Piatok, 19. júl 2019
Meniny má Dušana | zajtra Iľja, Eliáš

Študenti stredných škôl sa na deň stanú fyzikmi častíc

Medzinárodný program otvára špičkovú fyziku pre mladých výskumníkov po celom svete.

V priebehu niekoľkých týždňov stredoškoláci na celom svete navštevujú blízke univerzity, aby si v celodennom programe vyskúšali prácu na prednej línii základného výskumu. Medzinárodné Masterclasses dajú žiakom príležitosť stať sa na jeden deň časticovými fyzikmi. Počas podujatia účastníci pracujú s dátami z experimentov na Veľkom jadrovom urýchľovači (LHC) v CERNe pod vedením fyzikov. Masterclasses v tomto roku prebiehajú od 7.marca do 17. apríla vo viac ako 50 krajinách sveta.

Prvé podujatie s názvom International Masterclasses Hands On Particle Physics sa uskutočnilo už v roku 2005. Objav Higgsovho bozónu na LHC v lete 2012 viedol k veľkej mediálnej odozve a veľkému záujmu verejnosti. Fyzici pokračovali v štúdiu Higgsa, hľadaní nových častíc a pochopení tajomstiev tmavej hmoty, neutrín a
ďalších častíc. Základnou myšlienkou programu podujatia je nechať študentov pracovať tak ako to robia skutoční vedci. Študenti získajú obraz o modernom fyzikálnom výskume prácou priamo s časticovými fyzikmi na skutočných dátach z LHC.

Na konci každej Majstrovskej triedy sa študenti zapoja do videokonferencie s fyzikmi z CERNu spolu s ďalšími študentskými skupinami z rôznych krajín, aby diskutovali o svojich výsledkoch. V danej oblasti výskumu pracujú na tom istom experimente tisíce vedcov na celom svete a to si vyžaduje neustálu komunikáciu prostredníctvom videokonferencie. Študenti sa tak môžu zoznámiť so skutočným komunikačným vedeckým pracovným prostredím, v ktorom sa každý deň približne 5 skupín študentov z rôznych krajín spájajú s dvoma moderátormi v CERNe, alebo vo Fermilabe (Batavia, Illinois, USA) aby skombinovali a prediskutovali svoje výsledky. Majú tiež príležitosť otestovať moderátorov svojimi otázkami.

Medzinárodné Masterclasses sú vedené Technickou univerzitou v Drážďanoch a QuarkNetom v USA, v úzkej spolupráci s International Particle Physics Outreach Group (IPPOG) s viac ako 200 univerzitami a výskumnými laboratóriami. IPPOG je nezávislá skupina zástupcov z krajín zapojených do výskumu v CERNe a z ďalších
vedúcich výskumných laboratórií. Cieľom IPPOGu je sprístupniť časticovú fyziku verejnosti.

Harmonogram Masterclasses 2019 na Slovensku:
13.3. UPJŠ Košice,
25.3. UKF Nitra,
1.4. UK Bratislava,
3.4. Žilinská univerzita,
11.4. UMB Banská Bystrica,
12.4. Prešovská univerzita v Prešove,

International Masterclasses Hands On Particle Physics

International Masterclasses Hands On Particle Physics
Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Fragaria Cup 2019 - Vlajkový sprievod a slávnostné otvorenie
2. júla 2019 - Slávnostné otvorenie Fragaria Cup 2019
Memorandum o spolupráci mesta Prešov a Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove
Prepájanie teórie s praxou je jedným z pilierov kvalitného vzdelania už na úrovni stredných škôl a neskôr, samozrejme, na vyššom stupni vzdelávania. Absolventi, ktorí si už počas štúdia môžu vyskúšať nadobudnuté poznatky sú jednak pripravenejší, a jednak sú do oblasti svojho štúdia viac zainteresovaní.
Ktoré škôlky v Prešove sú cez prázdniny otvorené?
Materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov budú otvorené aj počas letných prázdnin.
Týždeň vysokoškolákom
Študentskou hymnou Gaudeamus igitur včera Prešovská univerzita v Prešove (PU) slávnostne otvorila 12. ročník Prešovskej detskej univerzity (PDU). Počas celého týždňa čaká na malých vysokoškolákov bohatý program v podobe zážitkového vzdelávania.
Klub nadaných detí prežil parádny školský rok
Vzácni a celebritní hostia, množstvo super aktivít a hlavne stretnutí najmenších absolvoval Klub nadaných detí v Prešove v školskom roku 2018/2019. Prejdite sa s nami jednotlivými stretnutiami.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok 1476 m2, Fintice, okres Prešov

lokalita: obec Fintice, v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty. IS:elektrina v dosahu, plyn v dosahu, obecný vodovod v dosahu, kanalizácia - žumpa. Pozemok je mierne svahovitý, slnečný, v blízkosti lesa, ideálna orientácia.

0907030661 | | cena: 38,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj pozemok, OV, výmera 1186 m2, Sabinov

lokalita: blízke centrum , v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty, šírka: cca 32 m v hornej časti a 25 m v dolnej časti, dĺžka: cca 44 m z jednej strany, 40 m z druhej strany. IS v dosahu. pozemok je svahovitý, slnečný, udržiavaný

0907030661 | | cena: 27.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 3 izbový byt, 66 m2, ulica Volgogradská, Prešov

Sídlisko III, vyhľadávaná lokalita s výbornou občianskou vybavenosťou , 66m2 + lodžia 4m2, pivnica cca 6m2, poschodie 5 z 8, čiastočná rekonštrukcia, dobré dispozičné riešenie

0907030758 | | cena: 85.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok s celkovou výmerou 1378 m2, možnosť rozdelenia na 2 pozemky, Župčany

Plocha 1378 m2, hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, tvar pozemku obdĺžnik, elektrina v blízkosti pozemku, kanalizácia v hlavnej ceste, vlastný vodovod, plyn v tejto lokalite nie je. Cena 24,50 Eur /m2.

0907030622 | | cena: 25,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Výhodne prenajmeme priestory na podnikanie v širšom centre Prešova. Výborná poloha, parkovanie pri objekte.

+421903602897 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.