PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://pis.sk/clanok/18085/klub_nadanych_deti_prezil_paradny_skolsky_rok.html

Klub nadaných detí prežil parádny školský rok

Vzácni a celebritní hostia, množstvo super aktivít a hlavne stretnutí najmenších absolvoval Klub nadaných detí v Prešove v školskom roku 2018/2019. Prejdite sa s nami jednotlivými stretnutiami.

Ak chceme do Európy, treba jesť viac čokolády
V september si prešovskí nadaní pripomenuli významný detský sviatok – medzinárodný deň čokolády. Skvelú pochutinu objavili opice. Okrem toho sa deti dozvedeli, že musia pridať, pretože kým priemerný Slovák zje štyri kilá čokolády ročne, európsky priemer je ešte o dve kilá väčší.
Beatles ako školáci. To bola téma jedného z ďalších stretnutí talentovaných. Oživili aj hektickú atmosféru liverpoolskej štvorice na koncertoch. Prvým singlom Beatles bola skladba Love me do. Odvtedy prešlo už neuveriteľných 56 rokov.
V jeseni zavítal do Klubu nadaných detí aj Malý princ. Jeho príbehom sa deti prešli v hudobnej podobe. Hovorilo sa o dôležitých životných hodnotách i liečbe hudbou. Projekt Malý princ sa medzi nadanými deťmi objavil už v roku 2014.

Prednášali aj deti
Seminár Učíme nadaných žiakov organizujú síce dospeláci, no tentoraz v ňom dostali priestor aj nadaní žiaci. Okrem naslovovzatých kapacít svoje príspevky predniesli aj deti. Štvrták Adam Lange priblížil program logického sústredenia, šiestačka Hana Vantová projekt Šariš tour. Prešovský Klub nadaných detí predstavila iba druháčka Lea Robová. O logickej olympiáde porozprával Janko Roba. V rámci svojej prezentácie predstavil niektoré z úloh, ktoré nadaní riešia.
V novembri došlo k zaujímavému spojeniu nadaných „základoškolákov“ so stredoškolákmi. Zasúťažili si aj v riešení úloh, napríklad tých v skladaní hlavolamov. Cieľom mítingu bolo podporiť deti v netradičnom mimoškolskom vzdelávaní.

Hudba s pohybom – výborná terapia
Hudba je výborný terapeutický prostriedok pri širokej škále ochorení. A ak je podporená i pohybom, jej účinok je ešte silnejší a hlbší. Pri téme muzikoterapia navštívila nadaných žiakov PaedDr. Klaudia Košalová, PhD. , odborná asistentka Katedry hudobnej a výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity. Poslucháčom predviedla spojenie hudby s tancom.
Krátko po Novom roku čakala najmenších téma Ako zvládať trému a stres. A to v rámci projektu Etiketa a protokol, ktorý na škole realizujú po celý rok. Na trému a stres by mali zabrať dychové, artikulačné a jazykové cvičenia. Ich súčasťou sú slovné prešmyčky a jazykolamy. Súčasťou stretnutia bol nácvik správneho podávania rúk pri zoznámení.

Po komplimentoch tajomstvá Košíc
Pozornosti detí neušiel v januári ani Medzinárodný deň komplimentov. Jeho mottom je vyzdvihnúť u druhých ľudí to, čo si na nich ceníme. Presne o to sa pri tomto stretnutí usilovali i žiaci voči svojim kamarátom.
Čas na legendy a povesti si najmladší vybrali v Košiciach. Pri prehliadke historického centra a Dómu svätej Alžbety sa hovorilo o údajnom dutom kameni, ktorý celú stavbu drží pohromade. Deti si prezreli i Košický zlatý poklad, najväčší nález zlatých mincí na Slovensku.

Podmorský svet Viktora Zamborského
Na rad prišli vtipné slovné hry na rozvoj myslenia a previerku pohotovosti. Tvorba zmysluplných viet, v ktorých slová musia začínať rovnakým písmenom alebo prvé – posledné, keď ďalšie slovo začína písmenom, ktorým končilo predchádzajúce. Pri hre Letí letí sa aj trestalo. Avšak iba básničkami, pesničkami a športovým výkonom, čo tak nebolelo.
Medzi nadané deti zavítal známy fotograf Viktor Zamborský. Nehovoril len o svojom hlavnom povolaní – fotografovaní a novinárčine, ale aj o veľkej vášni, ktorou je potápanie. Pán Zamborský má za sebou vyše 300 ponorov v rôznych krajinách sveta, ale aj v slovenskej Domaši a v Štrbskom plese. Rozprávanie obohatil o krásne zábery spod vodnej hladiny.

Naj Slovákmi sú suverénne rodičia
Veľkonočné obdobie sa nieslo v duchu tradícií, zvykov. A to nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách. Súčasťou tohto stretnutia nadaných detí bola príprava darčekov a ozdôb na Veľkú noc.
Po vzore televízneho projektu volili svojho naj Slováka aj nadané deti. Medzi ašpirantami na tento titul dominovali ockovia a mamky. Za nimi nasledovali starí rodičia a tretie miesto obsadili pani učiteľky, športovec, športový moderátor, YouTuber, či známa prešovská poslankyňa.
Pri ďalšom stretnutí sa v Klube preberali velikáni dejín. Tým sú venované i špeciálne animované filmy. Tentoraz dostal priestor známy cestovateľ Marco Polo a jeho neuveriteľné výpravy do východnej Ázie a po Hodvábnej ceste.

Kam na dovolenku a MS v hokeji
S riaditeľkou cestovnej kancelárie DOVOLENKA – IN Terezou Šandorovou si deti vyberali vhodnú dovolenkovú destináciu. Padali otázky na tému tuzemskej a zahraničnej dovolenky. Nechýbali pojmy First moment, Last minute a All inclusive.
Do Klubu nadaných detí sa podarilo pritiahnuť veľkú komentátorskú hviezdu a trinásťnásobného držiteľa ocenenia Osobnosť televíznej obrazovky Marcela Merčiaka. Reč bola prirodzene o športe, ale i o jeho detstve, spojenom so Sídliskom III, komentátorských vzoroch a aktuálne ukončených majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji.
Bývalý žiak školy Matej Stanko porozprával o disciplíne, ktorá sa volá lezenie. A ktorá je pomerne nenáročná a finančne a časovo prístupná všetkým záujemcom.

Medzi nadanými ruský legionár
V júni dostal na Šmeralke priestor futbal. A s ním známy Prešovčan a futbalový reprezentant Martin Jakubko, ktorý posledné zahraničné angažmán absolvoval v Rusku. Deti mali možnosť pýtať sa ho na jeho futbalové začiatky, pikošky z kariéry i kamarátstva s ďalšími známymi športovcami. Hoci Martin s futbalovou kariérou končí, nadaní žiaci mu popriali veľa úspechov v tej ďalšej – trénerskej.

 
2.7.2019 | Autor: Dušan Guman | Vzdelávanie a školstvo | čítané: 960 krát