Piatok, 01. december 2023
Meniny má Edmund | zajtra Bibiána

LEGENDARIUM: Návrat do čias rytierov i na Domašu

Tušíte, ako vyzeralo bývanie v dobe kamennej? Myslíte, že udržíte štít z doby bronzovej? Nameliete múku na keltskom mlynčeku? Ako hrá zvonkohra spred tisíc rokov? To všetko si môžete vyskúšať v nezvyčajnom areáli archeoparku v Hanušovciach nad Topľou. Na Domašu je odtiaľ naozaj blízko a to zďaleka nie je všetko, čo môžete zažiť v tejto časti Prešovského kraja.

Tušíte, ako vyzeralo bývanie v dobe kamennej? Myslíte, že udržíte štít z doby bronzovej? Nameliete múku na keltskom mlynčeku? Ako hrá zvonkohra spred tisíc rokov? To všetko si môžete vyskúšať v nezvyčajnom areáli archeoparku v Hanušovciach nad Topľou. Na Domašu je odtiaľ naozaj blízko a to zďaleka nie je všetko, čo môžete zažiť v tejto časti Prešovského kraja.

Vydajte sa po stopách rytiera Johanesa a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny. Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu.

Archeopark a kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou
V múzeách nebýva zvykom, že sa v expozícii môžete niečo dotknúť. V Archeoparku v Hanušovciach nad Topľou je to úplne naopak. Výraz „Nedotýkajte sa!“ je tu zakázaný. Ponúka interaktívny priestor pre kreativitu návštevníka - tak, aby si odniesol zážitok dotyku s minulosťou. V archeoparku, ktorý susedí s kaštieľom, nájdete obydlia od praveku až do novoveku.

Všetko si môžete vyskúšať na vlastnej koži a vstúpiť do obydlí, v akých bývali naši predkovia pred tisíckami rokov. Veľký areál dopĺňajú zvieratá, takže si na svoje prídu aj tí najmenší. Viac...

S archeoparkom susedí kaštieľ, v jeho vnútri sa môžete pokochať pohľadom na historický nábytok, ukážky zvierat alebo lovecké trofeje. Za návštevu získate súťažné nálepky rytiera Johanesa.

Ranč Breziny, Pavlovce
Len šesť kilometrov od Hanušoviec sa v dedinke Pavlovce rozprestiera ranč Breziny. Užiť si tu môžete jazdu na koni i spoločnosť rozmanitých domácich zvierat. Za návštevu si vypýtajte nálepku „hrádok“.

Náučný chodník Pavlovce
V Pavlovciach si rezervujte čas aj na nenáročnú turistiku. Cestou z ranča zastavte pri Náučnom chodníku Tajch a skúste si minimálne detský okruh trasy. Má len 2,4 kilometra a prevedie vás okolitým lesom, lúkou a opäť lesom až k malým vodopádom. Na chodníku sú umiestnené informačné tabule. Dozviete sa, ako sa ťažilo drevo, ako sú značené stromy alebo čo rastie a žije v okolí Pavloviec. Pre zdatnejších turistov je tu aj veľký okruh s dĺžkou 5,4 km.

Rekreačný areál Lysá Hora, Vyšný Kazimír
Ak vám je blízka tradičná ľudová architektúra a slovenská kuchyňa, potom sa po nálepku vydajte do Vyšného Kazimíra. V rekreačnom areáli Lysá Hora sa na amfiteátri konajú počas leta viaceré podujatia. Nájdete tu aj jazierko na kúpanie a bazén pre najmenších, múzeum poľnohospodárskych strojov, športoviská a všade naokolo krásnu prírodu.

Komiks a nálepky získaš:
Archeopark a kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou (nálepka Johanes)
Ranč Breziny, Pavlovce (nálepka hrádok)
Rekreačný areál Lysá Hora, Vyšný Kazimír (nálepka hrádok)

Ďalšie tipy na výlety:

Hrádok Medzianky
Rytier Johanes, kedysi Janko, pochádzal z dedinky Medzianky. Doma v rodnej obci sa v 13. storočí nežilo najľahšie, nuž sa vybral hľadať šťastie do sveta. Pridal sa k rehoľníkom a prijal meno Johanes. Neskôr sa dostal až do Francúzska, udatne bojoval po boku kráľa Ľudovíta a ten sa mu za službu bohato odmenil. Z deviatich truhlíc zlata putovala časť bohatstva i na obnovu hrádku Medzianky. Výlet naň si môžete spraviť cestou medzi Pavlovcami a Hanušovcami nad Topľou.

