Utorok, 20. august 2019
Meniny má Anabela | zajtra Jana

LEGENDARIUM: Poklady Prešova: soľ, opál a mnoho iného

Legenda vraví, že v mieste dnešného Prešova žil kedysi chudobný pastier Michal, ktorý okrem malej koliby a oviec nemal nič. Jedného dňa pomohol pocestnému, ubytoval ho a na ďalší deň ho čakalo prekvapenie – jeho ovečky sa cez noc premenili na soľné stĺpy. Z pastiera sa stal majiteľ soľných baní a postavil si hrad Soľnohrad.

Vydajte sa po stopách legiend a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny. Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu.

Múzeum NKP Solivar
Ak vás legenda o Michalovi a soľných ovciach zaujala, v   Múzeum NKP Solivar  sa dozviete zaujímavosti o ťažbe soli. Solivar je historicky najvýznamnejším soľným ložiskom s množstvom zachovalých technických pamiatok súvisiacich s ťažbou soli. Už v stredoveku tu vyvierali soľné pramene, z ktorých sa získavala soľ. Po tom, čo boli bane zatopené, vzniklo podzemné soľné jazero, čo si vyžadovalo zmenu technológie čerpania. Začali sa využívať gáple - čerpadlá poháňané koňmi alebo volmi. Chcete vedieť, ako sa ťaží soľ, bez ktorej si už varenie nevieme predstaviť? Neváhajte navštíviť Solivar, kde sa to všetko dozviete, zároveň tam na vás čaká súťažná nálepka PASTIERA MICHALA do komiksu Legendarium. Viac...

Lanové centrum Outdoor park
Skvelý aktívny deň s deťmi môžete zažiť v Lanovom centre Outdoor park, kde sú pripravené lanové prekážky vo výške 8 až 10 metrov nad zemou. Na svoje si prídu aj najmenší, na detskej dráhe Lanáčik. Vyskúšať môžete taktiež lezeckú stenu. Príďte si zašportovať, a zároveň vychutnať výbornú kávu v peknom prostredí. Za návštevu Lanového centra získate nálepku SOĽNOHRAD. Viac...

Rákociho palác – Krajské múzeum
Ak vás láka história a pamiatky, Rákociho palác nemôžete vynechať. Titul najkrajší mestský palác Horného Uhorska mala renesančná stavba v tej najlukratívnejšej polohe Prešova v čase svojho vzniku v 16. storočí. Za návštevu bohatej expozície získate nálepku OPÁL. Viac...

Slovenské opálové bane
Legenda hovorí, že v dávnych časoch tancovali víly na Bludnom vrchu, keď ich znenazdajky spozoroval Šimon. Vile Libanke sa Šimon páčil, a tak mu darovala kúsok opálu, aby ho ochránila pred hnevom sestier, keďže víly nemôže nikto vidieť. Za tmavej noci náhodou upadla do útrob hory, kde ju Šimon hľadal, no našiel len podzemie plné opálov, ktoré pochádzali od Libanky a jej krásnych šiat. Opálové bane predstavujú svetový skvost a národný poklad Slovákov, ktorý stále ukrýva množstvo neprebádaných chodieb, tajomstiev a legendárneho opálu. Bane sa nachádzajú medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa. Keď ich navštívite, nezabudnite si vypýtať nálepku LIBANKY do komiksu Legendarium. Viac...

Komiks a nálepky získaš:
NKP Solivar, Prešov (nálepka pastier Michal)
Lanové centrum Outdoor park, Prešov (nálepka Soľnohrad)
Slovenské opálové bane (nálepka Libanka)
Rákociho palác – Krajské múzeum, Prešov (nálepka opál)

Ďalšie tipy na výlety

Historické centrum Prešov
Historické centrum Prešova ponúka možnosť pokojnej prechádzky s rodinou. Hlavne deti ocenia Neptúnovú fontánu, ktorú dal v minulosti postaviť židovský obchodník mestu ako vďaku za to, že mu mesto umožnilo usadiť sa a podnikať v Prešove. Dominantou mesta je Konkatedrála sv. Mikuláša, kde máte možnosť vystúpiť na vežu a užiť si nádherný výhľad na celé historické centrum. K zaujímavostiam v centre patrí štvormetrová socha koňa, ktorá symbolizuje „koňarov“, ako sa Prešovčania nazývajú. V centre mesta sa nachádza aj Caraffova väznica, ktorá pôvodne slúžila ako vináreň. Keďže sa v blízkosti nachádzala radnica, vináreň začala slúžiť ako väzenie. Svoj názov dostala podľa Antonia Caraffa, ktorý nespravodlivo zabil 24 ľudí. Večer vás uchváti „nočná obloha“ na Floriánovej ulici, kde si môžete vychutnať dobrú kávu alebo zmrzlinu.

