Pondelok, 19. august 2019
Meniny má Lýdia | zajtra Anabela

Najlepšia mačanka je od školskej kuchárky

Súťaž vo varení šarišskej „mačanky“ bola už po štvrtýkrát súčasťou Dní mesta Prešov. Zvíťazila Svetlana Gombárová, kuchárka zo školskej jedálne pri ZŠ Májové námestie 1, Prešov.

Gastronomické podujatie, ktoré organizuje Prešovský klub kuchárov a cukrárov v spolupráci s mestom Prešov, je súčasťou Dní mesta Prešov už štyri roky. Je oslavou „mačanky“ - šarišského jedla, ktoré, ako sa vraví, nemá recept, pretože sa dá pripraviť na stovky spôsobov. Aj preto je súťaž vo varení tohto jedla zaujímavým rébusom, kde rozhodujú individuálne chute.

V Prešove preto o víťazovi rozhodujú nielen odborníci, ale možnosť ovplyvniť poradie majú aj laici z radov verejnosti.

Úlohou každého súťažiaceho kuchára je pripraviť päť litrov mačanky. Tú potom ochutnáva porota zložená z profesionálnych kuchárov a následne aj verejnosť - za symbolický poplatok dostane každý hodnotiaci laik tri žetóny, a po ochutnaní všetkých súťažných mačaniek, ich môže rozdeliť trom najchutnejším.

V tomto štvrtom ročníku bol rekordný počet súťažiacich - až 22. Najchutnejšiu mačanku tentoraz navarila Svetlana Gombárová, kuchárka zo školskej jedálne pri ZŠ Májové námestie 1, Prešov. Tá zvíťazila aj v hodnotení laickej poroty, kde bolo ďalšie poradie nasledovné:

2. p. Gurták (Súkromná SOŠ Michalovce)
3. p. Paľa (Súkromná vývarovňa Prešov)

Odborníci sa vo svojom hodnotení zhodli zasa na poradí:
1. p. Gaľa (Súkromná stredná odborná škola hotelierstva a gastronómie Mladosť, Prešov)
2. p. Čech (Stredná odborná škola gastronómie a služieb SDH 3, Prešov)
3. p. Paľa (Súkromná vývarovňa Prešov)

Ako sa varí mačanka (jeden zo stoviek receptov):
Suroviny:
slanina
„šmalec“ (bravčová masť)
hladká múka
mlieko
huby (mrazené, alebo sušené)
kapusta
jucha (šťava z kyslej kapusty)
vegeta
soľ
Postup:
Slaninu narežeme na menšie kocky, opražíme, prípadne pridáme aj „šmalec“. Prisypeme huby (sušené najprv osobitne uvaríme a tiež narežeme na menšie kúsky), po prehriatí dáme dve kopcovité lyžice hladkej múky a spolu opražíme. Masa nesmie byť „suchá“, ale mierne tekutá. Po opražení múky zalejeme mliekom, pozor, bude nám to hustnúť, takže treba stále miešať a prilievať mlieko, až kým nemáme akurátnu konzistenciu.

Dochutíme na drobno posekanou kapustou, vegetou, soľou. Kto má rád kyslejšie, môže mačanku dochutiť aj juchou - šťavou z kyslej kapusty.

Mohlo by Vás zaujímať
Foto: Pivný festival 2019
Druhý víkend
Foto: Pivný festival 2019
9. ročník Pivného festivalu
Foto: Akustika Roztancovala Stromoradie
Prešovská skupina Akustika zahájila v pondelok 29.7. piaty ročník svojho pouličného turné Street Tour vystúpeniami v Košiciach a na Stromoradí v Prešove. Počas tohto týždňa zahrajú nielen v uliciach miest, ale aj v záhradách, na hradnom nádvorí či na lodi. Od utorka tak postupne navštívia Spišský hrad, Tatranskú Lomnicu, Banskú Bystricu, Banskú Štiavnicu, Nitru a Bratislavu.
FOTO: Filmová noc na Šarišskom hrade 2019
Už po ôsmy krát sa mohli návštevníci v čase od 19. do 21. júla 2019 vybrať na hrad Šariš s tým, že okrem nádhernej prírody a výhľadu uvidia zaujímavé filmy, prežijú čas v prírode s partiou, ktorá zdieľa spoločný zámer a to je film.
Foto: Pivný festival 2019
Nedeľa 28.7.2019
Slováci sa dočkajú unikátnej prírodnej atrakcie. Obrovský drevený megafón vám dopraje jedinečný koncert prírody
Neďaleko Prešova v Slanských vrchoch vznikne v objatí stromov netradičná inštalácia. Reč je o špeciálnom drevenom megafóne, ktorý vďaka svojmu tvaru znásobuje zvuky lesa a vy si tak môžete užiť nefalšovaný prírodný orchester. Takáto atrakcia nemá v strednej ani západnej Európe obdobu.
Foto: 4 Brothers Festival
Fotoreport z 3. ročníka
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 8 á pozemku, Prešov

Predaj 2-podlažný rodinný dom v Prešove, po rekonštrukcii spodného podlažia a exteriéru domu. Je riešený ako 2 samostatné bytové jednotky. Úžitková plocha: prízemie 120 m2 + poschodie 110 m2 + podpivničenie 120 m2. Vyhľadávaná lokalita.

0907030623 | | cena: 199.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj pozemok, OV, výmera 1186 m2, Sabinov

lokalita: blízke centrum , v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty, šírka: cca 32 m v hornej časti a 25 m v dolnej časti, dĺžka: cca 44 m z jednej strany, 40 m z druhej strany. IS v dosahu. pozemok je svahovitý, slnečný, udržiavaný

0907030661 | | cena: 27.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok 1476 m2, Fintice, okres Prešov

lokalita: obec Fintice, v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty. IS:elektrina v dosahu, plyn v dosahu, obecný vodovod v dosahu, kanalizácia - žumpa. Pozemok je mierne svahovitý, slnečný, v blízkosti lesa, ideálna orientácia.

0907030661 | | cena: 38,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.