Nedeľa, 26. máj 2019
Meniny má Dušan | zajtra Iveta

Nový Mestský cintorín v Prešove je nominovaný na prestížne ocenenie

Nový mestský cintorín v Prešove vyriešil v meste dlhodobý problém s pochovávaním. Už vďaka prvej etape jeho výstavby v Prešove pribudli hrobové miesta. Stal sa však aj estetickým a dôstojným pietnym miestom. Teraz je nominovaný na prestížne ocenenie BIG SEE ARCHITECTURE AWARD 2019.

Mestský cintorín v Prešove je nominovaný na prestížne ocenenie BIG SEE ARCHITECTURE AWARD 2019
Mestský cintorín v Prešove je nominovaný na prestížne ocenenie BIG SEE ARCHITECTURE AWARD 2019

„Výstavbou prvej etapy Mestského cintorína sme vyriešili dlhodobý problém s nedostatkom hrobových miest novou plochou na pochovávanie s moderným vzhľadom. Nominácia na toto prestížne ocenenie nás veľmi teší“ uviedla primátorka Andrea Turčanová .

Projekt Prešov – Mestský cintorín - lesopark z ateliéru STOA architekti bol vybraný na cenu BIG SEE ARCHITECTURE AWARD 2019 a nominovaný medzi najlepšie projekty - Grand Prix v kategórii Landscape and urban space (krajinný a urbánny priestor). Táto nominácia svedčí nielen o kvalite návrhu, ale predovšetkým o pozitívnom prístupe a otvorenosti mesta Prešov modernej architektúre, kultúre a verejnému priestoru.

Nadnárodné ocenenie BIG SEE ARCHITECTURE AWARD 2019 vyberá najkvalitnejšie projekty z 18 krajín Európy v kategóriách: komerčná architektúra, rezidenčná architektúra,   a krajinný a urbánny priestor.

Dominantou Mestského cintorína sa stala západná brána ako vstup z Urxovej ulice, ktorá je nielen orientačným bodom veľkej plochy cintorína, ale aj symbolom zastavenia sa a stíšenia pred vstupom na cintorín. „Je riešená z oceľového plechu zámerne upraveného cortenovou vrstvou, tzv. riadenou hrdzou, čo vlastne symbolizuje prirodzené starnutie ľudskej schránky, “ vyjadrili sa autori projektu, architekti Andrea Macejková a Miroslav Macejko z ateliéru STOA architekti s.r.o. Za bránou je vysadená lipová alej, ktorá rokmi zmohutnie a celok zaujímavo dotvorí.

Na novom mestskom cintoríne je priestor pre 2700 hrobových miest, koncipovaný je však nielen pre klasické hrobové miesta, ale aj pre tzv. zelené, urnové či detské hroby. Prešov získal týmto priestorom hrobové miesta približne na 20 rokov.

Plocha pohrebiska je rozčlenená systémom pravouhlých komunikácií v rastri 40x40 m, ktoré sú prepojené s nespevnenými komunikáciami starého cintorína a doplnené pešími cestičkami. Realizovali sa tiež sadovnícke a terénne úpravy s modeláciou terénu, čím sa vytvorila prirodzená optická clona medzi cintorínom a okolím.

Celková plocha novej cintorínskej časti je 49 502 m2, plocha hrobových polí, na ktorých postupne môže byť realizovaných 2700 hrobových miest, má 33 174 m2. V novom území sú zakomponované atypické prvky drobnej architektúry a informačný systém. Kamerový systém a verejné osvetlenie sa v rámci tejto stavby vybudovali nielen na novom, ale aj na už jestvujúcom cintoríne.
Stavbu zrealizovala prešovská spoločnosť Kaping a celkové náklady boli v objeme 1 787 531 eur.

Pred novým vstupným portálom na Urxovej ulici je vybudované aj parkovisko, kde vzniklo 56 nových parkovacích miest, pribudlo nové osvetlenie, prístupový chodník a zrealizovali sa aj sadové úpravy. Mesto na vytvorenie parkoviska operatívne využilo spevnenú plochu, ktorá bola stavebným zázemím pri budovaní cintorína.

V blízkosti nového Mestského cintorína je aj Dom smútku na Šváboch, ktorý takisto prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. Po rozšírení hlavnej budovy, ktorej predchádzalo búranie veľkej časti pôvodnej stavby, získal krajší a modernejší vzhľad a stal sa dôstojným miestom poslednej rozlúčky. Budova Domu smútku má novú strechu, okná, kanalizáciu, vodovodnú i elektrickú prípojku, osvetlenie a je vybavená novou vzduchotechnikou. Vynovený je aj interiér. Okrem toho, sú v Dome smútku aj nové sociálne zariadenia. Krajší je i exteriér okolo budovy, kde sa vysadila nová zeleň a pribudlo aj 12 podzemných kontajnerov.

