Nedeľa, 23. február 2020
Meniny má Roman, Romana | zajtra Matej

Symbolická Hodina Zeme v Prešove

Mesto Prešov sa tento rok zapojí do projektu HODINA ZEME kvôli voľbám symbolicky. Už počas najbližšej soboty symbolickým vypnutím verejného osvetlenia v centre mesta tak spoločne pomôžeme zmierniť dôsledky a upozorniť na globálne otepľovanie, klimatické zmeny a svetelný smog.

Blíži sa HODINA ZEME. V sobotu 30. MARCA 2019 od 20:30 do 21:30 h budú na hodinu zhasínať osvetlenie mnohé svetové metropoly. Pripojí sa k nim aj Prešov, aby sa stal súčasťou svetovej kampane, ktorej cieľom je upozorniť na viaceré negatívne vplyvy na životné prostredie.

V meste Prešov v tom čase bude vypnuté verejné osvetlenie symbolicky na Hlavnej ulici a krátkych úsekoch priľahlých ulíc tak, aby to nenarušilo sobotňajšie 2. kolo prezidentských volieb. Spolu s Hlavnou ulicou zhasne iluminácia radnice Mestského úradu, Konkatedrály sv. Mikuláša či nasvietenie Katedrálneho chrámu sv. Jána Krstiteľa.

V Prešove tak bude na jednu hodinu vypnutých iba približne 400 svietidiel verejného osvetlenia z ich celkového počtu 9 374.

Za 60 minút symbolického vypnutia osvetlenia centra mesta sa ušetrí približne 50 kWh elektrickej energie a 19 kg oxidu uhličitého.
Ak by sa vypli na jednu hodinu všetky svietidlá verejného osvetlenia, ušetrilo by sa 960 kWh elektrickej energie a vyprodukovalo by sa o 365 kg CO2 menej.

Do tohto celosvetového projektu sa môže pripojiť každý. V sobotu na jednu hodinu - Hodinu Zeme stačí zhasnúť a stlmiť svetlá v domácnostiach, firmách a pridať sa tak k miliónom ľudí po celom svete. Ako sa zníženie svetelného smogu prejaví na oblohe, budú mať ľudia možnosť pozorovať ďalekohľadmi priamo z terasy prešovskej Hvezdárne a planetária v sobotu 30. marca v čase od 20.00 do 21.30 h.

Tento rok môžeme túto environmentálnu osvetu šíriť tiež prostredníctvom svojich sociálnych sietí. Jednoducho stačí svoje sociálne siete na hodinu “vypnúť”. A to tak, že postnete na svoje sociálne siete: Facebook, Instagram feed či do Instagram Stories dňa 30. 3. 2019 o 20:29 hod., teda tesne pred Hodinou Zeme, v čase, kedy zhasínajú svetové metropoly, čisto čierny obrázok s odkazom:

Túto hodinu vypíname #MojaHodinaZeme

a označíte nás v poste @wwf_slovakia

Týmto jednoduchým gestom, čiernym postom a hashtagom, by organizátori chceli “zaplaviť” celý internet a dať tak najavo, že nám všetkým záleží na našej Zemi a zapájame sa do Hodiny Zeme.

Viac informácií:
Hodina Zeme vo svete: https://www.earthhour.org/
Hodina Zeme na Slovensku: http://slovakia.panda.org/hodinazeme
WWF Slovensko: http://slovakia.panda.org/

Oficiálne video Hodiny Zeme 2019:
http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk/2019/03/oficialne-video-hodiny-zeme-2019-sk-titulky/

Hodina Zeme je globálnym projektom, ktorého hlavnou myšlienkou je nielen upozorniť na existenciu problémov ako je globálne otepľovanie, klimatické zmeny či znečisťovanie našej planéty, ale zároveň malými skutkami prispievať k riešeniu takýchto problémov s cieľom zvrátiť klimatické zmeny, ale pomôcť ekosystému, planéte a v konečnom dôsledku i sebe.

V rámci tejto najväčšej celosvetovej ekologickej aktivity sa aspoň na pár minút ponárajú do tmy aj také monumenty ako Eiffelova veža v Paríži, socha Krista Spasiteľa v Rio de Janeiro či rímske Koloseum.

Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mesto Prešov vyplatilo poškodeným obyvateľom z Mukačevskej ulice už viac ako pol milióna eur
Mesto Prešov zrealizovalo ďalšie úhrady z oficiálneho darovacieho účtu pre poškodených obyvateľov z Mukačevskej ulice. Zatiaľ bolo prerozdelených 631 500 eur.
Zažite veselé a chutné Fašiangovanie v Prešove
Mesto Prešov vás počas obdobia zábavy, plesov a karnevalov pozýva na tradičné a obľúbené Fašiangovanie. Voňavé a chutné dobroty, ľudová hudba a pestrý sprievodný program si nenechajte ujsť už 25. februára 2020 na Hlavnej ulici.
Poznáme najúspešnejších športovcov mesta Prešov za rok 2019
V Prešove sme počas galavečera Športovec roka už po 59. krát ocenili najlepších športovcov, ktorí v uplynulom roku reprezentovali a zviditeľňovali naše mesto doma i v zahraničí. Do siene slávy prešovského športu pribudlo desiate meno.
Národný týždeň manželstva v Prešove ponúkne bohatý program
V pondelok 10. februára 2020 sa začína Národný týždeň manželstva. Jubilejný 10. ročník opäť prinesie množstvo zaujímavých podujatí pre manželov aj zľavy vo vybraných prevádzkach.
Moderná križovatka na ulici Obrancov mieru zlepší dopravu v Prešove
Dopravná situácia v meste Prešov sa opäť o niečo zlepšila. Po dokončení malého obchvatu (odbočka Škultétyho – ZVL), prišli na rad tri kritické križovatky. Posledná z nich – Levočská a Obrancov mieru – bola dnes slávnostne uvedená do plnej prevádzky za účasti ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka a viceprimátora mesta Prešov Pavla Neupauera.
Kniha roka Prešovského samosprávneho kraja 2019
3. ročník čitateľskej ankety
Najlepší prešovskí športovci na jednom mieste
Vyhlasovanie ankety Športovec roka má v Prešove dlhú tradíciu už od roku 1961. Mesto Prešov o víťazoch tejto ankety každoročne informuje na svojej webovej stránke. Tentoraz však vznikla myšlienka vytvoriť miesto, kde nájdu športoví fanúšikovia všetky informácie prehľadne na jednom mieste.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.