Utorok, 16. júl 2019
Meniny má Drahomír | zajtra Bohuslav

Mesto Prešov súčasťou unikátneho projektu

Priestorové informácie sa vo všeobecnosti stali kľúčovým prvkom politík miestneho a regionálneho rozvoja. Vďaka pokroku v oblasti výpočtovej techniky, satelitných snímok a dátovej analýzy sú v súčasnosti využívané širokou škálou zainteresovaných strán. Využívajú sa na riešenie zložitých či krízových situácií, podporu rozhodovacích procesov a komunikáciu s verejnosťou.

Verejné inštitúcie však v tejto oblasti stále čelia viacerým problémom, akými sú:
- absencia alebo neúplnosť údajov,
- absencia systémov na vyhľadávanie, prístup a používanie priestorových údajov,
- izolovanosť údajov,
- inštitucionálne, finančné a právne prekážky používania priestorových údajov a pod.

Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s Európskou komisiou a Svetovou bankou vstúpil do iniciatívy Catching-up Regions (CuRI). Jej zmyslom je na základe vypracovaného akčného plánu nasmerovať dostupné európske a iné zdroje na zvýšenie výkonnosti, rastu a zamestnanosti regiónu. Táto iniciatíva spočíva vo vzdelávaní ľudských zdrojov a technickej podpory Svetovej banky.

V rámci vytvoreného Akčného plánu (AP) sa identifikovali štyri komponenty, na ktoré sa uvedená expertízna činnosť zameriava. Jednou z aktivít je aj budovanie geografického informačného systému (GIS) - geoportálu. Hlavným cieľom aktivity je návrh a overenie tvorby otvorených dát regiónu a ich publikovanie k podpore analytických a rozhodovacích procesov na úrade PSK. Základným predpokladom úspechu je tvorba otvorených údajov (Open Data) a geodát. 

Medzi ich hlavné výhody patria:

- bezproblémová výmena rôznych údajov medzi odbormi/inštitúciami,
- kompatibilná štruktúra,
- strojová čitateľnosť,
- bezodplatný prístup,
- lepšie poznanie regiónu v prirodzenom priestorovom videní,
- zvýšenie transparentnosti samosprávy,
- komunikácia dôležitých tém s verejnosťou, ...

Po takmer roku intenzívnej spolupráce tímu PSK, Svetovej banky, Európskej komisie a Prešovskej univerzity vznikla, na Slovensku unikátna, prvá verzia regionálneho geoportálu www.geopresovregion.sk . Geoportál obsahuje desiatky datasetov z oblasti demografie, ekonomiky, správy majetku či rôznych priestorových informácií, a pod.

Súčasťou geoportálu sú tri tematické webmapové aplikácie, ktoré prinášajú komplexný pohľad na región pre občanov, investorov, ale aj samotného manažmentu PSK.

GIS, geografický informačný systém
GIS, geografický informačný systém
GIS, geografický informačný systém

GIS, geografický informačný systém
Mohlo by Vás zaujímať
V sobotu (22.júna) oslávia Veľkošarišania 100 rokov organizovaného športu v meste
Veľký Šariš žije športom! 22. júna sa budú konať športové oslavy pri príležitosti storočnice organizovaného športu v meste. Oslavy budú v priestoroch Telovýchovnej jednoty Slavoj.
Euro Souvenir bankovka prichádza aj do Prešova
Zberateľské eurobankovky majú na sebe veľkú nulu, no aj tak ich chcú mať takmer všetci! Suvenírový a zberateľský fenomén pochádzajúci z Francúzska prichádza už aj do Prešova.
O Akčnom pláne diskutovali odborníci aj verejnosť
Odbor sociálnych služieb mesta Prešov zorganizoval pracovné stretnutie k vyhodnoteniu Akčného plánu sociálnych služieb za prvý polrok 2019. Pozval naň nielen odborníkov, ale vyjadriť sa mohla aj široká verejnosť.
Mesto Prešov poďakovalo dobrovoľníkom
Festival priateľstva a dobrovoľníckej činnosti Milujem svoje mesto - Milujem svoj kraj 2019 sa aj tento rok stretol s veľkým záujmom.
Koniec kožušinových fariem na Slovensku žiada už 75 tisíc ľudí, ktorí podpísali petíciu
Za zákaz chovu zvierat na kožušiny na Slovensku sa zasadzuje čoraz viac ľudí. Petícia Ide o chlp! , ktorú spustilo občianske združenie Humánny pokrok, má už vyše 75 tisíc podpisov a mieri vyššie. Je čas na legislatívny zákaz kožušinových fariem, vyzýva združenie.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj pozemok, OV, výmera 1186 m2, Sabinov

lokalita: blízke centrum , v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty, šírka: cca 32 m v hornej časti a 25 m v dolnej časti, dĺžka: cca 44 m z jednej strany, 40 m z druhej strany. IS v dosahu. pozemok je svahovitý, slnečný, udržiavaný

0907030661 | | cena: 27.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 3 izbový byt, 66 m2, ulica Volgogradská, Prešov

Sídlisko III, vyhľadávaná lokalita s výbornou občianskou vybavenosťou , 66m2 + lodžia 4m2, pivnica cca 6m2, poschodie 5 z 8, čiastočná rekonštrukcia, dobré dispozičné riešenie

0907030758 | | cena: 85.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Výhodne prenajmeme priestory na podnikanie v širšom centre Prešova. Výborná poloha, parkovanie pri objekte.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok s celkovou výmerou 1378 m2, možnosť rozdelenia na 2 pozemky, Župčany

Plocha 1378 m2, hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, tvar pozemku obdĺžnik, elektrina v blízkosti pozemku, kanalizácia v hlavnej ceste, vlastný vodovod, plyn v tejto lokalite nie je. Cena 24,50 Eur /m2.

0907030622 | | cena: 25,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.