Nedeľa, 21. apríl 2019
Meniny má Ervín | zajtra Slavomír

Stačí, ak sa dieťa hýbe pre zdravie ? Alebo je dobré ak aj súťaží? Nie je to prehnaný stres, vystavovať ho možnému neúspechu?

Po odpovede sme si zašli priamo na tréning za Ľubom Čiernikom - jedným z trénerov, počtom detí najväčšieho karate klubu na Slovensku. Minulý rozhovor s týmto trénerom KK JUNIOR PREŠOV o tom, že treba byť tvrdší vo výchove detí a ich smerovaní, mal úspech.

ČAST TRÉNEROV V KARATE KLUBE JUNIOR
ČAST TRÉNEROV V KARATE KLUBE JUNIOR

Čiernik je, okrem iného, vyštudovaný magister športu so špecializáciou na úpolové športy a dlhoročne sa venuje mládeži v Prešove. Veľmi rád pomenuje problém priamo a hľadá riešenia, čoho dôkazom je aj množstvo detí v prešovskom klube a fungujúci projekt JUNIORKO (www.juniorko.sk).

JUNIORKO je projekt ocenený mestom Prešov, Prešovským samosprávnym krajom a Slovenským olympijským výborom, aj napriek počiatočným skeptickým odozvám. Až neskôr väčšina pochopila, že nejde o pomoc zdarma, ale dať jednotlivcom cieľ a naučiť ich práci na sebe samých. Vybudovať im zdravé ego a naučiť ich pocitu uznania, keď na sebe pracujú…ideálne už od detstva.

Veľa rodičov si dnes myslí, že deťom treba hlavne pohyb. Súťaženie a rivalita u detí nie je až taká podstatná v športe. Po názor odborníka sme zašli do karate klubu v Prešove. Či je to tak, že keď dieťa neprinesie hneď cenné kovy, resp. sa mu prestane dariť v zápasoch a na súťažiach, netreba ho tlačiť do výkonov, ale stačí mu tréning, to sme skúsili zistiť u jedného z trénerov PRESOV KARATE KIDS, Čiernika:

Ako sa máš a čo sa zmenilo po uverejnení článku s tvojím rozhovorom o tom, že deti by nemali striedať kvantum športov, ale rodičia by mali v určitom veku pevne dieťa nasmerovať?

Zmenilo sa to, že mi píše mnoho rodičov s prosbou o radu. Hlavne messenger na známej sociálnej sieti mi „pípne“ viac ako predtým od cudzích ľudí. Sú to rodičia rôznych detí, ktoré skúšali v Prešove kadejaké športy alebo krúžky. Ja rád odpíšem a pomôžem každému, kto ma kontaktuje, nielen rodičom z nášho klubu. Síce nie som vyštudovaný psychológ, avšak ako tréner mám určitý názor na to, ako šport, tréner a rodič formujú myseľ a psychiku dieťaťa. Aký dopad má zdravá rivalita a prirodzené súťaženie na deti. Vlastne, ak ho nemá tréner, nie je dobrým trénerom (smiech).

Tak, poďme k veci - prečo sme tu. Sú podľa teba súťaže dôležité v dnešnej dobe v akomkoľvek športe alebo je dôležitý len pohyb pre zdravý vývin dieťaťa?

Ak sa bavíme o športe, jeho devízou sú práve súťaže. Čím skôr dieťa začne porovnávať svoje sily v akomkoľvek športe s inými deťmi, tým skôr sa začne učiť pracovať so svojimi emóciami. Každý sme iný a to, akí sme, predurčujú naše činy, ktoré vykonávame. A tie veľakrát vyplývajú práve z emócií, keďže tie najväčšie rozhodnutia sú častokrát v dobrom aj zlom zmysle vykonávané u ľudí pod návalom stresu a záťaže. Tie najväčšie myšlienky v rámci osobnej zmeny u nás sa tvoria v hlave práve vtedy, keď sme pod tlakom, alebo sa musíme vysporiadať s niečím pre nás priťažujúcim. A to, ako sa rozhodneme, často definuje aj náš ďalší budúci život.

