Štvrtok, 20. február 2020
Meniny má Lívia | zajtra Eleonóra

Mesto Prešov súčasťou unikátneho projektu

Priestorové informácie sa vo všeobecnosti stali kľúčovým prvkom politík miestneho a regionálneho rozvoja. Vďaka pokroku v oblasti výpočtovej techniky, satelitných snímok a dátovej analýzy sú v súčasnosti využívané širokou škálou zainteresovaných strán. Využívajú sa na riešenie zložitých či krízových situácií, podporu rozhodovacích procesov a komunikáciu s verejnosťou.

Verejné inštitúcie však v tejto oblasti stále čelia viacerým problémom, akými sú:
- absencia alebo neúplnosť údajov,
- absencia systémov na vyhľadávanie, prístup a používanie priestorových údajov,
- izolovanosť údajov,
- inštitucionálne, finančné a právne prekážky používania priestorových údajov a pod.

Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s Európskou komisiou a Svetovou bankou vstúpil do iniciatívy Catching-up Regions (CuRI). Jej zmyslom je na základe vypracovaného akčného plánu nasmerovať dostupné európske a iné zdroje na zvýšenie výkonnosti, rastu a zamestnanosti regiónu. Táto iniciatíva spočíva vo vzdelávaní ľudských zdrojov a technickej podpory Svetovej banky.

V rámci vytvoreného Akčného plánu (AP) sa identifikovali štyri komponenty, na ktoré sa uvedená expertízna činnosť zameriava. Jednou z aktivít je aj budovanie geografického informačného systému (GIS) - geoportálu. Hlavným cieľom aktivity je návrh a overenie tvorby otvorených dát regiónu a ich publikovanie k podpore analytických a rozhodovacích procesov na úrade PSK. Základným predpokladom úspechu je tvorba otvorených údajov (Open Data) a geodát. 

Medzi ich hlavné výhody patria:

- bezproblémová výmena rôznych údajov medzi odbormi/inštitúciami,
- kompatibilná štruktúra,
- strojová čitateľnosť,
- bezodplatný prístup,
- lepšie poznanie regiónu v prirodzenom priestorovom videní,
- zvýšenie transparentnosti samosprávy,
- komunikácia dôležitých tém s verejnosťou, ...

Po takmer roku intenzívnej spolupráce tímu PSK, Svetovej banky, Európskej komisie a Prešovskej univerzity vznikla, na Slovensku unikátna, prvá verzia regionálneho geoportálu www.geopresovregion.sk . Geoportál obsahuje desiatky datasetov z oblasti demografie, ekonomiky, správy majetku či rôznych priestorových informácií, a pod.

Súčasťou geoportálu sú tri tematické webmapové aplikácie, ktoré prinášajú komplexný pohľad na región pre občanov, investorov, ale aj samotného manažmentu PSK.

GIS, geografický informačný systém
GIS, geografický informačný systém
GIS, geografický informačný systém

GIS, geografický informačný systém
Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mesto Prešov vyplatilo poškodeným obyvateľom z Mukačevskej ulice už viac ako pol milióna eur
Mesto Prešov zrealizovalo ďalšie úhrady z oficiálneho darovacieho účtu pre poškodených obyvateľov z Mukačevskej ulice. Zatiaľ bolo prerozdelených 631 500 eur.
FLEXI jedálny lístok sa v Prešove osvedčil, mesto chce zapojiť ďalšie školy
Mesto Prešov sa ako jedna z prvých samospráv na Slovensku koncom minulého roka zapojilo do projektu Ministerstva školstva s názvom FLEXI školské stravovanie. Ide o inovatívny a moderný prístup k zostave jedálneho lístka v školských jedálňach s dôrazom na čerstvé potraviny z regiónov aj s cieľom skracovania uhlíkovej stopy a podpory regionálnych producentov, ďalej minimalizáciu plastov, znižovanie zdroja živočíšnych bielkovín v prospech tých rastlinných, a tiež akceptovanie náboženských požiadaviek a národnostných špecifík.
Zrútenie bezbariérovej plošiny na Šváboch
Podvečer 23.01.2020 došlo k zrúteniu časti bezbariérovej plošiny so zábradlím v areáli nákupného strediska na Švábskej ulici č. 36
Zažite veselé a chutné Fašiangovanie v Prešove
Mesto Prešov vás počas obdobia zábavy, plesov a karnevalov pozýva na tradičné a obľúbené Fašiangovanie. Voňavé a chutné dobroty, ľudová hudba a pestrý sprievodný program si nenechajte ujsť už 25. februára 2020 na Hlavnej ulici.
Poznáme najúspešnejších športovcov mesta Prešov za rok 2019
V Prešove sme počas galavečera Športovec roka už po 59. krát ocenili najlepších športovcov, ktorí v uplynulom roku reprezentovali a zviditeľňovali naše mesto doma i v zahraničí. Do siene slávy prešovského športu pribudlo desiate meno.
Výzva pre obyvateľov Mukačevskej ulice, ktorí sú dotknutí výbuchom plynu
Mesto Prešov vyzýva všetkých obyvateľov Mukačevskej ulice, ktorým vznikli škody na majetku v súvislosti s výbuchom plynu v bytovom dome č. 7, prípadne v súvislosti so zásahom záchranných zložiek na mieste nešťastia, aby nahlasovali škody na mestskom úrade.
Správa o stave a priebehu záchranných prác v súvislosti s mimoriadnou udalosťou zo dňa 06.12.2019 – výbuch plynu v bytovom dome Mukačevská 7
Dňa 06.12.2019 o 12:35 hod. na území mesta Prešov bola primátorkou mesta vyhlásená mimoriadna situácia z zmysle § 3, ods. (1) zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva v znení neskorších predpisov z dôvodu mimoriadnej udalosti - výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici č. 7 v Prešove a následného rozsiahleho požiaru predmetného bytového domu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Ponúkam
Reality: Ponúkam
V centre Prešova budova na predaj - výhodná investícia

V centre PO, ul. Jarková ponúkame na predaj 3 podl. budovu s úžit. plochou cca 330 m2 /príz. komerčné priestory, 1. a 2. posch. 3. izbové byty s loggiou, všetko samostatne merače/ s pozemkom. Prístup pre autá možný aj z. ul. Baštová. Cena 1000, - Eur/m2.

0903670564 | | cena: 1.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.