Štvrtok, 18. júl 2019
Meniny má Kamila | zajtra Dušana

Mimoriadne nadané deti z celého Slovenska súťažili v logickom myslení

Výborná atmosféra a ešte lepšie detské výkony boli ozdobou siedmeho ročníka finále Logickej olympiády na pôde Prešovskej univerzity. Na východe republiky sa stretli najnadanejšie deti z celého Slovenska.

Tradičnú súťaž organizuje Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove spolu s Pedagogickou fakultou Prešovskej univerzity v Prešove a mestom Prešov. Logická olympiáda sa spája predovšetkým s menom prešovského učiteľa Mgr. Ľubošom Lukáčom. Finále siedmeho ročníka uviedla prodekanka pre vedu, akreditáciu a doktorandské štúdium Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity doc. RNDr. Iveta Scholtzová, PhD. Do metropol východu prišlo 131 detí (súťažiacich celoslovenského finále) a zastúpenie malo neuveriteľných 28 miest a obcí z celého Slovenska. Podujatie moderovala riaditeľka Centra v Sabinove Mgr. Ľubica Richmanová Fabišíková. Plnej aule, ktorú obsadili nadaní žiaci, ich pedagógovia a rodičia, sa pred samotným testovaním prihovorila primátorka mesta Prešov Ing. Andrea Turčanová. „Myslím, že pozornosti pre nadané deti nie je nikdy dosť. Určite v tom ešte máme rezervy. Musím však jedným dychom dodať, že som veľmi vďačná, že máme v Prešove ľudí ako je Ľuboš Lukáč. Práve takíto pedagógovia by mali v školách ukazovať deťom cestu. To by bolo pre budúcu generáciu to najlepšie, “ ocenila hlavného organizátora. S nadanými deťmi má aj osobnú skúsenosť. „Stretávam sa s nimi na takýchto súťažiach. Ale musím povedať, že som mala veľmi príjemnú návštevu nadaných aj na radnici a veľmi ma prekvapili svojimi vedomosťami.“

Matematická inteligencia aj 3D úlohy
Keď dozneli úvodné príhovory a utíchlo tiež množstvo foto a video techniky, odštartovalo testovanie. A to v kategórii A, ktorú predstavovali žiaci 1. až 4. ročníka a kategórii B, čo boli deti, navštevujúce 5. až 9. ročník. Úlohy pokrývali logický úsudok, matematický úsudok, priestorový úsudok a verbálne myslenie a boli zostavené tak, aby pokryli čo najširší záber logického myslenia. Ide o úlohy na matematickú inteligenciu, verbálne úlohy, ale aj 3D a 2D úlohy na predstavivosť. Dokopy deti riešili 20 úloh, v každom vyše hodinovom bloku desať.

Testy najlepších boli takmer dokonalé
Skúšanie prebehlo v dvoch kolách. Pauzu pred vyhlásením výsledkov spestril deťom vysokoškolský pedagóg Mgr. Tomáš Telepák, PhD. s workshopom na tému Výtvarná výchova a digitálne médiá. Potom už prišlo na rad vyhodnotenie.
V kategórii A (1. – 4. ročník) triumfoval Filip Luksaj (ZŠ, Dargovských hrdinov 19 v Humennom). Druhé miesto vybojoval Jakub Dzúr (ZŠ, Haličská cesta 7 v Lučenci). Bronz putuje Adamovi Kleinovi (ZŠ, Ing. O. Kožucha 11 v Spišskej Novej Vsi). Medzi žiakmi druhého stupňa zvíťazil Samuel Taňkoš (ZŠ, Hrnčiarska 13 v Humennom). Striebro získal Matúš Čarnogurský (ZŠ, Kubranská 80 v Trenčíne) a bronzové miesto Martin Cigler (ZŠ, Ďumbierska 17 v Banskej Bystrici). Ceny najšikovnejším nadaným odovzdala dekanka Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity dekanka doc. Ing. Jana Burgerová, PhD.

