Utorok, 11. december 2018
Meniny má Hilda | zajtra Otília

Poslednou tohoročnou premiérou chce prešovské DAD diváka provokovať

Za provokáciu diváka označil inscenáciu Na revíziu v naštudovaní činoherného súboru Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove jej režisér Andrij Romanij na dnešnej predpremiérovej tlačovej konferencii.

Predstavenie chystajú na štvrtok 6. decembra, druhá premiéra je potom v programe DAD-u v stredu 12. decembra. Dnešnými skúškami sa uzavrela jej príprava, zajtra je na programe už len verejná generálna skúška.
Hosťujúci režisér A. Romanij našiel pre toto predstavenie inšpiráciu v texte napísanom ešte v roku 1882 Markom Kropyvnyckým (1840 – 1910), autorom vyše 40 dramatických textov písaných po ukrajinsky, hercom a režisérom, ktorý je považovaný za zakladateľa ukrajinského profesionálneho divadelného umenia na území, ktoré v tom čase patrilo pod cárske Rusko. Túto politickú satiru so znakmi absurdnej drámy v podobe jednoaktovky napísal M. Kropyvnyckij vo svojom vrcholnom období, keď prišiel do Kyjeva.

Z hlavného mesta Ukrajiny prišiel do Prešova aj A. Romanij (nar. 1970) a toto predstavenie je jeho druhým v DAD-e, prvé pod názvom Láska v štýle baroka alebo Láska z donútenia malo premiéru takmer presne pred rokom – 8. decembra. Vzdelaním je herec a aj preto – ako dnes zvýraznil – dal v inscenácii dôraz na jej hereckú zložku. „Pre každého režiséra je šťastie pracovať s kolektívom, kde v prvom rade sú univerzálni herci, môžu hrať dobre i tragédiu, i komédiu, “ konštatoval na margo kvality hereckého kolektívu DAD-u. Naznačil tiež, že Kropyvnyckého text je „bohužiaľ veľmi aktuálny“. Avšak nemohli ho hrať v archaickej jazykovej podobe. „Pomohol mi Jaro Sisák, ktorý nielenže ho preložil do rusínčiny, ale aj zasadil do súčasnosti, preto ak Kropyvnyckij narába s počítadlom, tak náš hlavný hrdina starosta obce má notebook, “ povedal. Ideovú podobnosť vidí režisér v „stave vecí“, keď je ľuďom všetko jedno a hlavná postava verejne činná osoba – starosta má len dve starosti: ako sa čo najskôr opiť a ako zviesť ženu, ktorá sa mu páči. Ďaleko má od toho, aby riešil problémy obyčajných ľudí (na obr. typická scéna z predstavenia).

Režisér inscenáciu označil žánrovo za excentrickú komédiu, sociálnu paródiu. „Je v nej mnoho alegórií a divákovi by sa nemala zdať ideovo prázdnou. Manipulujeme v prístupe k nemu a provokujeme ho aj vulgarizmami, ktoré sú pre divadelnú scénu prípustné, “ poznamenal. Podľa neho funkciou tvorcov nie je vychovávať divákov, „ale občianska pozícia tvorcu je otvoriť problém a poukázať naň“. Pri pointe si pomohol citátom z Gogoľových Mŕtvych duší – Nevidím nič, ani len jednu ľudskú tvár, vidím len prasacie rypáky.
„Myslím si, že celé sa to podarilo, som spokojný, “ uviedol A. Romanij, pre ktorého to bolo vôbec prvé naštudovanie hry v inom ako ukrajinskom jazyku – teda v rusínčine. Ako sa priznal, nie vždy všetkému porozumel, ale vzniklo divadelné dielo, ktoré je podľa neho iné ako ostatné v repertoári DAD-u. „Ak sme mali problémy v skúšobnom období, tak to boli len tie, čo súviseli s tým, že herci museli ísť ešte aj do druhej práce za zárobkom. Obdivujem tiež, že čo v divadle dokážu v konečnom výsledku urobiť so svojím zastaraným technickým vybavením, “ dodal.

Významnou súčasťou inscenácie je jej hudobná zložka, čo je podľa A. Romanija typické pre ukrajinskú dramatickú tvorbu. Oporu pre tento svoj prístup našiel priamo v hereckom kolektíve DAD-u, keďže Ladislav Ladomirjak má hudobnú skupinu. Tá napokon interpretáciou autorských skladieb, ale aj ľudových piesní v podobe živej kapely je priam jednou z dejových postáv v hre.