Je ale pravda, že u niektorých dospelých tieto osobné myšlienky pod stresom nikdy neprídu a sú ľudia, ktorí sú radi vytrvalí vo svojom negatívnom myslení, čo je možno spôsobené práve tým, že ako deti nesúťažili s inými (smiech).

Počkaj, počkaj. Trošku jednoduchšie. Čiže tvrdíš, že šport a súťaženie v mladom veku dokáže zlepšiť život a zmeniť myslenie?

Jednoznačne. Ale nielen samotný šport. Základom je aj jeho ďalšia fáza, a tým sú súťaže, preteky, zápasy atď. Keď dieťa len trénuje alebo vykonáva určitú činnosť a nedôjde k porovnávaniu jeho schopností, skôr či neskôr dôjde na dieťa kríza s tým, aby naďalej vykonávalo danú činnosť. Ono tá kríza vlastne príde aj keby súťažilo, avšak jej prekonanie je potom väčším liekom na psychiku pre dieťa.

Ako to myslíš?

Myslím to tak, že ak dieťa začne súťažiť, respektíve porovnávať svoje sily s inými deťmi, štatisticky určite nebude len vyhrávať. Prídu aj prehry, zväčša sú to vlastne najskôr len prehry, hlavne ak ide o individuálny šport. A tu je dôležitý činiteľ rodič a tréner, aby dieťa podporili v tom, aby to nevzdávalo a šlo ďalej. Aby trénovalo a výhry prídu. Keďže ani najtalentovanejšie deti si dlhodobo nedokážu udržať ustálenú formu hlavne z fyziologických dôvodov, reálne každé dieťa, ktoré športuje, raz za čas zažije svoj pocit víťazstva. Aj veľmi talentované dieťa dokáže občas podať podpriemerný výkon. Oproti dospelým, dokonca oveľa častejšie. Super urýchľujúci efekt v tomto ponímaní vplyvu súťaženia na psychiku majú kolektívne športy, kde je v podstate jedno o akú ligu ide, keďže pre dieťa je vyhratý zápas akoby životnou výhrou STANLEY CUP alebo MAJSTROVSTIEV SVETA v akomkoľvek športe. Individuálne športy sú v tomto poňatí ťažšie, keďže tie vyžadujú väčšiu dávku schopností v detskom veku k tomu, aby dieťa víťazný pocit zažilo. Jemu totiž zápas nevyhrá šikovný kamarát v útoku, alebo dokonca viac šikovných detí v zostave ako má súper, ale deti v individuálnych športoch musia byť viac sústredenejšie a sebavedomejšie, aby si dokázali ukrojiť svoj kus slávy a pocitu víťazstva na úkor svojho súpera. Obzvlášť počas ich prvých súťažných krokov.

Dnes je ale módou nevystavovať deti tlaku…

To je pravda. Ale to je „opičia láska“. Pri takom myslení rovno dieťa zavrime do izby, dajme mu hokejovú prilbu, ak by náhodou zhodilo kvetináč na svoju hlavu, dajme mu na ňu pre istotu aj klietku ako majú hokejoví brankári, ak by mu náhodou dala po tvári pri učení učebnica matematiky a nakoniec mu radšej napíšme úlohy my, aby si nevypichlo oko pri ich samostatnom písaní, keďže tu ani tá klietka nepomôže (smiech).

Deťom treba veriť. Oni tlak dokážu zvládnuť jednoduchšie ako my, dospelí ľudia. Určitý tlak je prirodzený, obzvlášť u detí. Samozrejme, ideálne je, ak ich učíme zvládať ho od útleho detstva. Počítače v ich rukách to za nás neurobia.

Tlak na základnej škole z nových informácií, ich preskúšania, rôznych nových sociálnych kontaktov, dospievania a ďalších nových vecí, je častokrát oveľa väčší ako v akomkoľvek zamestnaní, v ktorom sme už ako dospelí jedinci získali prax a chodíme do neho s pulzom a výrazom ako kapor. Tlak je súčasť života a je škoda v športe nevyužiť možnosť modelovane dieťa vystaviť tlaku zo športového výsledku a pracovať s tým, aby sa ho naučilo zvládať. A čo je na tom najlepšie? Pomôžu Vám s tým tréneri, pedagógovia, nie ste na to proste sami a dieťa je pod tlakom v niečom, čo miluje. V športe.

