Utorok, 19. február 2019
Meniny má Vlasta | zajtra Lívia

Trojlístok, ktorý spája

Projekt Zdraví občania ‑ zdravé rodiny ‑ zdravé komunity vyvrcholil odbornou diskusiou. Odborníci hovorili o aktuálnych trendoch v pomoci závislým.

Len spoločný postup odborníkov, samosprávy, ale aj samotnej komunity i zasiahnutých rodín je predpokladom efektívnej pomoci závislým - zhodli sa účastníci záverečnej konferencie projektu, ktorý mapoval dostupnosť pomoci závislým či aktuálne trendy v riešení tejto problematiky. Aj preto organizátori z Neziskovej organizácie Trojlístok na konferenciu pozvali zástupcov mnohých organizácií, ktorí pôsobia v tejto oblasti.

Cieľom jednotlivých aktivít projektu bolo osloviť čo najširšiu odbornú aj laickú verejnosť so zámerom prezentovať zdravý životný štýl ako základ k zdravému, zmysluplnému životu. Ide vlastne o prevenciu pred užívaním drog alebo škodlivými návykovými činnosťami.

"Veľmi často musíme bojovať so stigmatizáciou a diskrimináciou závislých. Aktuálne trendy vyžadujú nie patologizujúci, sankcionovaný a kriminalizujúci postoj, ale práve, naopak, ochranu verejného zdravia, ktorú môžeme dosiahnuť tým, že sa postavíme k závislosti a k celej problematike veľmi ústretovo, bez stigmatizácie. Aby závislí a aj ich blízki nemali strach a problém hovoriť o problémoch a vyhľadali pomoc, " uviedla Denisa Šoltésová, sociálna poradkyňa Neziskovej organizácie Trojlístok.

„Drogy užívajú už aj deti, na východe je obrovským problémom závislosť od alkoholu, “ skonštatovala primárka prešovskej psychiatrie MUDr. Zuzana Horvátová. „Alkohol je pritom častou príčinou kriminality, “ pridal psychiater MUDr. Ľubomír Okruhlica, CSc. , pričom pripomenul, že jedným z najosvedčenejších postupov na liečenie závislosti majú na Islande, kde výborné výsledky dosahujú kooperáciou celej komunity i ekonomickou podporou rodín so závislými jedincami: „Vytvárajú tam množstvo aktivít - od hrania na hudobných nástrojoch, cez šport či kultúru - a problémy so závislosťou sa im podarilo vyriešiť.“

„Spolupráca s rodinou sa osvedčila, “ potvrdila dôležitosť tohto podporeného článku v liečení závislostí aj pplk. Katarína Mogišová, riaditeľka odboru kriminálnej polície OR PZ v Prešove. Skonštatovala tiež, že v našom regióne je problémom tiež zneužívanie liekov, ale aj používanie toluénu v osadách.

Odborníci sa však dotkli aj ďalších príčin či následkov, ktoré závislosti spôsobujú - či už je to záškoláctvo, alkoholizmus maloletých, nefunkčnosť rodín následkom odchádzania za prácou do zahraničia.

"Tento projekt je vyvrcholením sedemročnej činnosti neziskovej organizácie Trojlístok, ktorá ľuďom so závislosťami prináša poradenstvo, aby sa svojich závislostí dokázali zbaviť bez toho, aby boli vytrhnutí z rodín, z prostredia, kde žijú, ale tak, aby dostali komplexnú a účinnú starostlivosť. V minulom roku sme mali 170 klientov a v predminulom približne 160 klientov, “ vysvetlila riaditeľka neziskovej organizácie Trojlístok Gabriela Šostáková. Ich snahou nie je konkurovať ostatným organizáciám, ale byť partnerom, článkom v celej škále tých, ktorí aktívne pomáhajú klientom prichádzajúcim za nim v krízových situáciách.

Projekt financovalo mesto Prešov sumou takmer 1500 eur a rovnakou čiastkou prispela NO Trojlístok z vlastných zdrojov.

Nezisková organizácia Trojlístok realizuje individuálnu a skupinovú sociálnu prácu od roku 2012 v meste Prešov a na úrovni Prešovského samosprávneho kraja, pre fyzické osoby, ktoré sú v nepriaznivej sociálnej situácii z dôvodu ohrozenia sociálne rizikovým správaním v dôsledku nadužívania psychoaktívnych látok a závislosti.

Zámerom neziskovej organizácie Trojlístok je prostredníctvom komplexného prístupu ambulantných a terénnych foriem sociálnych služieb pomáhať týmto klientom, ich rodinám alebo blízkym partnerom s využitím individuálneho sociálneho poradenstva, skupinových programov, terapií a ďalších aktivít so zameraním na sociálnu prevenciu pred rozvojom, prehlbovaním a opakovaním sociálno-patologického správania z dôvodu rôznych foriem závislostí.

Mohlo by Vás zaujímať
Heľenine Oči šokujú videoklipom k skladbe Agent SIS
Heľenine Oči opäť dráždia. Zverejnili videoklip, v ktorom poukazujú na praktiky z minulosti, ktoré sú v našej krajine tak zakorenené, že sú často využívané i v súčasnosti. Na škandalózne informácie, ktoré sa vyplavujú na povrch i v týchto dňoch, prešovské zoskupenie zareagovalo po svojom.
Kryptopodvod zneužil identitu hudobníka a spisovateľa Branislava Jobusa. Ten už podal trestné oznámenie.
Minulý týždeň sa na facebooku začali objavovať odkazy na článok o tom, ako hudobník a spisovateľ Braňo Jobus zbohatol na kryptomene Bitcoin.
Jedlo pre ľudí v núdzi
Chladné počasie je náročné pre každého, zvlášť pre deti, ktorých rodiny sú v núdzi. Mesto Prešov zareagovalo a poskytuje im bezplatne teplé jedlo.
Chris Ellys prináša debutový singel Army Of Infinity, v ktorom „zmešká vlak svojho života“.
Talentovaný slovenský spevák zverejnil svoj debutový singel Army Of Infinity inšpirovaný známym muzikálom Vlasy od Miloša Formana z roka 1979. Spevák v klipe poukazuje hlavne na krehkosť unáhlených rozhodnutí.
V Prešove mediátori radia bezplatne
Projekt bezplatnej mediačnej a probačnej služby na prešovskej radnici existuje už štvrtý rok. Vlani túto službu využilo takmer sto ľudí.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice, okr. Prešov

Na predaj 5 izbový rodinný dom, postavený v šesťdesiatych rokoch. Základy domu - kameň, zmiešaný stavebný materiál. Úžitková plocha cca 200 m2, Dom je v pôvodnom stave.

0907030622 | | cena: 117.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
predám 2 - izbový byt, 52 m2, ulica Obrancov mieru, Prešov

lokalita: sídlisko II, výmera: 52 m2 + pivnica, poschodie: 2 zo 2, vymenené okná za plastové, ináč je v pôvodnom, zachovalom stave, ideálny na prerobenie podľa vlastných predstáv, orientácia: východ / západ, dobré dispozičné riešenie.

0907030661 | | cena: 67.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Variabilné kancelárske priestory 52 m2 a 66 m2, alebo vcelku 118 m2 v širšom centre Prešova, situované v peknom, tichom prostredí s parkovaním v areáli.

+421903602897 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.