Pondelok, 27. január 2020
Meniny má Bohuš | zajtra Alfonz

Za všetkým hľadaj aktívneho človeka. British Council priniesol do Prešova Festival sociálnych inovácií

Projekt People to People Slovakia, ktorý na Slovensku zastrešuje British Council, priniesol tento týždeň do Prešova Festival sociálnych inovácií, ktorého hlavnými témami boli sociálne podnikanie, kritické myslenie či komunitné umenie.

Pri tejto príležitosti sa stretli odborníci, ale aj laici, ktorí sa o problematiku aktívne zaujímajú. Počas spoločných aktivít rozoberali témy, ktoré sú síce dôležité, no v našej spoločnosti stále nedostávajú toľko priestoru, koľko by bolo potrebné.

Prešov, 18. júna 2019: Projekt People to People Slovakia nie je v Prešovskom kraji neznámy. British Council tu počas prvých mesiacov tohto roka organizoval prostredníctvom svojich partnerov aktivity zamerané na témy sociálnych inovácií, kritického myslenia či komunitného umenia. Cieľom projektu je otvoriť spoločenskú diskusiu na uvedené témy, navzájom prepojiť domácich aj britských odborníkov z praxe, ktorí majú možnosť vymieňať si skúsenosti a nadväzovať partnerstvá pre budúce projekty.
Tentokrát sa stal Prešov miestom konania festivalu, ktorého cieľom bolo predstaviť všetky tri oblasti projektu a diskutovať o nich s čo najširším spektrom odborníkov, študentov, predstaviteľov neziskového sektora, učiteľov a iných.

Súčasťou programu bola panelová diskusia zameraná na kľúčové oblasti celého projektu, ktorej témou bola myšlienka „Keď staré riešenia na nové problémy nefungujú“. Zúčastnili sa jej predstavitelia neziskových organizácií Epic, Živica, Truc sphérique, British Council a zastúpenie mala aj britská organizácia RIO (Real Ideas Organisation), ktorá je jedna z najinovatívnejších a najaktívnejších v Británií práve v oblasti sociálneho podnikania a inovácií.

Mimoriadne inšpiratívny rozmer zanechala v programe špeciálna prezentačná časť realizovaná na spôsob formátu Pecha Kucha, ktorého zámerom je priniesť divákom produktívne, zaujímavé alebo prekvapivé myšlienky prostredníctvom projekcií obrázkov, na ktorých slovný opis majú obmedzený čas. Takýmto spôsobom si môžu overiť svoju schopnosť zaujať diváka a pritom ho oboznámiť s danou problematikou. Na festivale sociálnych inovácií v Prešove bolo hlavnou témou tohto formátu „Za všetkým hľadaj (aktívneho) človeka“.

Jeden z workshopov, ktoré boli tiež súčasťou festivalu, viedla britská expertka Lindsey Hall z organizácie Real Ideas Organisation, pre ktorú to nebola prvá návšteva Slovenska v rámci projektu People to People Slovakia. V marci navštívila niekoľko slovenských sociálnych podnikov a zúčastnila sa stretnutia na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Lindsey realizuje úspešné projekty zamerané na sociálne podnikanie nielen vo Veľkej Británii, ale svojou expertízou a skúsenosťami už pomohla aj pri zrode a realizácií mnohých úspešných medzinárodných iniciatív.

„Festival priniesol priestor na diskusiu o tak dôležitých témach ako sú sociálne podnikanie, potreba kritického myslenia a podpora komunitného umenia v prešovskom regióne. Skupinové diskusie zase ponúkli prieniky na možnú spoluprácu zúčastnených organizácií či jednotlivcov, ktorí sa o tieto témy aktívne zaujímajú. Budeme s potešením sledovať, ako sa budú myšlienky, ktoré počas festivalu rezonovali, pretavovať do reality a sme radi, že projekt People to People Slovakia plní svoj účel, “ hovorí Alena Štefániková, projektová manažérka z British Council Slovensko.

