Piatok, 20. september 2019
Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava | zajtra Matúš

9. Medzinárodné interpretačné kurzy "Prešovské dni klasickej gitary"

Prešovské združenie klasickej gitary Vás srdečne pozýva na majstrovské interpretačné kurzy 2019, ktoré sa budú konať ako sprievodná akcia v rámci IX. ročníka Prešovských dní klasickej gitary, ktorý sa bude konať v dňoch 20. – 22. marca 2019 v Prešove.

Majstrovské interpretačné kurzy sú určené žiakom i študentom všetkých typov a stupňov umeleckých škôl a budú prebiehať dňa 21. marca 2019 v priestoroch PKO Čierny orol v Prešove, pod vedením týchto koncertných umelcov a pedagógov:
Anabela Montesinos (es), vedúca osobnosť na celosvetovej scéne klasickej gitary. Je najmladšou víťazkou Medzinárodnej súťaže Francisca Tárregu v Španielsku. Vystupovala na pódiách po celom svete. Svoje debutové vystúpenie odohrala v roku 2011 v „Carnegie Hall“ v New Yorku. Niekoľkokrát vystúpila v Čajkovského koncertnej sieni v Moskve a taktiež vystupovala s talianským orchestrom „Philharmonic of Turin“, s fínskym orchestrom „Philharmonic of Oulu“, s kubánskym orchestrom „Havana Philharmonic“ alebo s ruským orchestrom „Philharmonic of Moscow“.

Marco Tamayo (cu), kubánsky gitarista s rakúskym občianstvom, vedúca osobnosť vo svete klasickej gitary, víťazom významných medzinárodných súťaží a má za sebou vystúpenia so známymi orchestrami a dirigentmi po celom svete.  Je profesorom na Mozartovej univerzite v Salzburgu, na konzervatóriu v meste Klagenfurt, hosťujúcim profesorom na hudobnej akadémii v Gdansku (Poľsko) a v minulosti bol profesorom aj na univerzite v Sydney (Austrália). Marcova kniha „Essential Principles for the performance on the classical guitar“ zmenila chápanie tohto nástroja a jeho výučby v celosvetovom meradle. Jeho študenti sa tešia medzinárodnému úspechu.

Sönke Meinen (de), akustický gitarista a skladateľ, ktorému patrí významné miesto na medzinárodnej gitarovej scéne. Vo svojej hudbe spája virtuóznu „fingerstyle“ techniku ovplyvnenú svetovou jazzovou a klasickou hudbou. V roku 2016 získal ocenenia z dvoch najväčších medzinárodných gitarových súťaží. Jedna z nich je široko uznávaná „Guitar Masters“, kde vyhral prvú cenu, a „European Guitar Award“. Austrálsky gitarový génius Tommy Emmanuel predstavil Sönkeho publiku ako jedného z najkreatívnejších gitaristov na dnešnej gitarovej scéne.

Anna Pietrzak (pl), všestranná gitaristka a pedagogička. V roku 2004 absolvovala s vyznamenaním Academy of Music v meste Wroclaw, kde študovala  v triede Marka Zielinskeho a Piotra Zaleskeho. Neskôr študovala na konzervatóriu v meste Pireus v Grécku v triede gitaristu Costasa Cotsiolisa. V roku 2012 získala titul PhD na Academy of Music vo Wroclawe. Anna Pietrzak dostala množstvo sólových ocenení a tiež ocenení na súťažiach komornej hudby v Rakúsku, Grécku, Rumunsku a Poľsku. Vydala 3 albumy, ktoré zožali úspech aj u hudobných kritikov.  Momentálne pôsobí a učí na Akadémii hudby vo Wroclawe a na základnej umeleckej škole v meste Olesnica v Poľsku.

Doc.  Mgr.art. Adam Marec, ArtD.  (sk) študoval na AU FMU v Banskej Bystrici v triede Mgr. art. Jána Labanta, ArtD. V roku 2005 absolvoval päťmesačnú stáž na Conservatorio A. Boito di Parma a Academia del Teatro Cinghio v Parme v Taliansku, kde získal mimoriadne štipendium v triede renomovaného virtuóza M° Giampaola Bandiniho. V roku 2006 absolvoval dvojmesačnú stáž v Centre de Musique Baroque vo Versailles, vo Francúzsku. Pravidelne sa venuje koncertnej činnosti ako sólový hráč, sólista s orchestrom a v rôznych komorných obsadeniach.  V súčasnosti vyučuje na Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu a na Fakulte Múzických Umení Akadémie Umení v Banskej Bystrici.  

