Utorok, 19. marec 2019
Meniny má Jozef | zajtra Víťazoslav, Klaudius

9. Medzinárodné interpretačné kurzy "Prešovské dni klasickej gitary"

Prešovské združenie klasickej gitary Vás srdečne pozýva na majstrovské interpretačné kurzy 2019, ktoré sa budú konať ako sprievodná akcia v rámci IX. ročníka Prešovských dní klasickej gitary, ktorý sa bude konať v dňoch 20. – 22. marca 2019 v Prešove.

Majstrovské interpretačné kurzy sú určené žiakom i študentom všetkých typov a stupňov umeleckých škôl a budú prebiehať dňa 21. marca 2019 v priestoroch PKO Čierny orol v Prešove, pod vedením týchto koncertných umelcov a pedagógov:
Anabela Montesinos (es), vedúca osobnosť na celosvetovej scéne klasickej gitary. Je najmladšou víťazkou Medzinárodnej súťaže Francisca Tárregu v Španielsku. Vystupovala na pódiách po celom svete. Svoje debutové vystúpenie odohrala v roku 2011 v „Carnegie Hall“ v New Yorku. Niekoľkokrát vystúpila v Čajkovského koncertnej sieni v Moskve a taktiež vystupovala s talianským orchestrom „Philharmonic of Turin“, s fínskym orchestrom „Philharmonic of Oulu“, s kubánskym orchestrom „Havana Philharmonic“ alebo s ruským orchestrom „Philharmonic of Moscow“.

Marco Tamayo (cu), kubánsky gitarista s rakúskym občianstvom, vedúca osobnosť vo svete klasickej gitary, víťazom významných medzinárodných súťaží a má za sebou vystúpenia so známymi orchestrami a dirigentmi po celom svete.  Je profesorom na Mozartovej univerzite v Salzburgu, na konzervatóriu v meste Klagenfurt, hosťujúcim profesorom na hudobnej akadémii v Gdansku (Poľsko) a v minulosti bol profesorom aj na univerzite v Sydney (Austrália). Marcova kniha „Essential Principles for the performance on the classical guitar“ zmenila chápanie tohto nástroja a jeho výučby v celosvetovom meradle. Jeho študenti sa tešia medzinárodnému úspechu.

Sönke Meinen (de), akustický gitarista a skladateľ, ktorému patrí významné miesto na medzinárodnej gitarovej scéne. Vo svojej hudbe spája virtuóznu „fingerstyle“ techniku ovplyvnenú svetovou jazzovou a klasickou hudbou. V roku 2016 získal ocenenia z dvoch najväčších medzinárodných gitarových súťaží. Jedna z nich je široko uznávaná „Guitar Masters“, kde vyhral prvú cenu, a „European Guitar Award“. Austrálsky gitarový génius Tommy Emmanuel predstavil Sönkeho publiku ako jedného z najkreatívnejších gitaristov na dnešnej gitarovej scéne.

Anna Pietrzak (pl), všestranná gitaristka a pedagogička. V roku 2004 absolvovala s vyznamenaním Academy of Music v meste Wroclaw, kde študovala  v triede Marka Zielinskeho a Piotra Zaleskeho. Neskôr študovala na konzervatóriu v meste Pireus v Grécku v triede gitaristu Costasa Cotsiolisa. V roku 2012 získala titul PhD na Academy of Music vo Wroclawe. Anna Pietrzak dostala množstvo sólových ocenení a tiež ocenení na súťažiach komornej hudby v Rakúsku, Grécku, Rumunsku a Poľsku. Vydala 3 albumy, ktoré zožali úspech aj u hudobných kritikov.  Momentálne pôsobí a učí na Akadémii hudby vo Wroclawe a na základnej umeleckej škole v meste Olesnica v Poľsku.

Doc.  Mgr.art. Adam Marec, ArtD.  (sk) študoval na AU FMU v Banskej Bystrici v triede Mgr. art. Jána Labanta, ArtD. V roku 2005 absolvoval päťmesačnú stáž na Conservatorio A. Boito di Parma a Academia del Teatro Cinghio v Parme v Taliansku, kde získal mimoriadne štipendium v triede renomovaného virtuóza M° Giampaola Bandiniho. V roku 2006 absolvoval dvojmesačnú stáž v Centre de Musique Baroque vo Versailles, vo Francúzsku. Pravidelne sa venuje koncertnej činnosti ako sólový hráč, sólista s orchestrom a v rôznych komorných obsadeniach.  V súčasnosti vyučuje na Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu a na Fakulte Múzických Umení Akadémie Umení v Banskej Bystrici.  

Mgr.art. Martin Krajčo, ArtD.  (sk), vyštudoval Konzervatórium v Bratislave a Vysokú školu múzických umení v Bratislave, v triede prof. Jozefa Zsapku. Vzdelanie si doplnil na mnohých majstrovských kurzoch v rámci medzinárodných festivalov po celej Európe. Získal niekoľko ocenení na domácich aj medzinárodných súťažiach v Aix en Provence, Banskej Bystrici, Bratislave, Kutnej Hore, Sernacelhe a Viedni.  Ako sólista spolupracoval s poprednými slovenskými a zahraničnými orchestrami. Od roku 1997 je členom Bratislavského gitarového kvarteta, ktoré je renomovaným súborom na Slovensku a v zahraničí.  Okrem koncertnej činnosti Martin Krajčo vyučuje na Konzervatóriu v Bratislave a na Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU v Bratislave.

