Nedeľa, 07. jún 2020
Meniny má Róbert | zajtra Medard

LEGENDARIUM: Bardejov, historické mesto ukryté pod pamiatkami UNESCO

Dávno-pradávno bol Bardejov slobodným kráľovským mestom. Sláva a bohatstvo mesta rástli veľmi rýchlo aj vďaka obrovským jarmokom, kde sa dalo zohnať všetko, čo ľudská duša ráčila. Stará legenda hovorí, že najbohatší Bardejovčan Drégely si chcel kúpiť krásnu dievčinu Barboru. Keď však zistil, že Barbora sa kúpiť nedá, nechal ju upáliť. Tá ho potom po nociach chodila strašiť. Nechajte sa uniesť legendou o Barbore a Drégelym a navštívte jedno z najkrajších miest na Slovensku – Bardejov.

Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu.

Komiks a nálepky získaš
Šarišské múzeum, Bardejov(nálepka Barbora), web
Skanzen, Bardejovské Kúpele (Múzeum ľudovej architektúry) (nálepka Barbora), web
Múzeum Sisi, Bardejovské kúpele a.s. (nálepka Drégely), web

Šarišské múzeum, Bardejov
Myslíte si, že múzeum nedokáže zaujať deti? Tak to ste teda určite nenavštívili Šarišské múzeum v Bardejove. Expozícia umiestnená v historickej budove na Radničnom námestí prezentuje stredoveké dejiny Bardejova od prvej písomnej zmienky po koniec 18. storočia. Zaujímavosť, ktorú môžete v Šarišskom múzeu nájsť je briliantový prsteň cisárovnej Sisi, ktorá ho darovala prepoštovi z veľkej vďaky na znak spokojnosti s pobytom v Bardejovských Kúpeľoch. Pri návšteve si nezabudnite vypýtať nálepku BARBORY do komiksu Legendarium.

Skanzen, Bardejovské Kúpele
V Bardejovských Kúpeľoch na vás čaká najstarší skanzen svojho druhu na Slovensku, ktorý prezentuje ľudovú kultúru a staviteľstvo slovenského a rusínskeho obyvateľstva. Preneste sa ako švihnutím čarovného prútika do minulosti, kde budete mať možnosť vidieť staré roľnícke domy, studne, kováčsku dielňu a veľa iného. Aj tu je pre vás pripravená nálepka BARBORY. Viac...

Múzeum Sisi, Bardejovské kúpele a.s.
Vychutnajte si prechádzku v príjemnom pokojnom prostredí uprostred ihličnatých lesov. Toto očarujúce miesto kedysi ohúrilo aj uhorskú a poľskú šľachtu. Chýry o liečivých prameňoch kúpeľov sa kedysi dostali až za hranice Európy. Kúpele si zamilovala aj samotná cisárovná Sisi, ktorá si v nich liečila zlomené srdce po smrti syna. Okrem pitných kúr z prameňa Lobogo s liečivými a omladzujúcimi účinkami, veľa času trávila na prechádzkach v prekrásnej a čistej prírode v sprievode svojich spoločníkov, členov kráľovskej suity. Ak vás zaujíma izba, ktorá bola pre cisárovnú pripravená, alebo chcete aj vy ochutnať z prameňa ktorým sa liečila, neváhajte navštíviť Múzeum Sisi. Za návštevu získate nálepku DRÉGELY.

Ďalšie tipy na výlety

Radničné námestie Bardejov (UNESCO)
Mesto Bardejov sa bezpochyby radí medzi najkrajšie a najgotickejšie mestá Slovenska. Vydajte sa na krásnu prechádzku Radničným námestím, ktoré z troch strán obkolesuje 46 meštianských domov. Uprostred sa vyníma Bazilika Minor sv. Egídia, pred ktorou sa nachádza dvojica zvonov Ján a Urban. Zaujímavosťou je, že tieto zvony boli pôvodne vo zvonici, no neskôr po poškodení ich nahradili nové odliatky. Určite vám odporúčame výstup na vežu baziliky, z ktorej si môžete vychutnať krásny výhľad na mesto. Viac...

