známy prešovský novinár, scenárista a textár Michal Frank.
MAMMA MIA! Turné 2019
Slovenskú verziu svetoznámeho muzikálu Mamma Mia! uvidia vo februári  aj diváci na Východnom Slovensku.
Mladý slovenský hudobník CHRIS ELLYS vydáva druhé CD Spring Folks.
Jeden z objavov roka 2017 na Radio_Head Awards CHRIS ELLYS prichádza s novým CD Spring Folks. CD vyjde už 11. februára a krstom 16. marca odštartuje koncertné turné na Slovensku a v zahraničí.
Aktivity podnikavých žien
Dámy z prešovského Klubu podnikavých žien sa vďaka dotácii z mestského úradu mohli vzdelávať, pomáhať i nadviazať kontakty s partnerskou organizáciou z Poľska.
V Rákociho paláci priblížia historické míľniky rozhlasového vysielania
V Krajskom múzeu v Prešove predstavia novú publikáciu „Rozhlasové vysielanie z Prešova v rokoch 1938-1944“. Súčasťou prezentácie bude aj prednáška o napätej spoločenskej situácii v tomto období. Podujatie sa uskutoční v rámci cyklu „Čaj o piatej u Rákociho.
V Rákociho paláci vystavia historický porcelán.
Od štvrtka môžu návštevníci Krajského múzea v Prešove obdivovať historické porcelánové šálky a podšálky. Výstava je orientovaná predovšetkým na české porcelánky karlovarského regiónu. Vzácny porcelán pochádza zo súkromnej zbierky z východného Slovenska.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj celoročne obývateľná chata Drienica, okr. Sabinov

Chata je celoročne obývateľná, po kompletnej rekonštrukcii. Celé okolie je upravené, za chatou - kamenný oporný múr. Pozemok vo vlastníctve urbariátu. Úžitková plocha 85 m2 + 2 x terasa 20 m2 + prístrešok na 2 autá. Chata je kompletne zariadená.

0907030623 | | cena: 63.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
predám 2 - izbový byt, 52 m2, ulica Obrancov mieru, Prešov

lokalita: sídlisko II, výmera: 52 m2 + pivnica, poschodie: 2 zo 2, vymenené okná za plastové, ináč je v pôvodnom, zachovalom stave, ideálny na prerobenie podľa vlastných predstáv, orientácia: východ / západ, dobré dispozičné riešenie.

0907030661 | | cena: 67.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice, okr. Prešov

Na predaj 5 izbový rodinný dom, postavený v šesťdesiatych rokoch. Základy domu - kameň, zmiešaný stavebný materiál. Úžitková plocha cca 200 m2, Dom je v pôvodnom stave.

0907030622 | | cena: 117.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 4+1, novostavba,174 m2, Renčišov, okr. Sabinov

Rodinný dom, novostavba, Renčišov, okr. Sabinov, úžitková plocha 174 m2, pozemok 896 m2, za domom sa nachádza pivnica, stodola, zastrešené sedenie. Dom je dvojpodlažný, 4 izby.

0907030623 | | cena: 106.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.