Streda, 21. august 2019
Meniny má Jana | zajtra Tichomír

LEGENDARIUM: Návrat do čias rytierov i na Domašu

Tušíte, ako vyzeralo bývanie v dobe kamennej? Myslíte, že udržíte štít z doby bronzovej? Nameliete múku na keltskom mlynčeku? Ako hrá zvonkohra spred tisíc rokov? To všetko si môžete vyskúšať v nezvyčajnom areáli archeoparku v Hanušovciach nad Topľou. Na Domašu je odtiaľ naozaj blízko a to zďaleka nie je všetko, čo môžete zažiť v tejto časti Prešovského kraja.

Vydajte sa po stopách rytiera Johanesa a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny. Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu.

Archeopark a kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou
V múzeách nebýva zvykom, že sa v expozícii môžete niečo dotknúť. V Archeoparku v Hanušovciach nad Topľou je to úplne naopak. Výraz „Nedotýkajte sa!“ je tu zakázaný. Ponúka interaktívny priestor pre kreativitu návštevníka - tak, aby si odniesol zážitok dotyku s minulosťou. V archeoparku, ktorý susedí s kaštieľom, nájdete obydlia od praveku až do novoveku.

Všetko si môžete vyskúšať na vlastnej koži a vstúpiť do obydlí, v akých bývali naši predkovia pred tisíckami rokov. Veľký areál dopĺňajú zvieratá, takže si na svoje prídu aj tí najmenší. Viac...

S archeoparkom susedí kaštieľ, v jeho vnútri sa môžete pokochať pohľadom na historický nábytok, ukážky zvierat alebo lovecké trofeje. Za návštevu získate súťažné nálepky rytiera Johanesa.

Ranč Breziny, Pavlovce
Len šesť kilometrov od Hanušoviec sa v dedinke Pavlovce rozprestiera ranč Breziny. Užiť si tu môžete jazdu na koni i spoločnosť rozmanitých domácich zvierat. Za návštevu si vypýtajte nálepku „hrádok“.

Náučný chodník Pavlovce
V Pavlovciach si rezervujte čas aj na nenáročnú turistiku. Cestou z ranča zastavte pri Náučnom chodníku Tajch a skúste si minimálne detský okruh trasy. Má len 2,4 kilometra a prevedie vás okolitým lesom, lúkou a opäť lesom až k malým vodopádom. Na chodníku sú umiestnené informačné tabule. Dozviete sa, ako sa ťažilo drevo, ako sú značené stromy alebo čo rastie a žije v okolí Pavloviec. Pre zdatnejších turistov je tu aj veľký okruh s dĺžkou 5,4 km.

Rekreačný areál Lysá Hora, Vyšný Kazimír
Ak vám je blízka tradičná ľudová architektúra a slovenská kuchyňa, potom sa po nálepku vydajte do Vyšného Kazimíra. V rekreačnom areáli Lysá Hora sa na amfiteátri konajú počas leta viaceré podujatia. Nájdete tu aj jazierko na kúpanie a bazén pre najmenších, múzeum poľnohospodárskych strojov, športoviská a všade naokolo krásnu prírodu.

Komiks a nálepky získaš:
Archeopark a kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou (nálepka Johanes)
Ranč Breziny, Pavlovce (nálepka hrádok)
Rekreačný areál Lysá Hora, Vyšný Kazimír (nálepka hrádok)

Ďalšie tipy na výlety:

Hrádok Medzianky
Rytier Johanes, kedysi Janko, pochádzal z dedinky Medzianky. Doma v rodnej obci sa v 13. storočí nežilo najľahšie, nuž sa vybral hľadať šťastie do sveta. Pridal sa k rehoľníkom a prijal meno Johanes. Neskôr sa dostal až do Francúzska, udatne bojoval po boku kráľa Ľudovíta a ten sa mu za službu bohato odmenil. Z deviatich truhlíc zlata putovala časť bohatstva i na obnovu hrádku Medzianky. Výlet naň si môžete spraviť cestou medzi Pavlovcami a Hanušovcami nad Topľou.

