Pondelok, 20. máj 2019
Meniny má Bernard | zajtra Zina

Chvála tvorivosti – začína Akademický Prešov

Budúci týždeň odštartuje obľúbená súťaž amatérskej umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska, ktorá má za sebou bohatú tradíciu. 53. ročník Akademického Prešova bude prebiehať od 23. do 26. apríla a zúčastnia sa ho študenti z viacerých vysokoškolských centier.

Akademický Prešov patrí k významným podujatiam, ktoré každoročne dávajú priestor tvorivým vysokoškolákom prezentujúcim svoju umeleckú prácu. Festival sa môžu zúčastniť všetci študenti slovenských vysokých škôl a výberovo aj stredoškolskí študenti so zameraním na tvorivý umelecký experiment. „53. ročník Súťaže umeleckej tvorivosti vysokoškolákov bude prebiehať v štyroch kategóriách: pôvodná literárna tvorba (poézia, próza, esej); študentské divadlá; umelecký preklad a mediálne umenie: film, “ bližšie vysvetlil Miron Pukan, dramaturg festivalu. Ako doplnil, súťaže sa konajú najmä v priestoroch vysokoškolského areálu Prešovskej univerzity v Prešove, v Divadle A. Duchnoviča a v Divadle J. Záborského.

Hosťami budú už tradične domáce a zahraničné profesionálne a amatérske súbory, spisovatelia, herci, prekladatelia a predstavitelia viacerých umenovedných disciplín. „Tento rok okrem domácich prešovských vysokoškolákov uvedú svoje programy aj študenti z Banskej Bystrice, Bratislavy či Košíc, “ doplnil Miron Pukan. Zaujímavé na dramaturgii festivalu je účasť súborov s mladšou generáciou interpretov. Organizátori sa totiž usilujú aktivizovať divadlo mladých na základných a stredných školách ako budúcich hercov, scenáristov, režisérov v divadle, ktoré dostáva svoj priestor už vyše päťdesiat rokov.

V rámci programu sa predstaví napríklad Slovenské komorné divadlo Martin, to uvedie hru francúzskej autorky Jasminy Rezy, Kumšt, podobne Sláva Daubnerová so svojím Solo lamentoso v divadle PAT. Z hostí je potrebné spomenúť taktiež študentov 3. ročníka VŠMU BA ako aj vysokoškolákov z brnenskej JAMU. Už nie prvý raz na Akademickom Prešove vystúpi maďarské divadlo zo Szegedu – Homo Ludens Project. Jedným z vrcholov tohtoročného festivalu by mohlo byť poľské divadlo KTO Krakov, to uvedie svoju produkciu Vôňa času v exteriéri na priestranstve pred Novou budovou DJZ.

Vyhlasovateľom Súťaže amatérskej umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska je Ministerstvo školstva Slovenskej republiky, Rektorát Prešovskej univerzity v Prešove, mesto Prešov, Fond na podporu umenia a Občianske združenie Akademický Prešov.

Program Akademický Prešov

Program Akademický Prešov
Teatr KTO_Zapach czasu ©Jaroslav Veprev

Teatr KTO_Zapach czasu ©Jaroslav Veprev
Teatr KTO Zapach czasu ©Wojciech Łyko

Teatr KTO Zapach czasu ©Wojciech Łyko
Prílohy
Vyhlásenie AP - 53. ročník
doc
38 kB
Mohlo by Vás zaujímať
Kontrolná akcia „TAXI 2204“
Taxikári častokrát neevidujú tržby v registračnej pokladnici. To je výsledok kontrolnej akcie prešovských colníkov, ktorá sa uskutočnila počas Veľkonočného pondelka na cestách v Bardejove. Colníci zistili porušenie zákona u všetkých kontrolovaných taxikárov.
Prerušenie distribúcie elektriny na Colnom úrade Prešov
Na Colnom úrade Prešov bude v dňoch 06.05.2019 a 14.05.2019 obmedzená prevádzka z dôvodu odstávky elektrickej energie.
Modrý gombík aj v Prešove
Aj tento rok organizuje Slovenská nadácia pre UNICEF už 15. rok verejnú zbierku s názvom Modrý gombík 2019.
Deň manažmentu chronických rán - pozvánka na 15. mája 2019
Slovenská spoločnosť pre ošetrovanie otvorených rán, o. z. (SSOOR) Vás pozýva na priateľské stretnutie:
Veľtrh sociálnych aktivít v Prešove zviditeľní neviditeľných
Okolo nás žije mnoho dobrodincov, ktorí venujú svoj čas, energiu a prostriedky tým, ktorí si nedokážu pomôcť sami.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Variabilné kancelárske priestory 52 m2 a 66 m2, alebo vcelku 118 m2 v širšom centre Prešova, situované v peknom, tichom prostredí s parkovaním v areáli.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Na predaj dvojpodlažný rodinný dom, výmera pozemku 698 m2, počet izieb 3, zastavaná plocha 85 m2, úžitková plocha 130 m2, materiál kombinovaný - tehla, kváder, kúrenie plynové - gamat, kozub v obývacej izbe, vlastná studňa, nízke mesačné náklady.

0907030623 | | cena: 76.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice

Na predaj 5 izbový rodinný dom, Ľubotice, okr. Prešv. Postavený v šesťdesiatych rokoch, úžitková plocha cca 200 m2, pozemok 514 m2, v pôvodnom stave.

0907030622 | | cena: 111.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.