V rámci majstrovských interpretačných kurzov sme pre Vás pripravili aj odborné prednášky. Prvá bude venovaná súčasnej slovenskej tvorbe pre klasickú gitaru a uskutoční sa 21. marca 2019 o 15:00 hod. , v priestoroch VaV Akademy Prešov, pod vedením Richarda Böndeho, ktorý predstaví vlastnú tvorbu aj s praktickými ukážkami.
Témou druhej prednášky bude Fingerstyle. V role rečníka sa predstaví Sonke Meinen. Uskutoční sa dňa 22. marca 2019 do priestorov VaV Akademy Prešov (Hlavná č. 50).

Anabela Montesinos

Anabela Montesinos
Sönke Meinen (de)

Sönke Meinen (de)
Anna Pietrzak 

Anna Pietrzak 
Doc.Mgr.art. Adam Marec, ArtD.

Doc.Mgr.art. Adam Marec, ArtD.
Mgr.art. Martin Krajčo, ArtD.

Mgr.art. Martin Krajčo, ArtD.
Mohlo by Vás zaujímať
Juraj Hnilica má pred prešovským koncertom rešpekt a veľmi sa na neho teší
Juraj Hnilica už túto nedeľu 3.3. zavíta v rámci svojho turné na Stromoradie do Prešova. Vystúpi sám bez kapely.
Fašiangovanie 2019
Folklórne tradície, výborná ľudová zábava a tiež fašiangová zabíjačka – také bude prešovské „Fašiangovanie 2019“. Fašiangy v tomto roku vyvrcholia 5. marca, tradične v utorok pred Popolcovou stredou.
Pozrite si debut výlučne ženskej kapely z východu
Výlučne ženská kapela z východného Slovenska. Hudobníčky Monika, Lilly, Ema a Tina vyše troch rokov vystupujú pod názvom Girls From The Moon. Parties, na ktorých hrávajú, získavajú vďaka ich svojsky poňatým svetoznámym hitom punc luxusného večierku. Teraz sa posúvajú vo svojom hudobnom živote o podstatný krok vpred a predstavujú debutový singel Stop, ktorý odpremiérovali na svojom facebooku počas Medzinárodného Dňa Žien.
Prešov bude začiatkom marca žiť fantastikou
Organizačný tím PegasConu pripravuje už siedmy ročník festivalu vedy, vedeckej fantastiky a fantasy s názvom PegasCon. Trojdňový festival sa tento rok uskutoční od piatka 01. do nedele 03. marca v priestoroch Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša pri obchodnom centre Opál na Sekčove.
Na Dobrý festival prídu RAZORLIGHT!
Britská kapela RAZORLIGHT, jedna z popredných indie-rockových kapiel prvej dekády 21. storočia, zavíta tento rok na Dobrý festival v Prešove.
V Rákociho paláci predstavia slávne ženy východu
Krajské múzeum v Prešove sprístupní pri príležitosti Medzinárodného dňa žien novú výstavu Ženy východu v literatúre. Návštevníci sa môžu dozvedieť viac o prvých ženách, ktoré sa snažili národne a morálne povzniesť ľudí. Vystavené budú rukopisné záznamy jednotlivých autoriek ako aj knižné vydania ich diel.
Komajota si už túto sobotu dovolí na Stromoradí naživo oveľa viac
Po skupinách Chiki Liki Tu-A a Akustike bude prešovská skupina Komajota ešte len tretia kapela, ktorá vystúpi v sklade hudby na Stromoradí. Muzikanti pripravili nový koncertný program pre túto sezónu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dvojizbový, kompletne zariadený byt v centre Prešova

Pekný, slnečný, zrekonštruovaný a kompletne zariadený byt na druhom poschodí bytového domu s výťahom. Loggia a pivnica k dispozícii, parkovanie pred domom.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom v žiadanej obci Ľubotice, pozemok 514 m2, všetky IS

Na predaj 5 izbový rodinný dom v pôvodnom stave. Úžitková plocha cca 200 m2, celková plocha parcely je 514 m2. Strecha stanová (eternit), plynové vykurovanie. Žiadaná lokalita.

0907030622 | | cena: 117.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
predám 2 - izbový byt, 52 m2, ulica Obrancov mieru, Prešov

lokalita: sídlisko II, výmera: 52 m2 + pivnica, poschodie: 2 zo 2, vymenené okná za plastové, ináč je v pôvodnom, zachovalom stave, ideálny na prerobenie podľa vlastných predstáv, orientácia: východ / západ, dobré dispozičné riešenie.

0907030661 | | cena: 67.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Variabilné kancelárske priestory 52 m2 a 66 m2, alebo vcelku 118 m2 v širšom centre Prešova, situované v peknom, tichom prostredí s parkovaním v areáli.

+421903602897 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.