Sobota, 19. október 2019
Meniny má Kristián | zajtra Vendelín

LEGENDARIUM: Bardejov, historické mesto ukryté pod pamiatkami UNESCO

Dávno-pradávno bol Bardejov slobodným kráľovským mestom. Sláva a bohatstvo mesta rástli veľmi rýchlo aj vďaka obrovským jarmokom, kde sa dalo zohnať všetko, čo ľudská duša ráčila. Stará legenda hovorí, že najbohatší Bardejovčan Drégely si chcel kúpiť krásnu dievčinu Barboru. Keď však zistil, že Barbora sa kúpiť nedá, nechal ju upáliť. Tá ho potom po nociach chodila strašiť. Nechajte sa uniesť legendou o Barbore a Drégelym a navštívte jedno z najkrajších miest na Slovensku – Bardejov.

Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu.

Komiks a nálepky získaš
Šarišské múzeum, Bardejov(nálepka Barbora), web
Skanzen, Bardejovské Kúpele (Múzeum ľudovej architektúry) (nálepka Barbora), web
Múzeum Sisi, Bardejovské kúpele a.s. (nálepka Drégely), web

Šarišské múzeum, Bardejov
Myslíte si, že múzeum nedokáže zaujať deti? Tak to ste teda určite nenavštívili Šarišské múzeum v Bardejove. Expozícia umiestnená v historickej budove na Radničnom námestí prezentuje stredoveké dejiny Bardejova od prvej písomnej zmienky po koniec 18. storočia. Zaujímavosť, ktorú môžete v Šarišskom múzeu nájsť je briliantový prsteň cisárovnej Sisi, ktorá ho darovala prepoštovi z veľkej vďaky na znak spokojnosti s pobytom v Bardejovských Kúpeľoch. Pri návšteve si nezabudnite vypýtať nálepku BARBORY do komiksu Legendarium.

Skanzen, Bardejovské Kúpele
V Bardejovských Kúpeľoch na vás čaká najstarší skanzen svojho druhu na Slovensku, ktorý prezentuje ľudovú kultúru a staviteľstvo slovenského a rusínskeho obyvateľstva. Preneste sa ako švihnutím čarovného prútika do minulosti, kde budete mať možnosť vidieť staré roľnícke domy, studne, kováčsku dielňu a veľa iného. Aj tu je pre vás pripravená nálepka BARBORY. Viac...

Múzeum Sisi, Bardejovské kúpele a.s.
Vychutnajte si prechádzku v príjemnom pokojnom prostredí uprostred ihličnatých lesov. Toto očarujúce miesto kedysi ohúrilo aj uhorskú a poľskú šľachtu. Chýry o liečivých prameňoch kúpeľov sa kedysi dostali až za hranice Európy. Kúpele si zamilovala aj samotná cisárovná Sisi, ktorá si v nich liečila zlomené srdce po smrti syna. Okrem pitných kúr z prameňa Lobogo s liečivými a omladzujúcimi účinkami, veľa času trávila na prechádzkach v prekrásnej a čistej prírode v sprievode svojich spoločníkov, členov kráľovskej suity. Ak vás zaujíma izba, ktorá bola pre cisárovnú pripravená, alebo chcete aj vy ochutnať z prameňa ktorým sa liečila, neváhajte navštíviť Múzeum Sisi. Za návštevu získate nálepku DRÉGELY.

Ďalšie tipy na výlety

Radničné námestie Bardejov (UNESCO)
Mesto Bardejov sa bezpochyby radí medzi najkrajšie a najgotickejšie mestá Slovenska. Vydajte sa na krásnu prechádzku Radničným námestím, ktoré z troch strán obkolesuje 46 meštianských domov. Uprostred sa vyníma Bazilika Minor sv. Egídia, pred ktorou sa nachádza dvojica zvonov Ján a Urban. Zaujímavosťou je, že tieto zvony boli pôvodne vo zvonici, no neskôr po poškodení ich nahradili nové odliatky. Určite vám odporúčame výstup na vežu baziliky, z ktorej si môžete vychutnať krásny výhľad na mesto. Viac...

