Pondelok, 22. júl 2019
Meniny má Magdaléna | zajtra Oľga

Trojlístok, ktorý spája

Projekt Zdraví občania ‑ zdravé rodiny ‑ zdravé komunity vyvrcholil odbornou diskusiou. Odborníci hovorili o aktuálnych trendoch v pomoci závislým.

Len spoločný postup odborníkov, samosprávy, ale aj samotnej komunity i zasiahnutých rodín je predpokladom efektívnej pomoci závislým - zhodli sa účastníci záverečnej konferencie projektu, ktorý mapoval dostupnosť pomoci závislým či aktuálne trendy v riešení tejto problematiky. Aj preto organizátori z Neziskovej organizácie Trojlístok na konferenciu pozvali zástupcov mnohých organizácií, ktorí pôsobia v tejto oblasti.

Cieľom jednotlivých aktivít projektu bolo osloviť čo najširšiu odbornú aj laickú verejnosť so zámerom prezentovať zdravý životný štýl ako základ k zdravému, zmysluplnému životu. Ide vlastne o prevenciu pred užívaním drog alebo škodlivými návykovými činnosťami.

"Veľmi často musíme bojovať so stigmatizáciou a diskrimináciou závislých. Aktuálne trendy vyžadujú nie patologizujúci, sankcionovaný a kriminalizujúci postoj, ale práve, naopak, ochranu verejného zdravia, ktorú môžeme dosiahnuť tým, že sa postavíme k závislosti a k celej problematike veľmi ústretovo, bez stigmatizácie. Aby závislí a aj ich blízki nemali strach a problém hovoriť o problémoch a vyhľadali pomoc, " uviedla Denisa Šoltésová, sociálna poradkyňa Neziskovej organizácie Trojlístok.

„Drogy užívajú už aj deti, na východe je obrovským problémom závislosť od alkoholu, “ skonštatovala primárka prešovskej psychiatrie MUDr. Zuzana Horvátová. „Alkohol je pritom častou príčinou kriminality, “ pridal psychiater MUDr. Ľubomír Okruhlica, CSc. , pričom pripomenul, že jedným z najosvedčenejších postupov na liečenie závislosti majú na Islande, kde výborné výsledky dosahujú kooperáciou celej komunity i ekonomickou podporou rodín so závislými jedincami: „Vytvárajú tam množstvo aktivít - od hrania na hudobných nástrojoch, cez šport či kultúru - a problémy so závislosťou sa im podarilo vyriešiť.“

„Spolupráca s rodinou sa osvedčila, “ potvrdila dôležitosť tohto podporeného článku v liečení závislostí aj pplk. Katarína Mogišová, riaditeľka odboru kriminálnej polície OR PZ v Prešove. Skonštatovala tiež, že v našom regióne je problémom tiež zneužívanie liekov, ale aj používanie toluénu v osadách.

Odborníci sa však dotkli aj ďalších príčin či následkov, ktoré závislosti spôsobujú - či už je to záškoláctvo, alkoholizmus maloletých, nefunkčnosť rodín následkom odchádzania za prácou do zahraničia.

"Tento projekt je vyvrcholením sedemročnej činnosti neziskovej organizácie Trojlístok, ktorá ľuďom so závislosťami prináša poradenstvo, aby sa svojich závislostí dokázali zbaviť bez toho, aby boli vytrhnutí z rodín, z prostredia, kde žijú, ale tak, aby dostali komplexnú a účinnú starostlivosť. V minulom roku sme mali 170 klientov a v predminulom približne 160 klientov, “ vysvetlila riaditeľka neziskovej organizácie Trojlístok Gabriela Šostáková. Ich snahou nie je konkurovať ostatným organizáciám, ale byť partnerom, článkom v celej škále tých, ktorí aktívne pomáhajú klientom prichádzajúcim za nim v krízových situáciách.

Projekt financovalo mesto Prešov sumou takmer 1500 eur a rovnakou čiastkou prispela NO Trojlístok z vlastných zdrojov.

