Pondelok, 20. máj 2019
Meniny má Bernard | zajtra Zina

Krajské múzeum v Prešove ovládne počas Noci múzeí mágia a folklór

Noc múzeí a galérií bude tento rok v Krajskom múzeu v Prešove v znamení folklóru, mágie a otvorenia novej výstavy Rozmanitý svet húb. Bohatý program sa začne v sobotu (18.5.2019) o 15.00 h. Nebudú chýbať komentované prehliadky expozícií, tvorivé dielne a hľadať sa bude aj stratený poklad.

Noc múzeí a galérií patrí dlhoročne k najnavštevovanejším podujatiam Krajského múzea v Prešove. Podľa Jozefa Kušníra, povereného jeho vedením, si preto múzeum pripravilo zaujímavý program vo všetkých troch organizačných jednotkách.

"Pre deti sme pripravili naozaj bohatý program. V kaštieli Stropkov na nich čakajú tajomné bytosti v podzemí, divadelné predstavenie o psíčkovi a mačičke a malá škola šermu v podaní OZ Sparta.
V Rákociho paláci si zasa môžu zatancovať počas vystúpenia folklórneho súboru Fijalečka alebo si nechať namaľovať na tvár obrázok podľa ich želania" prezradil Kušnír.

Ako ďalej vysvetľuje Igor Lazorík, odborný pracovník Krajského múzea v Prešove, na svoje si prídu aj milovníci hasičstva. Nachádza sa tu totiž najväčšia zbierka historickej aj novodobej techniky na Slovensku.

"V spolupráci s OR HaZZ v Prešove sme pre návštevníkov múzea prichystali rôzne statické ukážky historickej ale aj modernej hasičskej techniky, takže sa bude na čo pozerať, " hovorí Lazorík.

Návštevníci kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou sa zasa môžu tešiť na zábavno-vzdelávacie pásmo s názvom ".. A nastala panika". Dozvedia sa napríklad aj to, čoho sa báli dávne civilizácie, z akého desivého zvyku vznikol Halloween a rozprávať sa bude aj o strastiplnej ceste do podsvetia. Počas programu vystúpia žiaci ZUŠ v Hanušovciach nad Topľou.

"Na návštevníkov kaštieľa čaká aj minikurz ľudovej mágie, ak by si náhodou chceli pričarovať lásku, dozvedia sa ktorý národ bol najpoverčivejší a porozprávame im o temných postavách našich dejín, " vysvetľuje Ivana Lešičková, archeologička Krajského múzea v Prešove.

O 17.00 h je pripravená vernisáž výstavy Rozmanitý svet húb. Výstava je zapožičaná z Baníckeho múzea v Rožňave a poskytne návštevníkovi spoznať svet húb vďaka jedinečným modelom Karla Voneša. Najmladší návštevníci sa však podľa Lešičkovej už tradične tešia najviac na hľadanie pokladu. Ani tento rok to nebude podľa jej slov inak.

"O deviatej večer pôjdeme prehľadať Archeopark, či nám tu po dávnych rytieroch a šľachticoch niečo neostalo, " dodáva Lešičková.

Program sa vo všetkých organizačných jednotkách začne o 15.00 h a potrvá do 22.00 h. Vstup do múzea je v tomto čase voľný.

Krajské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1945, v Rákociho paláci má stále expozície od roku 1956. Od 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou. Spolu s pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou múzea je expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku ako aj živé archeologické múzeum v prírode v Hanušovciach nad Topľou, ktoré je u nás jediné svojho druhu. Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo sveta a bábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Majstrovstvá Sveta Fazuľovice 2019
Prvý ročník súťaže vo varení kotlíkovej fazuľovice v rekreačnej oblasti Sigord
MAJÁLES BUDE TENTO ROK NABITÝ HVIEZDAMI
Už zajtra, 24. apríla, bude areál Prešovskej univerzity v Prešove praskať vo švíkoch. Odštartuje totiž 8. ročník obľúbeného študentského festivalu Majáles Prešov, známy ako UNIPO FEST, ktorého jedinečná atmosféra a bohatý program každoročne láka tisícky návštevníkov.
Kubánka vo svojom diele Nesmrteľný tanečník vzdáva poctu všetkým tanečníkom
Hudobno-tanečné divadlo v podaní súboru PUĽS vzniklo ako pocta žijúcej choreografickej legende slovenského folklóru Juraja Kubánku. Dielo je plné bravúrnych tanečných výkonov, neuveriteľnej energie a nádhernej muziky plnej emócií.
FOTO: 8. ročník študentského festivalu Majáles Prešov
Fotoreport z akcie 8. ročník študentského festivalu Majáles Prešov
Koncert pre Martinu a Jána s R. Müllerom, Slovenským komorným orchestrom, K. Koščovou a FS Javorníček - Zmena termínu
Milí priatelia, pre nepriaznivú predpoveď počasia na sobotu 4. mája presúvame Koncert pre Martinu a Jána o dva týždne na sobotu 18. mája 2019. Gro programu sa nemení a v presunutom termíne tak v Gregorovciach vystúpia Richard Müller s kapelou i Slovenský komorný orchester. Nárazový vietor a dážď na mäkkom podloží futbalového ihriska by výrazne komplikovali bezpečnosť pri stavbe pódia a ďalšie prípravné práce. Zlé počasie by podľa aktuálnej predpovede malo pokračovať aj počas samotnej akcie. Veríme, že sa vidíme už o dva týždne v sobotu 18. mája na Koncerte pre Martinu a Jána na futbalovom ihrisku v Gregorovciach. S pozdravom, Tono Repka
Fínski Amorphis prinesú na Dobrý Festival príbehy a hudbu tisícich jazier
Fínska metalová kapela Amorphis patrí medzi tie, ktoré sú na Slovensku vždy vítané.
Objavujte novú hudbu zo Slovenska aj zahraničia: Sharpe festival štartuje už tento víkend
Viac ako 40 koncertov počas 2 dní na 6 pódiách rozozneje bratislavskú Novú Cvernovku už tento piatok a sobotu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Variabilné kancelárske priestory 52 m2 a 66 m2, alebo vcelku 118 m2 v širšom centre Prešova, situované v peknom, tichom prostredí s parkovaním v areáli.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice

Na predaj 5 izbový rodinný dom, Ľubotice, okr. Prešv. Postavený v šesťdesiatych rokoch, úžitková plocha cca 200 m2, pozemok 514 m2, v pôvodnom stave.

0907030622 | | cena: 111.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Na predaj dvojpodlažný rodinný dom, výmera pozemku 698 m2, počet izieb 3, zastavaná plocha 85 m2, úžitková plocha 130 m2, materiál kombinovaný - tehla, kváder, kúrenie plynové - gamat, kozub v obývacej izbe, vlastná studňa, nízke mesačné náklady.

0907030623 | | cena: 76.900,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.