Nedeľa, 26. máj 2019
Meniny má Dušan | zajtra Iveta

Týždeň slovenských knižníc 2019 v univerzitnej knižnici PU

V dňoch 4. až 10. marca 2019 sa uskutočnil už 20. ročník Týždňa slovenských knižníc (TSK). O tom, čo pripravila Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity v Prešove (PU) počas TSK pre svojich čitateľov, informoval jej riaditeľ Ing. Peter Haľko.

Univerzitná knižnica PU je knižnicou akademickou, preto svoje aktivity orientuje predovšetkým na záujmy akademickej obce PU a pri ich organizovaní úzko spolupracuje s vedecko-pedagogickými pracoviskami univerzity. Okrem bežných podujatí, ktorých knižnica ročne usporiada okolo 50, zvykne počas TSK priniesť svojim čitateľom aj podujatia, ktoré počas roka nie sú úplne obvyklé, v duchu motta TSK: Knižnice pre všetkých.

Tento ročník TSK knižnica začala v pondelok 4. marca sprístupnením výstavy kresleného humoru, ktorej autorom je svetoznámy palestínsky karikaturista Fadi Abou Hassan – utečenec, ktorý bol prenasledovaný za svoje karikatúry pranierujúce životné podmienky na Strednom Východe (bol väznený a mučený Sýrskym režimom). Pôsobil v Afganistane, Sýrii a nakoniec sa usadil v Nórsku. Vo svojich karikatúrach sa zameriava na ľudské práva, práva žien a politicky motivované násilie. Výstava bola inštalovaná vďaka Mgr. Petrovi Rázusovi z Prešovskej rozvojovej agentúry, s ktorým knižnica už niekoľko rokov spolupracuje na rôznych projektoch s cieľom propagovať kreslený humor v Prešove (Humoroterapia, Kýchanie mozgu).

Utorok 5. marca patril prednáške dr. Tufana Acila z Freie Universität Berlin s názvom Media Transformations and Convergences. Prednášku pripravili Mgr. Adrián Kvokačka, PhD. a Mgr. Jana Migašová, PhD. , keďže bola realizovaná ako súčasť cyklu Estetické fórum v gescii Slovenskej spoločnosti pre estetiku a Inštitútu estetiky a umeleckej kultúry Filozofickej fakulty PU, kde Dr. Acil realizuje výskumný pobyt. Nosnou témou prednášky boli aktuálne teoretické reflexie premeny statusu média v súčasnosti s dôrazom na intermedialitu, mixované médiá a pod. Keďže prednáška vzbudila značný záujem a živú diskusiu predovšetkým u študentov estetiky, Dr. Acil študentom prisľúbil aj participáciu na workshope, kde tematika prednášky bude podrobnejšie analyzovaná na príkladoch súčasného umenia.

V stredu 6. marca knižnica usporiadala vernisáž výstavy študentov Katedry výtvarnej výchovy a umení Filozofickej fakulty PU pod názvom DREVOREZ. Výstavu kurátorsky pripravil pedagóg a akademický maliar Dr. hab. Peter Kocák PhD. , pod vedením ktorého študenti práce vytvorili. Viaceré vystavené diela vytvorené študentami touto najstaršou grafickou umeleckou technikou znesú aj vyššie umelecké nároky a mohli by úspešne reprezentovať univerzitu nielen doma, ale aj na medzinárodnom fóre. Okrem kurátora výstavy na vernisáži vystúpil za študentov Matúš Gaľa, hudobný program pripravil Marek Piroh, ktorý interpretoval moderné gitarové skladby domácich aj zahraničných skladateľov.

Vo štvrtok 7. marca sa v Univerzitnej knižnici uskutočnila prednáška vedeckého pracovníka Katedry ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied PU RNDr. Radoslava Smoľáka, PhD. , ktorá niesla názov: Subsaharskou Afrikou za vodným mikrosvetom. V roku 2018 sa vďaka medzinárodnému mobilitnému programu Erasmus+ KA107 (nazývaný tiež aj International Credit Mobility) podarilo Katedre ekológie nadviazať spoluprácu

University of Energy and Natural Resources, ktorá sídli v ghanskom meste Sunyani. A práve túto univerzitu navštívil počas svojej mobility Dr. Smoľák, kde viedol laboratórny určovací kurz zooplanktónu pre študentov a zapojil sa aj do terénneho hydrobiologického výskumu a zberu vzoriek z jazera Bosumtwi, novovybudovanej priehrade Bui, ako aj ďalších malých vodných nádrží. Okrem lektorskej práce v laboratóriu mal možnosť zažiť a spoznať Ghanu aj mimo univerzitného campusu, čo prezentoval vo svojej prednáške doplnenej množstvom unikátnych fotografií.

