Nedeľa, 21. apríl 2019
Meniny má Ervín | zajtra Slavomír

Trojlístok, ktorý spája

Projekt Zdraví občania ‑ zdravé rodiny ‑ zdravé komunity vyvrcholil odbornou diskusiou. Odborníci hovorili o aktuálnych trendoch v pomoci závislým.

Len spoločný postup odborníkov, samosprávy, ale aj samotnej komunity i zasiahnutých rodín je predpokladom efektívnej pomoci závislým - zhodli sa účastníci záverečnej konferencie projektu, ktorý mapoval dostupnosť pomoci závislým či aktuálne trendy v riešení tejto problematiky. Aj preto organizátori z Neziskovej organizácie Trojlístok na konferenciu pozvali zástupcov mnohých organizácií, ktorí pôsobia v tejto oblasti.

Cieľom jednotlivých aktivít projektu bolo osloviť čo najširšiu odbornú aj laickú verejnosť so zámerom prezentovať zdravý životný štýl ako základ k zdravému, zmysluplnému životu. Ide vlastne o prevenciu pred užívaním drog alebo škodlivými návykovými činnosťami.

"Veľmi často musíme bojovať so stigmatizáciou a diskrimináciou závislých. Aktuálne trendy vyžadujú nie patologizujúci, sankcionovaný a kriminalizujúci postoj, ale práve, naopak, ochranu verejného zdravia, ktorú môžeme dosiahnuť tým, že sa postavíme k závislosti a k celej problematike veľmi ústretovo, bez stigmatizácie. Aby závislí a aj ich blízki nemali strach a problém hovoriť o problémoch a vyhľadali pomoc, " uviedla Denisa Šoltésová, sociálna poradkyňa Neziskovej organizácie Trojlístok.

„Drogy užívajú už aj deti, na východe je obrovským problémom závislosť od alkoholu, “ skonštatovala primárka prešovskej psychiatrie MUDr. Zuzana Horvátová. „Alkohol je pritom častou príčinou kriminality, “ pridal psychiater MUDr. Ľubomír Okruhlica, CSc. , pričom pripomenul, že jedným z najosvedčenejších postupov na liečenie závislosti majú na Islande, kde výborné výsledky dosahujú kooperáciou celej komunity i ekonomickou podporou rodín so závislými jedincami: „Vytvárajú tam množstvo aktivít - od hrania na hudobných nástrojoch, cez šport či kultúru - a problémy so závislosťou sa im podarilo vyriešiť.“

„Spolupráca s rodinou sa osvedčila, “ potvrdila dôležitosť tohto podporeného článku v liečení závislostí aj pplk. Katarína Mogišová, riaditeľka odboru kriminálnej polície OR PZ v Prešove. Skonštatovala tiež, že v našom regióne je problémom tiež zneužívanie liekov, ale aj používanie toluénu v osadách.

Odborníci sa však dotkli aj ďalších príčin či následkov, ktoré závislosti spôsobujú - či už je to záškoláctvo, alkoholizmus maloletých, nefunkčnosť rodín následkom odchádzania za prácou do zahraničia.

"Tento projekt je vyvrcholením sedemročnej činnosti neziskovej organizácie Trojlístok, ktorá ľuďom so závislosťami prináša poradenstvo, aby sa svojich závislostí dokázali zbaviť bez toho, aby boli vytrhnutí z rodín, z prostredia, kde žijú, ale tak, aby dostali komplexnú a účinnú starostlivosť. V minulom roku sme mali 170 klientov a v predminulom približne 160 klientov, “ vysvetlila riaditeľka neziskovej organizácie Trojlístok Gabriela Šostáková. Ich snahou nie je konkurovať ostatným organizáciám, ale byť partnerom, článkom v celej škále tých, ktorí aktívne pomáhajú klientom prichádzajúcim za nim v krízových situáciách.

Projekt financovalo mesto Prešov sumou takmer 1500 eur a rovnakou čiastkou prispela NO Trojlístok z vlastných zdrojov.

