Piatok, 21. február 2020
Meniny má Eleonóra | zajtra Etela

Študenti stredných škôl sa na deň stanú fyzikmi častíc

Medzinárodný program otvára špičkovú fyziku pre mladých výskumníkov po celom svete.

V priebehu niekoľkých týždňov stredoškoláci na celom svete navštevujú blízke univerzity, aby si v celodennom programe vyskúšali prácu na prednej línii základného výskumu. Medzinárodné Masterclasses dajú žiakom príležitosť stať sa na jeden deň časticovými fyzikmi. Počas podujatia účastníci pracujú s dátami z experimentov na Veľkom jadrovom urýchľovači (LHC) v CERNe pod vedením fyzikov. Masterclasses v tomto roku prebiehajú od 7.marca do 17. apríla vo viac ako 50 krajinách sveta.

Prvé podujatie s názvom International Masterclasses Hands On Particle Physics sa uskutočnilo už v roku 2005. Objav Higgsovho bozónu na LHC v lete 2012 viedol k veľkej mediálnej odozve a veľkému záujmu verejnosti. Fyzici pokračovali v štúdiu Higgsa, hľadaní nových častíc a pochopení tajomstiev tmavej hmoty, neutrín a
ďalších častíc. Základnou myšlienkou programu podujatia je nechať študentov pracovať tak ako to robia skutoční vedci. Študenti získajú obraz o modernom fyzikálnom výskume prácou priamo s časticovými fyzikmi na skutočných dátach z LHC.

Na konci každej Majstrovskej triedy sa študenti zapoja do videokonferencie s fyzikmi z CERNu spolu s ďalšími študentskými skupinami z rôznych krajín, aby diskutovali o svojich výsledkoch. V danej oblasti výskumu pracujú na tom istom experimente tisíce vedcov na celom svete a to si vyžaduje neustálu komunikáciu prostredníctvom videokonferencie. Študenti sa tak môžu zoznámiť so skutočným komunikačným vedeckým pracovným prostredím, v ktorom sa každý deň približne 5 skupín študentov z rôznych krajín spájajú s dvoma moderátormi v CERNe, alebo vo Fermilabe (Batavia, Illinois, USA) aby skombinovali a prediskutovali svoje výsledky. Majú tiež príležitosť otestovať moderátorov svojimi otázkami.

Medzinárodné Masterclasses sú vedené Technickou univerzitou v Drážďanoch a QuarkNetom v USA, v úzkej spolupráci s International Particle Physics Outreach Group (IPPOG) s viac ako 200 univerzitami a výskumnými laboratóriami. IPPOG je nezávislá skupina zástupcov z krajín zapojených do výskumu v CERNe a z ďalších
vedúcich výskumných laboratórií. Cieľom IPPOGu je sprístupniť časticovú fyziku verejnosti.

Harmonogram Masterclasses 2019 na Slovensku:
13.3. UPJŠ Košice,
25.3. UKF Nitra,
1.4. UK Bratislava,
3.4. Žilinská univerzita,
11.4. UMB Banská Bystrica,
12.4. Prešovská univerzita v Prešove,

International Masterclasses Hands On Particle Physics

International Masterclasses Hands On Particle Physics
Mohlo by Vás zaujímať
Ekológovia z Prešovskej univerzity vyšľachtili novú odrodu maku
Výsledkom niekoľkoročného výskumu ekológov z Prešovskej univerzity, pod vedením docenta Jozefa Fejéra, je vyšľachtenie a registrácia novej odrody maku siateho s názvom Azurit. Ten má lepšie parametre úrody a kvality ako registrované odrody.
Základná škola Matice slovenskej oslavuje 50-tku basketbalom
Základná škola Matice slovenskej oslávila polstoročnicu príjemným spomienkovým stretnutím. Výročie školy bolo totiž spojené s oslavou životného jubilea basketbalového trénera Vladimíra Daňa.
Prešovská univerzita bilancuje a predstavuje nové výzvy
Prešovská univerzita v Prešove (PU) sa s počtom študentov takmer 8340 radí medzi najväčšie slovenské univerzity. Aj tento rok si vytýčila viacero cieľov, plánuje revitalizáciu verejného priestranstva pred univerzitou, ale tiež posilniť environmentálnu agendu.
K vynoveným prešovským škôlkam pribudla aj MŠ Sládkovičova
Mesto Prešov pokračuje v rekonštrukciách materských škôl. Obnovou už prešla aj MŠ Sládkovičova. Rekonštrukciu za takmer 140 tisíc eur mesto financovalo z vlastných zdrojov.
Prešovská univerzita otvorí svoje brány už po ôsmy raz
Začiatok letného semestra sa na Prešovskej univerzite v Prešove (PU) už tradične spája s Dňom otvorených dverí. Tohtoročný ôsmy ročník, ktorý sa uskutoční 12. februára, láka svojich návštevníkov bohatým programom.
Prešovčanka Viki Olejárová medzi nadanými deťmi
Klub nadaných detí v Prešove privítal osobnosť prešovského hudobného sveta Viki Olejárovú.
Nadaní otvorili rok s muškami a molekulárnou biologičkou
Prvým hosťom Klubu nadaných detí Prešov v roku 2020 bola molekulárna biologička Dr. rer. nat. Lucia Ciglar, ktorá sa s nadanými deťmi podelila o svoje skúsenosti a zážitky z práce vo výskume.
Inzercia
Reality: Ponúkam
Reality: Ponúkam
V centre Prešova budova na predaj - výhodná investícia

V centre PO, ul. Jarková ponúkame na predaj 3 podl. budovu s úžit. plochou cca 330 m2 /príz. komerčné priestory, 1. a 2. posch. 3. izbové byty s loggiou, všetko samostatne merače/ s pozemkom. Prístup pre autá možný aj z. ul. Baštová. Cena 1000, - Eur/m2.

0903670564 | | cena: 1.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.