Nedeľa, 26. máj 2019
Meniny má Dušan | zajtra Iveta

Prešovská univerzita hľadala technické talenty

Na Prešovskej univerzite v Prešove (PU) sa uskutočnil v poradí už 9. ročník krajského kola Technickej olympiády, na ktorom si zmerali sily žiaci z Prešovského kraja. Súťaž vyhľadáva mladé nadané talenty v oblasti techniky a motivuje ich k tvorivej činnosti.

Technická olympiáda je súťaž určená žiakom 5. – 9. ročníka základných škôl a príslušných ročníkov osemročných gymnázií. Každoročne ju na pôde PU organizuje Katedra fyziky, matematiky a techniky Fakulty humanitných a prírodných vied v spolupráci s ABC – Centrum voľného času v Prešove. Cieľom olympiády je jednak podporiť rast mladých technických talentov a zároveň umožniť učiteľom technických predmetov využívať poznatky na skvalitnenie vzdelávania na základných školách.

Krajské kolo má vo všeobecnosti teoretickú a praktickú časť. Praktická časť prebieha formou zadaní, kde majú žiaci možnosť prejaviť svoju tvorivosť pri riešení technických problémov „Tento rok mali súťažné dvojice 8. a 9. ročníka v A kategórii za úlohu, v časovom limite 120 minút, konštrukčne premyslieť a dotvoriť snímač smeru vetra. Ten následne pomocou náradia a nástrojov nielen kvalitne a esteticky zhotoviť, ale aj plne sfunkčniť, “ priblížil PaedDr. J. Šoltés, PhD. Ako doplnil prof. PaedDr. J. Pavelka, CSc. , v B kategórii žiaci 5. až 7. ročníka podľa priloženého technického výkresu zase zhotovovali z pripraveného materiálu drevený lampáš. Teoretická časť olympiády už tradične prebieha formou riešenia vedomostných testov z oblasti techniky, technológií a vzťahu človeka a prírody.

V aktuálnom 9. ročníku krajského kola Technickej olympiády si zmeralo sily celkovo 23 žiakov zo 14 základných škôl prešovského regiónu. Víťaznou súťažnou dvojicou žiakov 9. ročníka v kategórii A sa stali Jozef Kornaj a Marián Kornaj zo ZŠ s MŠ Francisciho 832 v Poprade, pod vedením pedagogičky E. Mezerovej. Obaja postupujú do celoslovenského kola Technickej olympiády 2019. V kategórii B (jednotlivci) sa stal víťazom Daniel Ivanič zo ZŠ J. Švermu v Humennom, ktorého pripravovala učiteľka M. Taňkošová.

Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Prešovská univerzita hľadala technické talenty

Prešovská univerzita hľadala technické talenty
Prešovská univerzita hľadala technické talenty
Prešovská univerzita hľadala technické talenty
Mohlo by Vás zaujímať
Niečo staré, niečo nové, niečo požičané, niečo modré
Žiaci ZŠ Matice slovenskej privítali v Prešove svojich zahraničných kamarátov. Vďaka projektu Erasmus+, ktorý nesie názov "Niečo staré, niečo nové, niečo požičané, niečo modré" im predstavia aj slovenské ľudové tradície a remeslá.
Delňa v novom šate – architektonická súťaž
Prírodné kúpalisko Delňa bolo po dlhé roky miestom nielen letnej rekreácie, ale obľúbenou oddychovou lokalitou. Mnohí Prešovčania na letá strávené na Delni radi spomínajú a určite si želajú, aby ju mohli využívať celoročne. Mesto Prešov preto aj naďalej pokračuje v jej zveľaďovaní.
Hlavná ulica bude v stredu patriť bežcom a silákom
Voľný sviatočný deň si môžete v stredu 8. mája 2019 v Prešove spríjemniť hneď niekoľkými športovými podujatiami. Na Velodrome Prešov sa stretne cyklistická elita, Hlavná ulica zas bude patriť silným mužom a tým, ktorí preveria svoju kondičku na 59. ročníku Večerného behu Prešovom.
Ako sa nedať zneužiť
Fórum pre pomoc starším – národná sieť v spolupráci Mestským úradom Prešov a Prešovským samosprávnym krajom pozývajú na konferenciu Zneužívanie a násilie na starších - nový fenomén v spoločnosti
Dobrovoľníci v týchto dňoch skrášľujú celý kraj
Festival priateľstva a dobrovoľníckej činnosti Milujem svoje mesto je v plnom prúde. Len v Prešove sa do projektu zapojilo 2000 dobrovoľníkov. Tento rok však dobrovoľníci skrášľujú celý kraj.
V Prešove sa prezentovali sociálne zariadenia a iniciatívy
V sobotu, 18. mája sa v obchodnom centre EPERIA uskutočnil ďalší Veľtrh sociálnych aktivít (VSA), ktorý Fórum kresťanských inštitúcií organizuje už trinásty rok.
Dobrovoľníctvo spája mesto a kraj
Obľúbený festival priateľstva a dobrovoľníckej činnosti Milujem svoje mesto sa v Prešove začína už 20. mája. Tento rok má podujatie nový názov a rozšírilo sa na celý Prešovský kraj.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok 1476 m2, Fintice, okres Prešov

lokalita: obec Fintice, v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty. IS:elektrina v dosahu, plyn v dosahu, obecný vodovod v dosahu, kanalizácia - žumpa. Pozemok je mierne svahovitý, slnečný, v blízkosti lesa, ideálna orientácia.

0907030661 | | cena: 38,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 x stavebný pozemok s výmerou 689 m2, Župčany, okr. Prešov

Na predaj 2 stavebné pozemky v obci Župčany, okr. Prešov. Plocha parcely 2 x 689 m2, prístup - hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, obdĺžnikový tvar pozemku, IS v blízkosti pozemku, Cena 26 eur/m2.

0907030622 | | cena: 26,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
3-izbový byt, 74 m2, Prešov, Sabinovská

Predáme kompletne rekonštruovaný, kompletne zariadený 3-izbový byt, 74 m2, 2.p. , zariadenie zahrnuté v cene, udržiavaný stav s možnosťou okamžitého nasťahovania, blízko centra mesta

0907030619 | | cena: 107.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice, okr. Prešov

Na predaj 5 izbový rodinný dom, postavený v šesťdesiatych rokoch, základy domu kameň, stavebný materiál zmiešaný, úžitková plocha cca 200 m2, plynové vykurovanie. Rodinný dom je v pôvodnom stave. Žiadaná lokalita

0907030622 | | cena: 111.900,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.