Drevený kostolík Hervartov (UNESCO)
Len 10 km od Bardejova sa nachádza najstarší a najzachovalejší drevený kostol sv. Františka z Assisi na Slovensku. Kostolík je ohradený kamenným múrikom s pilastrami, ktorý v návštevníkoch budí dojem malej pevnosti. Návšteva kostolíka vás určite prenesie do čias minulých. Viac...

Kyslíková dráha Bardejov - Mihaľov
Hľadáte perfektné spojenie zdravého čerstvého vzduchu, prechádzky, pobytu v prírode a cvičenia? Čerstvo zrekonštruovaná kyslíková dráha, na ktorej pribudli nové odpočívadlá, drevené atrakcie a lavičky, ponúka 14 stanovíšť, na ktorých si môžete vyskúšať relaxačné a pohybové cvičenia.

Rodinný singletrack, Bardejovské kúpele
Po kyslíkovej dráha môžete v športových aktivitách pokračovať na Lekárskom rodinnom Singletracku, ktorý ocenia hlavne všetci milovníci cyklistiky. Vezmite bicykle a neváhajte vyskúšať cyklotrasu dlhú 1330 m a prevýšením 60 výškových metrov. Rodinný singletrack je obľúbenou atrakciou pre rodiny s deťmi, keďže má nenáročný profil a tvarovaný prírodný povrch.

Hrad Zborov
Zrúcanina hradu Zborov – nazývaný aj Makovica, leží na kopci neďaleko obce Zborov, asi 5 km severne od Bardejova. Hrad pôvodne slúžil na ochranu uhorského pohraničia, no počas prvej svetovej vojny došlo k jeho značnému poškodeniu. Dostať sa naň môžete z Bardejovských kúpeľov po náučnom chodníku, ktorý ma dĺžku 8 km, alebo menej zdatní turisti sa môžu vybrať na kilometer dlhú prechádzku priamo z obce Zborov. Viac...

Makovica – prírodné kúpalisko
Chcete si zaplávať a oddýchnuť od mesta v prostredí zelene a skutočného lesa pri vode? Len jeden kilometer od obce Nižná Polianka sa nachádza prírodné kúpalisko Makovica. Pre tých najmenších je pripravená trampolína, pieskovisko a hojdačky. Makovica je priam ideálne miesto, na strávenie horúceho letného dňa.

Legendarium ti prináša vyše 100 tipov na výlety. Na viac ako 50 z nich môžeš získať komiks a súťažné nálepky. Cestuj, zbieraj nálepky a vyhraj ceny pre celú rodinu!

Ďalšie tipy na výlety

Ceny v súťaži

Bardejov.  Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Bardejov. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Skanzen Bardejovské Kúpele.  Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Skanzen Bardejovské Kúpele. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Múzeum Sisi, Bardejovské kúpele.  Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Múzeum Sisi, Bardejovské kúpele. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Radičné námestie Bardejov, foto - Jano Štovka

Radičné námestie Bardejov, foto - Jano Štovka
Hervartov - drevený Kostol sv. Františka z Asisi.  Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Hervartov - drevený Kostol sv. Františka z Asisi. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Kyslíková dráha Bardejovské Kúpele.  Foto - KOCR Severovýchod Slovenska

Kyslíková dráha Bardejovské Kúpele. Foto - KOCR Severovýchod Slovenska
Rodinný singletack - www.visitbardejov.sk

Rodinný singletack - www.visitbardejov.sk
Hrad Zborov.  Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Hrad Zborov. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Makovica. Foto - makovica.sk

