Piatok, 05. jún 2020
Meniny má Laura | zajtra Norbert

Objavujte Prešov a jeho okolie na bicykli

V dokumentárnej relácii RTVS Cyklopotulky, ktorá sa už po druhýkrát nakrúcala v šarišskom regióne, vás presvedčia o tom, že najlepší spôsob objavovania okolia je práve zo sedla bicykla.

Tvorcov relácie sprevádzal výkonný riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Šariš Branislav Švorc. Spolu s česko-slovenskou dvojicou moderátorov Stanislavom Bartůškom a Evou Brodnianskou tentoraz navštívili atraktívne miesta v Prešove a jeho okolí. Reláciu Cyklopotulky uvedie v premiére RTVS Dvojka v sobotu 4. mája o 9:10 h.

Putovanie po regióne sa začína v historickom centre mesta v prešovskom Evanjelickom kolégiu, kde študovali rôzne významné osobnosti slovenských dejín, medzi nimi aj Pavol Országh Hviezdoslav či Janko Jesenský. Moderátori sa spolu so sprievodcom Branislavom Švorcom presunú bicyklami na neďalekú Kalváriu - obľúbené miesto všetkých Prešovčanov, s krásnym výhľadom na celé mesto. Cestou späť sa vydajú k národnej kultúrnej pamiatke Solivar, ktorej históriu pripomenie riaditeľ múzea Marek Duchoň a v meste sa bližšie pozrú aj na ďalšie významné stavby ako sú Vodárenská veža a Bosákova banka, obe postavené architektom Viliamom Glaszom. To, že v Prešove je stále významné množstvo hudobníkov na meter štvorcový pripomenie aj tvorca “prešovskej hymny” Martin Husovský zo skupiny Komajota, s ktorým sa tvorcovia relácie stretnú v starosvetskej kaviarni Berger.

Relácia spájaná s cyklistikou a cykloturistikou nemohla vynechať ani návštevu novej cykloželezničky, ktorá vedie zo Solivaru až k vodnej nádrži Sigord v dedinke Kokošovce a s kamerou sa pozrú aj na Národnú prírodnú rezervácu Kokošovskú dubinu, ktorá sa rozprestiera neďaleko Sigordu. Rastie tu svetoznáma kvalitná odroda dubu zimného (tzv. kokošovský dub), charakteristická tvárnymi rovnými kmeňmi dosahujúcimi výšku až 60 metrov a dožívajúcimi sa aj 600 rokov. Pre svoje vynikajúce technické vlastnosti sa kokošovský dub niekoľko desaťročí vyvážal do sveta. Údajne z neho postavili aj lode Krištofa Kolumba, na ktorých objavil Ameriku.

Cyklopotulky pripomenú aj blížiace sa cyklistické podujatia - 5. ročník cyklistických pretekov jednotlivcov Tour de Prešov (6. – 7. júl 2019), Prešovský cyklomaratón (31.8.2019) či Cyklopátranie (14.9.2019).

Región Šariš ponúka veľa možností na trávenie voľného času, či už pešo alebo na bicykli. Vďaka relácii Cyklopotulky sa môžete inšpirovať a už tento víkend sa vybrať objavovať niektoré z nich.

Prehľad vysielania na RTVS DVOJKE:
* Sobota 4.5. - 09:10 Premiéra
* Nedeľa 5.5. - 07:05 Repríza
* Pondelok 6. 5. - 12:35 Repríza
* Utorok 7. 5. - 12:30 Repríza
* Štvrtok 9. 5. - 12:20 Repríza

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.