Pondelok, 19. august 2019
Meniny má Lýdia | zajtra Anabela

Delňa v novom šate – ako bude vyzerať?

Mesto Prešov vyhlásilo v marci 2019 urbanisticko-architektonickú a krajinársku súťaž návrhov „Prírodné kúpalisko Delňa“, ktorá už pozná svojho víťaza. Odbornej porote sa najviac páčil návrh košických architektov.

Cieľom súťaže bolo nájsť najlepšie a najvhodnejšie urbanisticko – architektonické a krajinárske riešenie celého areálu prírodného kúpaliska vrátane plôch, ktoré nie sú v súčasnosti využívané, a to tak, aby sa dosiahol funkčný a zároveň prírodný charakter prostredia obľúbeného rekreačného areálu.

1. miesto získal súťažný návrh č. 5, autor Architektonické štúdio Átrium s.r.o. z Košíc, ktorý prináša veľmi jednoznačný a čistý koncept. Jeho hlavnú os tvorí pešia a obslužná trasa od vstupu do areálu pozdĺž severného brehu vodnej nádrže. Zahŕňa tiež sektor dennej rekreácie a oddychu oddelený od pobytovej zóny s chatkami a kempingom. Tretím silným prvkom je pavilón s vybavenosťou na západnom brehu nádrže, ktorý prepája vstupné priestory do areálu s hotelom.

Ako jeden z mála návrhov veľmi logicky a príťažlivo rieši nástup do vstupného priestoru areálu, pričom ráta aj s bezbariérovými rampami. Silnou stránkou návrhu je tiež jednoduchosť riešenia, ktoré na jednej strane sústreďuje konkrétne aktivity do jednotlivých objektov a na druhej strane ponecháva veľa voľného, prírodného prostredia. Prírodné i architektonické prvky tak navzájom veľmi dobre ladia.

Riešenie rozpracované na 3 etapy umožňuje minimalizovať finančné náklady na realizáciu. Predpokladané náklady na realizáciu Delne podľa tohto návrhu sa odhadujú vo výške viac ako 2 milióny eur.

„Pozitívne hodnotím predovšetkým to, že zachovávame prírodný areál, ktorý zveľadíme a viac prispôsobíme potrebám rekreantov. Jednou z noviniek bude možnosť kempovania, ktorú môžu využiť najmä mimoprešovskí návštevníci, ako aj návštevníci Dobrého festivalu. Pôvodnú vodnú plochu dopĺňame o rôzne atrakcie a vytvorenie komfortnejšieho plážového vstupu. Výhodou návrhu je, že si nebude vyžadovať vysoké investície a s realizáciou vieme začať veľmi skoro. Dôležitým prvkom bude aj nový vstup do areálu zo strany od priemyselnej zóny priamo ku kempingu, čo bude veľmi funkčne využívané počas Dobrého festivalu, najmä pri vjazde áut s ťažkou technikou, “ uviedla primátorka Andrea Turčanová na adresu víťazného návrhu.

2. miesto získal súťažný návrh Dipl. Ing. Rudolfa Kozlaia z Berlína, ktorý bol veľmi kvalitne spracovaný, ale podľa poroty nie celkom postačujúco riešil dopravné napojenie areálu, vrátane riešenia statickej dopravy.

3. miesto získal súťažný návrh Ing. arch. Zuzany Závadskej z Topoľčian, ktorý dobre narábal so štruktúrou prostredia. Nevhodná bola však poloha kempu a návrh iba jedného záchytného parkoviska, čo by bolo z hľadiska počtu návštevníkov nedostatočné.

4. miesto získal súťažný návrh STOA architektov plus, s.r.o. z Prešova, ktorý dopĺňal do areálu vodné atrakcie, veľkú trávnatú pláž, pieskovú pláž, riešil cyklodopravu. Veľké okružné mólo, najmä jeho umiestnenie v najhlbšej časti vodnej nádrže, sa však javilo ako problematické.

5. a 6. miesto bez uvedenia poradia získali návrhy Ing. Tamary Reháčkovej, PhD. z Bratislavy a Ing. arch. Miroslava Michalicu z Bratislavy. Návrh autorky Reháčkovej dopĺňa do areálu atrakcie pre rôznorodé skupiny rekreantov. Vo východnej časti areálu však nenavrhoval potrebné riešenie statickej dopravy, chýbalo tiež zadefinovanie peších prepojení. Návrh architekta Michalicu bol vyvážený, no neriešil dopravný prístup pre vjazd vozidiel (sanitky, zásobovanie, údržba a pod.), preto by tu mohli vzniknúť prevádzkové problémy.

7. a 8. miesto bez uvedenia poradia získali súťažné návrhy spoločnosti De SIGNUM s.r.o. z Liptovského Mikuláša a Ing. arch. Martina Berežného z Kapišovej. Návrh spoločnosti De SIGNUM s.r.o. sa zameriaval na všetky vekové kategórie návštevníkov, inšpiráciu čerpal aj v histórii územia. Parkovací dom sa však podľa poroty javil v prírodnom prostredí ako problematický a príliš mestský. V návrhu architekta Berežného zas chýbalo zokruhovanie peších trás okolo hlavnej vodnej nádrže a riešenie ďalších vodných plôch pre rôzne vekové kategórie.

