Utorok, 18. jún 2019
Meniny má Vratislav | zajtra Alfréd

65. Hviezdoslavov Kubín

Začiatkom mesiaca máj sa už po tretíkrát v Prešove stretli najlepší recitátori Prešovského samosprávneho kraja, víťazi všetkých vekových kategórií okresných kôl súťaže Hviezdoslavov Kubín, ktorá v tomto roku slávi svoj jubilejný 65. ročník.

2. – 3. a 6. mája v priestoroch Divadla Jonáša Záborského zneli poetické aj prozaické texty slovenských aj zahraničných, súčasných i dobových autorov recitované 102 recitátormi. Ich vystúpenia hodnotilo 8 trojčlenných komisií zostavených z odborníkov z prešovského aj košického kraja, ktorých predsedami boli PaedDr. Mária Kuderjavá, PhD. , Mgr. Ľubica Bekéniová, Mgr. Lenka Regrutová, PhD. , Mgr. Soňa Pariláková, PhD. , PhDr. Miron Pukan, PhD. , MgA. Marica Harčariková, Mgr. Jela Timková a Ján Petrík. Poroty ocenili 56 súťažiacich recitátorov.

Na prvom mieste, s úlohou reprezentovať Prešovský samosprávny krajn na celoštátnej súťažnej prehliadke Hviezdoslavov Kubín v Dolnom Kubíne, sa v prednese poézie umiestnili Teo Svitana, ZŠ Komenského 6, Stará Ľubovňa; Alžbeta Piňková, ZUŠ Mierová, Humenné; Tamara Benčová, ZŠ Bajkalská, Prešov; Klára Halasová, CSŠ Vranov nad Topľou; Daniel Koháni, SKDK Prešov; Igor Kasala ml. , SKDK Prešov. V prednese prózy sa stali víťazmi Samuel Klimek, ZŠ Toporec; Roman Thor Vítek, ZŠ Letná, Poprad; Norbert Jakubek, ZŠ Bernolákova ul. , Vranov nad Topľou; Martin Mihaľov, ZUŠ Mierová, Humenné; Karin Štefaňáková ZUŠ M. Moyzesa, Prešov.

V druhej časti súťaže – v súťaži detských recitačných kolektívov a divadiel poézie – sa v tomto roku predstavili DDS Trnky brnky, Spoj. katolícka škola sv. Mikuláša, Prešov s hrou O cestovaní nosa dlhonosa z paneláku na Island (autor T. Janovic v úprave Z. Sedlákovej); DDS Tote tam, ZUŠ A. Cígera, Kežmarok s hrou Papučový futbal podľa textu D. Heviera v réžii E. Šavelovej. Do súťaže sa zapojil aj DDS Zvončeky z Kapušian I, SZUŠ Kapušany, ktorý tiež siahol po textoch D. Heviera a v úprave I. Kasalovej vytvoril pedstavenie Školáci. Básne Milana Rúfusa sa stali základom pre predstavenie DDS Stopy, SZŠ Giraltovce Modlitba za rodičov, v úprave V. Maťašovej. Netradičným a zároveň kvalitným počinom v tohtoročnom ročníku bolo spojenie DS Tote tam, ZUŠ A. Cígera, Kežmarok a DS Trma vrma, ZUŠ SŠ Poprad do jedného divadelného celku a jeho prezentácia v sekcii divadiel poézie hrou Som /H. Hovejan a kol. /E. Šavelová a A. Váradyová.

Odborná porota v zložení MgA. Marica Harčariková, Mgr. Alžbeta Verešpejová, PhD. a PaedDr. Mária Kuderjavá, PhD. , rozhodla, že z prvého miesta bude Prešovský samosprávny kraj (PSK) v kategórii detských recitačných kolektívov reprezentovať na celoštátnej súťaži Hviezdoslavov Kubín DDS Trnky brnky, do tejto súťaže boli navrhnuté aj DDS Trma vrma a DDS Zvončeky z Kapušian I. DS Tote tama a DS Trma vrma dostali nomináciu pre reprezentáciu PSK v kategórii divadiel poézie na celoštátnej súťaži v Dolnom Kubíne.

