Pondelok, 19. august 2019
Meniny má Lýdia | zajtra Anabela

Nájdi si svoju zónu – Filmový festival na Hrade Šariš sa blíži

Filmová noc na hrade (FNNH) je jedinečným podujatím, ktoré už po ôsmy krát otvorí brány divákom a priestor filmu a kultúrnemu programu na Hrade Šariš. Ak ste milovníkmi filmu, iste si prídete na svoje a ak ste za zážitky pod holým nebom, festival je pre vás ako stvorený. Primárne zameraný na krátke filmy. A nemusíte plánovať starých rodičov k deťom, ale všetci môžete prísť na jeden festival pekne spolu.

Tohto roku sa FNNH uskutoční v čase od 19. – do 21. júla 2019 a pripravený je bohatý program. Špecifickosť festivalu spočíva v jeho mieste konania – ako jediný filmový festival sa odohráva na hrade a vždy v tretí júlový víkend. Prináša kvalitné umenie a kultúru do regiónu, podporuje mladých filmárov, študentov a lokálnych umelcov. Aj tento rok poskytne plnohodnotný program pre celú rodinu. Ide teda o spojenie kvalitného umenia, krásnej prírody, hradného areálu a rodinnej festivalovej pohody.

Tohto roku festival prekvapil mimoriadne podnetnými zónami – oddychovou, detskou, divadelnou, rozhlasovou, medzigeneračnou, filmovou, hlavnou zónou. Každá prináša množstvo zaujímavých workshopov, prednášok, divadelných predstavení a zdieľania sa. Medzigeneračná zóna prepája staršiu generáciu s mladšou a okrem stretnutia generácií, ide hlavne o to, aby sa práve mladí a seniori zabavili medzigeneračnou osemsmerovkou, bubnovačkou, porovnali svoj bežný deň, preverili slang a archaizmy, zábavné bude sledovať
šarišské príhody a pripovidky spolu s workshopom o starých nástrojoch. Čo ponúkne Detská zóna, o tom hovorí jej dramaturgička Simona Vlkovič Schurdáková: „Detská zóna ponúkne animované rozprávky, nebudú chýbať podnetné workshopy – ako si urobiť topánky, tašku, deti poteší divadlo Portál, bude sa čítať a tiež rozprávať o Bambuľkiných dobrodružstvách. O tých môžete hovoriť s legendou nášho filmu a kameramanom rozprávky Lacom Krausom. Okrem toho, prvých 20 detí, ktoré prídu do detskej zóny dostane dobrotu. Takže kto prv príde, ten prv melie ako sa vraví“. Na filmovom festivale nemôže chýbať filmový workshop pre rodiny i nerodiny – pod vedením nekonvenčného a výborného režiséra Jarisa.
Za zaujímavosť a jedinečnosť považuje Peter Vlkovič: „nepochybne stretnutie 4 režisérov – bratov Šulíkovcov na jednom pódiu. Je to rarita a iste aj filmovo veľmi obohacujúce stretnutie“. Petr Horák predstaví ačkové festivaly v Európe. Vo svojej prednáške však neobíde Oscarov a dostane sa do Cannes i Clermont Ferrand – jedného z najväčších festivalov a trhov krátkeho filmu.

Peter Vlkovič veľmi nadšene a odporúčajúco hovorí o divadelnej zóne: „tak tá vám ponúkne fajnšmekerskú mododrámu v podaní Petra Brajerčíka pod hlavičkou Prešovského národného divadla. Ak ho registrujete len zo seriálu Horná Dolná, tak tentoraz uvidíte vynikajúcu hru o súčasnom videní sveta, vrelo odporúčam“. Filmová zóna je spolu s Hlavnou zónou tou najdôležitejšou, lebo o film vlastne na tomto festivale ide. Čaká vás oveľa viac sekcií ako doteraz. Najlepšieho protagonistu v dokumentárnom filme vyberá odborná porota zložená z ľudí, umelcov i manažérov, ktorí majú k filmu čo povedať. Súťažná sekcia Wurst de la wurst, je parketou divákov. Práve tí, môžu rozhodnúť o víťazovi v tejto sekcii. A ďalšou zaujímavou časťou festivalu sú krátke filmy Mareka a Martina Šulíka z ich študentských čias. „Hlavná zóna ponúkne veľa hudby, Thierry and Friends, Daniela Špinera s Martinom Geišbergom, The Sages a mnoho ďalších. Hrať sa bude už od 16.00 a novinkou tohto roka je polnočná hudba. V piatok 19. 7. to bude Freeborn Brothers z Poľska. V sobotu 20. 7. hrá Komajota. A keď už sme pri hudbe – „chapmanstick“ – špeciálny hudobný nástroj predstaví Peter Fedorčák, “ dopĺňa informácie o Hlavnej zóne Peter Vlkovič.. A nezabudne podotknúť, že hlavnými filmami večerov je v piatok Záhrada Martina Šulíka a v sobotu Ťažká duša Mareka Šulíka. Tým, ktorí majú radi tajomno a prekvapenia je určené Síkrit kino – čo znamená skoro to povestné biblické – viete však deň, ale neviete kedy, kde a čo sa bude premietať a to znamená, že svoje mobilné číslo necháte pri vstupe a esemeskou sa dozviete čo a ako. V každom prípade pôjde o film, ktorý na Slovensku ešte uvedený nebol, Takže k tomu všetkému – premiéra. Okrem medzinárodnej súťaže krátkometrážnych a dokumentárnych filmov, originálnych súťažných sekcií máte možnosť vidieť rozhlasové umenie, ktoré sa bude prezentovať v samostatnej Rozhlasovej zóne či diskutovať s autormi filmov. Diváci majú možnosť vidieť aj najdlhší, viac ako sedemhodinový indický dokument o československej novej vlne pod názvom Czech Mate – Hľadanie Jiřího Menzela.