Nezisková organizácia Trojlístok realizuje individuálnu a skupinovú sociálnu prácu od roku 2012 v meste Prešov a na úrovni Prešovského samosprávneho kraja, pre fyzické osoby, ktoré sú v nepriaznivej sociálnej situácii z dôvodu ohrozenia sociálne rizikovým správaním v dôsledku nadužívania psychoaktívnych látok a závislosti.

Zámerom neziskovej organizácie Trojlístok je prostredníctvom komplexného prístupu ambulantných a terénnych foriem sociálnych služieb pomáhať týmto klientom, ich rodinám alebo blízkym partnerom s využitím individuálneho sociálneho poradenstva, skupinových programov, terapií a ďalších aktivít so zameraním na sociálnu prevenciu pred rozvojom, prehlbovaním a opakovaním sociálno-patologického správania z dôvodu rôznych foriem závislostí.

Mohlo by Vás zaujímať
Stredoškoláci zorganizovali benefičný hudobný festival, aby pomohli spolužiakovi v jeho ťažkom boji. Tentokrát pomôžu športovcovi s rázštepom chrbtice.
Prešovský jednodňový, benefičný hudobný festival Gjarfest sa bude konať 26.6.2019 v jazdeckom areáli na Sídlisku III. Organizujú ho angažovaní študenti, ktorí už na predošlom ročníku dokázali vyzbierať tisíce eur pre svojho spolužiaka Samka, ktorý po vážnom úraze skončil kompletne ochrnutý na invalidnom vozíku. Tento rok sa aj on zapojil do organizácie festivalu, aby mohol pomoc posunúť ďalej.
Dôležitá informácia pre starostov obcí. Len 4 kroky stačia a zbavíte sa ojazdených pneumatík
Máte problém v obci so zberom a likvidáciou ojazdených pneumatík? Hromadia sa u vás na vo zbernom dvore? Občania ich nemajú kde odovzdať? Riešenie existuje. Je to jednoduché a dokonca DÁ SA TO BEZPLATNE!
Chvála tvorivosti Rudolfa Schustera na Prešovskej univerzite
Pri príležitosti 85. výročia narodenia exprezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera vydalo Vydavateľstvo Prešovskej univerzity publikáciu (zborník) CHVÁLA TVORIVOSTI, ktorú zostavili Karol Horák, Miron Pukan a Lucia Šteflová. Publikácia je členená na dve časti.
Pivovar Šariš bude rozdávať peniaze. Ľudia môžu celé leto hlasovať komu
Sme dobrý sused a chceme skrášľovať región, ktorý je naším spoločným domovom. Pivovar Šariš aj v tomto roku pokračuje v grantovom programe Šariš ľuďom, v rámci ktorého rozdá osmičke projektov 16-tisíc eur.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Výhodne prenajmeme priestory na podnikanie v širšom centre Prešova. Výborná poloha, parkovanie pri objekte.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj pozemok, OV, výmera 1186 m2, Sabinov

lokalita: blízke centrum , v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty, šírka: cca 32 m v hornej časti a 25 m v dolnej časti, dĺžka: cca 44 m z jednej strany, 40 m z druhej strany. IS v dosahu. pozemok je svahovitý, slnečný, udržiavaný

0907030661 | | cena: 27.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok s celkovou výmerou 1378 m2, možnosť rozdelenia na 2 pozemky, Župčany

Plocha 1378 m2, hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, tvar pozemku obdĺžnik, elektrina v blízkosti pozemku, kanalizácia v hlavnej ceste, vlastný vodovod, plyn v tejto lokalite nie je. Cena 24,50 Eur /m2.

0907030622 | | cena: 25,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 3 izbový byt, 66 m2, ulica Volgogradská, Prešov

Sídlisko III, vyhľadávaná lokalita s výbornou občianskou vybavenosťou , 66m2 + lodžia 4m2, pivnica cca 6m2, poschodie 5 z 8, čiastočná rekonštrukcia, dobré dispozičné riešenie

0907030758 | | cena: 85.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.