Naše blahoželanie k výborným výsledkom a poďakovanie za tvorbu patrí nielen víťazom krajského kola súťaže, ale všetkým súťažiacim na všetkých stupňoch súťaže Hviezdoslavov Kubín, ako aj ich pedagógom. Vďaka ich práci s umeleckým prednesom sa slovo, jeho význam a interpretácia stávajú pravidelnou súčasťou života ich zverencov, ktorí sa aj vďaka tomu stávajú láskavými a premyšľajúcimi ľuďmi.

DDS Stopy
DDS Tote tam
DDS Trnky brnky
DDS Zvončeky z Kapušian
DS Tote tam a Trma vrma
PO I. kategória
PO II. kategória
PO III. kategória
PO IV. kategória
PR I. kategória
PR II. kategória
PR III. kategória
PR IV. kategória
Mohlo by Vás zaujímať
Filmová noc na hrade je tu opäť a prináša novinky a tradičnú filmovú pohodu
Už po ôsmy krát sa môžu návštevníci v čase od 19. do 21. júla 2019 vybrať na hrad Šariš s tým, že okrem nádhernej prírody a výhľadu uvidia zaujímavé filmy, prežijú čas v prírode s partiou, ktorá zdieľa spoločný zámer a to je film. Ak chce návštevník či divák prepojiť lásku k prírode, miernu turistiku, stanovanie pod hviezdami, dobré filmy a kvalitnú kultúru, festival je určený práve jemu
Dobrý festival pripravil bohatý hudobný a sprievodný program pre deti aj dospelých!
Dobrý festival otvorí svoje brány už 14.6.2019 – 16.6.2019 na Delni v Prešove! Okrem nabitého hudobného programu organizátori pripravili aj bohatý sprievodný program pre deti aj dospelých.
Kino Pocity premietne filmy pod hviezdnou oblohou
Milovníci kvalitných filmov si prídu v lete v Prešove na svoje. Kino Pocity počas júna, júla a augusta zorganizuje 13 premietaní v záhradnom kine, nachádzajúcom sa za kinom Scala na Masarykovej ulici.
Dobrý Festival 2019 - piatok 14.6.
Fotoreport z prvého dňa
DOBRÝ FESTIVAL zverejnil finálny denný program: Kedy vystúpi IMT SMILE, PENDULUM, OFENBACH, KALI, či AMORPHIS?
Už o necelý mesiac sa otvoria brány DOBRÉHO FESTIVALU a areál prírodného kúpaliska Delňa bude vítať svojich návštevníkov. Organizátori zverejnili denný program jedenásteho ročníka podujatia, ktoré sa bude konať 14. – 16.6.2019 v Prešove.
Dobrý Festival 2019 - sobota 15.6.
Druhý festivalový deň našimi očami
FOTO: Koncert pre Martinu a Jána v Gregorovciach
Prinášame Vám fotoreport z Koncertu pre Martinu a Jána v Gregorovciach
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok 1476 m2, Fintice, okres Prešov

lokalita: obec Fintice, v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty. IS:elektrina v dosahu, plyn v dosahu, obecný vodovod v dosahu, kanalizácia - žumpa. Pozemok je mierne svahovitý, slnečný, v blízkosti lesa, ideálna orientácia.

0907030661 | | cena: 38,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dvojizbový, kompletne zariadený byt v centre Prešova

Dvojizbový, kompletne zariadený a zrekonštruovaný byt s loggiou v centre Prešova. Byt je na 2. poschodí kompletne zrekonštruovaného bytového domu s výťahom. Výborná poloha, parkovanie pred domom.

+421903602897 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 x stavebný pozemok s výmerou 689 m2, Župčany, okr. Prešov

Na predaj 2 stavebné pozemky v obci Župčany, okr. Prešov. Plocha parcely 2 x 689 m2, prístup - hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, obdĺžnikový tvar pozemku, IS v blízkosti pozemku, Cena 26 eur/m2.

0907030622 | | cena: 26,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.