Akú máte skúsenosť vy, tréneri? Dokážu deti bojovať s týmto športovým tlakom? A ako sa prejaví táto práca na nich neskôr, keď sú starší?

Určite deti, ktoré súťažia od útleho detstva, aj keď nie sú najlepší vo svojom športe, oveľa lepšie neskôr v živote zvládajú vypäté situácie. Dokážu spracovať životné , ,prehry“ a dokážu sa určite viac motivovať na nové ciele. Dokážu si hľadať nové ciele a motivácie, keď sú starší a dokážu ich doťahovať do úspešného konca. A to je veľmi dôležité. Viete, v športe ste častokrát napríklad zranený a zranenia prídu zväčša v tej najlepšej forme. Práve to sú situácie, kde dostáva psychika zabrať. Dieťa, dorastenec alebo aj dospelý človek musí zabrať veľakrát akoby od začiatku, hlavne v jeho hlave. Ale po každej búrke vyjde slnko, a to platí pre šport a aj pre život. Už malé deti, ktoré nielen športujú, ale aj súťažia v danom športe vedia, že aj keď som dnes nevyhral alebo nezískal medailu, alebo sme nevyhrali ako tím, tak nabudúce mám alebo máme zase šancu. Dieťa vidí cieľ a pracuje na ňom, aby ho dosiahlo. A to je to najväčšie plus športu a samotného súťaženia a porovnávania síl.

Takže, odporúčaš rodičom športujúcich detí v rôznych športoch, aby deti dávali aj na súťaže, zápasy, resp. iné zápolenia, kde si porovnajú sily?

Jednoznačne. Ak sa dieťa hýbe na tréningu a rodič je spokojný len s tým, že si vybije energiu, tak potom chýba dôležitá zložka. A to je chyba. Dieťa treba konfrontovať s tým, nech si zmeria svoje sily s ostatnými deťmi, svoj progres a možné zlepšenie na ďalších športových akciách. Nemá byť primárnym cieľom rodiča mať doma šampióna, ktorý nosí len zlato z každej akcie. Každé dieťa je šampión, hoci nikdy nič nevyhralo. Stačí, že na sebe maká každý tréning a ide za vidinou lepšieho zajtrajška na ďalšej jeho súťaži, v jeho ďalšom zápase. A verte, že skôr či neskôr sa táto naučená schopnosť (vytrvalosť) pretaví neskôr aj do súkromného života. Taká osobnosť nikdy nebude mať pocit, že by ju niečo mohlo zlomiť a aj keď spadne, naučený rytmus zo športu jej napovie, že raz si dole a raz hore…Samozrejme, všetkého veľa škodí, takže nájsť správny model optimálneho zaťaženia súťažami, už je potom v rukách trénerov .jednotlivých tímov alebo mladých športovcov.

Posledná otázka musí byť. A čo športovci, ktorí dopadli zle. Tí, ktorí prepadli hazardu, drogám atď.? Neodporuje to tvojim tvrdeniam?

Výnimky potvrdzujú pravidlo. Ja netvrdím, že každé dieťa, čo bude nielen športovať, ale aj súťažiť, dopadne v živote skvelo a pôjde smerom, ktorý ho uspokojí. Ja tvrdím, že sa mu len zvýšia šance, aby neskôr vedelo bojovať s negatívami, ktoré nám život prináša, pretože sú jeho súčasťou. Tí čo dopadli zle, by možno dopadli ešte horšie omnoho skôr a práve šport im predĺžil a doprial takú pokojnú a výnimočnú časť života, ktorú by bez neho nikdy nemali. To, či by si zničili život, aj keby nesúťažili alebo nešportovali a či dokonca šport alebo súťaženie je príčinou ich pádu, to vôbec neviem, či je možné zistiť. Som si ale istý, že ak trafíte správny klub so správnymi trénermi, šport a súťaženie je kladným činiteľom v živote dieťaťa. Neexistuje ale návod na spokojný život, existuje len možnosť vybrať si. A ja odporúčam zvoliť pre dieťa v športe cestu komplexnú aj so súťažením a porovnávaním síl. A to aj s rizikom, že mu bude nejaký čas trvať, než sa adaptuje a prispôsobí, pretože odrhnúť ho od jednej z možností, je len skrytá nedôvera v jeho sily a schopnosti zo strany Vás, jeho vlastného rodiča.