Do súťaže sa zapojili autori zo Slovenska a Nemecka a mesto Prešov tak získalo kvalitné komplexné urbanistické, architektonické a krajinárske názory na širšie riešené územie. S víťazom súťaže mesto Prešov pristúpi k priamemu rokovaciemu konaniu na vypracovanie ďalších stupňov projektovej dokumentácie, ktoré je však podmienené schválením finančných prostriedkov v mestskom zastupiteľstve.

V druhej polovici augusta mesto Prešov zrealizuje v priestoroch Mestského úradu výstavu ocenených a odmenených návrhov.

Porota v zložení Ing. arch. Imrich Pleidel (predseda poroty), doc. Ing. arch. Juraj Koban, PhD. , Ing. Štefan Lančarič, PhD. , Ing. arch. Viktor Malinovský, PhD. , Ing. arch. Mária Čutková, Ing. arch. Juraj Medvecký-Heretik, Ing. Rastislav Mochnacký a Ing. arch. Petronela Királyová, posudzovala osem súťažných návrhov, ktoré boli doručené v súlade so súťažnými podmienkami.

Súťažné návrhy mali súťažiaci predložiť elektronicky v systéme elektronického verejného obstarávania (EVO) a zároveň fyzicky doručením do podateľne mesta. V lehote na predkladanie ponúk bolo doručených 8 súťažných návrhov, 1 návrh nebol predložený elektronicky, preto nebol hodnotený.

Porotcovia hodnotili súťažné návrhy ako anonymné kvôli zachovaniu objektivity. Základným kritériom hodnotenia bola celková urbanisticko – architektonická a krajinárska kvalita návrhov v súlade so stanovenými podmienkami a ekonomická efektivita a realizovateľnosť návrhov. Ku každému návrhu vypracovala porota aj krátke hodnotenie, kde vyzdvihla prínosy návrhu, upozornila na nedostatky, uviedla odporúčania a stanovila poradie.

Podmienky súťaže boli overené Slovenskou komorou architektov a odrážali požiadavky mesta na vytvorenie možností celoročného užívania areálu, ekologické riešenia v súvislosti s adaptáciou na zmenu klímy i posilnenie biologického čistenia vody v nádrži.

Mohlo by Vás zaujímať
Foto: Pivný festival 2019
Druhý víkend
Foto: Pivný festival 2019
9. ročník Pivného festivalu
Foto: Akustika Roztancovala Stromoradie
Prešovská skupina Akustika zahájila v pondelok 29.7. piaty ročník svojho pouličného turné Street Tour vystúpeniami v Košiciach a na Stromoradí v Prešove. Počas tohto týždňa zahrajú nielen v uliciach miest, ale aj v záhradách, na hradnom nádvorí či na lodi. Od utorka tak postupne navštívia Spišský hrad, Tatranskú Lomnicu, Banskú Bystricu, Banskú Štiavnicu, Nitru a Bratislavu.
FOTO: Filmová noc na Šarišskom hrade 2019
Už po ôsmy krát sa mohli návštevníci v čase od 19. do 21. júla 2019 vybrať na hrad Šariš s tým, že okrem nádhernej prírody a výhľadu uvidia zaujímavé filmy, prežijú čas v prírode s partiou, ktorá zdieľa spoločný zámer a to je film.
Foto: Pivný festival 2019
Nedeľa 28.7.2019
Slováci sa dočkajú unikátnej prírodnej atrakcie. Obrovský drevený megafón vám dopraje jedinečný koncert prírody
Neďaleko Prešova v Slanských vrchoch vznikne v objatí stromov netradičná inštalácia. Reč je o špeciálnom drevenom megafóne, ktorý vďaka svojmu tvaru znásobuje zvuky lesa a vy si tak môžete užiť nefalšovaný prírodný orchester. Takáto atrakcia nemá v strednej ani západnej Európe obdobu.
Foto: 4 Brothers Festival
Fotoreport z 3. ročníka
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 7 á pozemku v obci Lažany, okr. Prešov. Dom je riešený ako 3 - izbový. Nízke mesačné náklady. Dobrá dostupnosť do Prešova.

0907030623 | | cena: 74.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok s celkovou výmerou 1378 m2, možnosť rozdelenia na 2 pozemky, Župčany

Plocha 1378 m2, hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, tvar pozemku obdĺžnik, elektrina v blízkosti pozemku, kanalizácia v hlavnej ceste, vlastný vodovod, plyn v tejto lokalite nie je. Cena 24,50 Eur /m2.

0907030622 | | cena: 25,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok 1476 m2, Fintice, okres Prešov

lokalita: obec Fintice, v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty. IS:elektrina v dosahu, plyn v dosahu, obecný vodovod v dosahu, kanalizácia - žumpa. Pozemok je mierne svahovitý, slnečný, v blízkosti lesa, ideálna orientácia.

0907030661 | | cena: 38,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj pozemok, OV, výmera 1186 m2, Sabinov

lokalita: blízke centrum , v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty, šírka: cca 32 m v hornej časti a 25 m v dolnej časti, dĺžka: cca 44 m z jednej strany, 40 m z druhej strany. IS v dosahu. pozemok je svahovitý, slnečný, udržiavaný

0907030661 | | cena: 27.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.