Streda, 20. február 2019
Meniny má Lívia | zajtra Eleonóra

Prestížne ocenenie naj v cestovnom ruchu získal donjon Šarišského hradu

V Prešovskom kraji máme ďalšie lákadlo pre turistov. Je ním donjon - vynovená bašta hradu Veľký Šariš. Obnova Donjonu si vyslúžila ocenenie Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja 2018.

Pamiatkari im ho takmer nedovolili opraviť, teraz zaň získali cenu. Obnova donjonu na Hrade Šariš si vyslúžila ocenenie. Odborná porota kladne ohodnotila fakt, že obnova hlavnej veže prispela k rozšíreniu ponuky cestovného ruchu v kraji.

24. januára sa na Medzinárodnej výstave cestovného ruchu ITF Slovakiatour, ktorá sa konala na výstavisku Incheba Bratislava, odohrávalo slávnostné vyhlásenie výsledkov ankety Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Anketa s názvom NAJ v cestovnom ruchu prebieha už od roku 2014 a jej cieľom je upriamiť pozornosť obyvateľov, turistov a organizácií v cestovnom ruchu na zaujímavé miesta, osobnosti, produkty či dokonca zaujímavých zamestnancov v cestovnom ruchu.

HRAD ZACHRAŇUJÚ UŽ 20 ROKOV
V kategórii NAJ kultúrno-náučné zariadenie, atrakcia, sa z mnohých nominovaných na druhom mieste umiestnila veža donjon, hlavná bašta Šarišského hradu, ktorý stojí nad rovnomenným mestom Veľký Šariš. Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 4,5 ha. Po rekonštrukcii pôvodného hradného donjonu na danom mieste vyrástla 15 metrov vysoká vyhliadková veža, ktorá sa stala pýchou hradu. S rekonštrukciou sa pritom začalo už roku 2017, no vzhľadom na jej rozsah pokračovali práce aj počas leta 2018. „O záchranu hradu Veľký Šariš sa snažíme defacto už 20 rokov. Stavebne sa Hrad Šariš obnovuje 8 rokov a ocenenie vnímam ako zadosťučinenie za tú snahu“, uviedol Ladislav Babuščák, správca hradu vo Veľkom Šariši. „Vnímam to ako ocenenie všetkých, ktorí prispeli k tomuto úspechu, pretože to nie je len mesto, to nie sú len pracovníci, sú to aj dobrovoľníci, sú to aj sponzori, čiže je to ocenenie všetkých ľudí, ktorí za to dlhé obdobie urobili obrovský kus práce na hrade.“

Z NEZNÁMEHO HRADU SA STÁVA ČORAZ VIAC NAVŠTEVOVANÁ PAMIATKA
Druhou časťou ocenenia bolo hlasovanie verejnosti. Hrad Šariš sa v kategórií Naj kultúrno-náučné zariadenie, atrakcia, umiestnil na druhom mieste. Len o 250 hlasov ho predbehol Tatranský ľadový dóm na Hrebienku. „Teší ma, že povedomie o hrade Velký Šariš sa začína pomaly šíriť medzi ľuďmi i medzi turistami, “ ukončil Babuščák. Ako ocenenie všetkých, ktorí sa na obnove hradu podieľajú berie umiestnenie v ankete i primátor Veľkého Šariša Viliam Kall: „Túto cenu beriem ako ocenenie obetavej práce všetkých, ktorí sa na tejto obnove podieľali, lebo to nebolo len o meste Veľký Šariš. Bolo to aj o podpore Ministerstva kultúry SR, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR či mnohých dobrovoľníkov, najmä z občianskeho združenia Hradba Šariš a Strážcovia pravých pokladov storočí, ale aj o sponzoroch. Všetkým patrí jedno veľké ďakujem, lebo práve takéto ocenenie je výsledkom dobre odvedenej práce a mnohokrát práce, ktorá je aj mimo pracovnej doby a povinností.“ 

Získané ocenenie je podľa neho i záväzkom do budúcna. Nepoľaviť v práci a byť úspešnými i naďalej. „Budeme vyvíjať aktivity, aby sme aj v ďalšom období získali ocenenie a ja som veľmi rád, že Šarišský hrad nadobúda v okolí jedinečnosť i význam a každým rokom rastie jeho popularita, “ dodal primátor.

