Štvrtok, 19. september 2019
Meniny má Konštantín | zajtra Ľuboslav, Ľuboslava

Za všetkým hľadaj aktívneho človeka. British Council priniesol do Prešova Festival sociálnych inovácií

Projekt People to People Slovakia, ktorý na Slovensku zastrešuje British Council, priniesol tento týždeň do Prešova Festival sociálnych inovácií, ktorého hlavnými témami boli sociálne podnikanie, kritické myslenie či komunitné umenie.

Pri tejto príležitosti sa stretli odborníci, ale aj laici, ktorí sa o problematiku aktívne zaujímajú. Počas spoločných aktivít rozoberali témy, ktoré sú síce dôležité, no v našej spoločnosti stále nedostávajú toľko priestoru, koľko by bolo potrebné.

Prešov, 18. júna 2019: Projekt People to People Slovakia nie je v Prešovskom kraji neznámy. British Council tu počas prvých mesiacov tohto roka organizoval prostredníctvom svojich partnerov aktivity zamerané na témy sociálnych inovácií, kritického myslenia či komunitného umenia. Cieľom projektu je otvoriť spoločenskú diskusiu na uvedené témy, navzájom prepojiť domácich aj britských odborníkov z praxe, ktorí majú možnosť vymieňať si skúsenosti a nadväzovať partnerstvá pre budúce projekty.
Tentokrát sa stal Prešov miestom konania festivalu, ktorého cieľom bolo predstaviť všetky tri oblasti projektu a diskutovať o nich s čo najširším spektrom odborníkov, študentov, predstaviteľov neziskového sektora, učiteľov a iných.

Súčasťou programu bola panelová diskusia zameraná na kľúčové oblasti celého projektu, ktorej témou bola myšlienka „Keď staré riešenia na nové problémy nefungujú“. Zúčastnili sa jej predstavitelia neziskových organizácií Epic, Živica, Truc sphérique, British Council a zastúpenie mala aj britská organizácia RIO (Real Ideas Organisation), ktorá je jedna z najinovatívnejších a najaktívnejších v Británií práve v oblasti sociálneho podnikania a inovácií.

Mimoriadne inšpiratívny rozmer zanechala v programe špeciálna prezentačná časť realizovaná na spôsob formátu Pecha Kucha, ktorého zámerom je priniesť divákom produktívne, zaujímavé alebo prekvapivé myšlienky prostredníctvom projekcií obrázkov, na ktorých slovný opis majú obmedzený čas. Takýmto spôsobom si môžu overiť svoju schopnosť zaujať diváka a pritom ho oboznámiť s danou problematikou. Na festivale sociálnych inovácií v Prešove bolo hlavnou témou tohto formátu „Za všetkým hľadaj (aktívneho) človeka“.

Jeden z workshopov, ktoré boli tiež súčasťou festivalu, viedla britská expertka Lindsey Hall z organizácie Real Ideas Organisation, pre ktorú to nebola prvá návšteva Slovenska v rámci projektu People to People Slovakia. V marci navštívila niekoľko slovenských sociálnych podnikov a zúčastnila sa stretnutia na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Lindsey realizuje úspešné projekty zamerané na sociálne podnikanie nielen vo Veľkej Británii, ale svojou expertízou a skúsenosťami už pomohla aj pri zrode a realizácií mnohých úspešných medzinárodných iniciatív.

„Festival priniesol priestor na diskusiu o tak dôležitých témach ako sú sociálne podnikanie, potreba kritického myslenia a podpora komunitného umenia v prešovskom regióne. Skupinové diskusie zase ponúkli prieniky na možnú spoluprácu zúčastnených organizácií či jednotlivcov, ktorí sa o tieto témy aktívne zaujímajú. Budeme s potešením sledovať, ako sa budú myšlienky, ktoré počas festivalu rezonovali, pretavovať do reality a sme radi, že projekt People to People Slovakia plní svoj účel, “ hovorí Alena Štefániková, projektová manažérka z British Council Slovensko.

Projekt podporila aj známa slovenská speváčka Katarína Koščová, ktorej tento projekt nie je neznámy a na začiatku roka navštívila aj jeden z workshopov pre učiteľov zameraný na podporu kritického myslenie v školách.

Festival inovácií bude na budúci týždeň pokračovať v Banskej Bystrici.

