Pondelok, 15. júl 2019
Meniny má Henrich | zajtra Drahomír

Tradícia dlhá stáročia: Prazdroj spolu s mníchmi uvarili špeciálny veľkonočný ležiak

Ako za starých čias. Sládkovia Plzeňského Prazdroja spolu s Augustiniánmi opäť po roku uvarili ležiak na obdobie pôstu a veľkonočných sviatkov.

Nadviazali tak na tradíciu mníchov siahajúcu až do štrnásteho storočia, podľa ktorej im pivo pomáhalo získavať energiu počas pôstneho obdobia. Špeciálnu Veľkonočnú Zlatú 13 si budú môcť ľudia vychutnať počas celého apríla v zhruba 250 prevádzkach po celom Slovensku.

V rámci programu Voľba sládkov pripravil Plzeňský Prazdroj špeciálny Veľkonočný ležiak. Várku už vo februári uvaril sládok Daniel Urban spolu s provinciálom rádu sv. Augustína Juanom Provechom, ktorý pivo priamo v pivovare požehnal. Teraz je špeciál pripravený na distribúciu do zhruba 250 krčiem a reštaurácií, v ktorých ho budú môcť milovníci piva ochutnať. Prazdroj tak opäť po roku zopakoval úspešné varenie piva s Augustiniánmi, ktorí boli jedným z prvých rádov na našom území, ktoré pôstne pivo varili, a to už od polovice štrnásteho storočia. „Pivo vtedy varilo päť mníchov a pôvodne bolo určené len pre potreby našich bratov. Neskôr sme ale výrobu rozšírili a ponúkli pivo aj ľuďom mimo kláštora, “ hovorí provinciál Juan Provecho. Dnes už Augustiniáni pivo nevaria, ale spolu s milovníkmi zlatého moku z celého Česka a Slovenska si môžu počas apríla vychutnať Veľkonočnú Zlatú 13.

Mníchom slávnostne odovzdal hotové pivo sládok Daniel Urban začiatkom apríla v Kláštore obutých Augustiniánov v Prahe, kde ho tiež spoločne ochutnali. „Ako velí tradícia, Veľkonočný špeciál je nefiltrované pivo. Je pripravený z prvotriednych surovín, má zlatožltú farbu s bohatou bielou penou. Jemná chmeľová aróma sa snúbi s plnou sladovou chuťou obohatenou karamelovým nádychom. Obsahuje 5,7% alkoholu, “ uvádza sládok Daniel Urban.

Pôstne pivá mnísi varili preto, lebo obsahovali veľa vitamínov a ďalších látok, ktoré im pomáhali získať dostatok energie počas dlhého pôstneho obdobia. Toto obdobie bolo kedysi spojené s tým, že sa nejedlo mäso, ryby, vajcia či mliečne výrobky a bolo zvykom jesť raz denne. Bolo tak potrebné dopĺňať energiu inak, pričom v pôstnom období bolo pivo často jediným zdrojom kalórií. Preto sa hovorilo, zvlášť o silných a hustých pivách, že sa jedia, nie pijú. Postupne sa táto tradícia preniesla aj za múry kláštorov a silné pivá si v zime a začiatkom jari získali veľkú popularitu. „Veľkonočnú Zlatú 13 varíme už tretíkrát a každoročne je o ňu veľký záujem. Preto ju okrem 1500 krčiem po celom Česku a Slovensku zapojených do programu Voľba sládkov do svojej ponuky zaradí ešte ďalších 600 prevádzok. Vďaka tomu bude mať ešte viac ľudí možnosť spríjemniť si pôstne obdobie aj veľkonočné sviatky, “ dodáva Daniel Urban.

Sládkovia Plzeňského Prazdroja spolu s Augustiniánmi opäť uvarili ležiak na obdobie pôstu a veľkonočných sviatkov. zdroj Plzeňský Prazdroj Slovensko

Sládkovia Plzeňského Prazdroja spolu s Augustiniánmi opäť uvarili ležiak na obdobie pôstu a veľkonočných sviatkov. zdroj Plzeňský Prazdroj Slovensko
V rámci programu Voľba sládkov pripravil Plzeňský Prazdroj spolu Augustiniánmi špeciálnu Veľkonočnú Zlatú 13. zdroj Plzeňský Prajzdroj Slovensko

V rámci programu Voľba sládkov pripravil Plzeňský Prazdroj spolu Augustiniánmi špeciálnu Veľkonočnú Zlatú 13. zdroj Plzeňský Prajzdroj Slovensko
Veľkonočná Zlatá 13. zdroj Plzeňský Prazdroj Slovensko

Veľkonočná Zlatá 13. zdroj Plzeňský Prazdroj Slovensko
Mohlo by Vás zaujímať
Najedzte sa v Prešove do sýtosti: Nájdite si reštauráciu podľa svojej chuti behom chvíľky!
Floorball ACADEMY Prešov rozširuje svoje rady
Floorball ACADEMY Prešov je športovou organizáciou zameranou na užitočné trávenie voľného času najmä detí, mládeže, no v neposlednom rade i dospelých.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok 1476 m2, Fintice, okres Prešov

lokalita: obec Fintice, v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty. IS:elektrina v dosahu, plyn v dosahu, obecný vodovod v dosahu, kanalizácia - žumpa. Pozemok je mierne svahovitý, slnečný, v blízkosti lesa, ideálna orientácia.

0907030661 | | cena: 38,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice

5 izbový rodinný dom, základy domu kameň, stavebný materiál zmiešaný, úžitková plocha cca 200 m2. Plynové vykurovanie, rovinatý pozemok. Rodinný dom je v pôvodnom stave.

0907030622 | | cena: 111.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok s celkovou výmerou 1378 m2, možnosť rozdelenia na 2 pozemky, Župčany

Plocha 1378 m2, hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, tvar pozemku obdĺžnik, elektrina v blízkosti pozemku, kanalizácia v hlavnej ceste, vlastný vodovod, plyn v tejto lokalite nie je. Cena 24,50 Eur /m2.

0907030622 | | cena: 25,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj pozemok, OV, výmera 1186 m2, Sabinov

lokalita: blízke centrum , v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty, šírka: cca 32 m v hornej časti a 25 m v dolnej časti, dĺžka: cca 44 m z jednej strany, 40 m z druhej strany. IS v dosahu. pozemok je svahovitý, slnečný, udržiavaný

0907030661 | | cena: 27.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.