Štvrtok, 19. september 2019
Meniny má Konštantín | zajtra Ľuboslav, Ľuboslava

Pivovar Šariš bude rozdávať peniaze. Ľudia môžu celé leto hlasovať komu

Sme dobrý sused a chceme skrášľovať región, ktorý je naším spoločným domovom. Pivovar Šariš aj v tomto roku pokračuje v grantovom programe Šariš ľuďom, v rámci ktorého rozdá osmičke projektov 16-tisíc eur.

Rozhodovanie o časti peňazí opäť vložil do rúk ľuďom, ktorí odteraz až do 31. augusta môžu hlasovať za najlepší projekt. Organizácia, ktorá získa najväčšiu podporu ľudí, sa bude môcť tešiť zo špeciálnej prémie tisíc eur. Verejné hlasovanie bude trvať počas celého leta.

Pivovar Šariš sa už viac ako 15 rokov podieľa na zlepšovaní života v regióne prostredníctvom svojho grantového programu Šariš ľuďom. Aj v tomto roku nemá rozhodovanie v rukách len odborná komisia, ale ja ľudia. „Verejné hlasovanie sme po prvýkrát spustili v minulom roku. Sme radi, že východniari naňho zareagovali pozitívne, preto sme sa rozhodli aj tentoraz vložiť rozhodovanie o časti peňazí opäť do ich rúk, “ vraví Ján Čerkala, manažér závodu Pivovar Šariš.

Obyvatelia Šariša, ale aj široká verejnosť, sa môžu do hlasovania zapojiť dvoma spôsobmi. Projekty, ktoré ich oslovia najviac, môžu podporiť hlasom na webe www.sarisludom.sk alebo osobne na jednodňových festivaloch My sme východ, a to cez putovný informačný panel.

O podporu ľudí sa uchádza osmička projektov zameraných na rozvoj cestovného ruchu, obnovu turistických atrakcií Prešovského kraja, ako aj rozvoj východoslovenského folklóru. O užšom výbere projektov rozhodovala grantová komisia zložená zo zástupcov Pivovaru Šariš, členov správnej rady Komunitnej nadácie Veľký Šariš a miestnych odborníkov pre regionálny rozvoj.

„Každý hlas je nielen vyjadrením podpory, ale aj akýmsi poďakovaním ľuďom, ktorí sa v rámci svojho voľného času venujú skrášľovaniu regiónu, v ktorom spoločne žijeme a ktorý je naším domovom, “ zhodnotil Čerkala.

Verejnosť bude môcť za jeden z ôsmich projektov hlasovať počas celého leta, až do 31.  augusta. Ktorá z organizácií získa špeciálnu prémiu bude slávnostne vyhlásené 7.  septembra počas Dňa otvorených dverí Pivovaru Šariš.

V tomto roku sa o priazeň ľudí a finančnú prémiu uchádzajú nasledujúce projekty:

1. Skvalitnenie podmienok pre turistov na historickom území Kráľovej studne
Prihlasovateľ: OZ Kráľová studňa
Občianske združenie propaguje historické územie Kráľová studňa, ktoré leží tesne pri slovensko-poľskej hranici. Členovia združenia na tomto území vybudovali turistickú útulňu a osadili viaceré informačné tabule. Vďaka grantu zateplia podkrovie turistickej útulne a položia novú podlahu, čím skvalitnia podmienky pre turistov v jesenných a zimných mesiacoch. Okrem toho chcú vybudovať drevený prístrešok pre infotabuľu o historickom území Kráľovej studne, ktorý zároveň doplnia o mapu a fotogalériu dominánt okolia.

2. Zdieľané bicykle za dobré skutky
Prihlasovateľ: Green Cubator, n.o.
Nezisková organizácia Green Cubator zakúpi špeciálne GPS zámky na zdieľané bicykle, ktoré môžu ľudia využívať v meste Prešov. Súčasné zámky na štvormiestny kód nezabezpečujú potrebnú ochranu špeciálnych umelecky vymaľovaných bicyklov. GPS zámkami získajú nielen možnosť lokalizovať vypožičané bicykle a sledovať počet najazdených kilometrov, ale rovnako rozšíria okruh používateľov systému, a tým podporia ekologickejšiu dopravu v Prešove.

