Utorok, 11. december 2018
Meniny má Hilda | zajtra Otília

Trojlístok, ktorý spája

Projekt Zdraví občania ‑ zdravé rodiny ‑ zdravé komunity vyvrcholil odbornou diskusiou. Odborníci hovorili o aktuálnych trendoch v pomoci závislým.

Len spoločný postup odborníkov, samosprávy, ale aj samotnej komunity i zasiahnutých rodín je predpokladom efektívnej pomoci závislým - zhodli sa účastníci záverečnej konferencie projektu, ktorý mapoval dostupnosť pomoci závislým či aktuálne trendy v riešení tejto problematiky. Aj preto organizátori z Neziskovej organizácie Trojlístok na konferenciu pozvali zástupcov mnohých organizácií, ktorí pôsobia v tejto oblasti.

Cieľom jednotlivých aktivít projektu bolo osloviť čo najširšiu odbornú aj laickú verejnosť so zámerom prezentovať zdravý životný štýl ako základ k zdravému, zmysluplnému životu. Ide vlastne o prevenciu pred užívaním drog alebo škodlivými návykovými činnosťami.

"Veľmi často musíme bojovať so stigmatizáciou a diskrimináciou závislých. Aktuálne trendy vyžadujú nie patologizujúci, sankcionovaný a kriminalizujúci postoj, ale práve, naopak, ochranu verejného zdravia, ktorú môžeme dosiahnuť tým, že sa postavíme k závislosti a k celej problematike veľmi ústretovo, bez stigmatizácie. Aby závislí a aj ich blízki nemali strach a problém hovoriť o problémoch a vyhľadali pomoc, " uviedla Denisa Šoltésová, sociálna poradkyňa Neziskovej organizácie Trojlístok.

„Drogy užívajú už aj deti, na východe je obrovským problémom závislosť od alkoholu, “ skonštatovala primárka prešovskej psychiatrie MUDr. Zuzana Horvátová. „Alkohol je pritom častou príčinou kriminality, “ pridal psychiater MUDr. Ľubomír Okruhlica, CSc. , pričom pripomenul, že jedným z najosvedčenejších postupov na liečenie závislosti majú na Islande, kde výborné výsledky dosahujú kooperáciou celej komunity i ekonomickou podporou rodín so závislými jedincami: „Vytvárajú tam množstvo aktivít - od hrania na hudobných nástrojoch, cez šport či kultúru - a problémy so závislosťou sa im podarilo vyriešiť.“

„Spolupráca s rodinou sa osvedčila, “ potvrdila dôležitosť tohto podporeného článku v liečení závislostí aj pplk. Katarína Mogišová, riaditeľka odboru kriminálnej polície OR PZ v Prešove. Skonštatovala tiež, že v našom regióne je problémom tiež zneužívanie liekov, ale aj používanie toluénu v osadách.

Odborníci sa však dotkli aj ďalších príčin či následkov, ktoré závislosti spôsobujú - či už je to záškoláctvo, alkoholizmus maloletých, nefunkčnosť rodín následkom odchádzania za prácou do zahraničia.

"Tento projekt je vyvrcholením sedemročnej činnosti neziskovej organizácie Trojlístok, ktorá ľuďom so závislosťami prináša poradenstvo, aby sa svojich závislostí dokázali zbaviť bez toho, aby boli vytrhnutí z rodín, z prostredia, kde žijú, ale tak, aby dostali komplexnú a účinnú starostlivosť. V minulom roku sme mali 170 klientov a v predminulom približne 160 klientov, “ vysvetlila riaditeľka neziskovej organizácie Trojlístok Gabriela Šostáková. Ich snahou nie je konkurovať ostatným organizáciám, ale byť partnerom, článkom v celej škále tých, ktorí aktívne pomáhajú klientom prichádzajúcim za nim v krízových situáciách.

