Nedeľa, 23. február 2020
Meniny má Roman, Romana | zajtra Matej

Noc s Andersenom

Podujatie Noc s Andersenom prvýkrát zorganizovali roku 2000 dve knihovníčky v Uherskom Hradišti, kedy v ich knižnici prespalo 20 detí.

Počas 18 rokov sa z pôvodne komorného podujatia Noci s Andersenom stalo úspešné medzinárodné podujatie, do ktorého sa zapájajú knižnice nielen v Českej republike a na Slovensku, ale aj v Poľsku, Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Bulharsku, Grécku, Veľkej Británii, Nemecku, Dánsku, Novom Zélande, Malte, Španielsku, Portugalsku, Švajčiarsku, Francúzsku, Taliansku. Podujatie sa koná vždy v piatok s dátumom blížiacim sa ku dňu narodenín dánskeho rozprávkara – Hansa Christiana Andersena (2. apríl).

Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove organizuje spoločne s ostatnými knižnicami 29. marca 2019 už svoj 17. ročník. Malí milovníci kníh noc v knižnici dostávajú za odmenu, za pravidelnú návštevu knižnice, za záujem o knihy a čítanie. V Prešove je téma tohtoročnej Noci s Andersenom: Remeslo má zlaté dno a hrať, čítať a súťažiť sa bude na 3 pobočkách knižnice P. O. Hviezdoslava, v Detskej knižnici Slniečko, na pobočke na Sídlisku 3 a v pobočke na Sídlisku Sekčov. Prihlásených takmer 50 detí .

V detskej knižnici Slniečko si deti budú robiť okrem iného zásteru z košele. Háčkovať sa tu spoločne bude koberec zo starých handier. Teta Jarka Harčárová predstaví základy paličkovania solivarskej čipky. Malé výrobky si nocľažníci vyrobia aj z drôtikov, aby si skúsili remeselnú drôtikársku prácu. Šikovnosť svojich prstov si overia pri pletení bez ihlíc na prstoch.

Na pobočku na sídlisko 3 príde aj pernikárka Koľšovská Jarka z Medzan, ktorá okrem iného porozpráva o rôznych postupoch zdobenia a prinesie už upečené perníky, tie si deti spolu s ňou ozdobia. Zavíta tu aj hlavný šéfkuchár Milan Horváth a za kuchársky cech porozpráva o varení a tiež o jedení.

Na sídlisku Sekčov bude pre malých čitateľov pripravených 10 stanovíšť s rôznymi úlohami. Svoje remeselné zručnosti si tak deti preveria v rámci rôznych tvorivých dielní a čo to sa naučia vďaka kvízu o tradičných remeslách. Vyskúšajú si tkanie z bavlniek výsledkom by mal byť tkaný obraz, ktorý si deti odnesú na pamiatku Noci s Andersemom domov. Nebudú chýbať rozprávky a jednoduché tradičné hudobné hry ako metlový tanec a podobne.

Mohlo by Vás zaujímať
Ekológovia z Prešovskej univerzity vyšľachtili novú odrodu maku
Výsledkom niekoľkoročného výskumu ekológov z Prešovskej univerzity, pod vedením docenta Jozefa Fejéra, je vyšľachtenie a registrácia novej odrody maku siateho s názvom Azurit. Ten má lepšie parametre úrody a kvality ako registrované odrody.
Základná škola Matice slovenskej oslavuje 50-tku basketbalom
Základná škola Matice slovenskej oslávila polstoročnicu príjemným spomienkovým stretnutím. Výročie školy bolo totiž spojené s oslavou životného jubilea basketbalového trénera Vladimíra Daňa.
Prešovská univerzita otvorí svoje brány už po ôsmy raz
Začiatok letného semestra sa na Prešovskej univerzite v Prešove (PU) už tradične spája s Dňom otvorených dverí. Tohtoročný ôsmy ročník, ktorý sa uskutoční 12. februára, láka svojich návštevníkov bohatým programom.
K vynoveným prešovským škôlkam pribudla aj MŠ Sládkovičova
Mesto Prešov pokračuje v rekonštrukciách materských škôl. Obnovou už prešla aj MŠ Sládkovičova. Rekonštrukciu za takmer 140 tisíc eur mesto financovalo z vlastných zdrojov.
Prešovčanka Viki Olejárová medzi nadanými deťmi
Klub nadaných detí v Prešove privítal osobnosť prešovského hudobného sveta Viki Olejárovú.
Nadaní otvorili rok s muškami a molekulárnou biologičkou
Prvým hosťom Klubu nadaných detí Prešov v roku 2020 bola molekulárna biologička Dr. rer. nat. Lucia Ciglar, ktorá sa s nadanými deťmi podelila o svoje skúsenosti a zážitky z práce vo výskume.
Spoluprácou k riešeniu problémov v oblasti vzdelávania
V poradí štvrté apolitické zasadnutie Stálej konferencie aktérov vo vzdelávaní (SKAV) na Slovensku sa po Bratislave, Trenčíne a Žiline uskutoční dňa 13.2.2020 v čase medzi 13.00 a 16.30 na pôde Prešovskej univerzity v Prešove.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.