3. Šarišský okruh veteránov
Prihlasovateľ: OZ Veterán Šariš klub Prešov
Šarišský okruh veteránov chce ľuďom priblížiť historické vozidlá a zároveň propagovať turistické atrakcie regiónu Šariš. Trasa okruhu totiž vedie cez hornošarišské hrady v Starej Ľubovni a vo Veľkom Šariši. Účastníkmi sú posádky nielen zo Slovenska, ale aj Maďarska, Poľska a Ukrajiny. Cieľom tejto akcie je tiež prilákať mladých ľudí k automobilizmu a zároveň ich zapojiť do procesu reštaurovania starých vozidiel.

4. Stála expozícia Slovenského technického múzea Čipkárstvo na Soľnej Bani
Prihlasovateľ: OZ Soľnobanský čipkársky cech
Soľnobanský čipkársky cech chce zachrániť maximum starých vzoriek paličkovanej čipky, všetky existujúce čipky, ako aj uchovať túto jedinečnú tradíciu a sprístupniť ju verejnosti. V Slovenskom technickom múzeu – Múzeum Solivar, vytvoria stálu expozíciu s názvom Čipkárstvo na Soľnej Bani.

5. Okná do duše hradu
Prihlasovateľ: OZ Spolok šarišských šermiarov SARUS
Projekt je zameraný na obnovu Kapušianskeho hradu, konkrétne vypracovanie reštaurátorského výskumu, návrh obnovy troch okenných otvorov na južnej strane západnej veže hradu, ako aj samotné reštaurátorské práce. Občianske združenie sa primárne venuje historickému šermu a dejinám odievania. Kapušiansky hrad a jeho história však stál pri zrode združenia a šermiari na hrade pravidelne vystupujú, preto sa rozhodli aktívne prispieť k jeho obnove.

6. Zachovanie tradičného remesla Zadymovanej keramiky
Prihlasovateľ: OZ Kreatívec
Cieľom projektu je zachovať pôvodné hrnčiarske remeslo a poukázať na jedinečnosť a rôznorodosť techník výroby keramiky. V priestoroch Skanzenu v Bardejovských kúpeľoch občianske združenie postaví hrnčiarsku pec s prístreškom na zadymovanú keramiku podľa starých technológií, ktoré sa zachovali. Pec bude reálne využívaná v rámci kultúrnych a folklórnych podujatí. Pomocou workshopov chcú osloviť potenciálnych majstrov zadymovanej keramiky, ktorá postupne vymiera.

7. Revitalizácia prístupovej cesty k útulni na Minčole
Prihlasovateľ: KTS Mladosť ODEVA Lipany, n.o.
Projekt chce zlepšiť turistické podmienky v oblasti Lúčka-Potoky-Minčol. Nezisková organizácia obnoví prístupovú cestu k útulni na Minčole, ktorá je súčasťou medzinárodného cyklochodníka Lipany-Kamenica-Muszyna. Konkrétne vyčistia kanál vedľa cesty, upravia strminu pod útulňou, obnovia mostík cez Kalinovský potok a vybudujú prístrešok na sedenie.

8. Rozšírenie krojovej dielne FS Dúbrava
Prihlasovateľ: OZ Prešovské kultúrne spoločenské združenie
Folklórny súbor Dúbrava, ktorý pôsobí na scéne už od roku 1979, sa zameriava na prezentáciu východoslovenského folklóru. Vďaka podpore z grantového programu obnoví svoj šatník novými krojmi z oblasti horného Spiša. Na túto oblasť sa spoločne s regiónmi Zemplína a Šariša sústreďujú vystúpenia súboru nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Nové kroje tanečníci využijú pri oslavách 40. výročia založenia súboru, na príprave ktorých spolupracujú s etnografom Ivanom Čižmárom.