O projekte People to People
People to People Slovakia je nový projekt, ktorý je financovaný UK Foreign and Commonwealth Office (FCO) a realizovaný British Council v Čechách, Maďarsku a na Slovensku.
Jeho hlavné ciele sú:
• Posilnenie sociálnej kohézie, podpora nových možností na dialóg medzi rôznorodými skupinami
• Vytvorenie silnejších vzťahov medzi cieľovými skupinami a miestnou samosprávou/tvorcami politík, zamestnávateľmi a širšou komunitou
• Vytvorenie prepojení medzi komunitami v rámci štyroch krajín

O British Council
British Council je britská medzinárodná organizácia pre kultúrne vzťahy a vzdelávacie príležitosti. Spolupracuje s viac ako 100 krajinami v oblasti umenia a kultúry, anglického jazyka, vzdelávania a občianskej spoločnosti. V minulom roku jej aktivity zasiahli priamo viac ako 75 miliónov ľudí, pričom celkovo to bolo až 758 miliónov ľudí prostredníctvom online kanálov, vysielania a publikácií. Poskytuje pozitívny prínos krajinám, s ktorými pracuje - mení životy ľudí tým, že vytvára príležitosti, buduje spojenia a prehlbuje dôveru. Táto britská charitatívna organizácia bola založená v roku 1934 a je pod správou Royal Charter a britského verejného orgánu. 15% základného grantu financuje britská vláda. britishcouncil.org

Mohlo by Vás zaujímať
Dopravný podnik mesta Prešov otvára svoje brány
Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. v tomto roku oslavuje okrúhle 70. narodeniny. Pre svojich cestujúcich i pre širokú verejnosť je pripravený zaujímavý program.
Svoju lásku k pivu vkladá do každého pohára. Šarišským Majstrom výčapu je Andrea Gederová
Ženy to pri výčape vedia! Potvrdil to aj štvrtý ročník súťaže Šariš Majster výčapu, kde prevalcovali silnú konkurenciu.
Od 1. septembra 2019 už väčšina rodičov nemusí doručovať na úrady práce potvrdenia o návšteve školy
Podľa ustanovení zákona na znižovanie administratívnej záťaže využívaním informačných systémov verejnej správy sú orgány verejnej moci pri svojej úradnej činnosti povinné a oprávnené získavať a používať údaje evidované v informačných systémoch verejnej správy a tieto údaje si v nevyhnutnom rozsahu navzájom bezodplatne poskytovať.
FOTO: Prešovské Trhy
Fotoreport Z Prešovských Trhov, presne zo 14.09.2019. Trhy pokračujú aj dnes!
Pilsner Urquell oslavuje výročie prvej várky: Do 15 miest prinesie exkluzívne pivo
Oslava narodenín vo veľkom štýle! Pilsner Urquell slávi 177 rokov od uvarenia prvej várky. Pocta originálnemu zlatému ležiaku, ktorý inšpiroval viac ako 70 % výrobcov pív po celom svete, začína roadshow po podnikoch celého Slovenska. Celá paráda vyvrcholí na najväčšom pivnom festivale u našich západných susedov na Pilsner Feste v Plzni. A o tom, že to bude zábava, ako sa patrí, sa môžete presvedčiť aj vy!
Vyše tristo študentov z východného Slovenska si v utorok preberie medzinárodné ocenenie na najväčšej východoslovenskej ceremónii
Šestnásťročný afgánsky utečenec žijúci v Košiciach Raheb Rahman prekonal samého seba a svoj strach z neznámeho. Dobrovoľne pomáhal mentálne postihnutému chlapcovi integrovať sa do spoločnosti a zlepšoval sa v behu. Osemnásťročná študentka z Prešova objavila svoju novú vášeň - antropológiu, a prežila dobrodružnú expedíciu v snehu v máji.
Dostatok certifikovaných dodávateľov na trhu s „eKasami“
Finančná správa opätovne upozorňuje podnikateľov, aby pri zavádzaní eKasy spolupracovali iba s certifikovanými dodávateľmi. Finančná správa vydala už 43 kladných rozhodnutí o certifikácii takmer 30 dodávateľom, čo je vyšší počet ako bol počet dodávateľov doteraz používaných elektronických registračných pokladníc. Podnikatelia tak majú z čoho vyberať.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 8 á pozemku, Prešov

Predaj 2-podlažný rodinný dom v Prešove, po rekonštrukcii spodného podlažia a exteriéru domu. Je riešený ako 2 samostatné bytové jednotky. Úžitková plocha: prízemie 120 m2 + poschodie 110 m2 + podpivničenie 120 m2. Vyhľadávaná lokalita.

0907030623 | | cena: 199.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Výhodne prenajmeme priestory na podnikanie v širšom centre Prešova. Výborná poloha, parkovanie pri objekte.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.