Utorok, 23. júl 2019
Meniny má Oľga | zajtra Vladimír

Krajské múzeum v Prešove ovládne počas Noci múzeí mágia a folklór

Noc múzeí a galérií bude tento rok v Krajskom múzeu v Prešove v znamení folklóru, mágie a otvorenia novej výstavy Rozmanitý svet húb. Bohatý program sa začne v sobotu (18.5.2019) o 15.00 h. Nebudú chýbať komentované prehliadky expozícií, tvorivé dielne a hľadať sa bude aj stratený poklad.

Noc múzeí a galérií patrí dlhoročne k najnavštevovanejším podujatiam Krajského múzea v Prešove. Podľa Jozefa Kušníra, povereného jeho vedením, si preto múzeum pripravilo zaujímavý program vo všetkých troch organizačných jednotkách.

"Pre deti sme pripravili naozaj bohatý program. V kaštieli Stropkov na nich čakajú tajomné bytosti v podzemí, divadelné predstavenie o psíčkovi a mačičke a malá škola šermu v podaní OZ Sparta.
V Rákociho paláci si zasa môžu zatancovať počas vystúpenia folklórneho súboru Fijalečka alebo si nechať namaľovať na tvár obrázok podľa ich želania" prezradil Kušnír.

Ako ďalej vysvetľuje Igor Lazorík, odborný pracovník Krajského múzea v Prešove, na svoje si prídu aj milovníci hasičstva. Nachádza sa tu totiž najväčšia zbierka historickej aj novodobej techniky na Slovensku.

"V spolupráci s OR HaZZ v Prešove sme pre návštevníkov múzea prichystali rôzne statické ukážky historickej ale aj modernej hasičskej techniky, takže sa bude na čo pozerať, " hovorí Lazorík.

Návštevníci kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou sa zasa môžu tešiť na zábavno-vzdelávacie pásmo s názvom ".. A nastala panika". Dozvedia sa napríklad aj to, čoho sa báli dávne civilizácie, z akého desivého zvyku vznikol Halloween a rozprávať sa bude aj o strastiplnej ceste do podsvetia. Počas programu vystúpia žiaci ZUŠ v Hanušovciach nad Topľou.

"Na návštevníkov kaštieľa čaká aj minikurz ľudovej mágie, ak by si náhodou chceli pričarovať lásku, dozvedia sa ktorý národ bol najpoverčivejší a porozprávame im o temných postavách našich dejín, " vysvetľuje Ivana Lešičková, archeologička Krajského múzea v Prešove.

O 17.00 h je pripravená vernisáž výstavy Rozmanitý svet húb. Výstava je zapožičaná z Baníckeho múzea v Rožňave a poskytne návštevníkovi spoznať svet húb vďaka jedinečným modelom Karla Voneša. Najmladší návštevníci sa však podľa Lešičkovej už tradične tešia najviac na hľadanie pokladu. Ani tento rok to nebude podľa jej slov inak.

"O deviatej večer pôjdeme prehľadať Archeopark, či nám tu po dávnych rytieroch a šľachticoch niečo neostalo, " dodáva Lešičková.

Program sa vo všetkých organizačných jednotkách začne o 15.00 h a potrvá do 22.00 h. Vstup do múzea je v tomto čase voľný.

Krajské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1945, v Rákociho paláci má stále expozície od roku 1956. Od 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou. Spolu s pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou múzea je expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku ako aj živé archeologické múzeum v prírode v Hanušovciach nad Topľou, ktoré je u nás jediné svojho druhu. Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo sveta a bábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.

Mohlo by Vás zaujímať
Delňa v novom šate – ako bude vyzerať?
Mesto Prešov vyhlásilo v marci 2019 urbanisticko-architektonickú a krajinársku súťaž návrhov „Prírodné kúpalisko Delňa“, ktorá už pozná svojho víťaza. Odbornej porote sa najviac páčil návrh košických architektov.
Pozrite si klip k titulnej piesni filmu Loli Paradička
V slovenských kinách sa od štvrtka 18.7. premieta nový slovenský film Loli Paradička, ktorý napísal a režíroval spisovateľ a scenárista Viťo Staviarsky spoločne so svojim starším synom Rišom.
FOTO: GJAR FEST
A opäť sme boli pri tom.
Nájdi si svoju zónu – Filmový festival na Hrade Šariš sa blíži
Filmová noc na hrade (FNNH) je jedinečným podujatím, ktoré už po ôsmy krát otvorí brány divákom a priestor filmu a kultúrnemu programu na Hrade Šariš. Ak ste milovníkmi filmu, iste si prídete na svoje a ak ste za zážitky pod holým nebom, festival je pre vás ako stvorený. Primárne zameraný na krátke filmy. A nemusíte plánovať starých rodičov k deťom, ale všetci môžete prísť na jeden festival pekne spolu.
Krajské múzeum v Prešove otvorí svoj depozitár pre verejnosť
Návštevníci Krajského múzea v Prešove môžu od zajtra nahliadnuť do jeho depozitára. V rámci projektu „Otvorený prezentačný depozitár umelecko-historickej zbierky“ vystaví múzeum vyše 70 najvýznamnejších sochárskych a maliarskych diel zo svojho bohatého fondu. Milovníci umenia tu nájdu aj exponáty, ktoré neboli doteraz prístupné verejnosti.
Archeopark v Hanušovciach nad Topľou otvorí prázdniny v praveku a v kaštieli predstavia kamenných strážcov minulosti
Nová výstava Krajského múzea v Prešove Kamenní strážcovia mapuje najznámejšie a najväčšie hrady a hrádky regiónov Šariš a Zemplín. Panelová prezentácia autorky Viery Kačmaríkovej je v kaštieli v Hanušovciach nad Topľou obohatená archeologickými nálezmi z vlastných výskumov múzea. Na svoje si prídu aj deti, na ktoré čakajú v archeoparku prázdniny v praveku.
Martin Husovský získal v Poľsku cenu za hudbu
Prešovský skladateľ a hudobník Martin Husovský z Komajoty získal medzinárodné uznanie.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok s celkovou výmerou 1378 m2, možnosť rozdelenia na 2 pozemky, Župčany

Plocha 1378 m2, hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, tvar pozemku obdĺžnik, elektrina v blízkosti pozemku, kanalizácia v hlavnej ceste, vlastný vodovod, plyn v tejto lokalite nie je. Cena 24,50 Eur /m2.

0907030622 | | cena: 25,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj pozemok, OV, výmera 1186 m2, Sabinov

lokalita: blízke centrum , v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty, šírka: cca 32 m v hornej časti a 25 m v dolnej časti, dĺžka: cca 44 m z jednej strany, 40 m z druhej strany. IS v dosahu. pozemok je svahovitý, slnečný, udržiavaný

0907030661 | | cena: 27.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Výhodne prenajmeme priestory na podnikanie v širšom centre Prešova. Výborná poloha, parkovanie pri objekte.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 3 izbový byt, 66 m2, ulica Volgogradská, Prešov

Sídlisko III, vyhľadávaná lokalita s výbornou občianskou vybavenosťou , 66m2 + lodžia 4m2, pivnica cca 6m2, poschodie 5 z 8, čiastočná rekonštrukcia, dobré dispozičné riešenie

0907030758 | | cena: 85.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.