Utorok, 26. marec 2019
Meniny má Emanuel | zajtra Alena

Nový Mestský cintorín v Prešove je nominovaný na prestížne ocenenie

Nový mestský cintorín v Prešove vyriešil v meste dlhodobý problém s pochovávaním. Už vďaka prvej etape jeho výstavby v Prešove pribudli hrobové miesta. Stal sa však aj estetickým a dôstojným pietnym miestom. Teraz je nominovaný na prestížne ocenenie BIG SEE ARCHITECTURE AWARD 2019.

Mestský cintorín v Prešove je nominovaný na prestížne ocenenie BIG SEE ARCHITECTURE AWARD 2019
Mestský cintorín v Prešove je nominovaný na prestížne ocenenie BIG SEE ARCHITECTURE AWARD 2019

„Výstavbou prvej etapy Mestského cintorína sme vyriešili dlhodobý problém s nedostatkom hrobových miest novou plochou na pochovávanie s moderným vzhľadom. Nominácia na toto prestížne ocenenie nás veľmi teší“ uviedla primátorka Andrea Turčanová .

Projekt Prešov – Mestský cintorín - lesopark z ateliéru STOA architekti bol vybraný na cenu BIG SEE ARCHITECTURE AWARD 2019 a nominovaný medzi najlepšie projekty - Grand Prix v kategórii Landscape and urban space (krajinný a urbánny priestor). Táto nominácia svedčí nielen o kvalite návrhu, ale predovšetkým o pozitívnom prístupe a otvorenosti mesta Prešov modernej architektúre, kultúre a verejnému priestoru.

Nadnárodné ocenenie BIG SEE ARCHITECTURE AWARD 2019 vyberá najkvalitnejšie projekty z 18 krajín Európy v kategóriách: komerčná architektúra, rezidenčná architektúra,   a krajinný a urbánny priestor.

Dominantou Mestského cintorína sa stala západná brána ako vstup z Urxovej ulice, ktorá je nielen orientačným bodom veľkej plochy cintorína, ale aj symbolom zastavenia sa a stíšenia pred vstupom na cintorín. „Je riešená z oceľového plechu zámerne upraveného cortenovou vrstvou, tzv. riadenou hrdzou, čo vlastne symbolizuje prirodzené starnutie ľudskej schránky, “ vyjadrili sa autori projektu, architekti Andrea Macejková a Miroslav Macejko z ateliéru STOA architekti s.r.o. Za bránou je vysadená lipová alej, ktorá rokmi zmohutnie a celok zaujímavo dotvorí.

Na novom mestskom cintoríne je priestor pre 2700 hrobových miest, koncipovaný je však nielen pre klasické hrobové miesta, ale aj pre tzv. zelené, urnové či detské hroby. Prešov získal týmto priestorom hrobové miesta približne na 20 rokov.

Plocha pohrebiska je rozčlenená systémom pravouhlých komunikácií v rastri 40x40 m, ktoré sú prepojené s nespevnenými komunikáciami starého cintorína a doplnené pešími cestičkami. Realizovali sa tiež sadovnícke a terénne úpravy s modeláciou terénu, čím sa vytvorila prirodzená optická clona medzi cintorínom a okolím.

Celková plocha novej cintorínskej časti je 49 502 m2, plocha hrobových polí, na ktorých postupne môže byť realizovaných 2700 hrobových miest, má 33 174 m2. V novom území sú zakomponované atypické prvky drobnej architektúry a informačný systém. Kamerový systém a verejné osvetlenie sa v rámci tejto stavby vybudovali nielen na novom, ale aj na už jestvujúcom cintoríne.
Stavbu zrealizovala prešovská spoločnosť Kaping a celkové náklady boli v objeme 1 787 531 eur.

Pred novým vstupným portálom na Urxovej ulici je vybudované aj parkovisko, kde vzniklo 56 nových parkovacích miest, pribudlo nové osvetlenie, prístupový chodník a zrealizovali sa aj sadové úpravy. Mesto na vytvorenie parkoviska operatívne využilo spevnenú plochu, ktorá bola stavebným zázemím pri budovaní cintorína.

