Utorok, 20. august 2019
Meniny má Anabela | zajtra Jana

Turistický pochod k zvonici v Hostoviciach je už istou tradíciou

Turistický pochod k zvonici nad obcou Hostovice v Sninskom okrese je už istou tradíciou. Tou sa stal aj medzinárodný dobrovoľnícky tábor, na ktorom sa už vystriedalo niekoľko stoviek ľudí.

Turistický pochod k zvonici na bojisku prvej svetovej vojny na vrchu Skorysa uskutoční v sobotu 27. júla. „Začiatok podujatia je naplánovaný na 8.00 h. Turisti sa zhromaždia pri obecnom úrade v obci Hostovice, odkiaľ sa presunú k neďalekému vojnovému cintorínu, kde sa uskutoční krátky pietny akt. Po jeho ukončení sa trasou náučného chodníka vyberú priamo k zvonici, kde je naplánovaná krátka modlitba za padlých vojakov. Trasa tam aj späť je dlhá 13 kilometrov. Priemerne zdatný turista ju zvládne za 4,5 hodiny, “ informoval Martin Drobňák z Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy.

Tradícia turistického pochodu siaha do roku 2015. O rok neskôr vybudovali na spomínanom vrchu drevenú šesť metrov vysokú zvonicu ako pripomienku týchto smutných historických udalostí. Vedie k nej náučný chodník s informačnými panelmi. Miesto nad obcou Hostovice nie je náhodné. V období prvej svetovej vojny tam totiž prebiehala intenzívna bojová činnosť, a to hlavne v apríli roku 1915 počas Veľkonočnej bitky v Karpatoch, počas ktorej tam zahynuli tisíce vojakov.

KVH Beskydy aj v tomto roku pokračuje v tradícii dobrovoľníckych táborov. „Ten prvý sa uskutoční už v týchto dňoch, štvrtok a piatok (25. a 26.7.). Dobrovoľníci budú pracovať na vojnovom cintoríne vo Veľkrope v okrese Stropkov, kde sa budú venovať náteru oplotenia, krížov, ale aj úprave okolia vojnového cintorína. V nasledujúci deň sa zamerajú na obnovu cintorína v obci Hostovice. Tam budú taktiež realizovať udržiavacie práce, to znamená opravu dreveného oplotenia, vyčistenie plochy cintorína, ale aj údržbu spomínaného náučného chodníka, “ priblížil Drobňák.

Medzinárodné dobrovoľnícke tábory na vojnových cintorínoch organizuje Klub vojenskej histórie Beskydy už od roku 2011. „V posledných rokoch takto navštívilo severovýchodné Slovensko už niekoľko stoviek dobrovoľníkov z krajín, ako sú Česká republika, Maďarsko, Rakúsko, Poľsko, Ukrajina, Rumunsko, ale samozrejme aj Slovensko. Dobrovoľníci pravidelne v letných mesiacoch prichádzajú na severovýchodné Slovensko, “ uzavrel Drobňák.

Hostovice pochod - zvonica, zdroj foto kvhbeskydy.sk.

Hostovice pochod - zvonica, zdroj foto kvhbeskydy.sk.
zdroj foto: kvhbeskydy.sk.

zdroj foto: kvhbeskydy.sk.
Pochod, zdroj foto: kvhbeskydy.sk.

Pochod, zdroj foto: kvhbeskydy.sk.
ROK 2018 Veľkrop, zdroj foto: kvhbeskydy.sk.

ROK 2018 Veľkrop, zdroj foto: kvhbeskydy.sk.
Veľkrop, zdroj foto: kvhbeskydy.sk.

Veľkrop, zdroj foto: kvhbeskydy.sk.
Mohlo by Vás zaujímať
Foto: Pivný festival 2019
Druhý víkend
Foto: Pivný festival 2019
9. ročník Pivného festivalu
Foto: Akustika Roztancovala Stromoradie
Prešovská skupina Akustika zahájila v pondelok 29.7. piaty ročník svojho pouličného turné Street Tour vystúpeniami v Košiciach a na Stromoradí v Prešove. Počas tohto týždňa zahrajú nielen v uliciach miest, ale aj v záhradách, na hradnom nádvorí či na lodi. Od utorka tak postupne navštívia Spišský hrad, Tatranskú Lomnicu, Banskú Bystricu, Banskú Štiavnicu, Nitru a Bratislavu.
FOTO: Filmová noc na Šarišskom hrade 2019
Už po ôsmy krát sa mohli návštevníci v čase od 19. do 21. júla 2019 vybrať na hrad Šariš s tým, že okrem nádhernej prírody a výhľadu uvidia zaujímavé filmy, prežijú čas v prírode s partiou, ktorá zdieľa spoločný zámer a to je film.
Foto: Pivný festival 2019
Nedeľa 28.7.2019
Slováci sa dočkajú unikátnej prírodnej atrakcie. Obrovský drevený megafón vám dopraje jedinečný koncert prírody
Neďaleko Prešova v Slanských vrchoch vznikne v objatí stromov netradičná inštalácia. Reč je o špeciálnom drevenom megafóne, ktorý vďaka svojmu tvaru znásobuje zvuky lesa a vy si tak môžete užiť nefalšovaný prírodný orchester. Takáto atrakcia nemá v strednej ani západnej Európe obdobu.
Nočné objavovanie Prešova - Kalvária
Už po šiesty raz pripravuje tím združený popri neziskovej organizácii urbanika pre Prešovčanov podujatie založené na netradičnom spoznávaní dejín a pamiatok Prešova – Nočné Objavovanie Prešova.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj pozemok, OV, výmera 1186 m2, Sabinov

lokalita: blízke centrum , v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty, šírka: cca 32 m v hornej časti a 25 m v dolnej časti, dĺžka: cca 44 m z jednej strany, 40 m z druhej strany. IS v dosahu. pozemok je svahovitý, slnečný, udržiavaný

0907030661 | | cena: 27.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Výhodne prenajmeme priestory na podnikanie v širšom centre Prešova. Výborná poloha, parkovanie pri objekte.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok s celkovou výmerou 1378 m2, možnosť rozdelenia na 2 pozemky, Župčany

Plocha 1378 m2, hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, tvar pozemku obdĺžnik, elektrina v blízkosti pozemku, kanalizácia v hlavnej ceste, vlastný vodovod, plyn v tejto lokalite nie je. Cena 24,50 Eur /m2.

0907030622 | | cena: 25,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.