Nedeľa, 21. júl 2019
Meniny má Daniel | zajtra Magdaléna

Pedagogická fakulta oslavuje 70.výročie svojho vzniku

Je jednou zo zakladajúcich a zároveň najstarších fakúlt Prešovskej univerzity v Prešove (PU).

Ako jediná na Slovensku sa výhradne špecializuje na prípravu pedagógov pre materské školy, prvý stupeň základných škôl a pre špeciálne školy. V týchto dňoch slávi Pedagogická fakulta PU 70. výročie svojho založenia.

Rok 1949 je rokom založenia prvej Pedagogickej fakulty na východnom Slovensku, ktorá vzniká v Košiciach ako pobočka bratislavskej Pedagogickej fakulty Slovenskej univerzity vládnym nariadením. O tri roky neskôr, v roku 1952 sa Pedagogická fakulta premiestnila z Košíc do Prešova, kde funguje až doteraz. „Našej Pedagogickej fakulte historicky nemožno uprieť, že je nielen jednou zo zakladajúcich fakúlt Prešovskej univerzity, ale rovnako aj fakultou, ktorá prešla za uplynulých sedemdesiat rokov najväčšími zmenami, “ uviedla doc. Jana Burgerová, ktorá je dekankou Pedagogickej fakulty už ôsmy rok. Ako doplnila, fakulta prešla počas svojej histórie viacerými transformáciami nielen čo sa týka prípravy učiteľov, ale aj samotného názvu: Pedagogická fakulta (1949), Vyššia pedagogická škola (1953), Pedagogický inštitút (1959) a opäť Pedagogická fakulta (1964). Prví absolventi denného štúdia s kvalifikáciou pre národné školy vychádzali z pobočky Pedagogickej fakulty na východnom Slovensku už v školskom roku 1949/50, pre stredné školy v školskom roku 1953/54.

V existencii Pedagogickej fakulty nastal významný medzník v roku 1996, kedy sa rozdelila Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) na dve vysoké školy – existujúcu Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Prešovskú univerzitu v Prešove. „Rok 1997 bol prelomovým, keďže naša Pedagogická fakulta sa začala výhradne orientovať na prípravu učiteľov pre primárne vzdelávanie (1. stupeň základných škôl), “ doplnila dekanka Burgerová. V súčasnosti je fakulta ako jediná na Slovensku špecializovaná na prípravu pedagógov pre materské školy, primárne vzdelávanie (prvý stupeň základných škôl) a pre špeciálne školy, pričom jej dlhodobo nosnými študijnými programami sú Predškolská a elementárna pedagogika, Učiteľstvo pre primárne vzdelávanie a Špeciálna pedagogika.

Na Pedagogickej fakulte aktuálne študuje 1484 študentov a 35 doktorandov. Od roku 1997 úspešne ukončilo štúdium na fakulte 7895 absolventov, od roku 1953 celkovo 21 847 absolventov. „Vždy ma poteší, ak naši študenti na otázku prečo si na štúdium vybrali našu fakultu odpovedajú, že je to predovšetkým pre jej vysoký kredit u budúcich zamestnávateľov, “ poznamenala dekanka Burgerová. „Obzvlášť ma teší každoročný záujem uchádzačov o štúdium, ktorý mnohonásobne prevyšuje naše kapacitné možnosti. V dobe, kedy univerzity zápasia s nedostatkom študentov, táto skutočnosť potvrdzuje kvalitu nášho výučbového procesu a fakultu radí medzi etablované inštitúcie. O to viac, že sa jedná o oblasť pre spoločnosť nesmierne kľúčovú, a to prípravu učiteľa pre najnižšie stupne vzdelávania, “ uzavrela dekanka Burgerová.

Pedagogická fakulta má bohaté skúsenosti aj s organizovaním, resp. spoluorganizovaním podujatí s celoslovenským významom, či už ide o Logickú olympiádu nadaných, spevácku súťaž Moyzesianu alebo organizovanie a gestorstvo Prešovskej detskej univerzity. Nemenej úspešná je aj v riešených projektov v rámci grantových schém, medzinárodných projektov, ako aj v oblasti medzinárodnej spolupráce so zahraničnými univerzitami a renomovanými inštitúciami.

Pri príležitosti 70. výročia založenia Pedagogickej fakulty usporiadala Pedagogická fakulta v dňoch 06. – 07. februára 2019 vedeckú konferenciu s názvom Premeny školy a učiteľské vzdelávanie v historickom kontexte a nové perspektívy. Po slávnostnom otvorení konferencie, za účasti mnohých významných hostí, vedenie fakulty ocenilo osobnosti, ktoré výrazným spôsobom prispeli k rozvoju Pedagogickej fakulty.

Jesenný deň materských škôl
Prešovská detská univerzita
Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Fragaria Cup 2019 - Vlajkový sprievod a slávnostné otvorenie
2. júla 2019 - Slávnostné otvorenie Fragaria Cup 2019
Memorandum o spolupráci mesta Prešov a Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove
Prepájanie teórie s praxou je jedným z pilierov kvalitného vzdelania už na úrovni stredných škôl a neskôr, samozrejme, na vyššom stupni vzdelávania. Absolventi, ktorí si už počas štúdia môžu vyskúšať nadobudnuté poznatky sú jednak pripravenejší, a jednak sú do oblasti svojho štúdia viac zainteresovaní.
Ktoré škôlky v Prešove sú cez prázdniny otvorené?
Materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov budú otvorené aj počas letných prázdnin.
Týždeň vysokoškolákom
Študentskou hymnou Gaudeamus igitur včera Prešovská univerzita v Prešove (PU) slávnostne otvorila 12. ročník Prešovskej detskej univerzity (PDU). Počas celého týždňa čaká na malých vysokoškolákov bohatý program v podobe zážitkového vzdelávania.
Klub nadaných detí prežil parádny školský rok
Vzácni a celebritní hostia, množstvo super aktivít a hlavne stretnutí najmenších absolvoval Klub nadaných detí v Prešove v školskom roku 2018/2019. Prejdite sa s nami jednotlivými stretnutiami.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 3 izbový byt, 66 m2, ulica Volgogradská, Prešov

Sídlisko III, vyhľadávaná lokalita s výbornou občianskou vybavenosťou , 66m2 + lodžia 4m2, pivnica cca 6m2, poschodie 5 z 8, čiastočná rekonštrukcia, dobré dispozičné riešenie

0907030758 | | cena: 85.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok 1476 m2, Fintice, okres Prešov

lokalita: obec Fintice, v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty. IS:elektrina v dosahu, plyn v dosahu, obecný vodovod v dosahu, kanalizácia - žumpa. Pozemok je mierne svahovitý, slnečný, v blízkosti lesa, ideálna orientácia.

0907030661 | | cena: 38,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Výhodne prenajmeme priestory na podnikanie v širšom centre Prešova. Výborná poloha, parkovanie pri objekte.

+421903602897 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.