Nedeľa, 31. máj 2020
Meniny má Petronela, Petrana | zajtra Žaneta

Krajské múzeum v Prešove ovládne počas Noci múzeí mágia a folklór

Noc múzeí a galérií bude tento rok v Krajskom múzeu v Prešove v znamení folklóru, mágie a otvorenia novej výstavy Rozmanitý svet húb. Bohatý program sa začne v sobotu (18.5.2019) o 15.00 h. Nebudú chýbať komentované prehliadky expozícií, tvorivé dielne a hľadať sa bude aj stratený poklad.

Noc múzeí a galérií patrí dlhoročne k najnavštevovanejším podujatiam Krajského múzea v Prešove. Podľa Jozefa Kušníra, povereného jeho vedením, si preto múzeum pripravilo zaujímavý program vo všetkých troch organizačných jednotkách.

"Pre deti sme pripravili naozaj bohatý program. V kaštieli Stropkov na nich čakajú tajomné bytosti v podzemí, divadelné predstavenie o psíčkovi a mačičke a malá škola šermu v podaní OZ Sparta.
V Rákociho paláci si zasa môžu zatancovať počas vystúpenia folklórneho súboru Fijalečka alebo si nechať namaľovať na tvár obrázok podľa ich želania" prezradil Kušnír.

Ako ďalej vysvetľuje Igor Lazorík, odborný pracovník Krajského múzea v Prešove, na svoje si prídu aj milovníci hasičstva. Nachádza sa tu totiž najväčšia zbierka historickej aj novodobej techniky na Slovensku.

"V spolupráci s OR HaZZ v Prešove sme pre návštevníkov múzea prichystali rôzne statické ukážky historickej ale aj modernej hasičskej techniky, takže sa bude na čo pozerať, " hovorí Lazorík.

Návštevníci kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou sa zasa môžu tešiť na zábavno-vzdelávacie pásmo s názvom ".. A nastala panika". Dozvedia sa napríklad aj to, čoho sa báli dávne civilizácie, z akého desivého zvyku vznikol Halloween a rozprávať sa bude aj o strastiplnej ceste do podsvetia. Počas programu vystúpia žiaci ZUŠ v Hanušovciach nad Topľou.

"Na návštevníkov kaštieľa čaká aj minikurz ľudovej mágie, ak by si náhodou chceli pričarovať lásku, dozvedia sa ktorý národ bol najpoverčivejší a porozprávame im o temných postavách našich dejín, " vysvetľuje Ivana Lešičková, archeologička Krajského múzea v Prešove.

O 17.00 h je pripravená vernisáž výstavy Rozmanitý svet húb. Výstava je zapožičaná z Baníckeho múzea v Rožňave a poskytne návštevníkovi spoznať svet húb vďaka jedinečným modelom Karla Voneša. Najmladší návštevníci sa však podľa Lešičkovej už tradične tešia najviac na hľadanie pokladu. Ani tento rok to nebude podľa jej slov inak.

"O deviatej večer pôjdeme prehľadať Archeopark, či nám tu po dávnych rytieroch a šľachticoch niečo neostalo, " dodáva Lešičková.

Program sa vo všetkých organizačných jednotkách začne o 15.00 h a potrvá do 22.00 h. Vstup do múzea je v tomto čase voľný.

Krajské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1945, v Rákociho paláci má stále expozície od roku 1956. Od 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou. Spolu s pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou múzea je expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku ako aj živé archeologické múzeum v prírode v Hanušovciach nad Topľou, ktoré je u nás jediné svojho druhu. Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo sveta a bábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovčania sa môžu tešiť na nevšedný kultúrny zážitok
Mesto Prešov bude jedným zo slovenských miest, ktoré sa stanú dejiskom jedinečného koncertu, ktorý prinesie kultúru naživo priamo na sídlisko. Keďže pri hromadných podujatiach naďalej platia obmedzenia, vystúpenia umelcov si budete môcť vychutnať bezpečne z pohodlia obývačiek.
Marián Čekovský prichádza domov Po polnoci, a nie je v tom sám
Marián Čekovský prichádza s novým videoklipom a singlom z albumu Best On, ktorý vyšiel ku koncu roka 2019.
Wave centrum nezávislej kultúry Vás pozýva na svoju ochutnávku
Počas pandémie, keď sme boli doma, vznikal často priestor na vznik niečoho nového. Mnoho umelcov, hudobníkov, hercov pustilo uzdu svojej fantázií a vymýšľali, akým spôsobom sa k ľuďom priblížiť.
Otvorenie Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove
Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove po viac ako dvoch mesiacoch otvorila v stredu 13. mája dvere niekoľkých prevádzok. Svojich čitateľov knihovníci privítali na pobočkách na Sídlisku 3 a Sídlisku 2, na Sekčove a v detskej knižnici Slniečko.
FOTO: Potulky Prešovom
Každý z nás by si najradšej užíval májové slnečné lúče, no všetci sedíme doma. Tak vám ich prinesieme aspoň spoza objektívov dvoch mladých chlapcov.
Akustika vynahradí fanúšikom zrušený koncert online streamom už túto nedeľu
Prešovská skupina Akustika prišla podobne ako všetci jej hudobní kolegovia o živé hrania až do odvolania. Napriek obmedzeniam idú hudobníci aspoň čiastočne podľa plánu a pracujú na nových pesničkách.
Po uvoľnení opatrení si podniky objednali až 2000 hektolitrov piva za deň
Rozhodnutie krízového štábu o 4. fáze uvoľnenia opatrení ako líder v segmente čapovaného piva vítame. Rovnako pozitívne reagujú aj prevádzky, dva dni po vyhlásení uvoľnení sme zaznamenali objednávky na 2100 hl piva. Priemerná prevádzka pritom počas celej letnej sezóny predá asi 34 hl piva.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.