Sobota, 14. december 2019
Meniny má Branislava, Bronislava | zajtra Ivica

Turistický pochod k zvonici v Hostoviciach je už istou tradíciou

Turistický pochod k zvonici nad obcou Hostovice v Sninskom okrese je už istou tradíciou. Tou sa stal aj medzinárodný dobrovoľnícky tábor, na ktorom sa už vystriedalo niekoľko stoviek ľudí.

Turistický pochod k zvonici na bojisku prvej svetovej vojny na vrchu Skorysa uskutoční v sobotu 27. júla. „Začiatok podujatia je naplánovaný na 8.00 h. Turisti sa zhromaždia pri obecnom úrade v obci Hostovice, odkiaľ sa presunú k neďalekému vojnovému cintorínu, kde sa uskutoční krátky pietny akt. Po jeho ukončení sa trasou náučného chodníka vyberú priamo k zvonici, kde je naplánovaná krátka modlitba za padlých vojakov. Trasa tam aj späť je dlhá 13 kilometrov. Priemerne zdatný turista ju zvládne za 4,5 hodiny, “ informoval Martin Drobňák z Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy.

Tradícia turistického pochodu siaha do roku 2015. O rok neskôr vybudovali na spomínanom vrchu drevenú šesť metrov vysokú zvonicu ako pripomienku týchto smutných historických udalostí. Vedie k nej náučný chodník s informačnými panelmi. Miesto nad obcou Hostovice nie je náhodné. V období prvej svetovej vojny tam totiž prebiehala intenzívna bojová činnosť, a to hlavne v apríli roku 1915 počas Veľkonočnej bitky v Karpatoch, počas ktorej tam zahynuli tisíce vojakov.

KVH Beskydy aj v tomto roku pokračuje v tradícii dobrovoľníckych táborov. „Ten prvý sa uskutoční už v týchto dňoch, štvrtok a piatok (25. a 26.7.). Dobrovoľníci budú pracovať na vojnovom cintoríne vo Veľkrope v okrese Stropkov, kde sa budú venovať náteru oplotenia, krížov, ale aj úprave okolia vojnového cintorína. V nasledujúci deň sa zamerajú na obnovu cintorína v obci Hostovice. Tam budú taktiež realizovať udržiavacie práce, to znamená opravu dreveného oplotenia, vyčistenie plochy cintorína, ale aj údržbu spomínaného náučného chodníka, “ priblížil Drobňák.

Medzinárodné dobrovoľnícke tábory na vojnových cintorínoch organizuje Klub vojenskej histórie Beskydy už od roku 2011. „V posledných rokoch takto navštívilo severovýchodné Slovensko už niekoľko stoviek dobrovoľníkov z krajín, ako sú Česká republika, Maďarsko, Rakúsko, Poľsko, Ukrajina, Rumunsko, ale samozrejme aj Slovensko. Dobrovoľníci pravidelne v letných mesiacoch prichádzajú na severovýchodné Slovensko, “ uzavrel Drobňák.

Hostovice pochod - zvonica, zdroj foto kvhbeskydy.sk.

Hostovice pochod - zvonica, zdroj foto kvhbeskydy.sk.
zdroj foto: kvhbeskydy.sk.

zdroj foto: kvhbeskydy.sk.
Pochod, zdroj foto: kvhbeskydy.sk.

Pochod, zdroj foto: kvhbeskydy.sk.
ROK 2018 Veľkrop, zdroj foto: kvhbeskydy.sk.

ROK 2018 Veľkrop, zdroj foto: kvhbeskydy.sk.
Veľkrop, zdroj foto: kvhbeskydy.sk.

Veľkrop, zdroj foto: kvhbeskydy.sk.
Mohlo by Vás zaujímať
Foto: Edo Klena a priatelia
30 rokov po Nežnej spolu s priateľmi hráme a spievame. To je predsa super. Srdečne pozývame na náš koncert. Núdzový východ - Dano Hurtuk, Vlado Šipoš, Janko Višňovský, Dušan Papp. Východ - Tomáš Višňovský, Dano Hurtuk, Janko Višňovský, Dušan Papp. Klenoty - Michal Gál, Miro Sivák, Marcel Kokinčák, Jaro Janek, Marek Šoltýs, Jozef Marcin, Adam Kaščák, Lukáš Valkučák a kamaráti Martin Sejk a Paly Kovaľ, ..
Foto: GODZONE v Prešove!
GODZONE sa na svojej tour zastavil aj v Prešove v mestskej hale a my sme boli pri tom!
Verejnosť pozná najkrajšie zábery z Prešovského kraja Fotografická súťaž Choď a foť napísala siedmu kapitolu.
Fotografická súťaž Choď a foť z dielne Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska úspešne napísala svoju ďalšiu kapitolu. Do siedmeho ročníka súťaže o najkrajšie zábery z Prešovského kraja bolo prihlásených 431 snímok. Najviac v kategórii Príroda.
FOTO: Druhé Narodeniny Eperie
Eperia Shopping Mall mala svoje druhé narodeniny a tak sa rozhodli ich osláviť spolu s tými najmenšími!
Dušan Papp otvorene: Hudba k stromku vždy patrila
Prešovská kapela HPdB (High Performance Decibels) v zložení Miloš Humeník, Dušan Papp a Pavol Balčák o sebe hovorí, že hrá garážový jazzrock. Ich jedinečný sound a drive však presahujú žánrové i regionálne hranice.  Vo štvrtok, 5. decembra 2019, zahrajú v prešovskom Stromoradí.
AMC Trio dnes vydáva nový album. Pokrstí ho 7-násobný držiteľ Grammy Randy Brecker
Prešovské AMC TRIO má po štyroch rokoch nový autorský album. Nemá konkrétne pomenovanie, ale na obale nájdete označenie AMC TRIO Plus, čo značí, že sa na ňom podieľali okrem trojice Peter Adamkovič, Martin Marinčák a Stanislav Cvanciger aj ďalší hudobníci. K nim sa navyše pripojili renomovaní hostia, huslistka Regina Carter a saxofonista Eric Marienthal. Novinku predstaví AMC Trio naživo domácemu publiku už tento utorok 10.12. v prešovskom Stromoradí. Do života ju uvedie sedemnásobný držiteľ Grammy, trubkár Randy Brecker, s ktorým si nové skladby aj spoločne zahrajú.
Kráľ valčíka André Rieu mieri na Slovensko! Po boku Johann Strauss Orchestra ponúkne publiku žánrovú všehochuť
Svetová hviezda André Rieu, vychýrený ako „kráľ valčíka“, sa po štyroch rokoch vráti na Slovensko. Inštrumentalista, ktorý sa ročne predstaví pred približne 600 000 divákmi, svojím vystúpením ulahodí nielen milovníkom vážnej hudby. S veľkolepým orchestrom Johanna Straussa sa 10. júna 2020 predstaví na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.