V blízkosti nového Mestského cintorína je aj Dom smútku na Šváboch, ktorý takisto prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. Po rozšírení hlavnej budovy, ktorej predchádzalo búranie veľkej časti pôvodnej stavby, získal krajší a modernejší vzhľad a stal sa dôstojným miestom poslednej rozlúčky. Budova Domu smútku má novú strechu, okná, kanalizáciu, vodovodnú i elektrickú prípojku, osvetlenie a je vybavená novou vzduchotechnikou. Vynovený je aj interiér. Okrem toho, sú v Dome smútku aj nové sociálne zariadenia. Krajší je i exteriér okolo budovy, kde sa vysadila nová zeleň a pribudlo aj 12 podzemných kontajnerov.

Mohlo by Vás zaujímať
HSF System SK stavia Hornbach v Prešove
Výstavbu hobbymarketu Hornbach v Prešove realizuje stavebná spoločnosť HSF System SK, ktorá sa zameriava na generálne dodávky stavieb.
Nadané deti spoznali zaujímavé príbehy mimoriadnych žien mesta Prešov
Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sa nadaní školáci z Klubu nadaných detí venovali nevšedným a významným ženám mesta Prešov. Zaujímavé príbehy mimoriadnych žien mesta Prešov priblížila deťom renomovaná historička architektúry PhDr. Darina Petranská.
Pátranie po hľadanej osobe
Milena SÝKOROVÁ, nar. 09. 04. 1969, bytom Poprad, Komenského 689/14
Ako v prvom kole volili prezidenta Prešovčania?
Volieb prezidenta Slovenskej republiky sa v prvom kole v Prešove zúčastnilo 36791 voličov, čo je 52,21 percenta zo všetkých zapísaných voličov. Tých bolo v osemdesiatich okrskoch na území mesta bolo v zoznamoch voličov celkovo 70 463.
V Rákociho paláci priblížia dejiny advokácie na Slovensku
Slovenská advokátska komora v spolupráci s Krajským múzeum v Prešove predstaví novú publikáciu Advokátske komory na Slovensku v rokoch 1875-1948. Zároveň návštevníkom priblíži formou prednášky dejiny advokácie a advokátskych komôr s dôrazom na mesto Prešov. Podujatie sa uskutoční 14. marca.
Prešovská univerzita hľadala technické talenty
Na Prešovskej univerzite v Prešove (PU) sa uskutočnil v poradí už 9. ročník krajského kola Technickej olympiády, na ktorom si zmerali sily žiaci z Prešovského kraja. Súťaž vyhľadáva mladé nadané talenty v oblasti techniky a motivuje ich k tvorivej činnosti.
Mesto Prešov je súčasťou unikátnej publikácie
Mesto Prešov sa podieľalo na vytvorení výnimočnej publikácie s názvom Obehové hospodárstvo – budúcnosť rozvoja Slovenska. Prezentovalo sa inteligentným smart osvetlením, ktoré mestu šetrí výdavky spojené s elektrickou energiou.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 x stavebný pozemok s výmerou 689 m2, Župčany, okr. Prešov

2 stavebné pozemky Župčany, okr. Prešov. Plocha parcely 2 x 689 m2, hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku vedie spevnená makadamová cesta, tvar pozemku obdĺžnik (šírka 19 m x dĺžka 37 m), IS: elektrina v blízkosti pozemku, vlastný vodovod. Cena 26 eur/m2.

0907030622 | | cena: 26,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Na predaj dvojpodlažný rodinný dom, výmera pozemku 698 m2, počet izieb 3, zastavaná plocha 85 m2, úžitková plocha 130 m2, materiál kombinovaný - tehla, kváder, kúrenie plynové - gamat, kozub v obývacej izbe, vlastná studňa, nízke mesačné náklady.

0907030623 | | cena: 76.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
predám 2 - izbový byt, 52 m2, ulica Obrancov mieru, Prešov

lokalita: sídlisko II, výmera: 52 m2 + pivnica, poschodie: 2 zo 2, vymenené okná za plastové, ináč je v pôvodnom, zachovalom stave, ideálny na prerobenie podľa vlastných predstáv, orientácia: východ / západ, dobré dispozičné riešenie.

0907030661 | | cena: 67.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dvojizbový, kompletne zariadený byt v centre Prešova

Pekný, slnečný, zrekonštruovaný a kompletne zariadený byt na druhom poschodí bytového domu s výťahom. Loggia a pivnica k dispozícii, parkovanie pred domom.

+421903602897 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.