TEXT K FOTO 1: Zľava Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, správca Hradu Šariš Ladislav Babuščák, primátor mesta Veľký Šariš Viliam Kall a predseda Krajskej organizácie cestovného ruchu SEVEROVÝCHOD SLOVENSKA Michal Sýkora.

TEXT K FOTO 2: Obnova donjonu na Hrade Šariš si vyslúžila ocenenie. Odborná porota kladne ohodnotila fakt, že obnova hlavnej veže prispela k rozšíreniu ponuky cestovného ruchu v kraji.

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovská univerzita otvorila plesovú sezónu v sklade soli
V piatok, 18. januára, sa v jednej z najvýznamnejších technických pamiatok na Slovensku – Solivare, uskutočnil v  poradí už 22. ročník Reprezentačného plesu Prešovskej univerzity v Prešove. Niesol sa v znamení precízne spracovaného programu, kvalitnej hudby, dobrého jedla, noblesných dáma i pánov.
Smrteľná dopravná nehoda
V sobotu, krátko pred 9:00 hod. , došlo na ceste medzi Prešovom a Veľkým Šarišom k dopravnej nehode a to čelnej zrážke 2 osobných áut.
Prešovský kraj sa predstaví v Bratislave / Za Warholom do Bratislavy
Na najväčšom slovenskom veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour v Bratislave sa opäť predstaví aj Prešovský kraj. Krásy a turistické zaujímavosti kraja budú predstavené prostredníctvom originálnej maľovanej expozície. Jej centrum bude venované kráľovi pop artu Andymu Warholovi. Počas výstavy budú odovzdané ocenenia Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja 2018.
Fotoreport z RC Drift Prešov
V nedeľu , 10.2.2019 , sa v Shopping Mall Eperia predstavili profesionálne modely jazdiace v drifte. Na trati sa predstavili zahraniční jazdci z Prahy, Ostravy, Brna ale aj domáci z Prešova, Košíc či z Bratislavy. Prinášame vám fotoreport z tejto jedinečnej akcie.
Kraj a univerzita pracujú na príprave kvalitného geoportálu
Prešovský samosprávny kraj (PSK) spoločne s Prešovskou univerzitou v Prešove (PU) rozšírili oblasť spolupráce, ktorá sa týka regionálnej infraštruktúry priestorových informácií a geografických informačných systémov (GIS). Z jej výsledkov bude profitovať občan, samospráva, akademický aj súkromný sektor.
Vianočné stromčeky sa zbierajú do konca januára
Ak ste si atmosféru Vianoc v byte či dome vychutnávali až do týchto dní a uvažujete o tom, že sa s ňou pomaly rozlúčite, Technické služby mesta Prešov, a.s. sú vám k dispozícii. Až do konca januára tradične zabezpečujú bezplatný zber a odvoz vianočných stromčekov.
74. výročie oslobodenia sme si v Prešove uctili spomienkou
19. januára si pripomíname 74. výročie oslobodenia nášho mesta. V Prešove sa dnes uskutočnil pietny akt kladenia vencov, ktorým sme si spoločne pripomenuli túto významnú historickú udalosť.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 4+1, novostavba,174 m2, Renčišov, okr. Sabinov

Rodinný dom, novostavba, Renčišov, okr. Sabinov, úžitková plocha 174 m2, pozemok 896 m2, za domom sa nachádza pivnica, stodola, zastrešené sedenie. Dom je dvojpodlažný, 4 izby.

0907030623 | | cena: 106.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
predám 2 - izbový byt, 52 m2, ulica Obrancov mieru, Prešov

lokalita: sídlisko II, výmera: 52 m2 + pivnica, poschodie: 2 zo 2, vymenené okná za plastové, ináč je v pôvodnom, zachovalom stave, ideálny na prerobenie podľa vlastných predstáv, orientácia: východ / západ, dobré dispozičné riešenie.

0907030661 | | cena: 67.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok 1060 m2, Dulová Ves, Košariská

stavebný pozemok - Prešov, kataster Dulová Ves, časť Košariská o výmere 1060 m2. Pozemok je napojený na všetky inžinierske siete - plyn, obecný vodovod, elektrina, kanalizácia splašková, dažďová, optické káble na internet. Cena 57, - eur/m2.

0907030623 | | cena: 57,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Variabilné kancelárske priestory 52 m2 a 66 m2, alebo vcelku 118 m2 v širšom centre Prešova, situované v peknom, tichom prostredí s parkovaním v areáli.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.