Piatok, 19. apríl 2019
Meniny má Jela | zajtra Marcel

V Rákociho paláci ožijú legendy slovenského futbalu

Krajské múzeum v Prešove predstavuje prierez 120 – ročnej histórie prešovského futbalu.

Návštevníci tu môžu vidieť vzácne fotografie a trofeje od bývalých reprezentantov, ale aj bronzovú plaketu za 3. miesto v Pohári národov vo Francúzsku z roku 1960. Unikátna výstava približuje začiatky futbalu na Slovensku a významný podiel Prešova pri jeho šírení koncom 19. storočia.

25. mája 1898 odohrali v Prešove dve budapeštianske futbalové mužstvá prvý propagačný futbalový zápas na území Slovenska. V ten istý deň vznikol pri prešovskom telocvičnom a šermiarskom spolku ETVE aj prvý futbalový oddiel na Slovensku.

„Nie je to náhoda. Prešov bol v tomto období významným športovým centrom Horného Uhorska s viacerými spolkami napojenými na športové dianie v Budapešti, “ prezradil Mgr. Igor Lazorík, kurátor výstavy a odborný pracovník Krajského múzea v Prešove.

Jadro futbalového mužstva ETVE Prešov tvorili hráči s ušiakovou loptou. V tejto kolektívnej hre, kde sa lopta hádzala až do vzdialenosti 50 – 60 metrov, boli dokonca sedemnásobnými majstrami Uhorska.

„22. mája 1899 odohralo mužstvo ETVE v Petržalke s miestnym PTE - Prešporský telocvičný spolok, historicky prvé futbalové stretnutie klubových celkov z územia Slovenska, “ pokračuje Lazorík.

Počas 120 - ročnej histórie pôsobili v meste aj mnohé menšie kluby, ale jediným zástupcom vrcholového futbalu v Prešove sa po roku 1945 stal iba Tatran Prešov. Pochádza odtiaľto mnoho zvučných mien, ako napríklad kapitán československej reprezentácie Gejza Šimanský, Jozef Bomba či z mladších Martin Jakubko a Stanislav Šesták. Nespochybniteľnou ikonou prešovského futbalu je ale podľa Lazoríka československý reprezentant Ladislav Pavlovič.

„Je to dvojnásobný najlepší ligový strelec a bol vyhodnotený ako najlepší prešovský športovec dvadsiateho storočia, “ dodáva Lazorík.

Futbal hrával do štyridsiatich rokov a stal sa najstarším hrajúcim slovenským hráčom v histórii československej futbalovej ligy. S bývalým hráčom a trénerom Slávie Prešov Emilom Biharym sa tak podľa Lazoríka stali symbolom vernosti Prešovu, klubu a jeho fanúšikom. Najvzácnejšie predmety na výstave pochádzajú zo súkromnej zbierky syna tohto slávneho futbalistu, pána Ľubomíra Pavloviča. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 13. decembra o 16.00 h v priestoroch Rákociho paláca. Výstava Z histórie futbalu v Prešove potrvá do 31. marca 2019.

Krajské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1945, v Rákociho paláci má stále expozície od roku 1956. Od 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou. Spolu s pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou múzea je expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku ako aj živé archeologické múzeum v prírode v Hanušovciach nad Topľou, ktoré je u nás jediné svojho druhu. Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo sveta a bábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: 1. ročník Prešov Night Run - 5.4.2019
Fotoreport z akcie
Aha! Točí sa to, nespadne to. Nová interaktívna výstava v Prešove
Detské zážitkové centrum Aha! Miesto detských objavov prináša pod názvom Aha! Točí sa to, nespadne to do Prešova novú interaktívnu výstavu “Koleso - vedecká hračka”.
Coca-Cola v rámci IIHF Ice Hockey World Championship Trophy Tour navštívi aj Prešov
IIHF Ice Hockey World Championship Trophy bola odhalená verejnosti na štadióne Ondreja Nepelu Mariánom Hossom a Patrikom Eliášom – legendami svetového hokeja a ambasádormi kampane značky Coca-Cola. Teraz sa vďaka značke Coca-Cola vydáva na svoju tour po slovenských mestách, v rámci ktorej navštívi aj Prešov.
Braňo Jobus a Ľuboslav Petruška oslávia už túto sobotu roky abstinencie
Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus už po štrnástykrát pozýva na Vítanie jari a oslavu abstinencie.
Remeslo má zlaté dno
O tom, že remeslo má naozaj zlaté dno, sa môžete presvedčiť už 5. apríla. Tradície, zvyky, vlastnoručne vyrobené výrobky a dobrá nálada - to všetko na vás čaká na Floriánovej ulici, v interiéri aj priamo pred Galériou v Caraffovej väznici.
FOTO: Edo Klena - krst albumu VATA - Stromoradie
Fotoreport z akcie.
Regionálne lesnícke dni v Prešove zaujali malých aj veľkých
Regionálne lesnícke dni majú aj v Prešove svoju tradíciu. V apríli, mesiaci lesov sa na Hlavnej ulici už tradične stretávajú malí aj veľkí, aby sa o lesoch a ochrane prírody veľa dozvedeli. Nechýbajú však ani zaujímavé sprievodné aktivity.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Variabilné kancelárske priestory 52 m2 a 66 m2, alebo vcelku 118 m2 v širšom centre Prešova, situované v peknom, tichom prostredí s parkovaním v areáli.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice

Na predaj 5 izbový rodinný dom, Ľubotice, okr. Prešv. Postavený v šesťdesiatych rokoch, úžitková plocha cca 200 m2, pozemok 514 m2, v pôvodnom stave.

0907030622 | | cena: 111.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dvojizbový, kompletne zariadený byt v centre Prešova

Pekný, slnečný, zrekonštruovaný a kompletne zariadený byt na druhom poschodí bytového domu s výťahom. Loggia a pivnica k dispozícii, parkovanie pred domom.

+421903602897 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.