Domaša
„Domaša, Domašaaaa, ty si pýcha naša... , “ tak znie úryvok známej piesne. Vodná nádrž ponúka kúpanie, športové možnosti, kemping a v lete 2019 sa chystá aj novinka – vyhliadková loď na Domaši. Aktuálne informácie z Domaše nájdete na https://www.domasacity.sk/

Kostol sv. Štefana kráľa, Nová Kelča
Keď v sa 60. rokoch minulého storočia plánovala výstavba vodnej nádrže Domaša, niekoľko obcí, ktoré mali ležať pod jej hladinou, bolo asanovaných. Takýto osud stihol i obec Kelča. Jedinou stavbou, ktorú sa vďaka výhodnej polohe na vyvýšenom mieste podarilo zachrániť, bol starobylý barokovo-rokokový Kostol sv. Štefana kráľa. Kostol kvôli ochrane pred vodou novovybudovanej nádrže obohnali valom, čím vytvorili pôvabný polkruhový polostrov.

ZOO Stropkov
Ideálne miesto pre milovníkov zvierat je stropkovská ZOO, v ktorej môžete zvieratká nie len vidieť, ale aj nakŕmiť a pohladkať. Toto populárne zariadenie ponúka po celý rok príležitosť na rozptýlenie, poučenie, oddych a využitie voľného času pre deti i dospelých v prostredí krásnej prírody.

Kaštieľ Stropkov
Každý v Stropkove vie, kde je kaštieľ, ale málokto vie, kde je stropkovský hrad. A pritom ide o to isté miesto. Kaštieľ je posledná zachovaná svetská časť mestského hradu z 15. storočia. Najcennejšou časťou kaštieľa so zachovanými renesančnými znakmi, je tzv. rytierska sieň. V kaštieli sú umiestnené expozície, aktuálne napríklad výstava bábik. Viac...

Legendarium ti prináša vyše 100 tipov na výlety. Na viac ako 50 z nich môžeš získať komiks a súťažné nálepky. Cestuj, zbieraj nálepky a vyhraj ceny pre celú rodinu!

Zdroj článku: KOCR Severovýchod Slovenska, www.legendarium.info
Zdroj foto: Ján Štovka; Ranč Breziny, Pavlovce - Ranč Breziny; Rekreačný areál Lysá Hora; Hrádok Medzianky - Tibor Šarišský; Kostol sv. Štefana Kráľa - Matúš Vavrek

