Utorok, 26. marec 2019
Meniny má Emanuel | zajtra Alena

Prešov bude začiatkom marca žiť fantastikou

Organizačný tím PegasConu pripravuje už siedmy ročník festivalu vedy, vedeckej fantastiky a fantasy s názvom PegasCon. Trojdňový festival sa tento rok uskutoční od piatka 01. do nedele 03. marca v priestoroch Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša pri obchodnom centre Opál na Sekčove.

Hlavnou sekciou PegasConu je aj tento rok pásmo prednášok rozdelené do dvoch paralelných programových línií, ktoré sa budú konať v dvoch prednáškových miestnostiach. Prispeli doň profesionálni prednášajúci, ako aj nadšenci z radu fanúšikov. „Sme radi, že tento rok sa nám podarilo presvedčiť českú spisovateľku Petru Slovákovú, ktorá je známa najmä medzi fanúšikmi steampunku a začiatkom marca jej vyjde nová knižka, ktorú ku nám príde odprezentovať. Zároveň privítame aj spisovateľku Františku Vrbenskú, ktorá je polyhistorkou a pútavou rečníčkou, “ predstavuje hlavné hviezdy programu Alexander Schneider, spoluorganizátor festivalu. Okrem nich je v programe zahrnutých ďalších viac ako 20 prednášok týkajúcich sa rôznych žánrov vedeckej fantastiky, pripomínajúcich aktuálne výročia kultových filmových diel a predstavujúcich rôzne fenomény žánru.

Leitmotívom festivalu je ale i reálna veda, takže priestor dostanú okrem iných aj košickí vývojári počítačových hier zo štúdia FishCow. Festival nezabudol ani na tohtoročné 40. výročie kultového scifi hororu Votrelec, ktorému poskytne priestor nielen v prednáškach, ale aj vo workshopoch, počas ktorých si budú môcť návštevníci vytvoriť rekvizity z tohto filmového univerza.

Zlatým klincom festivalu je už tradične populárna sobotňajšia premiéra divadelného predstavenia pripravovaná špeciálne pre PegasCon. V tomto roku budeme pod názvom Po záverečnej svedkami putovania Juraja Jánošíka, na ktorého čakajú mnohé prekážky a útrapy na ceste za titulom kladného superhrdinu. Sobotňajší program následne ukončí vyhodnotenie tomboly.

Neoddeliteľnou súčasťou festivalu sú aj mnohé workshopy plné fantastickej atmosféry. Popri prednáškach sa tak budú môcť návštevníci zapojiť do tvorivých dielní – či sa jedná o vytváranie tradičných japonských tienidiel na lampy z papiera alebo pohybové workshop v brušných tancoch či žonglovaní.

Aj v tomto roku bude na festivale prítomná retroherňa videohier, kde si všetci budú mať možnosť zaspomínať a mladšie ročníky na originálnych strojoch vyskúšať hry, na ktorých vyrastali ich rodičia. 8-bitové počítače Atari tu budú stáť vedľa starších PC a prvých generácií herných konzol. Okrem videohier bude prístupná herňa stolných hier, kde si budú môcť návštevníci vyskúšať známe aj nové stolové hry, pričom im pravidlá budú vedieť vysvetliť pomocníci priamo na mieste, takže nezvládnutie a dlhé čítanie pravidiel nehrozí. Po dobrom prijatí programu hier na hrdinov počas minulého roku plánujú organizátori umožniť ľuďom okúsiť aj túto zábavu. Novinkou bude prítomnosť hier vo virtuálnej realite.

PegasCon však nie je len zbierka workshopov, prednášok, voľného hrania a spoločných akcií, ktorým môžu fanúšikovia vedy či žánrov sci-fi, fantasy a horor vyplniť svoj čas. Ide hlavne o stretnutie ľudí s rovnakým záujmom o túto formu zábavy. Preto je na festivale vítaný každý, komu koluje fantastika v žilách a kto má záujem stráviť deň v toto chladné počasie v dobrej spoločnosti.