Hlavnú postavu stvárňuje Jozef Pantlikáš a bola pre neho „veľmi zaujímavou“, keďže sa ešte s takým typom vo svojej kariére nemal česť stretnúť. „V tejto druhej spolupráci s režisérom mi bolo lepšie ako pri prvej, viac sme si rozumeli, vedeli sme čo jeden od druhého čakať, “ poznamenal. Naznačil to aj riaditeľ DAD-u Marián Marko, podľa ktorého bol režisér už pokojnejší, necítil sa tak cudzo ako pred rokom a vedel, čo od neho v DAD-e očakávajú.

Členmi inscenačného kolektívu sú ďalej autorka scény Katerina Čerňavská, kostýmy navrhla Maria Škľar, pri choreografiách spolupracovala Silvia Novotná, všetky ako hosť.
DAD ako jediné profesionálne divadlo na Slovensku hrá svoje predstavenia v rusínskom jazyku a toto má originálny názov На ревізíю. Je v 73. sezóne (vrátane tých, ktoré divadlo absolvovalo pod názvom Ukrajinské národné divadlo v Prešove) v poradí 376. premiérou a poslednou v tomto kalendárnom roku. V porovnaní s prvými dvoma premiérami v tejto sezóne 2018/19 však táto nezískala dotáciu z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín SR.

Mohlo by Vás zaujímať
Escape room prvýkrát v Prešove
Escape room – Misia mieru - úniková hra pripomínajúca 100 rokov od skončenia Prvej svetovej vojny prichádza v rámci medzinárodného turné aj do Prešova.
V Rákociho paláci ožije prvé vysielanie Prešovského rozhlasu
V Krajskom múzeum v Prešove si pripomenú 80. výročie rozhlasového vysielania z Prešova. Novú výstavu sprístupnia v Rákociho paláci vo štvrtok 15. novembra. Vystavené exponáty dokumentujú činnosť Slovenského rozhlasu v rokoch 1938 až 1944.
FOTO: XIII. Charitatívna módna prehliadka
Fotoreport z charitatívnej akcie
Workshop pre všetkých nadšencov fotografovania
Zaujíma vás fotografovanie a radi by ste sa o tomto umení dozvedeli viac? Potom je workshop v Galérii v Caraffovej väznici pripravený práve pre vás.
Filmy, ktoré menia životný štýl prichádzajú do Prešova
Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm zavíta v dňoch 11. – 12. december do kultúrneho centra Wave. Pre návštevníkov je pripravený pestrý program dokumentárnych filmov, ktoré prenesú diváka prostredníctvom filmového plátna do divokej prírody, ale aj priamo do centra nelegálneho obchodu.
V DAD-e chystajú poslednú premiéru v tomto kalendárnom roku
Umelecký súbor Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove uvedie vo štvrtok 6. decembra t. r. svoju poslednú tohoročnú premiéru. Pôjde o inscenáciu hry Na revízii, ktorej literárnou predlohou sa stali motívy z textu rovnomennej jednoaktovky Marka Kropyvnyckého a zaktualizoval ich Andrij Romanij, ktorý predstavenie ako hosťujúci režisér aj naštudoval.
Dozneli tóny 27. ročníka Medzinárodného festivalu duchovných piesní byzantského obradu.
Počas víkendu 9. - 11. novembra zneli v Prešove melódie šíriace tradíciu byzantského liturgického spevu. Konal sa už XXVII. ročník Medzinárodného festivalu duchovných piesní byzantského obradu.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
RD vhodný na okamžité bývanie alebo chatu v Brezovičke

RD prešiel čiastočnou rekonštrukciou-plastové okná, nové vchodové dvere, rozvody vody, nová kúpeľňa. Dom ma obytné podkrovie s jednou izbou, na prízemí je kuchyňa, obývačka a spálňa. Na udržiavanou dvore je garáž s pivnicou, ovocný sad a úžitková záhrada.

0907030693 | | cena: 43.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
predaj rodinného domu v obci Tulčík, pozemok 1526m2

Ponúkame na predaj rekonštruovaný rodinný dom v obci Tulčík. Dom je možné využívať ako dvojgeneračný. Veľkosť pozemku je 1526m2. Pozemok je prístupný z oboch strán a časť je možné predať ako samostatný stavebný pozemok. Dom je vhodný na okamžité bývanie

0907030693 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dáme do prenájmu kancelárske priestory na ul.T. Ševčenka v Prešove

Dáme do prenájmu variabilné kancelárske priestory v širšom centre Prešova o výmere 66 m2 a 52 m2, alebo vcelku 118 m2, situované v krásnej záhrade. Vhodné aj na poskytovanie služieb. Parkovanie zaistené.

0903602897 | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.