Plaza Beach Solivar
Chcete zažiť exotiku, ale nechce sa vám ďaleko cestovať? Navštívte Plazu Beach na Solivare, miesto pripomínajúce známe dovolenkové stredomorské destinácie, kde na vás čaká zaujímavé kúpalisko obklopené palmami. Návštevníci s deťmi môžu v teplom detskom bazéne zažívať tajomstvá skalného hradu s vodnými šmýkačkami.

Kalvária Prešov
Príjemnú prechádzku zažijete pri návšteve kalvárie, ktorá bola v minulosti považovaná za druhú najkrajšiu v Uhorsku. Prešovská kalvária je ako stvorená na príjemný výlet alebo prechádzku s deťmi, keďže okrem krásneho prostredia, cennej architektúry ponúka očarujúci výhľad na celé mesto.

Kolmanová záhrada - Ekopark Prešov
Ekopark Prešov v Kolomanovej záhrade zaujme hlavne deti. Krásne prostredie lesoparkového areálu je priam ideálne miesto na oddych. Na detských návštevníkov čakajú preliezky, hojdačky, ihrisko. Zvedavých návštevníkov čakajú kone, kozy, zajace a ďalšie zvieratká, ktoré si môžete pohladkať aj nakŕmiť.

Raslavkameň, Abranovce
Prírodnou zaujímavosťou, ktorú môžete za obcou Abranovce nájsť je kultový Raslavkameň. Táto prírodná zaujímavosť opradená legendami má vraj čarovnú moc. Traduje sa, že voda, nachádzajúca sa v jamkách skaly je liečivá. Raslavkameň láka aj vydajachtivé mladé ženy. Hovorí sa, že kúsok oblečenia zavesený nad kameňom splní sen o vydaji. Skúsite to?

Vydajte sa po stopách legiend a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny.

Legendarium ti zároveň prináša vyše 100 tipov na výlety. Na viac ako 50 z nich môžeš získať komiks a súťažné nálepky. Cestuj, zbieraj nálepky a vyhraj ceny pre celú rodinu!

Ďalšie tipy na výlety

Ceny v súťaži

Zdroj foto: Múzeum NKP Solivar, Rákociho Palác, Slovenské opálové bane Jano Štovka; Lanové centrum Outdoor park - Lanové centrum Outdoor park; Historické centrum Prešov a Kalvária Prešov - Tibor Šarišský; Plaza Beach Solivar - Plaza Beach Solivar; Ekopark Prešov - Ekopark Prešov, Raslavkameň - Bedeker PSK, Klub slovenských turistov

