Nedeľa, 26. máj 2019
Meniny má Dušan | zajtra Iveta

Prešov bude začiatkom marca žiť fantastikou

Organizačný tím PegasConu pripravuje už siedmy ročník festivalu vedy, vedeckej fantastiky a fantasy s názvom PegasCon. Trojdňový festival sa tento rok uskutoční od piatka 01. do nedele 03. marca v priestoroch Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša pri obchodnom centre Opál na Sekčove.

Hlavnou sekciou PegasConu je aj tento rok pásmo prednášok rozdelené do dvoch paralelných programových línií, ktoré sa budú konať v dvoch prednáškových miestnostiach. Prispeli doň profesionálni prednášajúci, ako aj nadšenci z radu fanúšikov. „Sme radi, že tento rok sa nám podarilo presvedčiť českú spisovateľku Petru Slovákovú, ktorá je známa najmä medzi fanúšikmi steampunku a začiatkom marca jej vyjde nová knižka, ktorú ku nám príde odprezentovať. Zároveň privítame aj spisovateľku Františku Vrbenskú, ktorá je polyhistorkou a pútavou rečníčkou, “ predstavuje hlavné hviezdy programu Alexander Schneider, spoluorganizátor festivalu. Okrem nich je v programe zahrnutých ďalších viac ako 20 prednášok týkajúcich sa rôznych žánrov vedeckej fantastiky, pripomínajúcich aktuálne výročia kultových filmových diel a predstavujúcich rôzne fenomény žánru.

Leitmotívom festivalu je ale i reálna veda, takže priestor dostanú okrem iných aj košickí vývojári počítačových hier zo štúdia FishCow. Festival nezabudol ani na tohtoročné 40. výročie kultového scifi hororu Votrelec, ktorému poskytne priestor nielen v prednáškach, ale aj vo workshopoch, počas ktorých si budú môcť návštevníci vytvoriť rekvizity z tohto filmového univerza.

Zlatým klincom festivalu je už tradične populárna sobotňajšia premiéra divadelného predstavenia pripravovaná špeciálne pre PegasCon. V tomto roku budeme pod názvom Po záverečnej svedkami putovania Juraja Jánošíka, na ktorého čakajú mnohé prekážky a útrapy na ceste za titulom kladného superhrdinu. Sobotňajší program následne ukončí vyhodnotenie tomboly.

Neoddeliteľnou súčasťou festivalu sú aj mnohé workshopy plné fantastickej atmosféry. Popri prednáškach sa tak budú môcť návštevníci zapojiť do tvorivých dielní – či sa jedná o vytváranie tradičných japonských tienidiel na lampy z papiera alebo pohybové workshop v brušných tancoch či žonglovaní.

Aj v tomto roku bude na festivale prítomná retroherňa videohier, kde si všetci budú mať možnosť zaspomínať a mladšie ročníky na originálnych strojoch vyskúšať hry, na ktorých vyrastali ich rodičia. 8-bitové počítače Atari tu budú stáť vedľa starších PC a prvých generácií herných konzol. Okrem videohier bude prístupná herňa stolných hier, kde si budú môcť návštevníci vyskúšať známe aj nové stolové hry, pričom im pravidlá budú vedieť vysvetliť pomocníci priamo na mieste, takže nezvládnutie a dlhé čítanie pravidiel nehrozí. Po dobrom prijatí programu hier na hrdinov počas minulého roku plánujú organizátori umožniť ľuďom okúsiť aj túto zábavu. Novinkou bude prítomnosť hier vo virtuálnej realite.

PegasCon však nie je len zbierka workshopov, prednášok, voľného hrania a spoločných akcií, ktorým môžu fanúšikovia vedy či žánrov sci-fi, fantasy a horor vyplniť svoj čas. Ide hlavne o stretnutie ľudí s rovnakým záujmom o túto formu zábavy. Preto je na festivale vítaný každý, komu koluje fantastika v žilách a kto má záujem stráviť deň v toto chladné počasie v dobrej spoločnosti.

