Utorok, 19. marec 2019
Meniny má Jozef | zajtra Víťazoslav, Klaudius

Týždeň slovenských knižníc 2019 v univerzitnej knižnici PU

V dňoch 4. až 10. marca 2019 sa uskutočnil už 20. ročník Týždňa slovenských knižníc (TSK). O tom, čo pripravila Univerzitná knižnica Prešovskej univerzity v Prešove (PU) počas TSK pre svojich čitateľov, informoval jej riaditeľ Ing. Peter Haľko.

Univerzitná knižnica PU je knižnicou akademickou, preto svoje aktivity orientuje predovšetkým na záujmy akademickej obce PU a pri ich organizovaní úzko spolupracuje s vedecko-pedagogickými pracoviskami univerzity. Okrem bežných podujatí, ktorých knižnica ročne usporiada okolo 50, zvykne počas TSK priniesť svojim čitateľom aj podujatia, ktoré počas roka nie sú úplne obvyklé, v duchu motta TSK: Knižnice pre všetkých.

Tento ročník TSK knižnica začala v pondelok 4. marca sprístupnením výstavy kresleného humoru, ktorej autorom je svetoznámy palestínsky karikaturista Fadi Abou Hassan – utečenec, ktorý bol prenasledovaný za svoje karikatúry pranierujúce životné podmienky na Strednom Východe (bol väznený a mučený Sýrskym režimom). Pôsobil v Afganistane, Sýrii a nakoniec sa usadil v Nórsku. Vo svojich karikatúrach sa zameriava na ľudské práva, práva žien a politicky motivované násilie. Výstava bola inštalovaná vďaka Mgr. Petrovi Rázusovi z Prešovskej rozvojovej agentúry, s ktorým knižnica už niekoľko rokov spolupracuje na rôznych projektoch s cieľom propagovať kreslený humor v Prešove (Humoroterapia, Kýchanie mozgu).

Utorok 5. marca patril prednáške dr. Tufana Acila z Freie Universität Berlin s názvom Media Transformations and Convergences. Prednášku pripravili Mgr. Adrián Kvokačka, PhD. a Mgr. Jana Migašová, PhD. , keďže bola realizovaná ako súčasť cyklu Estetické fórum v gescii Slovenskej spoločnosti pre estetiku a Inštitútu estetiky a umeleckej kultúry Filozofickej fakulty PU, kde Dr. Acil realizuje výskumný pobyt. Nosnou témou prednášky boli aktuálne teoretické reflexie premeny statusu média v súčasnosti s dôrazom na intermedialitu, mixované médiá a pod. Keďže prednáška vzbudila značný záujem a živú diskusiu predovšetkým u študentov estetiky, Dr. Acil študentom prisľúbil aj participáciu na workshope, kde tematika prednášky bude podrobnejšie analyzovaná na príkladoch súčasného umenia.

V stredu 6. marca knižnica usporiadala vernisáž výstavy študentov Katedry výtvarnej výchovy a umení Filozofickej fakulty PU pod názvom DREVOREZ. Výstavu kurátorsky pripravil pedagóg a akademický maliar Dr. hab. Peter Kocák PhD. , pod vedením ktorého študenti práce vytvorili. Viaceré vystavené diela vytvorené študentami touto najstaršou grafickou umeleckou technikou znesú aj vyššie umelecké nároky a mohli by úspešne reprezentovať univerzitu nielen doma, ale aj na medzinárodnom fóre. Okrem kurátora výstavy na vernisáži vystúpil za študentov Matúš Gaľa, hudobný program pripravil Marek Piroh, ktorý interpretoval moderné gitarové skladby domácich aj zahraničných skladateľov.

Vo štvrtok 7. marca sa v Univerzitnej knižnici uskutočnila prednáška vedeckého pracovníka Katedry ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied PU RNDr. Radoslava Smoľáka, PhD. , ktorá niesla názov: Subsaharskou Afrikou za vodným mikrosvetom. V roku 2018 sa vďaka medzinárodnému mobilitnému programu Erasmus+ KA107 (nazývaný tiež aj International Credit Mobility) podarilo Katedre ekológie nadviazať spoluprácu

University of Energy and Natural Resources, ktorá sídli v ghanskom meste Sunyani. A práve túto univerzitu navštívil počas svojej mobility Dr. Smoľák, kde viedol laboratórny určovací kurz zooplanktónu pre študentov a zapojil sa aj do terénneho hydrobiologického výskumu a zberu vzoriek z jazera Bosumtwi, novovybudovanej priehrade Bui, ako aj ďalších malých vodných nádrží. Okrem lektorskej práce v laboratóriu mal možnosť zažiť a spoznať Ghanu aj mimo univerzitného campusu, čo prezentoval vo svojej prednáške doplnenej množstvom unikátnych fotografií.

