Pondelok, 06. júl 2020
Meniny má Patrik, Patrícia | zajtra Oliver

Mesto Prešov privítalo vzácnych hostí

Prešov počas uplynulého týždňa navštívili dvaja významní hostia. Po veľvyslankyni Tureckej republiky si naše mesto prišiel pozrieť aj veľvyslanec Poľska na Slovensku. Vzácne návštevy boli v Prešove po prvýkrát od zvolení do funkcií.

Delegácie prijala na radnici primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová. „Vždy sa z takýchto milých stretnutí veľmi teším a je mi cťou. Verím, že sa naši hostia v Prešove cítili príjemne. Sú tu vždy vítaní, " uviedla.

Naše mesto poctila svojou návštevou po prvýkrát od zvolenia do funkcie veľvyslankyňa Turecka na Slovensku, pani Aslıgül Üğdül. Spolu so svojou radkyňou, pani İlknur Akdevelioglu, sa prešli mestom a pochválili najmä príjemnú atmosféru Prešova a jeho historické pamiatky. Diskutovalo sa aj o možnostiach spolupráce v rámci podnikateľského sektora či o možnom partnerstve medzi Prešovom a niektorým z tureckých miest.

Po veľvyslankyni Turecka navštívil Prešov aj veľvyslanec Poľska na Slovensku, Krzysztof Strzałka. Do Prešova prišiel takisto po prvýkrát od zvolenia do funkcie. Zaujímal sa o spoluprácu Prešova a jeho partnerského mesta Nowy Sacz, ale aj o dopravu či projekty, ktoré Prešov realizuje v spolupráci s Poľskom. Ide o miniprojekty História miest v novodobom dizajne a Pohľad do minulosti: historické a kultúrne dedičstvo Krosna a Prešova. Oba projekty boli realizované s finančnou podporou Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Ich cieľom bola propagácia, rozvoj a trvalo udržateľné využitie spoločného kultúrneho a prírodného dedičstva miest a regiónov s cieľom zvýšiť atraktivitu pohraničia pre návštevníkov a obyvateľov.

Projekt História miest v novodobom dizajne bol spoločným cezhraničným mikroprojektom s mestom Krosno. Cieľom bolo vytvoriť nové produkty cestovného ruchu, ktoré zatraktívnia kultúrne a prírodné dedičstvo oboch miest prostredníctvom moderných foriem prezentácie. V Meste Krosno sa rozhodli priblížiť kultúrne objekty miest historickej trasy prostredníctvom panoramatického ďalekohľadu a mobilnej aplikácie. Mesto Prešov sa rozhodlo vytvoriť unikátny historický bronzový 3D model mesta, ktorý stvárňuje historickú podobu jadra Prešova z 18. storočia, a ktorý nájdete na Hlavnej ulici.

Pohľad do minulosti historické a kultúrne dedičstvo Krosna a Prešova je tiež spoločným cezhraničným mikroprojektom Prešova s mestom Krosno. V tomto projekte sa mestá dohodli, že si vymenia hlavné aktivity z projektu „História miest v novodobom dizajne". Mesto Krosno sa rozhodlo vytvoriť 3D bronzový model mesta, mesto Prešov zas vytvorilo mobilnú aplikáciu s pamiatkami mesta Prešov pre návštevníkov, ktorá nadväzuje na už existujúci 3D model mesta.

Poľský veľvyslanec spomenul aj zaujímavú novinku, a síce otvorenie honorárneho konzulátu Poľska na Slovensku, ktorý bude sídliť práve u nás v Prešove. Otvorený by mal byť do konca tohto roka. Bližšie informácie postupne upresníme.

Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mestský úrad v Prešove bude od 22. júna fungovať v štandardnom režime
Mestský úrad v Prešove sa opäť otvára pre verejnosť. Naďalej je však potrebné dodržiavať protiepidemiologické opatrenia.
Burza starožitností sa po pauze vracia na Hlavnú ulicu
V centre Prešova sa opäť uskutoční Burza starožitností a kuriozít. Zberateľské predmety si na Hlavnej ulici môžu občania pozrieť už tento piatok 19. júna 2020.
Počas leta čaká Prešovčanov v areáli kúpaliska Delňa množstvo noviniek
Obľúbené letné kúpalisko Delňa sa pripravuje na príchod prvých návštevníkov. Areál kúpaliska je otvorený už teraz. Prešovčania si tu môžu prísť oddýchnuť, alebo si zašportovať.
Prešovskí cyklisti môžu od júna naplno využívať všetky cykloprístrešky
So začínajúcou cyklistickou sezónou mesto Prešov rozbieha ostrú prevádzku cykloprístreškov, ktoré sú plne pripravené na používanie. Elektronické čipy k prístreškom si môžu užívatelia zapožičať na jeden deň, alebo na celý rok priamo na mestskom úrade.
Počas nočnej prietrže mračien v Prešove pomáhali aj dobrovoľní hasiči
Prešovskí dobrovoľní hasiči v sobotu 13. júna pomáhali v dvoch častiach mesta pri odstraňovaní následkov nočnej búrky. Na ulici Za Kalváriou vyčistili 5 studní a v lokalite Surdok zatopenú cestu.
Vyhlásenie mesta Prešov k fungovaniu spoločnosti 1. FC TATRAN
V spoločnosti 1. FC TATRAN, a.s. je mesto Prešov menšinovým akcionárom (vlastníme 8,7 % akcií), avšak dlhodobo nemáme žiadne informácie o stave spoločnosti, čo považujeme za neakceptovateľné. Mesto Prešov dlhodobo nemá svojho zástupcu v orgánoch spoločnosti, a to aj napriek dlhodobej a opakovanej iniciatíve zo strany radnice zabezpečiť zástupcu priamo v predstavenstve.
Kreatívni programátori budú môcť predstaviť svoje nápady budúci rok
Tretí ročník súťaže Šarišský hackathon sa z dôvodu pandémie COVID-19 presúva na rok 2021, keď sa život vráti do zvyčajných koľají. Aktuálna situácia na Slovensku a možný nástup druhej vlny COVID-19 by totiž mohol ohroziť priebeh súťaže.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.