Utorok, 11. december 2018
Meniny má Hilda | zajtra Otília

V DAD-e chystajú poslednú premiéru v tomto kalendárnom roku

Umelecký súbor Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove uvedie vo štvrtok 6. decembra t. r. svoju poslednú tohoročnú premiéru. Pôjde o inscenáciu hry Na revízii, ktorej literárnou predlohou sa stali motívy z textu rovnomennej jednoaktovky Marka Kropyvnyckého a zaktualizoval ich Andrij Romanij, ktorý predstavenie ako hosťujúci režisér aj naštudoval.

S menom a činnosťou M. Kropyvnyckého (1840 – 1910) ako autora vyše 40 dramatických textov písaných po ukrajinsky, herca a režiséra sa spája etablovanie ukrajinského profesionálneho divadelného umenia na území, ktoré v tom čase patrilo pod cárske Rusko. Mal napr. svoju vlastnú divadelnú skupinu, účinkoval s ňou – a podľa dobových záznamov veľmi úspešne – napr. v Sankt Peterbugu. Na znak úcty voči nemu a v rámci zákona o dekomunizácii v súčasnej Ukrajine bolo rozhodnutím Verchovnej rady Ukrajiny mesto Kirovohrad (do roku 1924 Jelizavethrad a Kropyvnyckij v ňom isté obdobie žil a pôsobil) v roku 2016 premenované na Kropyvnyckij. Politickú satiru so znakmi absurdnej drámy Na revízii napísal M. Kropyvnyckij vo svojom vrcholnom období – v roku 1882, keď prišiel do Kyjeva. Považuje sa za jeho jednu z najlepších komédií a reprezentuje realistickú líniu v jeho spisovateľskej práci, v ktorej často musel čeliť cárskej cenzúre. Viaceré hry preto boli uverejnené až o mnoho rokov neskôr po jeho smrti. Pre jeho záber ako dramatika je najhlavnejšia téma devalvácie starodávnych duchovných hodnôt v povedomí ľudí, čo viedlo k ich odtrhávaniu sa od duchovného národného základu, strácali morálne zábrany, prestávali si vážiť o. i. rodnú reč.

Hosťujúci režisér Andrij Stanislavovič Romanij (na obr. , nar. 1970 v Dnipropetrovsku, od roku 2016 sa mesto volá Dnipro) sa stretáva s inohercami DAD-u po druhýkrát. Takmer presne pred rokom 8. decembra malo v jeho režijnom naštudovaní premiéru predstavenie pod názvom Láska v štýle baroka alebo Láska z donútenia. Jeho začiatky, ale aj tvorivý rozlet ako herca a režiséra sú spojené s pôsobením v divadle vo východoukrajinskom Donecku. Za stvárnenie viacerých rolí získal celý rad významných ocenení. Po tom, čo v tejto oblasti v roku 2014 začali vládnuť orgány proruskej samozvanej, nikým z medzinárodného spoločenstva neuznanej, Doneckej ľudovej republiky a prepukol ozbrojený konflikt, A. Romanij odmietol ďalej účinkovať v doneckom divadle a natrvalo sa presťahoval do Kyjeva.

Režisér v komorne poňatom predstavení obsadil herecké posty skúsenými aktérmi – Jevhenom Libezňukom, Ľudmilou Lukáčikovou, Jozefom Tkáčom i Vasiľom Rusiňákom. Pikantériou celého projektu, odohraného v rusínčine je fakt, že premiéra hry sa uskutoční v deň režisérových narodenín.
Už tradične sa riaditeľ DAD-u Marián Marko a členovia inscenačného tímu na čele s režisérom stretnú so zástupcami médií na predpremiérovej tlačovej besede. Je zvolaná na utorok 4. decembra na 9. hodinu.

Mohlo by Vás zaujímať
Escape room prvýkrát v Prešove
Escape room – Misia mieru - úniková hra pripomínajúca 100 rokov od skončenia Prvej svetovej vojny prichádza v rámci medzinárodného turné aj do Prešova.
V Rákociho paláci ožije prvé vysielanie Prešovského rozhlasu
V Krajskom múzeum v Prešove si pripomenú 80. výročie rozhlasového vysielania z Prešova. Novú výstavu sprístupnia v Rákociho paláci vo štvrtok 15. novembra. Vystavené exponáty dokumentujú činnosť Slovenského rozhlasu v rokoch 1938 až 1944.
FOTO: XIII. Charitatívna módna prehliadka
Fotoreport z charitatívnej akcie
Workshop pre všetkých nadšencov fotografovania
Zaujíma vás fotografovanie a radi by ste sa o tomto umení dozvedeli viac? Potom je workshop v Galérii v Caraffovej väznici pripravený práve pre vás.
Filmy, ktoré menia životný štýl prichádzajú do Prešova
Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm zavíta v dňoch 11. – 12. december do kultúrneho centra Wave. Pre návštevníkov je pripravený pestrý program dokumentárnych filmov, ktoré prenesú diváka prostredníctvom filmového plátna do divokej prírody, ale aj priamo do centra nelegálneho obchodu.
Dozneli tóny 27. ročníka Medzinárodného festivalu duchovných piesní byzantského obradu.
Počas víkendu 9. - 11. novembra zneli v Prešove melódie šíriace tradíciu byzantského liturgického spevu. Konal sa už XXVII. ročník Medzinárodného festivalu duchovných piesní byzantského obradu.
Kapela Akustika vyráža na svoje premiérové koncertné turné
Slovenská kapela Akustika vydala pred letom nový album Zastavme svet, ktorý na zaplnenom prešovskom námestí pokrstil ich kamarát Jožo Kubáni.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
RD vhodný na okamžité bývanie alebo chatu v Brezovičke

RD prešiel čiastočnou rekonštrukciou-plastové okná, nové vchodové dvere, rozvody vody, nová kúpeľňa. Dom ma obytné podkrovie s jednou izbou, na prízemí je kuchyňa, obývačka a spálňa. Na udržiavanou dvore je garáž s pivnicou, ovocný sad a úžitková záhrada.

0907030693 | | cena: 43.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
predaj rodinného domu v obci Tulčík, pozemok 1526m2

Ponúkame na predaj rekonštruovaný rodinný dom v obci Tulčík. Dom je možné využívať ako dvojgeneračný. Veľkosť pozemku je 1526m2. Pozemok je prístupný z oboch strán a časť je možné predať ako samostatný stavebný pozemok. Dom je vhodný na okamžité bývanie

0907030693 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dáme do prenájmu kancelárske priestory na ul.T. Ševčenka v Prešove

Dáme do prenájmu variabilné kancelárske priestory v širšom centre Prešova o výmere 66 m2 a 52 m2, alebo vcelku 118 m2, situované v krásnej záhrade. Vhodné aj na poskytovanie služieb. Parkovanie zaistené.

0903602897 | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.