Utorok, 19. marec 2019
Meniny má Jozef | zajtra Víťazoslav, Klaudius

V Rákociho paláci priblížia dejiny advokácie na Slovensku

Slovenská advokátska komora v spolupráci s Krajským múzeum v Prešove predstaví novú publikáciu Advokátske komory na Slovensku v rokoch 1875-1948. Zároveň návštevníkom priblíži formou prednášky dejiny advokácie a advokátskych komôr s dôrazom na mesto Prešov. Podujatie sa uskutoční 14. marca.

Prešov patril podľa historika Jozefa Kušníra k popredným právnym centrám s dlhoročnou tradíciou výučby práva na Právnickej akadémii Evanjelického kolégia. Pôsobili tu viacerí významní profesori a niektorí z absolventov sa stali známymi aj vďaka svojmu spoločensko-politickému či literárnemu pôsobeniu, ako napríklad Ľudovít Kossuth, Štefan Marko Daxner, Ján Francisci, Pavol Országh-Hviezdoslav, Janko Jesenský a ďalší.

„Od roku 1875 pôsobila v Prešove advokátska komora, jedna zo štyroch na území dnešného Slovenska. V priebehu jej viac ako štyridsaťpäťročnej existencie sa v nej koncentrovala spoločenská a intelektuálna elita z veľkej časti územia dnešného severného a východného Slovenska, “ hovorí Jozef Kušnír, poverený vedením Krajského múzea v Prešove.

Vznik Československej republiky v roku 1918 mal však pre Advokátsku komoru v Prešove aj pre samotné mesto Prešov paradoxne negatívny dopad. V roku 1919 bola do Miškovca presťahovaná Právnická fakulta a spolu s ňou odišli skoro všetci jej profesori.

„Mesto opustili aj viacerí výborní advokáti. Komora v Prešove zanikla a prešovskí advokáti sa od roku 1921 stali členmi zlúčenej Advokátskej komory v Martine, “ vysvetľuje Kušnír.

Publikácia Advokátske komory na Slovensku v rokoch 1875-1948 má vyše 750 strán a vznikla ako výsledok systematického výskumu.

„Kniha mapuje vznik, organizáciu i pôsobenie advokátskych komôr na území dnešného Slovenska. Zvýšenú pozornosť sme venovali najmä významným osobnostiam z našich radov, “ prezradil Peter Kerecman, advokát a spoluautor publikácie.

Viacerí z advokátov pôsobili na akademickej pôde a mnohí sa preslávili ako spoločensko-politickí dejatelia či literáti.

„Považujeme za dôležité pripomenúť si významných advokátov, ktorí tu žili a pôsobili a svojim odborným i ľudským prispením sa podieľali na rozvoji advokácie ako slobodného povolania, “ dodáva Ambróz Motyka, advokát a regionálny zástupca Slovenskej advokátskej komory pre Prešovský kraj.

Slovenská advokátska komora je stavovskou nezávislou samosprávnou organizáciou, ktorá v súčasnosti združuje viac ako 5600 advokátov a 2500 advokátskych koncipientov. Podujatie sa uskutoční vo štvrtok 14. marca 2019 o 16.00 h v Rákociho paláci v Prešove.

Mohlo by Vás zaujímať
HSF System SK stavia Hornbach v Prešove
Výstavbu hobbymarketu Hornbach v Prešove realizuje stavebná spoločnosť HSF System SK, ktorá sa zameriava na generálne dodávky stavieb.
Smrteľná dopravná nehoda
V sobotu, krátko pred 9:00 hod. , došlo na ceste medzi Prešovom a Veľkým Šarišom k dopravnej nehode a to čelnej zrážke 2 osobných áut.
Nový Mestský cintorín v Prešove je nominovaný na prestížne ocenenie
Nový mestský cintorín v Prešove vyriešil v meste dlhodobý problém s pochovávaním. Už vďaka prvej etape jeho výstavby v Prešove pribudli hrobové miesta. Stal sa však aj estetickým a dôstojným pietnym miestom. Teraz je nominovaný na prestížne ocenenie BIG SEE ARCHITECTURE AWARD 2019.
Nadané deti spoznali zaujímavé príbehy mimoriadnych žien mesta Prešov
Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sa nadaní školáci z Klubu nadaných detí venovali nevšedným a významným ženám mesta Prešov. Zaujímavé príbehy mimoriadnych žien mesta Prešov priblížila deťom renomovaná historička architektúry PhDr. Darina Petranská.
Pátranie po hľadanej osobe
Milena SÝKOROVÁ, nar. 09. 04. 1969, bytom Poprad, Komenského 689/14
Klub nadaných detí podporuje školákov v ich napredovaní
Vzdelávacie hry, logické skladačky, magnetické stavebnice a spoločenské hry zaujali deti z Klubu nadaných detí v Prešove.
Na prvý koncert Akustiky sa nedostali desiatky fanúšikov. Turné pokračuje
Slovenská reggae kapela Akustika odštartovala svoje prvé klubové turné vypredaným koncertom v sklade hudby na prešovskom Stromoradí.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Prenájom kancelárske/obchodné priestory, prízemie, širšie centrum, Prešov

Na prenájom kancelárske/obchodné priestory Prešov, ul. Vajanského. Prízemné priestory s výkladom, výmera 63 m2, priestory po kompletnej rekonštrukcii, dve samostatné miestnosti s príslušenstvom. Možnosť využiť dva samostatné vstupy. Cena 450, - Eur/mesiac.

0907030622 | | cena: 450,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Na predaj dvojpodlažný rodinný dom, výmera pozemku 698 m2, počet izieb 3, zastavaná plocha 85 m2, úžitková plocha 130 m2, materiál kombinovaný - tehla, kváder, kúrenie plynové - gamat, kozub v obývacej izbe, vlastná studňa, nízke mesačné náklady.

0907030623 | | cena: 76.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 x stavebný pozemok s výmerou 689 m2, Župčany, okr. Prešov

2 stavebné pozemky Župčany, okr. Prešov. Plocha parcely 2 x 689 m2, hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku vedie spevnená makadamová cesta, tvar pozemku obdĺžnik (šírka 19 m x dĺžka 37 m), IS: elektrina v blízkosti pozemku, vlastný vodovod. Cena 26 eur/m2.

0907030622 | | cena: 26,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
predám 2 - izbový byt, 52 m2, ulica Obrancov mieru, Prešov

lokalita: sídlisko II, výmera: 52 m2 + pivnica, poschodie: 2 zo 2, vymenené okná za plastové, ináč je v pôvodnom, zachovalom stave, ideálny na prerobenie podľa vlastných predstáv, orientácia: východ / západ, dobré dispozičné riešenie.

0907030661 | | cena: 67.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.