ČIERNIK NA KLUBOVEJ SÚŤAŽI JUNIORU

ČIERNIK NA KLUBOVEJ SÚŤAŽI JUNIORU
ĽUBOMÍR ČIERNIK, JEDEN Z TRÉNEROV

ĽUBOMÍR ČIERNIK, JEDEN Z TRÉNEROV
Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: 1. ročník Prešov Night Run - 5.4.2019
Fotoreport z akcie
Trénerka Karate klub Junior - Júlia Hamajdáková tvorila aj pre Petra Sagana
To, že tréneri Karate klub Junior sú skvelí a výnimoční ľudia dokazuje aj rozhovor s jednou z nich. Umelkyňa Júlia Hamajdáková.
Rekordný GRIMMY DANCE CUP 2019 aj s medzinárodnou účasťou
Aj v tomto roku organizovali v Prešove Tanečno-športový klub a Súkromná ZUŠ GRIMMY v spolupráci s FABIO PRODUCTION už 17.ročník celoslovenskej tanečnej súťaže GRIMMY DANCE CUP.
Prešov Karate kids z Junioru opäť úradovali a patrili medzi najlepších
PRESOV KARATE KIDS majú za sebou 4 ťažké skúšky počas posledného obdobia. Ich súťažné výsledky, sú ako každý rok, vynikajúce a v Prešove nám rastie množstvo skvelých, mladých karatistov.
3b PHbL: Spoznali sme osmičku postupujúcich
Posledným kolom základnej časti pokračovala počas uplynulého víkendu 3b Prešovská Hokejbalová liga, po ktorom sme spoznali kompletnú osmičku postupujúcich.
Medzinárodná cyklomagistrála EuroVelo 11 v okrese Sabinov začína písať novú históriu.
Dvadsať rokov omieľaná téma výstavby cyklochodníka, ktorý by spájal obce Sabinovského okresu s krajským mestom Prešov začína dňom 27.3.2019 naberať reálne kontúry a naše dlhodobé sny sa menia na realitu.
V Prešove dal Night Run možnosť zažiariť stovkám bežcov
V piatok 5. apríla sa Hlavná ulica v Prešove naplnila stovkami bežcov, ale aj fanúšikov. Po úspešnom prvom ročníku Prešov Half Marathonu, tak má mesto za sebou aj svoju premiéru behu Prešov Night Run, v ktorom sa na štart postavilo sedemsto účastníkov.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Na predaj dvojpodlažný rodinný dom, výmera pozemku 698 m2, počet izieb 3, zastavaná plocha 85 m2, úžitková plocha 130 m2, materiál kombinovaný - tehla, kváder, kúrenie plynové - gamat, kozub v obývacej izbe, vlastná studňa, nízke mesačné náklady.

0907030623 | | cena: 76.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dvojizbový, kompletne zariadený byt v centre Prešova

Pekný, slnečný, zrekonštruovaný a kompletne zariadený byt na druhom poschodí bytového domu s výťahom. Loggia a pivnica k dispozícii, parkovanie pred domom.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Prenájom 2- izbový zariadený byt, Prešov, širšie centrum

Na prenájom 2-izbový byt 58 m2, Prešov, širšie centrum. Orientácia V/Z, 1. poschodie, byt je po čiastočnej rekonštrukcii, plastové okná, renovovaná kúpeľňa, kuchynská linka vymenená. Kompletne zariadený. Cena 420, - EUR/ mesiac vrátane energií.

0907030623 | | cena: 420,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.