PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://pis.sk/clanok/17875/symbolicka_hodina__zeme_v_presove.html

Symbolická Hodina Zeme v Prešove

Mesto Prešov sa tento rok zapojí do projektu HODINA ZEME kvôli voľbám symbolicky. Už počas najbližšej soboty symbolickým vypnutím verejného osvetlenia v centre mesta tak spoločne pomôžeme zmierniť dôsledky a upozorniť na globálne otepľovanie, klimatické zmeny a svetelný smog.

Mesto Prešov sa tento rok zapojí do projektu HODINA ZEME kvôli voľbám symbolicky. Už počas najbližšej soboty symbolickým vypnutím verejného osvetlenia v centre mesta tak spoločne pomôžeme zmierniť dôsledky a upozorniť na globálne otepľovanie, klimatické zmeny a svetelný smog.

Blíži sa HODINA ZEME. V sobotu 30. MARCA 2019 od 20:30 do 21:30 h budú na hodinu zhasínať osvetlenie mnohé svetové metropoly. Pripojí sa k nim aj Prešov, aby sa stal súčasťou svetovej kampane, ktorej cieľom je upozorniť na viaceré negatívne vplyvy na životné prostredie.

V meste Prešov v tom čase bude vypnuté verejné osvetlenie symbolicky na Hlavnej ulici a krátkych úsekoch priľahlých ulíc tak, aby to nenarušilo sobotňajšie 2. kolo prezidentských volieb. Spolu s Hlavnou ulicou zhasne iluminácia radnice Mestského úradu, Konkatedrály sv. Mikuláša či nasvietenie Katedrálneho chrámu sv. Jána Krstiteľa.

V Prešove tak bude na jednu hodinu vypnutých iba približne 400 svietidiel verejného osvetlenia z ich celkového počtu 9 374.

Za 60 minút symbolického vypnutia osvetlenia centra mesta sa ušetrí približne 50 kWh elektrickej energie a 19 kg oxidu uhličitého.
Ak by sa vypli na jednu hodinu všetky svietidlá verejného osvetlenia, ušetrilo by sa 960 kWh elektrickej energie a vyprodukovalo by sa o 365 kg CO2 menej.

Do tohto celosvetového projektu sa môže pripojiť každý. V sobotu na jednu hodinu - Hodinu Zeme stačí zhasnúť a stlmiť svetlá v domácnostiach, firmách a pridať sa tak k miliónom ľudí po celom svete. Ako sa zníženie svetelného smogu prejaví na oblohe, budú mať ľudia možnosť pozorovať ďalekohľadmi priamo z terasy prešovskej Hvezdárne a planetária v sobotu 30. marca v čase od 20.00 do 21.30 h.

Tento rok môžeme túto environmentálnu osvetu šíriť tiež prostredníctvom svojich sociálnych sietí. Jednoducho stačí svoje sociálne siete na hodinu “vypnúť”. A to tak, že postnete na svoje sociálne siete: Facebook, Instagram feed či do Instagram Stories dňa 30. 3. 2019 o 20:29 hod., teda tesne pred Hodinou Zeme, v čase, kedy zhasínajú svetové metropoly, čisto čierny obrázok s odkazom:

Túto hodinu vypíname #MojaHodinaZeme

a označíte nás v poste @wwf_slovakia

Týmto jednoduchým gestom, čiernym postom a hashtagom, by organizátori chceli “zaplaviť” celý internet a dať tak najavo, že nám všetkým záleží na našej Zemi a zapájame sa do Hodiny Zeme.

Viac informácií:
Hodina Zeme vo svete: https://www.earthhour.org/
Hodina Zeme na Slovensku: http://slovakia.panda.org/hodinazeme
WWF Slovensko: http://slovakia.panda.org/

Oficiálne video Hodiny Zeme 2019:
http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk/2019/03/oficialne-video-hodiny-zeme-2019-sk-titulky/

Hodina Zeme je globálnym projektom, ktorého hlavnou myšlienkou je nielen upozorniť na existenciu problémov ako je globálne otepľovanie, klimatické zmeny či znečisťovanie našej planéty, ale zároveň malými skutkami prispievať k riešeniu takýchto problémov s cieľom zvrátiť klimatické zmeny, ale pomôcť ekosystému, planéte a v konečnom dôsledku i sebe.

V rámci tejto najväčšej celosvetovej ekologickej aktivity sa aspoň na pár minút ponárajú do tmy aj také monumenty ako Eiffelova veža v Paríži, socha Krista Spasiteľa v Rio de Janeiro či rímske Koloseum.

 
27.3.2019 | Pridal: Redakcia PIS | Mesto Prešov | čítané: 812 krát