Okrem podujatí Univerzitná knižnica pripravila počas TSK pre svojich čitateľov aj bohatú ponuku plnotextových elektronických informačných zdrojov predovšetkým z oblasti humanitných a spoločenských vied, ktoré výrazným spôsobom obohatia knižničný fond knižnice a pomôžu predovšetkým študentom PU pri vypracovávaní seminárnych a záverečných prác. Ide o databázy ProQuest Central, EBSCO - Academic Search Ultimate a kolekciu elektronických kníh z pražského vydavateľstva Portál.

Základným cieľom Týždňa slovenských knižníc je pozitívne zviditeľňovať knižnice ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie prostredníctvom najrozmanitejšieho spektra aktivít a podujatí, o čo sa svojimi aktivitami snaží aj Univerzitná knižnica PU, a to nielen počas TSK. Veď už 12. marca pripravila ďalšie podujatie – autorskú prezentáciu knihy Evy Umlauf Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči a 13. marca koncert vokálneho ansámblu Unanime z poľského Rzesowa.

Mohlo by Vás zaujímať
Nadané deti rozvíjali intelektové schopnosti v projekte Fort IQ
Školáci z prešovského Klubu nadaných detí sa zapojili do zaujímavého českého projektu. Zábavné učenie, riešenie logických úloh, čítanie s porozumením, matematické rébusy a rôzne záhadné úlohy na Slovensko priniesol projekt Fort IQ. Riešenie tvorivých úloh zaujalo!
Filozofická fakulta PU slávi 60. výročie svojho vzniku
Filozofická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove (PU), ako druhá najstaršia filozofická fakulta na Slovensku, v tomto roku slávi 60. výročie svojho založenia. Počas tejto bohatej histórie dokázala, že je stabilnou súčasťou vysokého školstva na Slovensku.
Akreditačná komisia schválila inžiniersky program pre vysokú školu ISM Slovakia
Vysoká škola medzinárodného podnikania ISM Slovakia v Prešove má schválený nový inžiniersky študijný program zameraný na ekonomiku a manažment. „Študijný program ekonomika a manažment v obchodnom podnikaní nám v uplynulých dňoch schválila akreditačná komisia, teraz už len čakáme na podpis ministerky školstva, “ neskrýva radosť kancelár školy, Jozef Polačko.
Slovenským hokejistom fandí Klub nadaných detí Prešov
Májové stretnutie nadaných detí v Prešove bolo venované Majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji. Školáci pripravili pre slovenských hokejistov krásne kresbičky a nechýbali rôzne želania. Klub nadaných detí Prešov drží slovenským hokejistom palce!
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok 1476 m2, Fintice, okres Prešov

lokalita: obec Fintice, v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty. IS:elektrina v dosahu, plyn v dosahu, obecný vodovod v dosahu, kanalizácia - žumpa. Pozemok je mierne svahovitý, slnečný, v blízkosti lesa, ideálna orientácia.

0907030661 | | cena: 38,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 x stavebný pozemok s výmerou 689 m2, Župčany, okr. Prešov

Na predaj 2 stavebné pozemky v obci Župčany, okr. Prešov. Plocha parcely 2 x 689 m2, prístup - hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, obdĺžnikový tvar pozemku, IS v blízkosti pozemku, Cena 26 eur/m2.

0907030622 | | cena: 26,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dvojizbový, kompletne zariadený byt v centre Prešova

Pekný, slnečný, zrekonštruovaný a kompletne zariadený byt na druhom poschodí bytového domu s výťahom. Loggia a pivnica k dispozícii, parkovanie pred domom.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice, okr. Prešov

Na predaj 5 izbový rodinný dom, postavený v šesťdesiatych rokoch, základy domu kameň, stavebný materiál zmiešaný, úžitková plocha cca 200 m2, plynové vykurovanie. Rodinný dom je v pôvodnom stave. Žiadaná lokalita

0907030622 | | cena: 111.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.