Mgr.art. Martin Krajčo, ArtD.  (sk), vyštudoval Konzervatórium v Bratislave a Vysokú školu múzických umení v Bratislave, v triede prof. Jozefa Zsapku. Vzdelanie si doplnil na mnohých majstrovských kurzoch v rámci medzinárodných festivalov po celej Európe. Získal niekoľko ocenení na domácich aj medzinárodných súťažiach v Aix en Provence, Banskej Bystrici, Bratislave, Kutnej Hore, Sernacelhe a Viedni.  Ako sólista spolupracoval s poprednými slovenskými a zahraničnými orchestrami. Od roku 1997 je členom Bratislavského gitarového kvarteta, ktoré je renomovaným súborom na Slovensku a v zahraničí.  Okrem koncertnej činnosti Martin Krajčo vyučuje na Konzervatóriu v Bratislave a na Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU v Bratislave.

V rámci majstrovských interpretačných kurzov sme pre Vás pripravili aj odborné prednášky. Prvá bude venovaná súčasnej slovenskej tvorbe pre klasickú gitaru a uskutoční sa 21. marca 2019 o 15:00 hod. , v priestoroch VaV Akademy Prešov, pod vedením Richarda Böndeho, ktorý predstaví vlastnú tvorbu aj s praktickými ukážkami.
Témou druhej prednášky bude Fingerstyle. V role rečníka sa predstaví Sonke Meinen. Uskutoční sa dňa 22. marca 2019 do priestorov VaV Akademy Prešov (Hlavná č. 50).

Anabela Montesinos

Anabela Montesinos
Sönke Meinen (de)

Sönke Meinen (de)
Anna Pietrzak 

Anna Pietrzak 
Doc.Mgr.art. Adam Marec, ArtD.

Doc.Mgr.art. Adam Marec, ArtD.
Mgr.art. Martin Krajčo, ArtD.

Mgr.art. Martin Krajčo, ArtD.
Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Deň Otvorených Dverí Pivovaru Šariš
Fotoreport z akcie
Unikátny drevený megafón už slúži verejnosti: Ponorte sa do zvukov prírody
Spev vtákov, šum stromov či zvuk lesa. Na to všetko sa môžu tešiť milovníci prírody vďaka úplne novému 4-metrovému drevenému megafónu. Keď si do neho človek sadne, znásobia sa mu zvuky okolitej prírody, čo pôsobí blahodarne na dušu. Unikátnu atrakciu neďaleko Prešova v Slanských vrchoch oficiálne otvoria 1. septembra.
Pivovar Šariš otvoril svoje brány tisíckam ľudí: Východniari opäť ukázali, že sa vedia baviť. A to pekne, po našom!
Prešov, 9 septembra 2019 – Sobota nabitá programom! Pivovar Šariš po roku opäť otvoril svoje brány a privítal milovníkov dobrého piva a skvelej zábavy. Deň otvorených dverí (DOD) znova pritiahol do areálu pod Šarišským hradom tisíce ľudí. Nechýbali skvelí hudobní interpreti, rodinná atmosféra, úžasné dobroty a samozrejme správne orosené čapované pivo. V rámci grantového programu Šariš ľuďom sa počas DOD na pódiu rozdalo 16-tisíc eur ôsmim výnimočným projektom, ktoré zveľadia región.
FOTO: Prešovské Trhy
Fotoreport Z Prešovských Trhov, presne zo 14.09.2019. Trhy pokračujú aj dnes!
FOTO: Prešov Half Marathon
Fotoreport zo 14.09.2019
Letné piknikové kino - atrakcia vo Veľkom Šariši
Vo Veľkom Šariši prichádzajú s novinkou! V stredu 28.augusta sa budú premietať filmy pod holým nebom. A nebute to len kino, ale i piknik.
FOTO: Davová Psychóza
Fotoreport z koncertu Davová Psychóza
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 8 á pozemku, Prešov

Predaj 2-podlažný rodinný dom v Prešove, po rekonštrukcii spodného podlažia a exteriéru domu. Je riešený ako 2 samostatné bytové jednotky. Úžitková plocha: prízemie 120 m2 + poschodie 110 m2 + podpivničenie 120 m2. Vyhľadávaná lokalita.

0907030623 | | cena: 199.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Výhodne prenajmeme priestory na podnikanie v širšom centre Prešova. Výborná poloha, parkovanie pri objekte.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.