Okrem podujatí Univerzitná knižnica pripravila počas TSK pre svojich čitateľov aj bohatú ponuku plnotextových elektronických informačných zdrojov predovšetkým z oblasti humanitných a spoločenských vied, ktoré výrazným spôsobom obohatia knižničný fond knižnice a pomôžu predovšetkým študentom PU pri vypracovávaní seminárnych a záverečných prác. Ide o databázy ProQuest Central, EBSCO - Academic Search Ultimate a kolekciu elektronických kníh z pražského vydavateľstva Portál.

Základným cieľom Týždňa slovenských knižníc je pozitívne zviditeľňovať knižnice ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie prostredníctvom najrozmanitejšieho spektra aktivít a podujatí, o čo sa svojimi aktivitami snaží aj Univerzitná knižnica PU, a to nielen počas TSK. Veď už 12. marca pripravila ďalšie podujatie – autorskú prezentáciu knihy Evy Umlauf Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči a 13. marca koncert vokálneho ansámblu Unanime z poľského Rzesowa.

Mohlo by Vás zaujímať
Súťaž Talent základných škôl regiónu Šariš spoznala víťazov
Prešovská radnica privítala na svojej pôde nadané a talentované deti. Uskutočnilo sa tam finálové kolo súťaže Talent základných škôl regiónu Šariš so zameraním na matematiku, logiku, priestorový úsudok i verbálne myslenie.
V ZŠ Šmeralova žiaci športujú v novej telocvični
Žiaci, ktorí navštevujú Základnú školu na Šmeralovej ulici v Prešove, sa tešia na hodiny telesnej výchovy ešte viac. Športujú v novej telocvični.
Prof. René Matlovič vymenovaný za člena výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová dnes vymenovala členov výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo. Za jedného z členov tohto 9-členného grémia bol vymenovaný aj prof. RNDr. René Matlovič, PhD. , LL. M z Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove.
Braňo Jobus odštartoval mesiac knihy. Predstaví sa aj v Prešove
Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus absolvuje v marci 45 vystúpení so svojimi knihami. V rámci turné zavíta túto stredu 6.3. aj do Prešova. Večer v Stromoradí bude patriť jeho knihám a one man hudobnému projektu Abusus.
Maľovali s hudbou
Pod názvom Maľujeme s hudbou sa ukrýva ďalšie stretnutie žiakov prešovskej Základnej školy Bajkalská s deťmi materských škôl.
Prešov sa stane centrom nadaných detí z celého Slovenska
20. marca 2019 sa uskutoční 7. ročník celoslovenského finálového kola Logickej olympiády, ktorá je určená intelektovo nadaným žiakom základných škôl z celého Slovenska. Nadané deti zasadnú do vysokoškolských lavíc a otestujú si logické myslenie na Pedagogickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove.
Veda bližšie k žiakom základných škôl
Prešovská univerzita v Prešove spoločne s mestom Prešov intenzívne pracujú na rozvíjaní dobrých vzťahov, ktoré sa pretavujú do viacerých úspešných projektov. Najnovšia forma spolupráce sa zameria na priblíženie vedy žiakom prešovských základných škôl.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
predám 2 - izbový byt, 52 m2, ulica Obrancov mieru, Prešov

lokalita: sídlisko II, výmera: 52 m2 + pivnica, poschodie: 2 zo 2, vymenené okná za plastové, ináč je v pôvodnom, zachovalom stave, ideálny na prerobenie podľa vlastných predstáv, orientácia: východ / západ, dobré dispozičné riešenie.

0907030661 | | cena: 67.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dvojizbový, kompletne zariadený byt v centre Prešova

Pekný, slnečný, zrekonštruovaný a kompletne zariadený byt na druhom poschodí bytového domu s výťahom. Loggia a pivnica k dispozícii, parkovanie pred domom.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Na predaj dvojpodlažný rodinný dom, výmera pozemku 698 m2, počet izieb 3, zastavaná plocha 85 m2, úžitková plocha 130 m2, materiál kombinovaný - tehla, kváder, kúrenie plynové - gamat, kozub v obývacej izbe, vlastná studňa, nízke mesačné náklady.

0907030623 | | cena: 76.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom v žiadanej obci Ľubotice, pozemok 514 m2, všetky IS

Na predaj 5 izbový rodinný dom v pôvodnom stave. Úžitková plocha cca 200 m2, celková plocha parcely je 514 m2. Strecha stanová (eternit), plynové vykurovanie. Žiadaná lokalita.

0907030622 | | cena: 117.900,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.