Nedeľa, 12. júl 2020
Meniny má Nina | zajtra Margita

Prestížne ocenenie naj v cestovnom ruchu získal donjon Šarišského hradu

V Prešovskom kraji máme ďalšie lákadlo pre turistov. Je ním donjon - vynovená bašta hradu Veľký Šariš. Obnova Donjonu si vyslúžila ocenenie Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja 2018.

Pamiatkari im ho takmer nedovolili opraviť, teraz zaň získali cenu. Obnova donjonu na Hrade Šariš si vyslúžila ocenenie. Odborná porota kladne ohodnotila fakt, že obnova hlavnej veže prispela k rozšíreniu ponuky cestovného ruchu v kraji.

24. januára sa na Medzinárodnej výstave cestovného ruchu ITF Slovakiatour, ktorá sa konala na výstavisku Incheba Bratislava, odohrávalo slávnostné vyhlásenie výsledkov ankety Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Anketa s názvom NAJ v cestovnom ruchu prebieha už od roku 2014 a jej cieľom je upriamiť pozornosť obyvateľov, turistov a organizácií v cestovnom ruchu na zaujímavé miesta, osobnosti, produkty či dokonca zaujímavých zamestnancov v cestovnom ruchu.

HRAD ZACHRAŇUJÚ UŽ 20 ROKOV
V kategórii NAJ kultúrno-náučné zariadenie, atrakcia, sa z mnohých nominovaných na druhom mieste umiestnila veža donjon, hlavná bašta Šarišského hradu, ktorý stojí nad rovnomenným mestom Veľký Šariš. Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 4,5 ha. Po rekonštrukcii pôvodného hradného donjonu na danom mieste vyrástla 15 metrov vysoká vyhliadková veža, ktorá sa stala pýchou hradu. S rekonštrukciou sa pritom začalo už roku 2017, no vzhľadom na jej rozsah pokračovali práce aj počas leta 2018. „O záchranu hradu Veľký Šariš sa snažíme defacto už 20 rokov. Stavebne sa Hrad Šariš obnovuje 8 rokov a ocenenie vnímam ako zadosťučinenie za tú snahu“, uviedol Ladislav Babuščák, správca hradu vo Veľkom Šariši. „Vnímam to ako ocenenie všetkých, ktorí prispeli k tomuto úspechu, pretože to nie je len mesto, to nie sú len pracovníci, sú to aj dobrovoľníci, sú to aj sponzori, čiže je to ocenenie všetkých ľudí, ktorí za to dlhé obdobie urobili obrovský kus práce na hrade.“

Z NEZNÁMEHO HRADU SA STÁVA ČORAZ VIAC NAVŠTEVOVANÁ PAMIATKA
Druhou časťou ocenenia bolo hlasovanie verejnosti. Hrad Šariš sa v kategórií Naj kultúrno-náučné zariadenie, atrakcia, umiestnil na druhom mieste. Len o 250 hlasov ho predbehol Tatranský ľadový dóm na Hrebienku. „Teší ma, že povedomie o hrade Velký Šariš sa začína pomaly šíriť medzi ľuďmi i medzi turistami, “ ukončil Babuščák. Ako ocenenie všetkých, ktorí sa na obnove hradu podieľajú berie umiestnenie v ankete i primátor Veľkého Šariša Viliam Kall: „Túto cenu beriem ako ocenenie obetavej práce všetkých, ktorí sa na tejto obnove podieľali, lebo to nebolo len o meste Veľký Šariš. Bolo to aj o podpore Ministerstva kultúry SR, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR či mnohých dobrovoľníkov, najmä z občianskeho združenia Hradba Šariš a Strážcovia pravých pokladov storočí, ale aj o sponzoroch. Všetkým patrí jedno veľké ďakujem, lebo práve takéto ocenenie je výsledkom dobre odvedenej práce a mnohokrát práce, ktorá je aj mimo pracovnej doby a povinností.“ 

Získané ocenenie je podľa neho i záväzkom do budúcna. Nepoľaviť v práci a byť úspešnými i naďalej. „Budeme vyvíjať aktivity, aby sme aj v ďalšom období získali ocenenie a ja som veľmi rád, že Šarišský hrad nadobúda v okolí jedinečnosť i význam a každým rokom rastie jeho popularita, “ dodal primátor.

TEXT K FOTO 1: Zľava Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, správca Hradu Šariš Ladislav Babuščák, primátor mesta Veľký Šariš Viliam Kall a predseda Krajskej organizácie cestovného ruchu SEVEROVÝCHOD SLOVENSKA Michal Sýkora.

TEXT K FOTO 2: Obnova donjonu na Hrade Šariš si vyslúžila ocenenie. Odborná porota kladne ohodnotila fakt, že obnova hlavnej veže prispela k rozšíreniu ponuky cestovného ruchu v kraji.

Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mestský úrad v Prešove bude od 22. júna fungovať v štandardnom režime
Mestský úrad v Prešove sa opäť otvára pre verejnosť. Naďalej je však potrebné dodržiavať protiepidemiologické opatrenia.
Burza starožitností sa po pauze vracia na Hlavnú ulicu
V centre Prešova sa opäť uskutoční Burza starožitností a kuriozít. Zberateľské predmety si na Hlavnej ulici môžu občania pozrieť už tento piatok 19. júna 2020.
Počas leta čaká Prešovčanov v areáli kúpaliska Delňa množstvo noviniek
Obľúbené letné kúpalisko Delňa sa pripravuje na príchod prvých návštevníkov. Areál kúpaliska je otvorený už teraz. Prešovčania si tu môžu prísť oddýchnuť, alebo si zašportovať.
Mesto Prešov pokračuje v kosení verejnej zelene
V Prešove sa od začiatku mája kosí verejná zeleň. Pracovníci postupne kosia líniovú a parkovú zeleň vo vlastníctve mesta.
Prešovskí cyklisti môžu od júna naplno využívať všetky cykloprístrešky
So začínajúcou cyklistickou sezónou mesto Prešov rozbieha ostrú prevádzku cykloprístreškov, ktoré sú plne pripravené na používanie. Elektronické čipy k prístreškom si môžu užívatelia zapožičať na jeden deň, alebo na celý rok priamo na mestskom úrade.
Počas nočnej prietrže mračien v Prešove pomáhali aj dobrovoľní hasiči
Prešovskí dobrovoľní hasiči v sobotu 13. júna pomáhali v dvoch častiach mesta pri odstraňovaní následkov nočnej búrky. Na ulici Za Kalváriou vyčistili 5 studní a v lokalite Surdok zatopenú cestu.
Vyhlásenie mesta Prešov k fungovaniu spoločnosti 1. FC TATRAN
V spoločnosti 1. FC TATRAN, a.s. je mesto Prešov menšinovým akcionárom (vlastníme 8,7 % akcií), avšak dlhodobo nemáme žiadne informácie o stave spoločnosti, čo považujeme za neakceptovateľné. Mesto Prešov dlhodobo nemá svojho zástupcu v orgánoch spoločnosti, a to aj napriek dlhodobej a opakovanej iniciatíve zo strany radnice zabezpečiť zástupcu priamo v predstavenstve.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.