Štvrtok, 19. september 2019
Meniny má Konštantín | zajtra Ľuboslav, Ľuboslava

Chvála tvorivosti Rudolfa Schustera na Prešovskej univerzite

Pri príležitosti 85. výročia narodenia exprezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera vydalo Vydavateľstvo Prešovskej univerzity publikáciu (zborník) CHVÁLA TVORIVOSTI, ktorú zostavili Karol Horák, Miron Pukan a Lucia Šteflová. Publikácia je členená na dve časti.

časti. V tej prvej reagujú na osobnosť Rudolfa Schustera formou neraz emotívnych, expresívnych evokácií (aby možno mimovoľne prešli aj do racionálnej analýzy niektorých autorových literárnych textov) priatelia, kolegovia, vedci, umelci, dlhoroční spolupracovníci a ďalšie osobnosti – Mons. Ján Babjak, Pavol Bačo, Miroslav Bielik, Mons. Bernard Bober, Pavol Dinka, Ľubomír Feldek, Július Filo, Jan Halada, Gustáv Hupka, Anton Hykisch, Ľuboš Jurík, Peter Káša, Albína Klesová, Jozef Leikert, Pavol Markovič, Marián Pauer, Kamil Peteraj, Ľubomír Petránsky, Miroslava Poláková, Jozef Puchala, Jaroslav Rezník st. , Karel Richter, Marián Servátka, Nora Slišková, Milan Stano, Ivan Szabó, Marta Szattlerová, Ján Šafin, Mons. Alojz Tkáč, Pavol Traubner a Kateřina Turková. Druhá časť zborníka je primárne venovaná tvorivým aktivitám Rudolfa Schustera. Jeho literárna činnosť má preukazné hodnoty s nadčasovým presahom, čo je predmetom umenovedných analýz autorovho diela.
V utorok popoludní 25. júna bola táto publikácia slávnostne predstavená v Centrálnej študovni Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity v Prešove. Prítomné auditórium privítala Eva Peknušiaková, ktorá prezentáciu moderovala.

Úvodný príhovor predniesol rektor Prešovskej univerzity v Prešove Dr. h. c. prof. PhDr. Peter Kónya, PhD. , ktorý predovšetkým zdôraznil, že hoci je život pána prezidenta Schustera úzko spätý s Košicami, svoje nezastupiteľné miesto má aj v Prešove, hlavne na Prešovskej univerzite, kde pôsobí ako predseda Správnej rady. Vyzdvihol tiež prezidentovu mimoriadnu pracovitosť a húževnatosť, ktorá sa prejavila aj v jeho umeleckej činnosti. Na záver príhovoru pán rektor v mene celej univerzity zablahoželal prezidentovi k jubileu a zaželal mu mnoho novej inšpirácie pri jeho ďalších aktivitách.
Slávnostné laudácio predniesol Jozef Leikert, ktorého spája s prezidentom Rudolfom Schusterom dlhoročné priateľstvo. Ako historik, básnik a autor literatúry faktu priblížil umelecké dielo pána prezidenta v celej jeho šírke. Na margo všestrannosti záujmov bývalej hlavy štátu nešetril slovami uznania. Nezabudol pritom však ani na ocenenie editorského tímu, ktorý publikáciu zostavoval. Mimoriadne ho oslovil najmä samotný názov knihy Chvála tvorivosti, ktorý vystihuje dlhoročné úspechy pána prezidenta v jeho umeleckých aktivitách. Zdôraznil, že metaforicky názov publikácie nevyjadruje iba umeleckú činnosť, ale i chválu človeku, ktorý ich vytvoril. Pripomenul, že autorov publikácie zväčša pozná osobne alebo dlhé roky sleduje ich prácu, preto nepochybuje o tom, že predstavovaná publikácia sa bude tešiť veľkému záujmu a nájde si množstvo vnímavých čitateľov.

Po laudáciu sa ujal slova jubilant Rudolf Schuster, ktorý prítomných srdečne pozdravil a poďakoval sa v prvom rade rektorovi Prešovskej univerzity za jeho iniciatívu pri príprave a vydaní publikácie. Ocenil prácu zostavovateľov, ale i jednotlivých autorov príspevkov. S nadhľadom a zmyslom pre humor jemu vlastným sa priznal, že mu takýto druh chvály jeho tvorivosti lichotí. Keďže súčasťou programu bolo aj predstavenie bibliografie: Prezident, spisovateľ, cestovateľ – Rudolf Schuster – bibliografia za roky 2004 – 2018, ktorú pripravilak jubileu Štátna vedecká knižnica v Košiciach, pán prezident na záver svojho príhovoru pozval jej riaditeľku PhDr. Darinu Kožuchovú a členky autorského kolektívu na jej predstavenie.

Obe publikácie boli potom spoločne slávnostne uvedené do čitateľského života pánom prezidentom, rektorom PU a editormi, ktorí ich symbolicky posypali soľou, príznačnou pre prešovský región.