Projekt financovalo mesto Prešov sumou takmer 1500 eur a rovnakou čiastkou prispela NO Trojlístok z vlastných zdrojov.

Nezisková organizácia Trojlístok realizuje individuálnu a skupinovú sociálnu prácu od roku 2012 v meste Prešov a na úrovni Prešovského samosprávneho kraja, pre fyzické osoby, ktoré sú v nepriaznivej sociálnej situácii z dôvodu ohrozenia sociálne rizikovým správaním v dôsledku nadužívania psychoaktívnych látok a závislosti.

Zámerom neziskovej organizácie Trojlístok je prostredníctvom komplexného prístupu ambulantných a terénnych foriem sociálnych služieb pomáhať týmto klientom, ich rodinám alebo blízkym partnerom s využitím individuálneho sociálneho poradenstva, skupinových programov, terapií a ďalších aktivít so zameraním na sociálnu prevenciu pred rozvojom, prehlbovaním a opakovaním sociálno-patologického správania z dôvodu rôznych foriem závislostí.

Mohlo by Vás zaujímať
Trpí Váš príbuzný Alzheimerovou chorobou?
3P Alzheimer centrum – organizačná zložka n. o. 3P – Projekt zakladá v Prešove podpornú skupinu pre rodinných príslušníkov opatrujúcich príbuzného trpiaceho Alzheimerovou chorobou, príp. iným typom demencie.
Miroslav Lajčák vystúpil na Prešovskej univerzite
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák 8. novembra 2018 vystúpil na pôde Prešovskej univerzity v Prešove v rámci podujatia zo série #MYSMEEÚ.
Mikulášske prekvapenia rozdávali radosť
Na Deň sv. Mikuláša sa obdarúvame sladkými drobnosťami. Medzi nami sú však aj ľudia, pre ktorých nie je samozrejmosťou ani teplý obed. Mesto Prešov pre nich dnes pripravilo Mikulášske prekvapenie s pravou predvianočnou atmosférou.
Službu pre získanie elektronického podpisu cez internet už môžu využiť aj používatelia operačných systémov Linux a macOS
Ministerstvo vnútra v spolupráci s Národnou agentúrou pre sieťové a elektronické služby /NASES/ ešte začiatkom októbra 2018 sprístupnilo novú verziu aplikácie pre občianske preukazy umožňujúcej o všetko potrebné pre e-podpis požiadať cez internet.
Aktívni napriek obmedzeniam
Prešovský zväz telesne postihnutých – Okresné centrum Prešov pripravilo aj v tomto roku pre svojich členov veľa zaujímavých aktivít. Jeden z projektov mohli realizovať aj vďaka dotácii 1248 eur poskytnutej mestom Prešov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
predaj rodinného domu v obci Tulčík, pozemok 1526m2

Ponúkame na predaj rekonštruovaný rodinný dom v obci Tulčík. Dom je možné využívať ako dvojgeneračný. Veľkosť pozemku je 1526m2. Pozemok je prístupný z oboch strán a časť je možné predať ako samostatný stavebný pozemok. Dom je vhodný na okamžité bývanie

0907030693 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
RD vhodný na okamžité bývanie alebo chatu v Brezovičke

RD prešiel čiastočnou rekonštrukciou-plastové okná, nové vchodové dvere, rozvody vody, nová kúpeľňa. Dom ma obytné podkrovie s jednou izbou, na prízemí je kuchyňa, obývačka a spálňa. Na udržiavanou dvore je garáž s pivnicou, ovocný sad a úžitková záhrada.

0907030693 | | cena: 43.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dáme do prenájmu kancelárske priestory na ul.T. Ševčenka v Prešove

Dáme do prenájmu variabilné kancelárske priestory v širšom centre Prešova o výmere 66 m2 a 52 m2, alebo vcelku 118 m2, situované v krásnej záhrade. Vhodné aj na poskytovanie služieb. Parkovanie zaistené.

0903602897 | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.