Projekt podporila aj známa slovenská speváčka Katarína Koščová, ktorej tento projekt nie je neznámy a na začiatku roka navštívila aj jeden z workshopov pre učiteľov zameraný na podporu kritického myslenie v školách.

Festival inovácií bude na budúci týždeň pokračovať v Banskej Bystrici.

O projekte People to People
People to People Slovakia je nový projekt, ktorý je financovaný UK Foreign and Commonwealth Office (FCO) a realizovaný British Council v Čechách, Maďarsku a na Slovensku.
Jeho hlavné ciele sú:
• Posilnenie sociálnej kohézie, podpora nových možností na dialóg medzi rôznorodými skupinami
• Vytvorenie silnejších vzťahov medzi cieľovými skupinami a miestnou samosprávou/tvorcami politík, zamestnávateľmi a širšou komunitou
• Vytvorenie prepojení medzi komunitami v rámci štyroch krajín

O British Council
British Council je britská medzinárodná organizácia pre kultúrne vzťahy a vzdelávacie príležitosti. Spolupracuje s viac ako 100 krajinami v oblasti umenia a kultúry, anglického jazyka, vzdelávania a občianskej spoločnosti. V minulom roku jej aktivity zasiahli priamo viac ako 75 miliónov ľudí, pričom celkovo to bolo až 758 miliónov ľudí prostredníctvom online kanálov, vysielania a publikácií. Poskytuje pozitívny prínos krajinám, s ktorými pracuje - mení životy ľudí tým, že vytvára príležitosti, buduje spojenia a prehlbuje dôveru. Táto britská charitatívna organizácia bola založená v roku 1934 a je pod správou Royal Charter a britského verejného orgánu. 15% základného grantu financuje britská vláda. britishcouncil.org

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Benefičný Koncert Pre Bytovku Mukačevská
19. 01. 2020 sa odohral v Tatran Hanball Aréne benefičný koncert pre ľudí z postihnutej bytovky na Mukačevskej 7. Vystúpili mnohé známe mená ako Lukáš Adamec, Katka Knechtová, Kandráčovci, ElevenHill a mnohí další! Samozrejme PIS si to nenechal ujsť.
Národný týždeň manželstva opäť aj v Prešove
Po roku sa na Slovensku opäť uskutoční Národný týždeň manželstva, ktorý môžete zažiť aj v Prešove. Od 10. do 16. februára bude pre manželov v Prešove pripravených množstvo aktivít a pestrý sprievodný program.
Tajomstvo dlhovekosti podľa 101-ročnej oslávenkyne
V týchto dňoch oslávila krásne 101. narodeniny Prešovčanka Irena Hajduková. Večne usmiata a dobre naladená oslávenkyňa vás hneď pri podaní ruky nakazí dobrou náladou, úsmevom a obrovskou chuťou do života.
O prevencii užívania drog v spoločnosti je potrebné diskutovať
Nezisková organizácia Trojlístok opäť usporiadala odbornú diskusiu, na ktorej sa hovorilo o tom, že reálne výsledky prevencie užívania psychoaktívnych látok a návykových činností je možné dosiahnuť.
Kniha roka PSK 2019 - 3. ročník ankety
Prešovský samosprávny kraj Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove, Okresná knižnica Davida Gutgesela Bardejov, Vihorlatská knižnica Humenné, Podtatranská knižnica Poprad, Ľubovnianska knižnica v Starej Ľubovni, Podduklianska knižnica Svidník, Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou a Knižnica Jána Henkela v Levoči
Príďte si po Dobrú radu počas NTM 2020 v Prešove
V dňoch 10. - 16. februára 2020 sa na Slovensku uskutoční Národný týždeň manželstva. Prešovčanom už po šiesty raz ponúkne množstvo aktivít, zliav, ale i odborné poradenstvo pre manželov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.