Makovica. Foto - makovica.sk
Súvisiace články
8.9.2019 LEGENDARIUM: Za neandertálcami a zábavou do Popradu a okolia 7.9.2019 LEGENDARIUM: 12 miest, ktoré nevynechajte vo Svidníku a okolí 5.9.2019 LEGENDARIUM: Malebné hrady na dosah ruky 2.9.2019 LEGENDARIUM: Videli ste už malý Slovenský raj pri Prešove? 1.9.2019 LEGENDARIUM: Medzilaborce s okolím vás prekvapia 31.8.2019 LEGENDARIUM: Spoznajte Švejkove dobrodružstvá v Humennom 31.8.2019 LEGENDARIUM: Spišská Belá - rodné mesto J. M. Petzvala 30.8.2019 LEGENDARIUM: Poloniny ponúkajú miesta, ktoré si zamilujete 29.8.2019 LEGENDARIUM: Levoča ponúka zážitky pre celú rodinu 27.8.2019 LEGENDARIUM: Ako vznikol Sabinov? 10.8.2019 LEGENDARIUM: Stará Ľubovňa a okolie ponúka nielen hrad. Očarí celú rodinu 7.8.2019 LEGENDARIUM: Kežmarok - pôvabné kráľovské mesto ukrývajúce poklad 3.8.2019 LEGENDARIUM: Vysoké Tatry plné zážitkov pre celú rodinu 30.7.2019 LEGENDARIUM: Kam s deťmi v Pieninách 25.7.2019 LEGENDARIUM: Ždiar - čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier 23.7.2019 LEGENDARIUM: Poklady Prešova: soľ, opál a mnoho iného 21.7.2019 LEGENDARIUM: Návrat do čias rytierov i na Domašu 19.7.2019 LEGENDARIUM: Kam v Snine a okolí? Ďaleký východ vás prekvapí
Mohlo by Vás zaujímať
Koronavírus môže Domaši pomôcť
Záujem o pobyt pri vodnej nádrži Veľká Domaša rastie. Zrejme sa prejavuje efekt krízy súvisiacej s koronavírusom. Slováci chcú tráviť letnú dovolenku v domácich turistických destináciách. Slovensko si v boji s pandémiou počína úspešne a vláda uvoľňuje obmedzenia. Začiatok dovolenkovej sezóny v prímorských letoviskách je zatiaľ neurčitý. Roman Berkeš, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr predpokladá, že sa posunie na koniec júna až polovicu júla. Už teraz je však viac-menej isté, že oddychu pri mori sa budú slovenskí dovolenkári v tejto sezóne skôr vyhýbať.
Na severovýchode sa znovuotvorili stovky možností pre turistiku a výlety
Ideálne slnečné počasie láka po dlhých týždňoch uzavretia v interiéroch kvôli koronavírusu na vychádzky do prírody. Severovýchod Slovenska poskytuje stovky možností pre turistiku a trávenie voľného času v prírode. V okolí Svidníka najviac lákajú pamiatky vojnovej histórie a v okolí Bardejova zasa turistické trasy, liečivé singletracky a Bardejovské Kúpele. Tento kút Slovenska je výnimočný aj drevenými kostolíkmi,  skanzenmi a rozhľadňami. Informuje o tom riaditeľ OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov Radomír Jančošek.
Bardejovské kúpele sú už otvorené aj pre samoplatcov
Bardejovské kúpele, a.s. sú od pondelka 25.mája 2020 otvorené aj pre samoplatcov. Zatiaľ v obmedzenom režime za protiepidemiologických opatrení odporúčaných hygienikmi, bez wellness a stravovania formou švédskych stolov, zato však s akciovými cenami. Pre klientov zdravotných poisťovní začala obmedzená prevádzka už pred týždňom v utorok 12.mája 2020. Dovtedy boli kúpele nútene šesť týždňov plne odstavené. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a.s. , Tamara Šatanková.
Stropkovský jarmok sa v tomto roku neuskutoční
Obľúbený stropkovský jarmok, najvýznamnejšie kultúrno-spoločenské podujatie v regióne, sa v tomto roku definitívne ruší. Prípravy na jeho 26. pokračovanie prebiehali už od jesene minulého roka, postupne uzatvárali zmluvy s účinkujúcimi, no v uplynulých dňoch padlo konečné rozhodnutie.
Dobrovoľníci vyzbierali na Ondave 900 kilogramov odpadu
Dobrovoľníci vyzbierali počas tradičnej májovej akcie na Ondave 900 kilogramov odpadu. Splavovanie tejto rieky bude vďaka nim oveľa krajším zážitkom.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.