Neraz prekvapia aj svojich učiteľov
Veľkého finále sa zúčastňujú deti, ktoré prešli školskými kolami a samotní ich pedagógovia sú niekedy prekvapení, ako dobre ich deti dopadli. Tieto deti nemusia mať veľmi dobrý prospech, lebo ich napríklad nebaví memorovať, ale baví ich logika. Vyznačujú sa tým, že veľmi radi rozmýšľajú, a pamätanie si faktografických úloh pre nich dôležité byť nemusí. Týmto deťom však rýchlo páli. „Logická olympiáda intelektovo nadaných žiakov je najväčšou súťažou pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním na Slovensku. Je super, že sa opäť zišlo množstvo šikovných žiakov z celého Slovenska, ale aj učiteľov a rodičov žiakov, ktorí si navzájom vymenili skúsenosti z poznatkov ohľadom výchovy a vzdelávania nadaných detí na Slovensku. Dôkazom sú desiatky poďakovaní za možnosť zasúťažiť si, stretnúť sa, zapojiť do súťaže pre nadaných, či započúvať sa do prednášok odborného seminára Rozumieme nadaným. Medzi nadanými deťmi sa Logická olympiáda stala obľúbenou a každoročne sa na ňu tešia. Počas samotného roka píšu nadaní organizátorom stretnutí, inšpirujú svojimi nápadmi, neraz prezradia svoje ciele, túžby pri umiestnení v súťaži. Najdôležitejšie je sa stretnúť. Niektoré deti (finalistov súťaže nadaných žiakov) poznáme od prvého ročníka ZŠ, vyrastajú s nami. Ďakujem všetkým za spoluprácu pri organizácii jedinečnej súťaže nadaných: CPPPaP Sabinov, Pedagogickej fakulte PU v Prešove, v neposlednom rade primátorke mesta Prešov Ing. Turčanovej za podporu pri organizácii projektov pre nadaných žiakov, “ uviedol hlavný organizátor obľúbeného stretnutia mladých nadaných Slovákov Mgr. Ľuboš Lukáč.

Foto: Rajmund Petrík

Info o poradí súťažiacich: http://logickaolympiada.sk/mena-vi-azov-lo-2019.html

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Fragaria Cup 2019 - Vlajkový sprievod a slávnostné otvorenie
2. júla 2019 - Slávnostné otvorenie Fragaria Cup 2019
Memorandum o spolupráci mesta Prešov a Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove
Prepájanie teórie s praxou je jedným z pilierov kvalitného vzdelania už na úrovni stredných škôl a neskôr, samozrejme, na vyššom stupni vzdelávania. Absolventi, ktorí si už počas štúdia môžu vyskúšať nadobudnuté poznatky sú jednak pripravenejší, a jednak sú do oblasti svojho štúdia viac zainteresovaní.
Ktoré škôlky v Prešove sú cez prázdniny otvorené?
Materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov budú otvorené aj počas letných prázdnin.
Týždeň vysokoškolákom
Študentskou hymnou Gaudeamus igitur včera Prešovská univerzita v Prešove (PU) slávnostne otvorila 12. ročník Prešovskej detskej univerzity (PDU). Počas celého týždňa čaká na malých vysokoškolákov bohatý program v podobe zážitkového vzdelávania.
Klub nadaných detí prežil parádny školský rok
Vzácni a celebritní hostia, množstvo super aktivít a hlavne stretnutí najmenších absolvoval Klub nadaných detí v Prešove v školskom roku 2018/2019. Prejdite sa s nami jednotlivými stretnutiami.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 3 izbový byt, 66 m2, ulica Volgogradská, Prešov

Sídlisko III, vyhľadávaná lokalita s výbornou občianskou vybavenosťou , 66m2 + lodžia 4m2, pivnica cca 6m2, poschodie 5 z 8, čiastočná rekonštrukcia, dobré dispozičné riešenie

0907030758 | | cena: 85.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok s celkovou výmerou 1378 m2, možnosť rozdelenia na 2 pozemky, Župčany

Plocha 1378 m2, hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, tvar pozemku obdĺžnik, elektrina v blízkosti pozemku, kanalizácia v hlavnej ceste, vlastný vodovod, plyn v tejto lokalite nie je. Cena 24,50 Eur /m2.

0907030622 | | cena: 25,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok 1476 m2, Fintice, okres Prešov

lokalita: obec Fintice, v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty. IS:elektrina v dosahu, plyn v dosahu, obecný vodovod v dosahu, kanalizácia - žumpa. Pozemok je mierne svahovitý, slnečný, v blízkosti lesa, ideálna orientácia.

0907030661 | | cena: 38,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice

5 izbový rodinný dom, základy domu kameň, stavebný materiál zmiešaný, úžitková plocha cca 200 m2. Plynové vykurovanie, rovinatý pozemok. Rodinný dom je v pôvodnom stave.

0907030622 | | cena: 111.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Výhodne prenajmeme priestory na podnikanie v širšom centre Prešova. Výborná poloha, parkovanie pri objekte.

+421903602897 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.