Archeopark

Archeopark
Kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou

Kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou
Ranč Breziny Pavlovce

Ranč Breziny Pavlovce
Náučný chodník Pavlovce

Náučný chodník Pavlovce
Rekreačný areál Lysá hora

Rekreačný areál Lysá hora
Hrádok Medzianky

Hrádok Medzianky
Domaša
Kostol sv. Štefana kráľa
ZOO Stropkov
Kaštieľ Stropkov
Súvisiace články
10.8.2019 LEGENDARIUM: Stará Ľubovňa a okolie ponúka nielen hrad. Očarí celú rodinu 7.8.2019 LEGENDARIUM: Kežmarok - pôvabné kráľovské mesto ukrývajúce poklad 3.8.2019 LEGENDARIUM: Vysoké Tatry plné zážitkov pre celú rodinu 30.7.2019 LEGENDARIUM: Kam s deťmi v Pieninách 28.7.2019 LEGENDARIUM: Bardejov, historické mesto ukryté pod pamiatkami UNESCO 25.7.2019 LEGENDARIUM: Ždiar - čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier 23.7.2019 LEGENDARIUM: Poklady Prešova: soľ, opál a mnoho iného 19.7.2019 LEGENDARIUM: Kam v Snine a okolí? Ďaleký východ vás prekvapí 22.7.2015 Legendarium o Prešovskom kraji zaujalo deti aj dospelých
Mohlo by Vás zaujímať
LEGENDARIUM: Poklady Prešova: soľ, opál a mnoho iného
Legenda vraví, že v mieste dnešného Prešova žil kedysi chudobný pastier Michal, ktorý okrem malej koliby a oviec nemal nič. Jedného dňa pomohol pocestnému, ubytoval ho a na ďalší deň ho čakalo prekvapenie – jeho ovečky sa cez noc premenili na soľné stĺpy. Z pastiera sa stal majiteľ soľných baní a postavil si hrad Soľnohrad.
Najnavštevovanejšie podujatie severovýchodu Slovenska vás očakáva i s parným vlakom
Ťahákmi tohtoročného Bardejovského jarmoku od štvrtka 22. augusta do nedele 25. augusta 2019 budú kultúrne podujatia. Vo štvrtok vystúpia Kollárovci, Košický Big Band, Hrdza a Katarzia. V piatok bude rockový festival Bardrock, predstavia sa Metropolis, Hex, Ravenclaw. V sobotu zažiaria Sima, Majself, Dominika Mirgová a Kali. V nedeľu o 20.30 hod. to rozprúdi hlavná hviezda Lucie Bílá, pred ňou ešte vystúpia Riverstone,  Buranowski a ďalší.
LEGENDARIUM: Vysoké Tatry plné zážitkov pre celú rodinu
LEGENDARIUM: Kam s deťmi v Pieninách
Pod Pieninami, v tieni Troch korún, stojí malebný kartuziánsky kláštor. Kedysi v ňom žil mních Cyprián. Múdry mních sa venoval liečiteľstvu a podľa legendy zletel z Troch korún v Pieninách na vlastnoručne zhotovených krídlach. Známy herbár a miesta, kde žil, uvidíš na výlete v Červenom Kláštore a v Pieninách. Nezabudni ochutnať liečivú vodu zo Smerdžonky!
LEGENDARIUM: Ždiar - čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier
V dedine Ždiar pod Belianskymi Tatrami žila dievčina Žofia. Bola krásna ako každá žena v Ždiari, ba hádam ešte krajšia. A keďže bola aj pracovitá a robota jej šla od ruky (najmä práca so senom), volali ju Vidla.
LEGENDARIUM: Bardejov, historické mesto ukryté pod pamiatkami UNESCO
V nedeľu 18.augusta bude v Bardejovských kúpeľoch výnimočný Alžbetínsky deň
Príďte sa v nedeľu 18.augusta 2019 pozrieť do Bardejovských kúpeľov na cisárovnú Alžbetu, zvanú Sisi a jej manžela Františka Jozefa (Franz Jozefa) I.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj pozemok, OV, výmera 1186 m2, Sabinov

lokalita: blízke centrum , v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty, šírka: cca 32 m v hornej časti a 25 m v dolnej časti, dĺžka: cca 44 m z jednej strany, 40 m z druhej strany. IS v dosahu. pozemok je svahovitý, slnečný, udržiavaný

0907030661 | | cena: 27.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok s celkovou výmerou 1378 m2, možnosť rozdelenia na 2 pozemky, Župčany

Plocha 1378 m2, hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, tvar pozemku obdĺžnik, elektrina v blízkosti pozemku, kanalizácia v hlavnej ceste, vlastný vodovod, plyn v tejto lokalite nie je. Cena 24,50 Eur /m2.

0907030622 | | cena: 25,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok 1476 m2, Fintice, okres Prešov

lokalita: obec Fintice, v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty. IS:elektrina v dosahu, plyn v dosahu, obecný vodovod v dosahu, kanalizácia - žumpa. Pozemok je mierne svahovitý, slnečný, v blízkosti lesa, ideálna orientácia.

0907030661 | | cena: 38,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 8 á pozemku, Prešov

Predaj 2-podlažný rodinný dom v Prešove, po rekonštrukcii spodného podlažia a exteriéru domu. Je riešený ako 2 samostatné bytové jednotky. Úžitková plocha: prízemie 120 m2 + poschodie 110 m2 + podpivničenie 120 m2. Vyhľadávaná lokalita.

0907030623 | | cena: 199.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.