Vstupné na celé tri dni festivalu je 13 €, alternatívne sú samozrejme dostupné aj denný alebo dvojdenný vstup. Vstupenky sa budú dať zakúpiť priamo pri vstupe na festival. Konkrétny rozpis prednášok a detailný popis programu nájdu návštevníci na webovej stránke www.pegascon.sk alebo na www.facebook.com/pegascon.presov.

Mohlo by Vás zaujímať
Kubánka vo svojom diele Nesmrteľný tanečník vzdáva poctu všetkým tanečníkom
Hudobno-tanečné divadlo v podaní súboru PUĽS vzniklo ako pocta žijúcej choreografickej legende slovenského folklóru Juraja Kubánku. Dielo je plné bravúrnych tanečných výkonov, neuveriteľnej energie a nádhernej muziky plnej emócií.
FOTO: 8. ročník študentského festivalu Majáles Prešov
Fotoreport z akcie 8. ročník študentského festivalu Majáles Prešov
Koncert pre Martinu a Jána s R. Müllerom, Slovenským komorným orchestrom, K. Koščovou a FS Javorníček - Zmena termínu
Milí priatelia, pre nepriaznivú predpoveď počasia na sobotu 4. mája presúvame Koncert pre Martinu a Jána o dva týždne na sobotu 18. mája 2019. Gro programu sa nemení a v presunutom termíne tak v Gregorovciach vystúpia Richard Müller s kapelou i Slovenský komorný orchester. Nárazový vietor a dážď na mäkkom podloží futbalového ihriska by výrazne komplikovali bezpečnosť pri stavbe pódia a ďalšie prípravné práce. Zlé počasie by podľa aktuálnej predpovede malo pokračovať aj počas samotnej akcie. Veríme, že sa vidíme už o dva týždne v sobotu 18. mája na Koncerte pre Martinu a Jána na futbalovom ihrisku v Gregorovciach. S pozdravom, Tono Repka
FOTO: Koncert pre Martinu a Jána v Gregorovciach
Prinášame Vám fotoreport z Koncertu pre Martinu a Jána v Gregorovciach
V Hanušovciach nad Topľou slávnostne otvoria bránu Archeoparku
Už tento piatok (3.5.) v Hanušovciach nad Topľou opäť ožije história. Návštevníci Archeoparku – živá archeológia tu môžu objaviť nové expozície a dozvedia sa podrobnosti o plánováných akciách. Slávnostné otváranie brány bude sprevádzať bohatý kultúrny program, ktorý sa začne o 10.00 h. Na svoje si prídu aj deti.
Eko deň na Sigorde
Príďte 11. mája na Sigord a pomôžte skrášliť jeho okolie. OZ Čavargy v spolupráci s Technickými službami mesta Prešov a ďalšími organizáciami Vás pozývajú na Eko deň na Sigorde.
Tisíce ľudí budú v Prešove hodovať po vegánsky
Hlavnú ulicu v Prešove už túto sobotu, 25. mája, zaplnia stánky s ponukou toho najlepšieho z rastlinnej kuchyne. Mesto bude po prvýkrát hostiť festival Vegánske hody.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Variabilné kancelárske priestory 52 m2 a 66 m2, alebo vcelku 118 m2 v širšom centre Prešova, situované v peknom, tichom prostredí s parkovaním v areáli.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Na predaj trojizbový, dvojpodlažný rodinný dom, Lažany, okr. Prešov, zastavaná plocha 85 m2, úžitková plocha 130 m2, všetky IS, nízke mesačné náklady. Pôvodný stav.

0907030623 | | cena: 74.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dvojizbový, kompletne zariadený byt v centre Prešova

Pekný, slnečný, zrekonštruovaný a kompletne zariadený byt na druhom poschodí bytového domu s výťahom. Loggia a pivnica k dispozícii, parkovanie pred domom.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok 1476 m2, Fintice, okres Prešov

lokalita: obec Fintice, v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty. IS:elektrina v dosahu, plyn v dosahu, obecný vodovod v dosahu, kanalizácia - žumpa. Pozemok je mierne svahovitý, slnečný, v blízkosti lesa, ideálna orientácia.

0907030661 | | cena: 38,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.