Pondelok, 16. september 2019
Meniny má Ľudmila | zajtra Olympia

65. Hviezdoslavov Kubín

Začiatkom mesiaca máj sa už po tretíkrát v Prešove stretli najlepší recitátori Prešovského samosprávneho kraja, víťazi všetkých vekových kategórií okresných kôl súťaže Hviezdoslavov Kubín, ktorá v tomto roku slávi svoj jubilejný 65. ročník.

2. – 3. a 6. mája v priestoroch Divadla Jonáša Záborského zneli poetické aj prozaické texty slovenských aj zahraničných, súčasných i dobových autorov recitované 102 recitátormi. Ich vystúpenia hodnotilo 8 trojčlenných komisií zostavených z odborníkov z prešovského aj košického kraja, ktorých predsedami boli PaedDr. Mária Kuderjavá, PhD. , Mgr. Ľubica Bekéniová, Mgr. Lenka Regrutová, PhD. , Mgr. Soňa Pariláková, PhD. , PhDr. Miron Pukan, PhD. , MgA. Marica Harčariková, Mgr. Jela Timková a Ján Petrík. Poroty ocenili 56 súťažiacich recitátorov.

Na prvom mieste, s úlohou reprezentovať Prešovský samosprávny krajn na celoštátnej súťažnej prehliadke Hviezdoslavov Kubín v Dolnom Kubíne, sa v prednese poézie umiestnili Teo Svitana, ZŠ Komenského 6, Stará Ľubovňa; Alžbeta Piňková, ZUŠ Mierová, Humenné; Tamara Benčová, ZŠ Bajkalská, Prešov; Klára Halasová, CSŠ Vranov nad Topľou; Daniel Koháni, SKDK Prešov; Igor Kasala ml. , SKDK Prešov. V prednese prózy sa stali víťazmi Samuel Klimek, ZŠ Toporec; Roman Thor Vítek, ZŠ Letná, Poprad; Norbert Jakubek, ZŠ Bernolákova ul. , Vranov nad Topľou; Martin Mihaľov, ZUŠ Mierová, Humenné; Karin Štefaňáková ZUŠ M. Moyzesa, Prešov.

V druhej časti súťaže – v súťaži detských recitačných kolektívov a divadiel poézie – sa v tomto roku predstavili DDS Trnky brnky, Spoj. katolícka škola sv. Mikuláša, Prešov s hrou O cestovaní nosa dlhonosa z paneláku na Island (autor T. Janovic v úprave Z. Sedlákovej); DDS Tote tam, ZUŠ A. Cígera, Kežmarok s hrou Papučový futbal podľa textu D. Heviera v réžii E. Šavelovej. Do súťaže sa zapojil aj DDS Zvončeky z Kapušian I, SZUŠ Kapušany, ktorý tiež siahol po textoch D. Heviera a v úprave I. Kasalovej vytvoril pedstavenie Školáci. Básne Milana Rúfusa sa stali základom pre predstavenie DDS Stopy, SZŠ Giraltovce Modlitba za rodičov, v úprave V. Maťašovej. Netradičným a zároveň kvalitným počinom v tohtoročnom ročníku bolo spojenie DS Tote tam, ZUŠ A. Cígera, Kežmarok a DS Trma vrma, ZUŠ SŠ Poprad do jedného divadelného celku a jeho prezentácia v sekcii divadiel poézie hrou Som /H. Hovejan a kol. /E. Šavelová a A. Váradyová.

Odborná porota v zložení MgA. Marica Harčariková, Mgr. Alžbeta Verešpejová, PhD. a PaedDr. Mária Kuderjavá, PhD. , rozhodla, že z prvého miesta bude Prešovský samosprávny kraj (PSK) v kategórii detských recitačných kolektívov reprezentovať na celoštátnej súťaži Hviezdoslavov Kubín DDS Trnky brnky, do tejto súťaže boli navrhnuté aj DDS Trma vrma a DDS Zvončeky z Kapušian I. DS Tote tama a DS Trma vrma dostali nomináciu pre reprezentáciu PSK v kategórii divadiel poézie na celoštátnej súťaži v Dolnom Kubíne.

