Sobota, 19. október 2019
Meniny má Kristián | zajtra Vendelín

LEGENDARIUM: Kam v Snine a okolí? Ďaleký východ vás prekvapí

Stará legenda hovorí, že v pohorí Vihorlat kedysi sídlil Iskroň, tajomný ochranca dobrých ľudí. Zvlášť si obľúbil veselých a pobožných Sninčanov. Aj keď sa do Sniny vybral ľudí sám čert pokúšať, Iskroň ho spolu so Sninčanmi vždy prekabátil. Čert sa nazúril a hodil smerom na Sninu obrovský balvan. Ten sa rozletel na kusy a jeden z kameňov sa zapichol tesne pri Snine, kde vznikol dnes dobre známy Sninský kameň. Ten však nie je jediným miestom, ktoré treba v Snine a okolí navštíviť. Vydajte sa po stopách legiend a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny.

Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu.

Biokúpalisko Sninské rybníky:
Žiaden chlór, žiadna chémia, žiadne štípanie v očiach. Na čistenie vody na biokúpalisku je využívaná technológia čistenia pomocou rastlín a rias. Kúpalisko je rozdelené na tri časti. Detský bazén so šmykľavkou, neplavecká časť a časť pre plavcov oddelená mólom. Priestranný areál ponúka preliezky, hojdačky, bufety s občerstvením, ihrisko na volejbal, stolný tenis alebo obrovský šach skoro ako z filmu Harry Potter. Ideálne miesto pre oddych, zábavu a možnosť získať nálepku ISKROŇA. Viac...

Klasicistický kaštieľ v Snine:
A čo ešte navštíviť v Snine? Určite si nenechajte ujsť kaštieľ z 18. storočia, ktorý bol v minulosti krásnym veľkopanským sídlom. Súčasťou areálu kaštieľa boli aj záhrady vo francúzskom štýle a rozsiahly anglický park, z ktorého časť sa zachovala dodnes. Pred kaštieľom sa nachádza fontána so sochou Herkula. Dnes v kaštieli nájdete muzeálne expozície, galerijné výstavy a mestskú knižnicu. K najobľúbenejším častiam patria miestnosti zariadené dobovým nábytkom. Mimochodom, viete, že na nádvorie kaštieľa vedie taká široká chodba, aby cez ňu pohodlne prešiel aj voz ťahaný koňom? Tieto a ďalšie zaujímavosti vám radi predstavia v Sninskom kaštieli. Za návštevu si nezabudnite vypýtať nálepku BELZEZUBA. Viac...

Múzeum Zemplínske Hámre:
Len 5 km od Sniny leží obec Zemplínske Hámre. V dejinách baníctva a ťažby železnej rudy je zapísaná veľkými písmenami. Dnes tieto časy pripomína miestne múzeum a Hámorský náučný chodník. Múzeum v Zemplínskych Hámroch je zriadené v kamennej murovanici – najstaršej budove v obci z 19. storočia, ktorá pôvodne slúžila na ubytovanie vedenia železiarní. V múzeu sú inštalované stále expozície priemyselnej výroby a etnografie. Samostatné expozície sú v ďalších objektoch – v hámri expozícia kováčstva a hámorníctva a v replike štôlne v lokalite pod kameňolomom expozícia banskej činnosti. Múzeum je výnimočné najmä vystavenými strojmi, štôlňami, bucharmi a inými charakteristickými exponátmi. Za návštevu získate nálepku ISKROŇA. Viac...
Priamo z obce vedie značená turistická trasa na Sninský kameň.

Komiks a nálepky získaš:
Biokúpalisko Sninské rybníky (nálepka Iskroň)
Múzeum Zemplínske Hámre (nálepka Iskroň)
Klasicistický kaštieľ v Snine (nálepka Belzezub)

Ďalšie tipy na výlety:
Ak sa vám toto územie zapáčilo a chcete vidieť viac, odporúčame výstup na Sninský kameň. Severná strana kameňa je chudobná na rastlinstvo, naopak teplá južná strana ponúka neobyčajnú mozaiku tých najrôznejších rastlinných druhov od rias, lišajníkov, až po vzácny rozchodník ročný. Ozdobou Sninského kameňa sú machorasty horských polôh a paprade, ako aj zvonček okrúhlolistý kvitnúci na úpätí vysokých brál.

Zo Sninského kameňa uvidíte šperk Vihorlatu Morské oko. Ohúri svojou krásou, veľkosťou a krištáľovo čistou vodou. Na Morské oko je nenáročný výstup. Dostanete sa tam asfaltovou cestou z Remetských Hámrov. Z koncového záchytného parkoviska Krivec pod Morským okom trvá pešia túra k jazeru už len 15 minút.

Nezabudnuteľný zážitok poskytuje večerná obloha NP Poloniny, ktorú si najlepšie vychutnáte v Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle. Od júna poskytuje novú atrakciu - otočnú plošinu s pohodlnými kreslami na kruhovej konštrukcii, ktorá je umiestnená priamo pod holým nebom.