Nezisková organizácia Trojlístok realizuje individuálnu a skupinovú sociálnu prácu od roku 2012 v meste Prešov a na úrovni Prešovského samosprávneho kraja, pre fyzické osoby, ktoré sú v nepriaznivej sociálnej situácii z dôvodu ohrozenia sociálne rizikovým správaním v dôsledku nadužívania psychoaktívnych látok a závislosti.

Zámerom neziskovej organizácie Trojlístok je prostredníctvom komplexného prístupu ambulantných a terénnych foriem sociálnych služieb pomáhať týmto klientom, ich rodinám alebo blízkym partnerom s využitím individuálneho sociálneho poradenstva, skupinových programov, terapií a ďalších aktivít so zameraním na sociálnu prevenciu pred rozvojom, prehlbovaním a opakovaním sociálno-patologického správania z dôvodu rôznych foriem závislostí.

Mohlo by Vás zaujímať
Ocenený Milan Tomčo
Prešovčan Milan Tomčo získal čestný titul Zaslúžilý člen DPO SR. Gratulujeme.
Školská vareška 2019
V reštaurácii Sen pri Strednej odbornej škole gastronómie a služieb v Prešove to bolo naozaj ako vo sne. Miešali sa tam vône, farby rôznorodých jedál a zákuskov. Dôvodom bol 1. ročník výnimočnej súťaže kuchárok prešovských školských stravovacích zariadení.
Slovenský svet kultúry a športu spojila fialová rovnošata. Známe tváre tak vyjadrili spolupatričnosť ľudom trpiacim epilepsiou
Slovenské osobnosti sa 26. marca nahodili do fialovej. Takmer dvadsiatka známych tvárí sa objavila v rovnakom fialovom tričku s nápisom „Nič so mnou nezatrasie“ a zaplavila sociálne siete. Vyzývali k spolupatričnosti s ľuďmi trpiacimi epilepsiou, ktorých je na Slovensku takmer 80 000!
Začína migrácia žiab
S príchodom prvých teplých dní sa prebúdza príroda a s ňou aj väčšina živočíchov prečkávajúcich zimu v úkrytoch. Patria k nim aj obojživelníky. Ich prvá cesta zo zimoviska vedie k vode, kde nakladú vajíčka – základ budúcej generácie. Počas svojej púte na mnohých miestach prechádzajú cez cesty, kde ich každoročne uhynú tisíce.
O prešovské Komunitné centrá sa zaujímajú aj medzinárodní experti
Zástupcovia Riadiaceho výboru iniciatívy tzv. „dobiehajúcich regiónov“ (Catching-up regions) sa v rámci dvojdňového rokovania stretli v priestoroch prešovskej radnice s jej predstaviteľmi. Rokovali o energetickej efektívnosti či o potrebách rómskych komunít.
Svetový Deň Zeme 2019 - Chráňme naše druhy
Rachel Louise Carsonová v roku 1962 povedala, citujeme: „In nature, nothing exists alone.“ Voľne preložené to znamená, „V prírode, nič neexistuje osamote, či náhodne.“
Príďte sa bezplatne poradiť s advokátom
Slovenská advokátska komora pri príležitosti Dňa advokácie 2019 organizuje v Prešove bezplatné právne poradenstvo pre občanov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Na predaj dvojpodlažný rodinný dom, výmera pozemku 698 m2, počet izieb 3, zastavaná plocha 85 m2, úžitková plocha 130 m2, materiál kombinovaný - tehla, kváder, kúrenie plynové - gamat, kozub v obývacej izbe, vlastná studňa, nízke mesačné náklady.

0907030623 | | cena: 76.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice

Na predaj 5 izbový rodinný dom, Ľubotice, okr. Prešv. Postavený v šesťdesiatych rokoch, úžitková plocha cca 200 m2, pozemok 514 m2, v pôvodnom stave.

0907030622 | | cena: 111.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Prenájom 2- izbový zariadený byt, Prešov, širšie centrum

Na prenájom 2-izbový byt 58 m2, Prešov, širšie centrum. Orientácia V/Z, 1. poschodie, byt je po čiastočnej rekonštrukcii, plastové okná, renovovaná kúpeľňa, kuchynská linka vymenená. Kompletne zariadený. Cena 420, - EUR/ mesiac vrátane energií.

0907030623 | | cena: 420,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.