Naše blahoželanie k výborným výsledkom a poďakovanie za tvorbu patrí nielen víťazom krajského kola súťaže, ale všetkým súťažiacim na všetkých stupňoch súťaže Hviezdoslavov Kubín, ako aj ich pedagógom. Vďaka ich práci s umeleckým prednesom sa slovo, jeho význam a interpretácia stávajú pravidelnou súčasťou života ich zverencov, ktorí sa aj vďaka tomu stávajú láskavými a premyšľajúcimi ľuďmi.

DDS Stopy
DDS Tote tam
DDS Trnky brnky
DDS Zvončeky z Kapušian
DS Tote tam a Trma vrma
PO I. kategória
PO II. kategória
PO III. kategória
PO IV. kategória
PR I. kategória
PR II. kategória
PR III. kategória
PR IV. kategória
Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Prešov v akcii, sídliskový festival športu a umenia na Sídlisku III.
Siedmy ročník komunitného festivalu sa tento rok dočkal viacerých zmien. Donedávna sa odohrával na sídlisku Šváby, no tento rok sa organizátori rozhodli pre rozšírenie na ďalšie z prešovských sídlisk. Dejiskom podujatia Prešov v akcii sa počas víkendu 17. -18. augusta 2019 stal areál ZŠ Mirka Nešpora na Sídlisku III.
FOTO: Deň Otvorených Dverí Pivovaru Šariš
Fotoreport z akcie
Unikátny drevený megafón už slúži verejnosti: Ponorte sa do zvukov prírody
Spev vtákov, šum stromov či zvuk lesa. Na to všetko sa môžu tešiť milovníci prírody vďaka úplne novému 4-metrovému drevenému megafónu. Keď si do neho človek sadne, znásobia sa mu zvuky okolitej prírody, čo pôsobí blahodarne na dušu. Unikátnu atrakciu neďaleko Prešova v Slanských vrchoch oficiálne otvoria 1. septembra.
Pivovar Šariš otvoril svoje brány tisíckam ľudí: Východniari opäť ukázali, že sa vedia baviť. A to pekne, po našom!
Prešov, 9 septembra 2019 – Sobota nabitá programom! Pivovar Šariš po roku opäť otvoril svoje brány a privítal milovníkov dobrého piva a skvelej zábavy. Deň otvorených dverí (DOD) znova pritiahol do areálu pod Šarišským hradom tisíce ľudí. Nechýbali skvelí hudobní interpreti, rodinná atmosféra, úžasné dobroty a samozrejme správne orosené čapované pivo. V rámci grantového programu Šariš ľuďom sa počas DOD na pódiu rozdalo 16-tisíc eur ôsmim výnimočným projektom, ktoré zveľadia región.
Letné piknikové kino - atrakcia vo Veľkom Šariši
Vo Veľkom Šariši prichádzajú s novinkou! V stredu 28.augusta sa budú premietať filmy pod holým nebom. A nebute to len kino, ale i piknik.
FOTO: Juraj Griglák a Pavel Morochovič s holandským bubeníkom Neilom van der Driftom
Prinášame Vám fotoreport zo Stromoradia.
FOTO: Davová Psychóza
Fotoreport z koncertu Davová Psychóza
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 7 á pozemku v obci Lažany, okr. Prešov. Dom je riešený ako 3 - izbový. Nízke mesačné náklady. Dobrá dostupnosť do Prešova.

0907030623 | | cena: 74.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 8 á pozemku, Prešov

Predaj 2-podlažný rodinný dom v Prešove, po rekonštrukcii spodného podlažia a exteriéru domu. Je riešený ako 2 samostatné bytové jednotky. Úžitková plocha: prízemie 120 m2 + poschodie 110 m2 + podpivničenie 120 m2. Vyhľadávaná lokalita.

0907030623 | | cena: 199.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.