Utorok, 26. marec 2019
Meniny má Emanuel | zajtra Alena

Mesto Prešov je súčasťou unikátnej publikácie

Mesto Prešov sa podieľalo na vytvorení výnimočnej publikácie s názvom Obehové hospodárstvo – budúcnosť rozvoja Slovenska. Prezentovalo sa inteligentným smart osvetlením, ktoré mestu šetrí výdavky spojené s elektrickou energiou.

Obehové hospodárstvo – budúcnosť rozvoja Slovenska

V slovensko-anglickej publikácii, ktorá má názov Obehové hospodárstvo – budúcnosť rozvoja Slovenska, sa prezentujú príklady environmentálne vhodných riešení založených na princípoch obehového hospodárstva.

Mesto Prešov sa prezentovalo svojím smart osvetlením, ktoré významným spôsobom šetrí nielen životné prostredie, ale aj finančné prostriedky. Príspevok s názvom Smart technológie šetria Prešovu financie nájdete v publikácii na str. 28 v kapitole Výroba a spotreba (odkaz na stiahnutie nájdete na konci článku).

Jednotlivé kapitoly sú rozdelené podľa oblastí európskeho rámca na monitorovanie pokroku pri zavádzaní princípov obehového hospodárstva. Ide o kategórie: Výroba a spotreba, Odpadové hospodárstvo, Druhotné suroviny, Konkurencieschopnosť a inovácie.

Slovenská agentúra životného prostredia v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR tak predstavila približne 50 príkladov, ktoré približujú princípy obehového hospodárstva v praxi.

Príspevky sú písané v slovenskom i anglickom jazyku. Navyše, elektronická forma publikácie umožňuje čitateľom komfort - prostredníctvom hypertextových odkazov ponúka možnosť rozšíriť si informácie o danej oblasti.

Obsahom publikácie sú však aj trendy, teda popis súčasného stavu v oblasti obehového hospodárstva na národnej aj európskej úrovni. Podstatnou súčasťou sú príklady dobrej praxe, ktoré vyzdvihujú vybrané samosprávy, podnikateľské subjekty a neziskové organizácie podporujúce ochranu životného prostredia.

Publikácia poukazuje na fakt, že „prechod k zelenému obehovému hospodárstvu je nielen konceptom zameraným na zníženie negatívnych vplyvov lineárneho hospodárstva, ale predstavuje systémový posun. Ten vytvára dlhodobú hospodársku odolnosť, obchodné a ekonomické príležitosti a poskytuje veľmi dôležité environmentálne, ekologické a spoločenské výhody. Publikácia propaguje aj dobrú prax Slovenska vo svete a môže inšpirovať ďalších, “ uvádza Slovenská agentúra životného prostredia (www.sazp.sk).

„Naše poďakovanie patrí všetkým podnikom, samosprávam a organizáciám, ktoré poskytli pre túto publikáciu konkrétne podklady, “ uvádzajú editorky.

Celú publikáciu nájdete na tomto odkaze: https://www.enviroportal.sk/spravy/detail/9202

Mohlo by Vás zaujímať
HSF System SK stavia Hornbach v Prešove
Výstavbu hobbymarketu Hornbach v Prešove realizuje stavebná spoločnosť HSF System SK, ktorá sa zameriava na generálne dodávky stavieb.
Nový Mestský cintorín v Prešove je nominovaný na prestížne ocenenie
Nový mestský cintorín v Prešove vyriešil v meste dlhodobý problém s pochovávaním. Už vďaka prvej etape jeho výstavby v Prešove pribudli hrobové miesta. Stal sa však aj estetickým a dôstojným pietnym miestom. Teraz je nominovaný na prestížne ocenenie BIG SEE ARCHITECTURE AWARD 2019.
Nadané deti spoznali zaujímavé príbehy mimoriadnych žien mesta Prešov
Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sa nadaní školáci z Klubu nadaných detí venovali nevšedným a významným ženám mesta Prešov. Zaujímavé príbehy mimoriadnych žien mesta Prešov priblížila deťom renomovaná historička architektúry PhDr. Darina Petranská.
Pátranie po hľadanej osobe
Milena SÝKOROVÁ, nar. 09. 04. 1969, bytom Poprad, Komenského 689/14
Ako v prvom kole volili prezidenta Prešovčania?
Volieb prezidenta Slovenskej republiky sa v prvom kole v Prešove zúčastnilo 36791 voličov, čo je 52,21 percenta zo všetkých zapísaných voličov. Tých bolo v osemdesiatich okrskoch na území mesta bolo v zoznamoch voličov celkovo 70 463.
V Rákociho paláci priblížia dejiny advokácie na Slovensku
Slovenská advokátska komora v spolupráci s Krajským múzeum v Prešove predstaví novú publikáciu Advokátske komory na Slovensku v rokoch 1875-1948. Zároveň návštevníkom priblíži formou prednášky dejiny advokácie a advokátskych komôr s dôrazom na mesto Prešov. Podujatie sa uskutoční 14. marca.
Prešovská univerzita hľadala technické talenty
Na Prešovskej univerzite v Prešove (PU) sa uskutočnil v poradí už 9. ročník krajského kola Technickej olympiády, na ktorom si zmerali sily žiaci z Prešovského kraja. Súťaž vyhľadáva mladé nadané talenty v oblasti techniky a motivuje ich k tvorivej činnosti.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom v žiadanej obci Ľubotice, pozemok 514 m2, všetky IS

Na predaj 5 izbový rodinný dom v pôvodnom stave. Úžitková plocha cca 200 m2, celková plocha parcely je 514 m2. Strecha stanová (eternit), plynové vykurovanie. Žiadaná lokalita.

0907030622 | | cena: 117.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 x stavebný pozemok s výmerou 689 m2, Župčany, okr. Prešov

2 stavebné pozemky Župčany, okr. Prešov. Plocha parcely 2 x 689 m2, hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku vedie spevnená makadamová cesta, tvar pozemku obdĺžnik (šírka 19 m x dĺžka 37 m), IS: elektrina v blízkosti pozemku, vlastný vodovod. Cena 26 eur/m2.

0907030622 | | cena: 26,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Variabilné kancelárske priestory 52 m2 a 66 m2, alebo vcelku 118 m2 v širšom centre Prešova, situované v peknom, tichom prostredí s parkovaním v areáli.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Na predaj dvojpodlažný rodinný dom, výmera pozemku 698 m2, počet izieb 3, zastavaná plocha 85 m2, úžitková plocha 130 m2, materiál kombinovaný - tehla, kváder, kúrenie plynové - gamat, kozub v obývacej izbe, vlastná studňa, nízke mesačné náklady.

0907030623 | | cena: 76.900,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.