Domaša
„Domaša, Domašaaaa, ty si pýcha naša... , “ tak znie úryvok známej piesne. Vodná nádrž ponúka kúpanie, športové možnosti, kemping a v lete 2019 sa chystá aj novinka – vyhliadková loď na Domaši. Aktuálne informácie z Domaše nájdete na https://www.domasacity.sk/

Kostol sv. Štefana kráľa, Nová Kelča
Keď v sa 60. rokoch minulého storočia plánovala výstavba vodnej nádrže Domaša, niekoľko obcí, ktoré mali ležať pod jej hladinou, bolo asanovaných. Takýto osud stihol i obec Kelča. Jedinou stavbou, ktorú sa vďaka výhodnej polohe na vyvýšenom mieste podarilo zachrániť, bol starobylý barokovo-rokokový Kostol sv. Štefana kráľa. Kostol kvôli ochrane pred vodou novovybudovanej nádrže obohnali valom, čím vytvorili pôvabný polkruhový polostrov.

ZOO Stropkov
Ideálne miesto pre milovníkov zvierat je stropkovská ZOO, v ktorej môžete zvieratká nie len vidieť, ale aj nakŕmiť a pohladkať. Toto populárne zariadenie ponúka po celý rok príležitosť na rozptýlenie, poučenie, oddych a využitie voľného času pre deti i dospelých v prostredí krásnej prírody.

Kaštieľ Stropkov
Každý v Stropkove vie, kde je kaštieľ, ale málokto vie, kde je stropkovský hrad. A pritom ide o to isté miesto. Kaštieľ je posledná zachovaná svetská časť mestského hradu z 15. storočia. Najcennejšou časťou kaštieľa so zachovanými renesančnými znakmi, je tzv. rytierska sieň. V kaštieli sú umiestnené expozície, aktuálne napríklad výstava bábik. Viac...

Legendarium ti prináša vyše 100 tipov na výlety. Na viac ako 50 z nich môžeš získať komiks a súťažné nálepky. Cestuj, zbieraj nálepky a vyhraj ceny pre celú rodinu!

Zdroj článku: KOCR Severovýchod Slovenska, www.legendarium.info
Zdroj foto: Ján Štovka; Ranč Breziny, Pavlovce - Ranč Breziny; Rekreačný areál Lysá Hora; Hrádok Medzianky - Tibor Šarišský; Kostol sv. Štefana Kráľa - Matúš Vavrek

Archeopark

Archeopark
Kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou

Kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou
Ranč Breziny Pavlovce

Ranč Breziny Pavlovce
Náučný chodník Pavlovce

Náučný chodník Pavlovce
Rekreačný areál Lysá hora

Rekreačný areál Lysá hora
Hrádok Medzianky

Hrádok Medzianky
Domaša
Kostol sv. Štefana kráľa
ZOO Stropkov
Kaštieľ Stropkov
Súvisiace články
8.9.2019 LEGENDARIUM: Za neandertálcami a zábavou do Popradu a okolia 7.9.2019 LEGENDARIUM: 12 miest, ktoré nevynechajte vo Svidníku a okolí 5.9.2019 LEGENDARIUM: Malebné hrady na dosah ruky 2.9.2019 LEGENDARIUM: Videli ste už malý Slovenský raj pri Prešove? 1.9.2019 LEGENDARIUM: Medzilaborce s okolím vás prekvapia 31.8.2019 LEGENDARIUM: Spoznajte Švejkove dobrodružstvá v Humennom 31.8.2019 LEGENDARIUM: Spišská Belá - rodné mesto J. M. Petzvala 30.8.2019 LEGENDARIUM: Poloniny ponúkajú miesta, ktoré si zamilujete 29.8.2019 LEGENDARIUM: Levoča ponúka zážitky pre celú rodinu 27.8.2019 LEGENDARIUM: Ako vznikol Sabinov? 10.8.2019 LEGENDARIUM: Stará Ľubovňa a okolie ponúka nielen hrad. Očarí celú rodinu 7.8.2019 LEGENDARIUM: Kežmarok - pôvabné kráľovské mesto ukrývajúce poklad 3.8.2019 LEGENDARIUM: Vysoké Tatry plné zážitkov pre celú rodinu 30.7.2019 LEGENDARIUM: Kam s deťmi v Pieninách 28.7.2019 LEGENDARIUM: Bardejov, historické mesto ukryté pod pamiatkami UNESCO 25.7.2019 LEGENDARIUM: Ždiar - čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier 23.7.2019 LEGENDARIUM: Poklady Prešova: soľ, opál a mnoho iného 19.7.2019 LEGENDARIUM: Kam v Snine a okolí? Ďaleký východ vás prekvapí 22.7.2015 Legendarium o Prešovskom kraji zaujalo deti aj dospelých
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK