Pondelok, 06. júl 2020
Meniny má Patrik, Patrícia | zajtra Oliver

Duševné vlastníctvo: Ako si ochrániť svoj biznis nápad?

Bez ohľadu na to, či si to uvedomujeme alebo nie, všetci denne prichádzame do kontaktu s patentmi, licenciami, vynálezmi a rôznymi formami duševného vlastníctva.

Duševné vlastníctvo je spojené s kreatívnou ľudskou činnosťou, výsledkom ktorej je hmotný alebo nehmotný statok, ktorý jeho majiteľovi prináša v porovnaní s konkurenciou určitú výhodu. Na základe právnej definície sa za duševné právo považuje autorské právo, ktoré je spojené najmä s umeleckou a kultúrnou oblasťou, ale aj hospodárske právo, ktoré je zamerané viac na oblasť uplatnenia duševného vlastníctva v oblasti priemyslu a obchodu.

V roku 1842 bol v Anglicku prijatý zákon na ochranu duševného vlastníctva, ktorý sa týkal hlavne napodobňovania strojov. Ostatné krajiny Európy takéto zákony prijali neskôr. Byť majiteľom patentu, hlavne priemyselného, sa postupom času stalo určitou formou prestíže a finančných výnosov. Patenty na jednej strane ochraňujú novinky na trhu, na strane druhej strane ich predaj vo forme licencie, know-how, prináša jeho majiteľovi ďalšie výnosy.

Aj keď sú stále silnejšie sú trendy týkajúce sa open inovation (reprezentované napríklad E. Muskom, generálnym riaditeľom automobilky Tesla Motors a majiteľom SpaceX), ochrana duševného vlastníctva má mnoho zástancov. Na seminári, ktorý sme pre všetkých záujemcov o duševné vlastníctvo pripravili, budú ponúknuté informácie nielen o tom, čo je duševné vlastníctvo je, ale aj o tom, ako ho chrániť, prenajímať alebo predávať a aké opatrenia je potrebné v podniku na ochranu duševného vlastníctva prijať.

Informácie o duševnom vlastníctve môžete získať na bezplatnom štvorhodinovom odbornom seminári, ktorý sa uskutoční 22.03.2019 v UniCentre na Kúpeľnej 6 v Prešove. Súčasťou seminára je diskusia, počas ktorej Vám naša lektorka rada odpovie na Vaše otázky.

So svojimi vedomosťami a skúsenosťami sa s Vami podelí JUDr. Renáta Bačárová, PhD. , LL. M. - advokátka a odborná konzultantka predovšetkým pre oblasť duševného vlastníctva, transferu technológií a ochrany osobných údajov s vyše 15 - ročnými skúsenosťami v daných oblastiach. Pôsobí na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a v Technologickom a inovačnom parku UPJŠ v Košiciach. Externe pôsobí ako lektorka a odborná garantka v Kurze duševného vlastníctva na Úrade priemyselného vlastníctva v Banskej Bystrici. Prednáša doma aj v zahraničí, je autorkou mnohých publikácií z oblasti práva duševného vlastníctva.

Prihlásenie:

• Podnikatelia - právnické alebo fyzické osoby. Pre prihlásenie a viac informácií sa registrujte tu. : (https://www.npc.sk/sk/events/nedajte-si-ukradnut-svoj-napad/). Ukončenie registrácie dátum konania: 20.03.2019 do 15:00 hod.

Po registrácii v systéme Národného podnikateľského centra sa podnikateľ bude môcť prihlasovať na zverejnené výzvy podľa vlastného výberu počas celého trvania projektu v období 2017 – 2023. Ponuky a výzvy sú zverejňované na web stránkach www.npc.sk a www.sbagency.sk.

Kontakt: UniCentrum, Kúpeľná 6, 080 01 Prešov; rp.po@npc.sk, tel. : +421 51/2028915

Odborný seminár je organizovaný v rámci podaktivity 1.7 a 2.1 Rastový program Národného projektu NPC v regiónoch. Kód projektu ITMS2014+: 313031I870.

Registrácia a účasť sú bezplatné.

Pre podnikateľov sú pripravené viaceré služby aj v rámci podaktivít 1.5 Stážový program, 1.6 Inkubačný program a 1.7 a 2.1 Rastový program. V prípade záujmu máte možnosť využiť službu Krátkodobého individuálneho poradenstva v rozsahu 10 hodín s viacerými expertmi v oblasti marketingu, financií, práva a legislatívy, manažmentu alebo alternatívnych foriem podnikania.
Národné podnikateľské centrum v Prešove – inštitúcia typu one-stop shop – poskytujúca komplexnú systematickú podporu a odborné poradenstvo pre malých a stredných podnikateľov, i pre záujemcov o podnikanie v 7 regiónoch Slovenska, okrem BSK.

Pripravili: Miroslava Klimovičová a Renáta Madzinová

Súvisiace články
27.4.2020 Podnikatelia nie sú ani v týchto časoch na svoje problémy sami 26.3.2020 O tvorivej knihomoľke 6.2.2020 Obyčajné záhrady s neobyčajnými dizajnovými prvkami 9.1.2020 Podnikanie? Nemám čo stratiť! 7.1.2020 Dnes určite neľutujem, že som začal podnikať 2.11.2019 Prežívame apokalypsu v personalistike? 25.7.2019 Čarovná JAZYKOLA 22.7.2019 Cesta za vínom 8.4.2019 Dream job na Slovensku? – Prečo nie? 30.3.2019 Ako môže byť aj malá prešovská firma svetovou jednotkou 11.2.2019 Úspešne preraziť do sveta biznisu v zahraniční je s nami jednoduchšie 28.1.2019 VÝKAZY, FAKTÚRY, DANE. AKO NA NE? 21.1.2019 Ponúknuť klientovi e-shop bez služieb je ako postaviť predajňu v lese 9.11.2018 Odvážené je nielen obchod. Odvážené je životná cesta 14.9.2018 Národné podnikateľské centrum je pre podnikateľov aj nepodnikateľov 7.9.2018 Pomáhame podnikateľom rásť 31.8.2018 Ani služby pre podnikateľov nie sú zadarmo 13.8.2018 Je to výkon zarobiť vložené peniaze späť- ll. časť 31.7.2018 Je to výkon zarobiť vložené peniaze späť 26.6.2018 Podnikateľ nie je nadávka
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.