Vstupné na celé tri dni festivalu je 13 €, alternatívne sú samozrejme dostupné aj denný alebo dvojdenný vstup. Vstupenky sa budú dať zakúpiť priamo pri vstupe na festival. Konkrétny rozpis prednášok a detailný popis programu nájdu návštevníci na webovej stránke www.pegascon.sk alebo na www.facebook.com/pegascon.presov.

Mohlo by Vás zaujímať
Juraj Hnilica má pred prešovským koncertom rešpekt a veľmi sa na neho teší
Juraj Hnilica už túto nedeľu 3.3. zavíta v rámci svojho turné na Stromoradie do Prešova. Vystúpi sám bez kapely.
Fašiangovanie 2019
Folklórne tradície, výborná ľudová zábava a tiež fašiangová zabíjačka – také bude prešovské „Fašiangovanie 2019“. Fašiangy v tomto roku vyvrcholia 5. marca, tradične v utorok pred Popolcovou stredou.
Pozrite si debut výlučne ženskej kapely z východu
Výlučne ženská kapela z východného Slovenska. Hudobníčky Monika, Lilly, Ema a Tina vyše troch rokov vystupujú pod názvom Girls From The Moon. Parties, na ktorých hrávajú, získavajú vďaka ich svojsky poňatým svetoznámym hitom punc luxusného večierku. Teraz sa posúvajú vo svojom hudobnom živote o podstatný krok vpred a predstavujú debutový singel Stop, ktorý odpremiérovali na svojom facebooku počas Medzinárodného Dňa Žien.
V Rákociho paláci predstavia slávne ženy východu
Krajské múzeum v Prešove sprístupní pri príležitosti Medzinárodného dňa žien novú výstavu Ženy východu v literatúre. Návštevníci sa môžu dozvedieť viac o prvých ženách, ktoré sa snažili národne a morálne povzniesť ľudí. Vystavené budú rukopisné záznamy jednotlivých autoriek ako aj knižné vydania ich diel.
Zlatý Lupienok
Detský folklórny súbor Lupienok dosiahol mimoriadny úspech. Na víkendovej prehliadke detských folklórnych súborov Kreácie detského folklóru 2019 sa malí prešovskí folkloristi umiestnili v zlatom pásme s priamym postupom do krajského kola.
Sto Múch pripravujú nový album. Pomôžte im s názvom
Banskobystrická neprehliadnuteľná kapela Sto Múch má hneď niekoľko noviniek. Nedávno sa po 4 rokoch do kapely vrátili Lucia Žiaková a Maca Cmorejová. Zatiaľ čo krásky rodili, kojili, vychovávali,  mužská časť kapely spokojne hrala ďalej.
9. Medzinárodné interpretačné kurzy "Prešovské dni klasickej gitary"
Prešovské združenie klasickej gitary Vás srdečne pozýva na majstrovské interpretačné kurzy 2019, ktoré sa budú konať ako sprievodná akcia v rámci IX. ročníka Prešovských dní klasickej gitary, ktorý sa bude konať v dňoch 20. – 22. marca 2019 v Prešove.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Variabilné kancelárske priestory 52 m2 a 66 m2, alebo vcelku 118 m2 v širšom centre Prešova, situované v peknom, tichom prostredí s parkovaním v areáli.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Prenájom kancelárske/obchodné priestory, prízemie, širšie centrum, Prešov

Na prenájom kancelárske/obchodné priestory Prešov, ul. Vajanského. Prízemné priestory s výkladom, výmera 63 m2, priestory po kompletnej rekonštrukcii, dve samostatné miestnosti s príslušenstvom. Možnosť využiť dva samostatné vstupy. Cena 450, - Eur/mesiac.

0907030622 | | cena: 450,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom v žiadanej obci Ľubotice, pozemok 514 m2, všetky IS

Na predaj 5 izbový rodinný dom v pôvodnom stave. Úžitková plocha cca 200 m2, celková plocha parcely je 514 m2. Strecha stanová (eternit), plynové vykurovanie. Žiadaná lokalita.

0907030622 | | cena: 117.900,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.