Zdroj článku: KOCR Severovýchod Slovenska, www.legendarium.info

Múzeum NKP Solivar

Múzeum NKP Solivar
Lanové centrum

Lanové centrum
Rákociho palác

Rákociho palác
Opálové bane

Opálové bane
Komiks

Komiks
Prešov

Prešov
Plaza Beach Solivar

Plaza Beach Solivar
Kalvária Prešov

Kalvária Prešov
Kolmanová záhrada - Ekopark Prešov

Kolmanová záhrada - Ekopark Prešov
Raslavkameň

Raslavkameň
Súvisiace články
10.8.2019 LEGENDARIUM: Stará Ľubovňa a okolie ponúka nielen hrad. Očarí celú rodinu 7.8.2019 LEGENDARIUM: Kežmarok - pôvabné kráľovské mesto ukrývajúce poklad 3.8.2019 LEGENDARIUM: Vysoké Tatry plné zážitkov pre celú rodinu 30.7.2019 LEGENDARIUM: Kam s deťmi v Pieninách 28.7.2019 LEGENDARIUM: Bardejov, historické mesto ukryté pod pamiatkami UNESCO 25.7.2019 LEGENDARIUM: Ždiar - čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier 21.7.2019 LEGENDARIUM: Návrat do čias rytierov i na Domašu 19.7.2019 LEGENDARIUM: Kam v Snine a okolí? Ďaleký východ vás prekvapí 22.7.2015 Legendarium o Prešovskom kraji zaujalo deti aj dospelých
Mohlo by Vás zaujímať
Najnavštevovanejšie podujatie severovýchodu Slovenska vás očakáva i s parným vlakom
Ťahákmi tohtoročného Bardejovského jarmoku od štvrtka 22. augusta do nedele 25. augusta 2019 budú kultúrne podujatia. Vo štvrtok vystúpia Kollárovci, Košický Big Band, Hrdza a Katarzia. V piatok bude rockový festival Bardrock, predstavia sa Metropolis, Hex, Ravenclaw. V sobotu zažiaria Sima, Majself, Dominika Mirgová a Kali. V nedeľu o 20.30 hod. to rozprúdi hlavná hviezda Lucie Bílá, pred ňou ešte vystúpia Riverstone,  Buranowski a ďalší.
LEGENDARIUM: Vysoké Tatry plné zážitkov pre celú rodinu
LEGENDARIUM: Návrat do čias rytierov i na Domašu
Tušíte, ako vyzeralo bývanie v dobe kamennej? Myslíte, že udržíte štít z doby bronzovej? Nameliete múku na keltskom mlynčeku? Ako hrá zvonkohra spred tisíc rokov? To všetko si môžete vyskúšať v nezvyčajnom areáli archeoparku v Hanušovciach nad Topľou. Na Domašu je odtiaľ naozaj blízko a to zďaleka nie je všetko, čo môžete zažiť v tejto časti Prešovského kraja.
LEGENDARIUM: Kam s deťmi v Pieninách
Pod Pieninami, v tieni Troch korún, stojí malebný kartuziánsky kláštor. Kedysi v ňom žil mních Cyprián. Múdry mních sa venoval liečiteľstvu a podľa legendy zletel z Troch korún v Pieninách na vlastnoručne zhotovených krídlach. Známy herbár a miesta, kde žil, uvidíš na výlete v Červenom Kláštore a v Pieninách. Nezabudni ochutnať liečivú vodu zo Smerdžonky!
LEGENDARIUM: Ždiar - čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier
V dedine Ždiar pod Belianskymi Tatrami žila dievčina Žofia. Bola krásna ako každá žena v Ždiari, ba hádam ešte krajšia. A keďže bola aj pracovitá a robota jej šla od ruky (najmä práca so senom), volali ju Vidla.
LEGENDARIUM: Bardejov, historické mesto ukryté pod pamiatkami UNESCO
Peši z Vladiče do poľskej Čeremchy po starej obchodnej ceste
Nová turistická trasa, ktorá vedie z obce Vladiča v Stropkovskom okrese do poľskej Čeremchy, kopíruje starú obchodnú cestu. Miestni ňou kedysi chodili so svojimi výrobkami na trhy. Otvoria ju v sobotu 3. augusta o 9.00 h.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 7 á pozemku v obci Lažany, okr. Prešov. Dom je riešený ako 3 - izbový. Nízke mesačné náklady. Dobrá dostupnosť do Prešova.

0907030623 | | cena: 74.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Výhodne prenajmeme priestory na podnikanie v širšom centre Prešova. Výborná poloha, parkovanie pri objekte.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj pozemok, OV, výmera 1186 m2, Sabinov

lokalita: blízke centrum , v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty, šírka: cca 32 m v hornej časti a 25 m v dolnej časti, dĺžka: cca 44 m z jednej strany, 40 m z druhej strany. IS v dosahu. pozemok je svahovitý, slnečný, udržiavaný

0907030661 | | cena: 27.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 8 á pozemku, Prešov

Predaj 2-podlažný rodinný dom v Prešove, po rekonštrukcii spodného podlažia a exteriéru domu. Je riešený ako 2 samostatné bytové jednotky. Úžitková plocha: prízemie 120 m2 + poschodie 110 m2 + podpivničenie 120 m2. Vyhľadávaná lokalita.

0907030623 | | cena: 199.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok s celkovou výmerou 1378 m2, možnosť rozdelenia na 2 pozemky, Župčany

Plocha 1378 m2, hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, tvar pozemku obdĺžnik, elektrina v blízkosti pozemku, kanalizácia v hlavnej ceste, vlastný vodovod, plyn v tejto lokalite nie je. Cena 24,50 Eur /m2.

0907030622 | | cena: 25,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.