Sobota, 23. marec 2019
Meniny má Adrián | zajtra Gabriel

Prešovská univerzita hľadala technické talenty

Na Prešovskej univerzite v Prešove (PU) sa uskutočnil v poradí už 9. ročník krajského kola Technickej olympiády, na ktorom si zmerali sily žiaci z Prešovského kraja. Súťaž vyhľadáva mladé nadané talenty v oblasti techniky a motivuje ich k tvorivej činnosti.

Technická olympiáda je súťaž určená žiakom 5. – 9. ročníka základných škôl a príslušných ročníkov osemročných gymnázií. Každoročne ju na pôde PU organizuje Katedra fyziky, matematiky a techniky Fakulty humanitných a prírodných vied v spolupráci s ABC – Centrum voľného času v Prešove. Cieľom olympiády je jednak podporiť rast mladých technických talentov a zároveň umožniť učiteľom technických predmetov využívať poznatky na skvalitnenie vzdelávania na základných školách.

Krajské kolo má vo všeobecnosti teoretickú a praktickú časť. Praktická časť prebieha formou zadaní, kde majú žiaci možnosť prejaviť svoju tvorivosť pri riešení technických problémov „Tento rok mali súťažné dvojice 8. a 9. ročníka v A kategórii za úlohu, v časovom limite 120 minút, konštrukčne premyslieť a dotvoriť snímač smeru vetra. Ten následne pomocou náradia a nástrojov nielen kvalitne a esteticky zhotoviť, ale aj plne sfunkčniť, “ priblížil PaedDr. J. Šoltés, PhD. Ako doplnil prof. PaedDr. J. Pavelka, CSc. , v B kategórii žiaci 5. až 7. ročníka podľa priloženého technického výkresu zase zhotovovali z pripraveného materiálu drevený lampáš. Teoretická časť olympiády už tradične prebieha formou riešenia vedomostných testov z oblasti techniky, technológií a vzťahu človeka a prírody.

V aktuálnom 9. ročníku krajského kola Technickej olympiády si zmeralo sily celkovo 23 žiakov zo 14 základných škôl prešovského regiónu. Víťaznou súťažnou dvojicou žiakov 9. ročníka v kategórii A sa stali Jozef Kornaj a Marián Kornaj zo ZŠ s MŠ Francisciho 832 v Poprade, pod vedením pedagogičky E. Mezerovej. Obaja postupujú do celoslovenského kola Technickej olympiády 2019. V kategórii B (jednotlivci) sa stal víťazom Daniel Ivanič zo ZŠ J. Švermu v Humennom, ktorého pripravovala učiteľka M. Taňkošová.

Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Prešovská univerzita hľadala technické talenty

Prešovská univerzita hľadala technické talenty
Prešovská univerzita hľadala technické talenty
Prešovská univerzita hľadala technické talenty
Mohlo by Vás zaujímať
HSF System SK stavia Hornbach v Prešove
Výstavbu hobbymarketu Hornbach v Prešove realizuje stavebná spoločnosť HSF System SK, ktorá sa zameriava na generálne dodávky stavieb.
Nový Mestský cintorín v Prešove je nominovaný na prestížne ocenenie
Nový mestský cintorín v Prešove vyriešil v meste dlhodobý problém s pochovávaním. Už vďaka prvej etape jeho výstavby v Prešove pribudli hrobové miesta. Stal sa však aj estetickým a dôstojným pietnym miestom. Teraz je nominovaný na prestížne ocenenie BIG SEE ARCHITECTURE AWARD 2019.
Nadané deti spoznali zaujímavé príbehy mimoriadnych žien mesta Prešov
Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sa nadaní školáci z Klubu nadaných detí venovali nevšedným a významným ženám mesta Prešov. Zaujímavé príbehy mimoriadnych žien mesta Prešov priblížila deťom renomovaná historička architektúry PhDr. Darina Petranská.
Pátranie po hľadanej osobe
Milena SÝKOROVÁ, nar. 09. 04. 1969, bytom Poprad, Komenského 689/14
V Rákociho paláci priblížia dejiny advokácie na Slovensku
Slovenská advokátska komora v spolupráci s Krajským múzeum v Prešove predstaví novú publikáciu Advokátske komory na Slovensku v rokoch 1875-1948. Zároveň návštevníkom priblíži formou prednášky dejiny advokácie a advokátskych komôr s dôrazom na mesto Prešov. Podujatie sa uskutoční 14. marca.
Ako v prvom kole volili prezidenta Prešovčania?
Volieb prezidenta Slovenskej republiky sa v prvom kole v Prešove zúčastnilo 36791 voličov, čo je 52,21 percenta zo všetkých zapísaných voličov. Tých bolo v osemdesiatich okrskoch na území mesta bolo v zoznamoch voličov celkovo 70 463.
Mesto Prešov je súčasťou unikátnej publikácie
Mesto Prešov sa podieľalo na vytvorení výnimočnej publikácie s názvom Obehové hospodárstvo – budúcnosť rozvoja Slovenska. Prezentovalo sa inteligentným smart osvetlením, ktoré mestu šetrí výdavky spojené s elektrickou energiou.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Na predaj dvojpodlažný rodinný dom, výmera pozemku 698 m2, počet izieb 3, zastavaná plocha 85 m2, úžitková plocha 130 m2, materiál kombinovaný - tehla, kváder, kúrenie plynové - gamat, kozub v obývacej izbe, vlastná studňa, nízke mesačné náklady.

0907030623 | | cena: 76.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 x stavebný pozemok s výmerou 689 m2, Župčany, okr. Prešov

2 stavebné pozemky Župčany, okr. Prešov. Plocha parcely 2 x 689 m2, hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku vedie spevnená makadamová cesta, tvar pozemku obdĺžnik (šírka 19 m x dĺžka 37 m), IS: elektrina v blízkosti pozemku, vlastný vodovod. Cena 26 eur/m2.

0907030622 | | cena: 26,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Prenájom kancelárske/obchodné priestory, prízemie, širšie centrum, Prešov

Na prenájom kancelárske/obchodné priestory Prešov, ul. Vajanského. Prízemné priestory s výkladom, výmera 63 m2, priestory po kompletnej rekonštrukcii, dve samostatné miestnosti s príslušenstvom. Možnosť využiť dva samostatné vstupy. Cena 450, - Eur/mesiac.

0907030622 | | cena: 450,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.