Nedeľa, 26. máj 2019
Meniny má Dušan | zajtra Iveta

Mesto Prešov je súčasťou unikátnej publikácie

Mesto Prešov sa podieľalo na vytvorení výnimočnej publikácie s názvom Obehové hospodárstvo – budúcnosť rozvoja Slovenska. Prezentovalo sa inteligentným smart osvetlením, ktoré mestu šetrí výdavky spojené s elektrickou energiou.

Obehové hospodárstvo – budúcnosť rozvoja Slovenska

V slovensko-anglickej publikácii, ktorá má názov Obehové hospodárstvo – budúcnosť rozvoja Slovenska, sa prezentujú príklady environmentálne vhodných riešení založených na princípoch obehového hospodárstva.

Mesto Prešov sa prezentovalo svojím smart osvetlením, ktoré významným spôsobom šetrí nielen životné prostredie, ale aj finančné prostriedky. Príspevok s názvom Smart technológie šetria Prešovu financie nájdete v publikácii na str. 28 v kapitole Výroba a spotreba (odkaz na stiahnutie nájdete na konci článku).

Jednotlivé kapitoly sú rozdelené podľa oblastí európskeho rámca na monitorovanie pokroku pri zavádzaní princípov obehového hospodárstva. Ide o kategórie: Výroba a spotreba, Odpadové hospodárstvo, Druhotné suroviny, Konkurencieschopnosť a inovácie.

Slovenská agentúra životného prostredia v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR tak predstavila približne 50 príkladov, ktoré približujú princípy obehového hospodárstva v praxi.

Príspevky sú písané v slovenskom i anglickom jazyku. Navyše, elektronická forma publikácie umožňuje čitateľom komfort - prostredníctvom hypertextových odkazov ponúka možnosť rozšíriť si informácie o danej oblasti.

Obsahom publikácie sú však aj trendy, teda popis súčasného stavu v oblasti obehového hospodárstva na národnej aj európskej úrovni. Podstatnou súčasťou sú príklady dobrej praxe, ktoré vyzdvihujú vybrané samosprávy, podnikateľské subjekty a neziskové organizácie podporujúce ochranu životného prostredia.

Publikácia poukazuje na fakt, že „prechod k zelenému obehovému hospodárstvu je nielen konceptom zameraným na zníženie negatívnych vplyvov lineárneho hospodárstva, ale predstavuje systémový posun. Ten vytvára dlhodobú hospodársku odolnosť, obchodné a ekonomické príležitosti a poskytuje veľmi dôležité environmentálne, ekologické a spoločenské výhody. Publikácia propaguje aj dobrú prax Slovenska vo svete a môže inšpirovať ďalších, “ uvádza Slovenská agentúra životného prostredia (www.sazp.sk).

„Naše poďakovanie patrí všetkým podnikom, samosprávam a organizáciám, ktoré poskytli pre túto publikáciu konkrétne podklady, “ uvádzajú editorky.

Celú publikáciu nájdete na tomto odkaze: https://www.enviroportal.sk/spravy/detail/9202

Mohlo by Vás zaujímať
Niečo staré, niečo nové, niečo požičané, niečo modré
Žiaci ZŠ Matice slovenskej privítali v Prešove svojich zahraničných kamarátov. Vďaka projektu Erasmus+, ktorý nesie názov "Niečo staré, niečo nové, niečo požičané, niečo modré" im predstavia aj slovenské ľudové tradície a remeslá.
Delňa v novom šate – architektonická súťaž
Prírodné kúpalisko Delňa bolo po dlhé roky miestom nielen letnej rekreácie, ale obľúbenou oddychovou lokalitou. Mnohí Prešovčania na letá strávené na Delni radi spomínajú a určite si želajú, aby ju mohli využívať celoročne. Mesto Prešov preto aj naďalej pokračuje v jej zveľaďovaní.
Mesto Prešov predstavilo ďalší strategický dokument
Je ním Manuál tvorby verejných priestranstiev, ktorý definuje pojem verejný priestor ako: „ulicu, námestie, nábrežie, park, trhovisko a iné prístupné verejnosti bez obmedzenia (okrem časového obmedzenia), ktoré bez ohľadu na vlastnícke vzťahy slúžia na všeobecné užívanie, ak osobitý zákon neustanovuje inak.“ (Architektonické štúdio Atrium s.r.o. , 2018, Manuál tvorby verejných priestranstiev)
Hlavná ulica bude v stredu patriť bežcom a silákom
Voľný sviatočný deň si môžete v stredu 8. mája 2019 v Prešove spríjemniť hneď niekoľkými športovými podujatiami. Na Velodrome Prešov sa stretne cyklistická elita, Hlavná ulica zas bude patriť silným mužom a tým, ktorí preveria svoju kondičku na 59. ročníku Večerného behu Prešovom.
Ako sa nedať zneužiť
Fórum pre pomoc starším – národná sieť v spolupráci Mestským úradom Prešov a Prešovským samosprávnym krajom pozývajú na konferenciu Zneužívanie a násilie na starších - nový fenomén v spoločnosti
Dobrovoľníci v týchto dňoch skrášľujú celý kraj
Festival priateľstva a dobrovoľníckej činnosti Milujem svoje mesto je v plnom prúde. Len v Prešove sa do projektu zapojilo 2000 dobrovoľníkov. Tento rok však dobrovoľníci skrášľujú celý kraj.
V Prešove sa prezentovali sociálne zariadenia a iniciatívy
V sobotu, 18. mája sa v obchodnom centre EPERIA uskutočnil ďalší Veľtrh sociálnych aktivít (VSA), ktorý Fórum kresťanských inštitúcií organizuje už trinásty rok.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Na predaj trojizbový, dvojpodlažný rodinný dom, Lažany, okr. Prešov, zastavaná plocha 85 m2, úžitková plocha 130 m2, všetky IS, nízke mesačné náklady. Pôvodný stav.

0907030623 | | cena: 74.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
3-izbový byt, 74 m2, Prešov, Sabinovská

Predáme kompletne rekonštruovaný, kompletne zariadený 3-izbový byt, 74 m2, 2.p. , zariadenie zahrnuté v cene, udržiavaný stav s možnosťou okamžitého nasťahovania, blízko centra mesta

0907030619 | | cena: 107.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok 1476 m2, Fintice, okres Prešov

lokalita: obec Fintice, v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty. IS:elektrina v dosahu, plyn v dosahu, obecný vodovod v dosahu, kanalizácia - žumpa. Pozemok je mierne svahovitý, slnečný, v blízkosti lesa, ideálna orientácia.

0907030661 | | cena: 38,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.