01_Projekt Skvalitnenie podmienok pre turistov na historickom území Kráľovej studne realizuje OZ Kráľová studňa
02_Projekt Zdieľané bicykle za dobré skutky realizuje Green Cubator, n.o.
03_Projekt Šarišský okruh veteránov realizuje OZ Veterán Šariš klub Prešov
04_Projekt Stála expozícia Slovenského technického múzea Čipkárstvo na Soľnej Bani realizuje OZ Soľnobanský čipkársky cech
05_Projekt Okná do duše hradu realizuje OZ Spolok šarišských šermiarov SARUS
06_Projekt Zachovanie tradičného remesla Zadymovanej keramiky realizuje OZ Kreatívec
07_Projekt Revitalizácia prístupovej cesty k útulni na Minčole realizuje KTS Mladosť ODEVA Lipany, n.o.
08_Projekt Rozšírenie krojovej dielne FS Dúbrava realizuje OZ Prešovské kultúrne spoločenské združenie
Mohlo by Vás zaujímať
Dopravný podnik mesta Prešov otvára svoje brány
Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. v tomto roku oslavuje okrúhle 70. narodeniny. Pre svojich cestujúcich i pre širokú verejnosť je pripravený zaujímavý program.
Svoju lásku k pivu vkladá do každého pohára. Šarišským Majstrom výčapu je Andrea Gederová
Ženy to pri výčape vedia! Potvrdil to aj štvrtý ročník súťaže Šariš Majster výčapu, kde prevalcovali silnú konkurenciu.
Od 1. septembra 2019 už väčšina rodičov nemusí doručovať na úrady práce potvrdenia o návšteve školy
Podľa ustanovení zákona na znižovanie administratívnej záťaže využívaním informačných systémov verejnej správy sú orgány verejnej moci pri svojej úradnej činnosti povinné a oprávnené získavať a používať údaje evidované v informačných systémoch verejnej správy a tieto údaje si v nevyhnutnom rozsahu navzájom bezodplatne poskytovať.
FOTO: Prešovské Trhy
Fotoreport Z Prešovských Trhov, presne zo 14.09.2019. Trhy pokračujú aj dnes!
Pilsner Urquell oslavuje výročie prvej várky: Do 15 miest prinesie exkluzívne pivo
Oslava narodenín vo veľkom štýle! Pilsner Urquell slávi 177 rokov od uvarenia prvej várky. Pocta originálnemu zlatému ležiaku, ktorý inšpiroval viac ako 70 % výrobcov pív po celom svete, začína roadshow po podnikoch celého Slovenska. Celá paráda vyvrcholí na najväčšom pivnom festivale u našich západných susedov na Pilsner Feste v Plzni. A o tom, že to bude zábava, ako sa patrí, sa môžete presvedčiť aj vy!
Vyše tristo študentov z východného Slovenska si v utorok preberie medzinárodné ocenenie na najväčšej východoslovenskej ceremónii
Šestnásťročný afgánsky utečenec žijúci v Košiciach Raheb Rahman prekonal samého seba a svoj strach z neznámeho. Dobrovoľne pomáhal mentálne postihnutému chlapcovi integrovať sa do spoločnosti a zlepšoval sa v behu. Osemnásťročná študentka z Prešova objavila svoju novú vášeň - antropológiu, a prežila dobrodružnú expedíciu v snehu v máji.
Dostatok certifikovaných dodávateľov na trhu s „eKasami“
Finančná správa opätovne upozorňuje podnikateľov, aby pri zavádzaní eKasy spolupracovali iba s certifikovanými dodávateľmi. Finančná správa vydala už 43 kladných rozhodnutí o certifikácii takmer 30 dodávateľom, čo je vyšší počet ako bol počet dodávateľov doteraz používaných elektronických registračných pokladníc. Podnikatelia tak majú z čoho vyberať.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 7 á pozemku v obci Lažany, okr. Prešov. Dom je riešený ako 3 - izbový. Nízke mesačné náklady. Dobrá dostupnosť do Prešova.

0907030623 | | cena: 74.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Výhodne prenajmeme priestory na podnikanie v širšom centre Prešova. Výborná poloha, parkovanie pri objekte.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.