Streda, 18. september 2019
Meniny má Eugénia | zajtra Konštantín

Tradícia dlhá stáročia: Prazdroj spolu s mníchmi uvarili špeciálny veľkonočný ležiak

Ako za starých čias. Sládkovia Plzeňského Prazdroja spolu s Augustiniánmi opäť po roku uvarili ležiak na obdobie pôstu a veľkonočných sviatkov.

Nadviazali tak na tradíciu mníchov siahajúcu až do štrnásteho storočia, podľa ktorej im pivo pomáhalo získavať energiu počas pôstneho obdobia. Špeciálnu Veľkonočnú Zlatú 13 si budú môcť ľudia vychutnať počas celého apríla v zhruba 250 prevádzkach po celom Slovensku.

V rámci programu Voľba sládkov pripravil Plzeňský Prazdroj špeciálny Veľkonočný ležiak. Várku už vo februári uvaril sládok Daniel Urban spolu s provinciálom rádu sv. Augustína Juanom Provechom, ktorý pivo priamo v pivovare požehnal. Teraz je špeciál pripravený na distribúciu do zhruba 250 krčiem a reštaurácií, v ktorých ho budú môcť milovníci piva ochutnať. Prazdroj tak opäť po roku zopakoval úspešné varenie piva s Augustiniánmi, ktorí boli jedným z prvých rádov na našom území, ktoré pôstne pivo varili, a to už od polovice štrnásteho storočia. „Pivo vtedy varilo päť mníchov a pôvodne bolo určené len pre potreby našich bratov. Neskôr sme ale výrobu rozšírili a ponúkli pivo aj ľuďom mimo kláštora, “ hovorí provinciál Juan Provecho. Dnes už Augustiniáni pivo nevaria, ale spolu s milovníkmi zlatého moku z celého Česka a Slovenska si môžu počas apríla vychutnať Veľkonočnú Zlatú 13.

Mníchom slávnostne odovzdal hotové pivo sládok Daniel Urban začiatkom apríla v Kláštore obutých Augustiniánov v Prahe, kde ho tiež spoločne ochutnali. „Ako velí tradícia, Veľkonočný špeciál je nefiltrované pivo. Je pripravený z prvotriednych surovín, má zlatožltú farbu s bohatou bielou penou. Jemná chmeľová aróma sa snúbi s plnou sladovou chuťou obohatenou karamelovým nádychom. Obsahuje 5,7% alkoholu, “ uvádza sládok Daniel Urban.

Pôstne pivá mnísi varili preto, lebo obsahovali veľa vitamínov a ďalších látok, ktoré im pomáhali získať dostatok energie počas dlhého pôstneho obdobia. Toto obdobie bolo kedysi spojené s tým, že sa nejedlo mäso, ryby, vajcia či mliečne výrobky a bolo zvykom jesť raz denne. Bolo tak potrebné dopĺňať energiu inak, pričom v pôstnom období bolo pivo často jediným zdrojom kalórií. Preto sa hovorilo, zvlášť o silných a hustých pivách, že sa jedia, nie pijú. Postupne sa táto tradícia preniesla aj za múry kláštorov a silné pivá si v zime a začiatkom jari získali veľkú popularitu. „Veľkonočnú Zlatú 13 varíme už tretíkrát a každoročne je o ňu veľký záujem. Preto ju okrem 1500 krčiem po celom Česku a Slovensku zapojených do programu Voľba sládkov do svojej ponuky zaradí ešte ďalších 600 prevádzok. Vďaka tomu bude mať ešte viac ľudí možnosť spríjemniť si pôstne obdobie aj veľkonočné sviatky, “ dodáva Daniel Urban.

Sládkovia Plzeňského Prazdroja spolu s Augustiniánmi opäť uvarili ležiak na obdobie pôstu a veľkonočných sviatkov. zdroj Plzeňský Prazdroj Slovensko

Sládkovia Plzeňského Prazdroja spolu s Augustiniánmi opäť uvarili ležiak na obdobie pôstu a veľkonočných sviatkov. zdroj Plzeňský Prazdroj Slovensko
V rámci programu Voľba sládkov pripravil Plzeňský Prazdroj spolu Augustiniánmi špeciálnu Veľkonočnú Zlatú 13. zdroj Plzeňský Prajzdroj Slovensko

V rámci programu Voľba sládkov pripravil Plzeňský Prazdroj spolu Augustiniánmi špeciálnu Veľkonočnú Zlatú 13. zdroj Plzeňský Prajzdroj Slovensko
Veľkonočná Zlatá 13. zdroj Plzeňský Prazdroj Slovensko

Veľkonočná Zlatá 13. zdroj Plzeňský Prazdroj Slovensko
Mohlo by Vás zaujímať
Pohodlné cestovanie na letisko
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 8 á pozemku, Prešov

Predaj 2-podlažný rodinný dom v Prešove, po rekonštrukcii spodného podlažia a exteriéru domu. Je riešený ako 2 samostatné bytové jednotky. Úžitková plocha: prízemie 120 m2 + poschodie 110 m2 + podpivničenie 120 m2. Vyhľadávaná lokalita.

0907030623 | | cena: 199.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 7 á pozemku v obci Lažany, okr. Prešov. Dom je riešený ako 3 - izbový. Nízke mesačné náklady. Dobrá dostupnosť do Prešova.

0907030623 | | cena: 74.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.