Utorok, 20. august 2019
Meniny má Anabela | zajtra Jana

Drugethovské hradné slávnosti pripomenú 400 rokov staré udalosti

Drugethovské hradné slávnosti, ktoré sú pripravené na nedeľu 21. júla so začiatkom o 14.00 h, pripomenú 400 rokov staré udalosti, kedy na hrad Brekov prišiel gróf Juraj Humenský, aby sa pripravil na veľkú bitku pri Humennom.

Drugetovské hradné slávnosti
Drugetovské hradné slávnosti

„Celý program je tak stavaný, aby sa návštevníci dozvedeli viac o týchto udalostiach, “ informoval Stanislav Macinský zo Združenia na záchranu Brekovského hradu s tým, že ide o rok 1619, kedy cisár Ferdinand II. Habsburský chcel konečne prinavrátiť Uhrov na pravú vieru. „Niektorým šľachticom sa to ale nepáčilo a vzbúrili sa proti príkazom kráľa. Sedmohradské knieža Gabriel Betlen vyrazil do Uhorska s 18-tisíc vojakmi. Časť uhorskej šľachty sa s ním spojila. Knieža už obsadil blízke Košice. A na hrad Barkó (Brekov) prichádza gróf Juraj Humenský (Juraj III. Drugeth) s manželkou Katarínou, “ vysvetlil s tým, že práve tieto historické udalosti bude znázorňovať aj dobový sprievod. Pripravené sú ukážky stredovekých jedál, ale aj aktivity pre deti s lukmi, kušami či mečmi.

Sprístupnené bude aj hradné múzeum. Návštevníci si v ňom budú môcť pozrieť predmety, ktoré sa pri obnove tohto objektu v posledných rokoch našli. „Otvorená bude aj vínna hradná pivnica, ktorú sme zrekonštruovali v minulých rokoch, “ uviedol Macinský s tým, že k dispozícii bude aj prehliadka hradu.

Združenie na záchranu Brekovského hradu pracuje na obnove tejto pamiatky už desiaty rok aj vďaka podpore Ministerstva kultúry SR. „Robia sa postupne menšie zásahy, “ priblížil Macinský s tým, že za najväčší úspech považuje obnovenú vstupnú bránu. „Rekonštruuje sa budova kastelána, pod ktorou je spomínaná vínna pivnica, “ doplnil. Aktuálne tam v rámci Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny tam zamestnávajú 25 ľudí.

Ruiny stredovekého hradu Brekov možno vidieť medzi mestami Humenné a Strážske. Vybudovali ho na sklonku 13. Storočia. Plnil strážnu funkciu. Zaujímavosťou Brekovského hradu je, že v ňom počas jednej zimy prebýval uhorský kráľ Matej Korvín a o niečo neskôr naň zavítal aj poľský kráľ Jan III. Sobieski. Okolím objektu vedie náučný chodník, v rámci ktorého možno spoznávať viacero tamojších zaujímavostí, ako sú jaskyňa či mohyly.

Mohlo by Vás zaujímať
Foto: Pivný festival 2019
Druhý víkend
Foto: Pivný festival 2019
9. ročník Pivného festivalu
Foto: Akustika Roztancovala Stromoradie
Prešovská skupina Akustika zahájila v pondelok 29.7. piaty ročník svojho pouličného turné Street Tour vystúpeniami v Košiciach a na Stromoradí v Prešove. Počas tohto týždňa zahrajú nielen v uliciach miest, ale aj v záhradách, na hradnom nádvorí či na lodi. Od utorka tak postupne navštívia Spišský hrad, Tatranskú Lomnicu, Banskú Bystricu, Banskú Štiavnicu, Nitru a Bratislavu.
FOTO: Filmová noc na Šarišskom hrade 2019
Už po ôsmy krát sa mohli návštevníci v čase od 19. do 21. júla 2019 vybrať na hrad Šariš s tým, že okrem nádhernej prírody a výhľadu uvidia zaujímavé filmy, prežijú čas v prírode s partiou, ktorá zdieľa spoločný zámer a to je film.
Foto: Pivný festival 2019
Nedeľa 28.7.2019
Slováci sa dočkajú unikátnej prírodnej atrakcie. Obrovský drevený megafón vám dopraje jedinečný koncert prírody
Neďaleko Prešova v Slanských vrchoch vznikne v objatí stromov netradičná inštalácia. Reč je o špeciálnom drevenom megafóne, ktorý vďaka svojmu tvaru znásobuje zvuky lesa a vy si tak môžete užiť nefalšovaný prírodný orchester. Takáto atrakcia nemá v strednej ani západnej Európe obdobu.
Nočné objavovanie Prešova - Kalvária
Už po šiesty raz pripravuje tím združený popri neziskovej organizácii urbanika pre Prešovčanov podujatie založené na netradičnom spoznávaní dejín a pamiatok Prešova – Nočné Objavovanie Prešova.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Výhodne prenajmeme priestory na podnikanie v širšom centre Prešova. Výborná poloha, parkovanie pri objekte.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 8 á pozemku, Prešov

Predaj 2-podlažný rodinný dom v Prešove, po rekonštrukcii spodného podlažia a exteriéru domu. Je riešený ako 2 samostatné bytové jednotky. Úžitková plocha: prízemie 120 m2 + poschodie 110 m2 + podpivničenie 120 m2. Vyhľadávaná lokalita.

0907030623 | | cena: 199.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj pozemok, OV, výmera 1186 m2, Sabinov

lokalita: blízke centrum , v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty, šírka: cca 32 m v hornej časti a 25 m v dolnej časti, dĺžka: cca 44 m z jednej strany, 40 m z druhej strany. IS v dosahu. pozemok je svahovitý, slnečný, udržiavaný

0907030661 | | cena: 27.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.