Postaviť kostol bez jediného klinca? Aj to zvládli naši zruční predkovia. A na tomto území ich môžete navštíviť hneď niekoľko v dedinkách Jalová, Topoľa, Uličské Krivé, Ruský Potok, Kalná Roztoka a presvedčiť sa na vlastné oči o kráse ukrytej v dreve. Drevené chrámy patria medzi unikáty Slovenska.

Približne 15 km od Sniny sa rozprestiera vodná nádrž Starina. Je najväčšou nádržou na pitnú vodu na Slovensku a zároveň je najväčším zdrojom pitnej vody v strednej Európe. Vodou zásobuje Sninu, Humenné, Vranov nad Topľou, Prešov a Košice. Jej výstavbe predchádzalo vysťahovanie siedmich dedín z dôvodu ochranného pásma zdroja pitnej vody v 70. rokoch 20. storočia. Nádrž je prísne chránená, takže sa tu neokúpete, pohľad na ňu je však očarujúci.

Legendarium ti prináša vyše 100 tipov na výlety. Na viac ako 50 z nich môžeš získať komiks a súťažné nálepky. Cestuj, zbieraj nálepky a vyhraj ceny pre celú rodinu!

Zdroj článku: KOCR Severovýchod Slovenska, www.legendarium.info

Zdroj Foto: Ján Štovka, OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš


Sninské rybníky

Sninské rybníky
Klasicistický kaštieľ v Snine

Klasicistický kaštieľ v Snine
Morské oko

Morské oko
Múzeum Zemplínske Hámre

Múzeum Zemplínske Hámre
Astonomické observatórium

Astonomické observatórium
Sninský kameň

Sninský kameň
Súvisiace články
8.9.2019 LEGENDARIUM: Za neandertálcami a zábavou do Popradu a okolia 7.9.2019 LEGENDARIUM: 12 miest, ktoré nevynechajte vo Svidníku a okolí 5.9.2019 LEGENDARIUM: Malebné hrady na dosah ruky 2.9.2019 LEGENDARIUM: Videli ste už malý Slovenský raj pri Prešove? 1.9.2019 LEGENDARIUM: Medzilaborce s okolím vás prekvapia 31.8.2019 LEGENDARIUM: Spoznajte Švejkove dobrodružstvá v Humennom 31.8.2019 LEGENDARIUM: Spišská Belá - rodné mesto J. M. Petzvala 30.8.2019 LEGENDARIUM: Poloniny ponúkajú miesta, ktoré si zamilujete 29.8.2019 LEGENDARIUM: Levoča ponúka zážitky pre celú rodinu 27.8.2019 LEGENDARIUM: Ako vznikol Sabinov? 10.8.2019 LEGENDARIUM: Stará Ľubovňa a okolie ponúka nielen hrad. Očarí celú rodinu 7.8.2019 LEGENDARIUM: Kežmarok - pôvabné kráľovské mesto ukrývajúce poklad 3.8.2019 LEGENDARIUM: Vysoké Tatry plné zážitkov pre celú rodinu 30.7.2019 LEGENDARIUM: Kam s deťmi v Pieninách 28.7.2019 LEGENDARIUM: Bardejov, historické mesto ukryté pod pamiatkami UNESCO 25.7.2019 LEGENDARIUM: Ždiar - čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier 23.7.2019 LEGENDARIUM: Poklady Prešova: soľ, opál a mnoho iného 21.7.2019 LEGENDARIUM: Návrat do čias rytierov i na Domašu 22.7.2015 Legendarium o Prešovskom kraji zaujalo deti aj dospelých
Mohlo by Vás zaujímať
HORNOŠARIŠSKÝ VÍNNY FESTIVAL otvorí v sobotu 5. októbra brány
V sobotu 5.októbra 2019 sa bude konať v Bardejovských kúpeľoch v Kúpeľnej kolonáde 5.ročník HORNOŠARIŠSKÉHO VÍNNEHO FESTIVALU.
Vychutnajte si gastronómiu severovýchodného Slovenska
Severovýchod Slovenska ponúka nielen možnosti liečebnej, náučnej, či historizujúcej turistiky, ale aj možnosti gastronomických zážitkov.
Hrad Šariš má novú atrakciu
Hrad Šariš ponúka svojim návštevníkom ďalšiu zaujímavosť. Turisti si môžu pozrieť okolie hradu cez ďalekohľad, ktorý je inštalovaný na najvyššom mieste hradu, na Donjone.
Obnova turistickej infraštruktúry chodníka Čierna mláka
Počas októbra a novembra 2019 prebehne v Bardejovských Kúpeľoch a okolí revitalizácia náučného chodníka Čierna Mláka. Projekt má názov “Obnova turistickej infraštruktúry v regióne Šariš Bardejov a okolie – náučný chodník  “Čierna Mláka -  Bardejovské Kúpele”.
Okná na kostolíku pri Domaši zrekonštruovali aj s podporou od cyklistov
Okná na kostolíku v Novej Kelči (okres Vranov nad Topľou), ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti vodnej nádrže Domaša, zrekonštruovali aj vďaka podpore cyklistov. Objekt, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, si vyžaduje komplexnú obnovu.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.