Utorok, 18. jún 2019
Meniny má Vratislav | zajtra Alfréd

Najlepšia mačanka je od školskej kuchárky

Súťaž vo varení šarišskej „mačanky“ bola už po štvrtýkrát súčasťou Dní mesta Prešov. Zvíťazila Svetlana Gombárová, kuchárka zo školskej jedálne pri ZŠ Májové námestie 1, Prešov.

Gastronomické podujatie, ktoré organizuje Prešovský klub kuchárov a cukrárov v spolupráci s mestom Prešov, je súčasťou Dní mesta Prešov už štyri roky. Je oslavou „mačanky“ - šarišského jedla, ktoré, ako sa vraví, nemá recept, pretože sa dá pripraviť na stovky spôsobov. Aj preto je súťaž vo varení tohto jedla zaujímavým rébusom, kde rozhodujú individuálne chute.

V Prešove preto o víťazovi rozhodujú nielen odborníci, ale možnosť ovplyvniť poradie majú aj laici z radov verejnosti.

Úlohou každého súťažiaceho kuchára je pripraviť päť litrov mačanky. Tú potom ochutnáva porota zložená z profesionálnych kuchárov a následne aj verejnosť - za symbolický poplatok dostane každý hodnotiaci laik tri žetóny, a po ochutnaní všetkých súťažných mačaniek, ich môže rozdeliť trom najchutnejším.

V tomto štvrtom ročníku bol rekordný počet súťažiacich - až 22. Najchutnejšiu mačanku tentoraz navarila Svetlana Gombárová, kuchárka zo školskej jedálne pri ZŠ Májové námestie 1, Prešov. Tá zvíťazila aj v hodnotení laickej poroty, kde bolo ďalšie poradie nasledovné:

2. p. Gurták (Súkromná SOŠ Michalovce)
3. p. Paľa (Súkromná vývarovňa Prešov)

Odborníci sa vo svojom hodnotení zhodli zasa na poradí:
1. p. Gaľa (Súkromná stredná odborná škola hotelierstva a gastronómie Mladosť, Prešov)
2. p. Čech (Stredná odborná škola gastronómie a služieb SDH 3, Prešov)
3. p. Paľa (Súkromná vývarovňa Prešov)

Ako sa varí mačanka (jeden zo stoviek receptov):
Suroviny:
slanina
„šmalec“ (bravčová masť)
hladká múka
mlieko
huby (mrazené, alebo sušené)
kapusta
jucha (šťava z kyslej kapusty)
vegeta
soľ
Postup:
Slaninu narežeme na menšie kocky, opražíme, prípadne pridáme aj „šmalec“. Prisypeme huby (sušené najprv osobitne uvaríme a tiež narežeme na menšie kúsky), po prehriatí dáme dve kopcovité lyžice hladkej múky a spolu opražíme. Masa nesmie byť „suchá“, ale mierne tekutá. Po opražení múky zalejeme mliekom, pozor, bude nám to hustnúť, takže treba stále miešať a prilievať mlieko, až kým nemáme akurátnu konzistenciu.

Dochutíme na drobno posekanou kapustou, vegetou, soľou. Kto má rád kyslejšie, môže mačanku dochutiť aj juchou - šťavou z kyslej kapusty.

Mohlo by Vás zaujímať
Filmová noc na hrade je tu opäť a prináša novinky a tradičnú filmovú pohodu
Už po ôsmy krát sa môžu návštevníci v čase od 19. do 21. júla 2019 vybrať na hrad Šariš s tým, že okrem nádhernej prírody a výhľadu uvidia zaujímavé filmy, prežijú čas v prírode s partiou, ktorá zdieľa spoločný zámer a to je film. Ak chce návštevník či divák prepojiť lásku k prírode, miernu turistiku, stanovanie pod hviezdami, dobré filmy a kvalitnú kultúru, festival je určený práve jemu
Dobrý festival pripravil bohatý hudobný a sprievodný program pre deti aj dospelých!
Dobrý festival otvorí svoje brány už 14.6.2019 – 16.6.2019 na Delni v Prešove! Okrem nabitého hudobného programu organizátori pripravili aj bohatý sprievodný program pre deti aj dospelých.
Kino Pocity premietne filmy pod hviezdnou oblohou
Milovníci kvalitných filmov si prídu v lete v Prešove na svoje. Kino Pocity počas júna, júla a augusta zorganizuje 13 premietaní v záhradnom kine, nachádzajúcom sa za kinom Scala na Masarykovej ulici.
Dobrý Festival 2019 - piatok 14.6.
Fotoreport z prvého dňa
DOBRÝ FESTIVAL zverejnil finálny denný program: Kedy vystúpi IMT SMILE, PENDULUM, OFENBACH, KALI, či AMORPHIS?
Už o necelý mesiac sa otvoria brány DOBRÉHO FESTIVALU a areál prírodného kúpaliska Delňa bude vítať svojich návštevníkov. Organizátori zverejnili denný program jedenásteho ročníka podujatia, ktoré sa bude konať 14. – 16.6.2019 v Prešove.
Dobrý Festival 2019 - sobota 15.6.
Druhý festivalový deň našimi očami
FOTO: Koncert pre Martinu a Jána v Gregorovciach
Prinášame Vám fotoreport z Koncertu pre Martinu a Jána v Gregorovciach
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 x stavebný pozemok s výmerou 689 m2, Župčany, okr. Prešov

Na predaj 2 stavebné pozemky v obci Župčany, okr. Prešov. Plocha parcely 2 x 689 m2, prístup - hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, obdĺžnikový tvar pozemku, IS v blízkosti pozemku, Cena 26 eur/m2.

0907030622 | | cena: 26,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok 1476 m2, Fintice, okres Prešov

lokalita: obec Fintice, v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty. IS:elektrina v dosahu, plyn v dosahu, obecný vodovod v dosahu, kanalizácia - žumpa. Pozemok je mierne svahovitý, slnečný, v blízkosti lesa, ideálna orientácia.

0907030661 | | cena: 38,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Na predaj trojizbový, dvojpodlažný rodinný dom, Lažany, okr. Prešov, zastavaná plocha 85 m2, úžitková plocha 130 m2, všetky IS, nízke mesačné náklady. Pôvodný stav.

0907030623 | | cena: 74.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Priestory na podnikanie

Výhodne dáme do prenájmu nebytové priestory vhodné na podnikanie v peknej, tichej časti Prešova, v blízkosti centra. Parkovanie zaistené.

| cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.