Sobota, 14. december 2019
Meniny má Branislava, Bronislava | zajtra Ivica

Drugethovské hradné slávnosti pripomenú 400 rokov staré udalosti

Drugethovské hradné slávnosti, ktoré sú pripravené na nedeľu 21. júla so začiatkom o 14.00 h, pripomenú 400 rokov staré udalosti, kedy na hrad Brekov prišiel gróf Juraj Humenský, aby sa pripravil na veľkú bitku pri Humennom.

Drugetovské hradné slávnosti
Drugetovské hradné slávnosti

„Celý program je tak stavaný, aby sa návštevníci dozvedeli viac o týchto udalostiach, “ informoval Stanislav Macinský zo Združenia na záchranu Brekovského hradu s tým, že ide o rok 1619, kedy cisár Ferdinand II. Habsburský chcel konečne prinavrátiť Uhrov na pravú vieru. „Niektorým šľachticom sa to ale nepáčilo a vzbúrili sa proti príkazom kráľa. Sedmohradské knieža Gabriel Betlen vyrazil do Uhorska s 18-tisíc vojakmi. Časť uhorskej šľachty sa s ním spojila. Knieža už obsadil blízke Košice. A na hrad Barkó (Brekov) prichádza gróf Juraj Humenský (Juraj III. Drugeth) s manželkou Katarínou, “ vysvetlil s tým, že práve tieto historické udalosti bude znázorňovať aj dobový sprievod. Pripravené sú ukážky stredovekých jedál, ale aj aktivity pre deti s lukmi, kušami či mečmi.

Sprístupnené bude aj hradné múzeum. Návštevníci si v ňom budú môcť pozrieť predmety, ktoré sa pri obnove tohto objektu v posledných rokoch našli. „Otvorená bude aj vínna hradná pivnica, ktorú sme zrekonštruovali v minulých rokoch, “ uviedol Macinský s tým, že k dispozícii bude aj prehliadka hradu.

Združenie na záchranu Brekovského hradu pracuje na obnove tejto pamiatky už desiaty rok aj vďaka podpore Ministerstva kultúry SR. „Robia sa postupne menšie zásahy, “ priblížil Macinský s tým, že za najväčší úspech považuje obnovenú vstupnú bránu. „Rekonštruuje sa budova kastelána, pod ktorou je spomínaná vínna pivnica, “ doplnil. Aktuálne tam v rámci Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny tam zamestnávajú 25 ľudí.

Ruiny stredovekého hradu Brekov možno vidieť medzi mestami Humenné a Strážske. Vybudovali ho na sklonku 13. Storočia. Plnil strážnu funkciu. Zaujímavosťou Brekovského hradu je, že v ňom počas jednej zimy prebýval uhorský kráľ Matej Korvín a o niečo neskôr naň zavítal aj poľský kráľ Jan III. Sobieski. Okolím objektu vedie náučný chodník, v rámci ktorého možno spoznávať viacero tamojších zaujímavostí, ako sú jaskyňa či mohyly.

Mohlo by Vás zaujímať
Foto: Edo Klena a priatelia
30 rokov po Nežnej spolu s priateľmi hráme a spievame. To je predsa super. Srdečne pozývame na náš koncert. Núdzový východ - Dano Hurtuk, Vlado Šipoš, Janko Višňovský, Dušan Papp. Východ - Tomáš Višňovský, Dano Hurtuk, Janko Višňovský, Dušan Papp. Klenoty - Michal Gál, Miro Sivák, Marcel Kokinčák, Jaro Janek, Marek Šoltýs, Jozef Marcin, Adam Kaščák, Lukáš Valkučák a kamaráti Martin Sejk a Paly Kovaľ, ..
Foto: GODZONE v Prešove!
GODZONE sa na svojej tour zastavil aj v Prešove v mestskej hale a my sme boli pri tom!
Verejnosť pozná najkrajšie zábery z Prešovského kraja Fotografická súťaž Choď a foť napísala siedmu kapitolu.
Fotografická súťaž Choď a foť z dielne Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska úspešne napísala svoju ďalšiu kapitolu. Do siedmeho ročníka súťaže o najkrajšie zábery z Prešovského kraja bolo prihlásených 431 snímok. Najviac v kategórii Príroda.
FOTO: Druhé Narodeniny Eperie
Eperia Shopping Mall mala svoje druhé narodeniny a tak sa rozhodli ich osláviť spolu s tými najmenšími!
Dušan Papp otvorene: Hudba k stromku vždy patrila
Prešovská kapela HPdB (High Performance Decibels) v zložení Miloš Humeník, Dušan Papp a Pavol Balčák o sebe hovorí, že hrá garážový jazzrock. Ich jedinečný sound a drive však presahujú žánrové i regionálne hranice.  Vo štvrtok, 5. decembra 2019, zahrajú v prešovskom Stromoradí.
AMC Trio dnes vydáva nový album. Pokrstí ho 7-násobný držiteľ Grammy Randy Brecker
Prešovské AMC TRIO má po štyroch rokoch nový autorský album. Nemá konkrétne pomenovanie, ale na obale nájdete označenie AMC TRIO Plus, čo značí, že sa na ňom podieľali okrem trojice Peter Adamkovič, Martin Marinčák a Stanislav Cvanciger aj ďalší hudobníci. K nim sa navyše pripojili renomovaní hostia, huslistka Regina Carter a saxofonista Eric Marienthal. Novinku predstaví AMC Trio naživo domácemu publiku už tento utorok 10.12. v prešovskom Stromoradí. Do života ju uvedie sedemnásobný držiteľ Grammy, trubkár Randy Brecker, s ktorým si nové skladby aj spoločne zahrajú.
Kráľ valčíka André Rieu mieri na Slovensko! Po boku Johann Strauss Orchestra ponúkne publiku žánrovú všehochuť
Svetová hviezda André Rieu, vychýrený ako „kráľ valčíka“, sa po štyroch rokoch vráti na Slovensko. Inštrumentalista, ktorý sa ročne predstaví pred približne 600 000 divákmi, svojím vystúpením ulahodí nielen milovníkom vážnej hudby. S veľkolepým orchestrom Johanna Straussa sa 10. júna 2020 predstaví na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.