Hudobný program z diel slovenských skladateľov pripravila prof. Irena Medňanská a interpreti Miriam Marcinčinová (spev) a Liubov Gunder (klavír) z Katedry hudby Filozofickej fakulty PU.

Po skončení oficiálneho programu pokračovali neformálne rozhovory o umeleckej tvorbe prezidenta Schustera. V rámci editorského tímu zhodnotila prípravu a prácu na publikácii Lucia Šteflová z Inštitútu histórie Filozofickej fakulty PU: „Bolo pre mňa obrovskou cťou, že som sa mohla editorsky podieľať na publikácii venovanej takej osobnosti, akou je pán prezident Rudolf Schuster. Z množstva kvalitných príspevkov som pána prezidenta spoznala z úplne nových perspektív, nielen ako politika, spisovateľa, dobrodruha, ale hlavne ako krásneho človeka, ktorý svojím životom, názormi a činmi vzbudzuje obdiv naprieč generáciami. Som obzvlášť vďačná, že som ho mohla spoznať aj osobne. Keď sme s pánom prezidentom vyberali fotografie do publikácie, porozprával mi príbehy, ktoré stáli za jednotlivými obrázkami. Jeho pútavé fabulovanie a povestný zmysel pre humor urobili z mojej práce nezabudnuteľný zážitok, ktorý si budem ešte dlho nosiť v sebe.“

Foto: Univerzitná knižnica PU

Mohlo by Vás zaujímať
Dopravný podnik mesta Prešov otvára svoje brány
Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. v tomto roku oslavuje okrúhle 70. narodeniny. Pre svojich cestujúcich i pre širokú verejnosť je pripravený zaujímavý program.
Svoju lásku k pivu vkladá do každého pohára. Šarišským Majstrom výčapu je Andrea Gederová
Ženy to pri výčape vedia! Potvrdil to aj štvrtý ročník súťaže Šariš Majster výčapu, kde prevalcovali silnú konkurenciu.
Od 1. septembra 2019 už väčšina rodičov nemusí doručovať na úrady práce potvrdenia o návšteve školy
Podľa ustanovení zákona na znižovanie administratívnej záťaže využívaním informačných systémov verejnej správy sú orgány verejnej moci pri svojej úradnej činnosti povinné a oprávnené získavať a používať údaje evidované v informačných systémoch verejnej správy a tieto údaje si v nevyhnutnom rozsahu navzájom bezodplatne poskytovať.
FOTO: Prešovské Trhy
Fotoreport Z Prešovských Trhov, presne zo 14.09.2019. Trhy pokračujú aj dnes!
Pilsner Urquell oslavuje výročie prvej várky: Do 15 miest prinesie exkluzívne pivo
Oslava narodenín vo veľkom štýle! Pilsner Urquell slávi 177 rokov od uvarenia prvej várky. Pocta originálnemu zlatému ležiaku, ktorý inšpiroval viac ako 70 % výrobcov pív po celom svete, začína roadshow po podnikoch celého Slovenska. Celá paráda vyvrcholí na najväčšom pivnom festivale u našich západných susedov na Pilsner Feste v Plzni. A o tom, že to bude zábava, ako sa patrí, sa môžete presvedčiť aj vy!
Vyše tristo študentov z východného Slovenska si v utorok preberie medzinárodné ocenenie na najväčšej východoslovenskej ceremónii
Šestnásťročný afgánsky utečenec žijúci v Košiciach Raheb Rahman prekonal samého seba a svoj strach z neznámeho. Dobrovoľne pomáhal mentálne postihnutému chlapcovi integrovať sa do spoločnosti a zlepšoval sa v behu. Osemnásťročná študentka z Prešova objavila svoju novú vášeň - antropológiu, a prežila dobrodružnú expedíciu v snehu v máji.
Dostatok certifikovaných dodávateľov na trhu s „eKasami“
Finančná správa opätovne upozorňuje podnikateľov, aby pri zavádzaní eKasy spolupracovali iba s certifikovanými dodávateľmi. Finančná správa vydala už 43 kladných rozhodnutí o certifikácii takmer 30 dodávateľom, čo je vyšší počet ako bol počet dodávateľov doteraz používaných elektronických registračných pokladníc. Podnikatelia tak majú z čoho vyberať.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 8 á pozemku, Prešov

Predaj 2-podlažný rodinný dom v Prešove, po rekonštrukcii spodného podlažia a exteriéru domu. Je riešený ako 2 samostatné bytové jednotky. Úžitková plocha: prízemie 120 m2 + poschodie 110 m2 + podpivničenie 120 m2. Vyhľadávaná lokalita.

0907030623 | | cena: 199.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Výhodne prenajmeme priestory na podnikanie v širšom centre Prešova. Výborná poloha, parkovanie pri objekte.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.