Filmová noc na hrade (FNNH) je typická pohodou a pozitívnou koncepciou, do ktorej prirodzene už od začiatku konania festivalu zapadol nápad občianskeho združenia Nový film - byť zodpovedným a ekologickým festivalom. K dispozícii sú zálohované poháre s logom filmovej noci. A ten môžete používať počas celého večera na nápoje a nevytvárať zbytočný objemový a plastový odpad. Peter Vlkovič tohtoročnú ponuku filmového festivalu na hrade sumarizuje takto: „Mimoriadne pútavé sú sprievodné akcie tohto ročníka, ktoré nezaostávajú za minulými – koncerty, workshopy, programy pre deti, výstavy, prednášky, čítačky, divadlo, stánky a tiež po prvý krát medzigeneračná zóna, ktorá by mala byť prepojením generácií a dvere otvorené majú seniori, pre ktorých je zabezpečená kyvadlová doprava až na hrad. Považujem Filmovú noc na hrade za podujatie pre celú rodinu. Areál totiž poskytuje mnoho príležitostí na turistiku, športové aktivity, opekačku a stanovanie a mimochodom, už 18. júla večer o 21.30 môžete vidieť film,  tvorcov a hercov filmovej novinky Loli paradička v autokine na lúke pod Hradom Šariš - s autom aj bez auta.“

Tvoja generácia by tu nemala chýbať.
Filmová noc na hrade 2019 je podporený z grantu Audiovizuálneho fondu a Prešovského samospravného kraja.
Foto z minuloročnej filmovej noci na hrade: autor fotiek: Martin "smARTin" Švec

Mohlo by Vás zaujímať
Foto: Pivný festival 2019
Druhý víkend
Foto: Pivný festival 2019
9. ročník Pivného festivalu
Foto: Akustika Roztancovala Stromoradie
Prešovská skupina Akustika zahájila v pondelok 29.7. piaty ročník svojho pouličného turné Street Tour vystúpeniami v Košiciach a na Stromoradí v Prešove. Počas tohto týždňa zahrajú nielen v uliciach miest, ale aj v záhradách, na hradnom nádvorí či na lodi. Od utorka tak postupne navštívia Spišský hrad, Tatranskú Lomnicu, Banskú Bystricu, Banskú Štiavnicu, Nitru a Bratislavu.
FOTO: Filmová noc na Šarišskom hrade 2019
Už po ôsmy krát sa mohli návštevníci v čase od 19. do 21. júla 2019 vybrať na hrad Šariš s tým, že okrem nádhernej prírody a výhľadu uvidia zaujímavé filmy, prežijú čas v prírode s partiou, ktorá zdieľa spoločný zámer a to je film.
Foto: Pivný festival 2019
Nedeľa 28.7.2019
Slováci sa dočkajú unikátnej prírodnej atrakcie. Obrovský drevený megafón vám dopraje jedinečný koncert prírody
Neďaleko Prešova v Slanských vrchoch vznikne v objatí stromov netradičná inštalácia. Reč je o špeciálnom drevenom megafóne, ktorý vďaka svojmu tvaru znásobuje zvuky lesa a vy si tak môžete užiť nefalšovaný prírodný orchester. Takáto atrakcia nemá v strednej ani západnej Európe obdobu.
Foto: 4 Brothers Festival
Fotoreport z 3. ročníka
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok s celkovou výmerou 1378 m2, možnosť rozdelenia na 2 pozemky, Župčany

Plocha 1378 m2, hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, tvar pozemku obdĺžnik, elektrina v blízkosti pozemku, kanalizácia v hlavnej ceste, vlastný vodovod, plyn v tejto lokalite nie je. Cena 24,50 Eur /m2.

0907030622 | | cena: 25,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 8 á pozemku, Prešov

Predaj 2-podlažný rodinný dom v Prešove, po rekonštrukcii spodného podlažia a exteriéru domu. Je riešený ako 2 samostatné bytové jednotky. Úžitková plocha: prízemie 120 m2 + poschodie 110 m2 + podpivničenie 120 m2. Vyhľadávaná lokalita.

0907030623 | | cena: 199.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Výhodne prenajmeme priestory na podnikanie v širšom centre Prešova. Výborná poloha, parkovanie pri objekte.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.