Mohlo by Vás zaujímať
Niečo staré, niečo nové, niečo požičané, niečo modré
Žiaci ZŠ Matice slovenskej privítali v Prešove svojich zahraničných kamarátov. Vďaka projektu Erasmus+, ktorý nesie názov "Niečo staré, niečo nové, niečo požičané, niečo modré" im predstavia aj slovenské ľudové tradície a remeslá.
Delňa v novom šate – architektonická súťaž
Prírodné kúpalisko Delňa bolo po dlhé roky miestom nielen letnej rekreácie, ale obľúbenou oddychovou lokalitou. Mnohí Prešovčania na letá strávené na Delni radi spomínajú a určite si želajú, aby ju mohli využívať celoročne. Mesto Prešov preto aj naďalej pokračuje v jej zveľaďovaní.
Mesto Prešov predstavilo ďalší strategický dokument
Je ním Manuál tvorby verejných priestranstiev, ktorý definuje pojem verejný priestor ako: „ulicu, námestie, nábrežie, park, trhovisko a iné prístupné verejnosti bez obmedzenia (okrem časového obmedzenia), ktoré bez ohľadu na vlastnícke vzťahy slúžia na všeobecné užívanie, ak osobitý zákon neustanovuje inak.“ (Architektonické štúdio Atrium s.r.o. , 2018, Manuál tvorby verejných priestranstiev)
Hlavná ulica bude v stredu patriť bežcom a silákom
Voľný sviatočný deň si môžete v stredu 8. mája 2019 v Prešove spríjemniť hneď niekoľkými športovými podujatiami. Na Velodrome Prešov sa stretne cyklistická elita, Hlavná ulica zas bude patriť silným mužom a tým, ktorí preveria svoju kondičku na 59. ročníku Večerného behu Prešovom.
Ako sa nedať zneužiť
Fórum pre pomoc starším – národná sieť v spolupráci Mestským úradom Prešov a Prešovským samosprávnym krajom pozývajú na konferenciu Zneužívanie a násilie na starších - nový fenomén v spoločnosti
Dobrovoľníci v týchto dňoch skrášľujú celý kraj
Festival priateľstva a dobrovoľníckej činnosti Milujem svoje mesto je v plnom prúde. Len v Prešove sa do projektu zapojilo 2000 dobrovoľníkov. Tento rok však dobrovoľníci skrášľujú celý kraj.
V Prešove sa prezentovali sociálne zariadenia a iniciatívy
V sobotu, 18. mája sa v obchodnom centre EPERIA uskutočnil ďalší Veľtrh sociálnych aktivít (VSA), ktorý Fórum kresťanských inštitúcií organizuje už trinásty rok.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 x stavebný pozemok s výmerou 689 m2, Župčany, okr. Prešov

Na predaj 2 stavebné pozemky v obci Župčany, okr. Prešov. Plocha parcely 2 x 689 m2, prístup - hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, obdĺžnikový tvar pozemku, IS v blízkosti pozemku, Cena 26 eur/m2.

0907030622 | | cena: 26,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Na predaj trojizbový, dvojpodlažný rodinný dom, Lažany, okr. Prešov, zastavaná plocha 85 m2, úžitková plocha 130 m2, všetky IS, nízke mesačné náklady. Pôvodný stav.

0907030623 | | cena: 74.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice, okr. Prešov

Na predaj 5 izbový rodinný dom, postavený v šesťdesiatych rokoch, základy domu kameň, stavebný materiál zmiešaný, úžitková plocha cca 200 m2, plynové vykurovanie. Rodinný dom je v pôvodnom stave. Žiadaná lokalita

0907030622 | | cena: 111.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dvojizbový, kompletne zariadený byt v centre Prešova

Pekný, slnečný, zrekonštruovaný a kompletne zariadený byt na druhom poschodí bytového domu s výťahom. Loggia a pivnica k dispozícii, parkovanie pred domom.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
3-izbový byt, 74 m2, Prešov, Sabinovská

Predáme kompletne rekonštruovaný, kompletne zariadený 3-izbový byt, 74 m2, 2.p. , zariadenie zahrnuté v cene, udržiavaný stav s možnosťou okamžitého nasťahovania, blízko centra mesta

0907030619 | | cena: 107.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.