Drevený kostolík Hervartov (UNESCO)
Len 10 km od Bardejova sa nachádza najstarší a najzachovalejší drevený kostol sv. Františka z Assisi na Slovensku. Kostolík je ohradený kamenným múrikom s pilastrami, ktorý v návštevníkoch budí dojem malej pevnosti. Návšteva kostolíka vás určite prenesie do čias minulých. Viac...

Kyslíková dráha Bardejov - Mihaľov
Hľadáte perfektné spojenie zdravého čerstvého vzduchu, prechádzky, pobytu v prírode a cvičenia? Čerstvo zrekonštruovaná kyslíková dráha, na ktorej pribudli nové odpočívadlá, drevené atrakcie a lavičky, ponúka 14 stanovíšť, na ktorých si môžete vyskúšať relaxačné a pohybové cvičenia.

Rodinný singletrack, Bardejovské kúpele
Po kyslíkovej dráha môžete v športových aktivitách pokračovať na Lekárskom rodinnom Singletracku, ktorý ocenia hlavne všetci milovníci cyklistiky. Vezmite bicykle a neváhajte vyskúšať cyklotrasu dlhú 1330 m a prevýšením 60 výškových metrov. Rodinný singletrack je obľúbenou atrakciou pre rodiny s deťmi, keďže má nenáročný profil a tvarovaný prírodný povrch.

Hrad Zborov
Zrúcanina hradu Zborov – nazývaný aj Makovica, leží na kopci neďaleko obce Zborov, asi 5 km severne od Bardejova. Hrad pôvodne slúžil na ochranu uhorského pohraničia, no počas prvej svetovej vojny došlo k jeho značnému poškodeniu. Dostať sa naň môžete z Bardejovských kúpeľov po náučnom chodníku, ktorý ma dĺžku 8 km, alebo menej zdatní turisti sa môžu vybrať na kilometer dlhú prechádzku priamo z obce Zborov. Viac...

Makovica – prírodné kúpalisko
Chcete si zaplávať a oddýchnuť od mesta v prostredí zelene a skutočného lesa pri vode? Len jeden kilometer od obce Nižná Polianka sa nachádza prírodné kúpalisko Makovica. Pre tých najmenších je pripravená trampolína, pieskovisko a hojdačky. Makovica je priam ideálne miesto, na strávenie horúceho letného dňa.

Legendarium ti prináša vyše 100 tipov na výlety. Na viac ako 50 z nich môžeš získať komiks a súťažné nálepky. Cestuj, zbieraj nálepky a vyhraj ceny pre celú rodinu!

Ďalšie tipy na výlety

Ceny v súťaži

Bardejov.  Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Bardejov. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Skanzen Bardejovské Kúpele.  Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Skanzen Bardejovské Kúpele. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Múzeum Sisi, Bardejovské kúpele.  Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Múzeum Sisi, Bardejovské kúpele. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Radičné námestie Bardejov, foto - Jano Štovka

Radičné námestie Bardejov, foto - Jano Štovka
Hervartov - drevený Kostol sv. Františka z Asisi.  Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Hervartov - drevený Kostol sv. Františka z Asisi. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Kyslíková dráha Bardejovské Kúpele.  Foto - KOCR Severovýchod Slovenska

Kyslíková dráha Bardejovské Kúpele. Foto - KOCR Severovýchod Slovenska
Rodinný singletack - www.visitbardejov.sk

Rodinný singletack - www.visitbardejov.sk
Hrad Zborov.  Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Hrad Zborov. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Makovica. Foto - makovica.sk

Makovica. Foto - makovica.sk
Súvisiace články
8.9.2019 LEGENDARIUM: Za neandertálcami a zábavou do Popradu a okolia 7.9.2019 LEGENDARIUM: 12 miest, ktoré nevynechajte vo Svidníku a okolí 5.9.2019 LEGENDARIUM: Malebné hrady na dosah ruky 2.9.2019 LEGENDARIUM: Videli ste už malý Slovenský raj pri Prešove? 1.9.2019 LEGENDARIUM: Medzilaborce s okolím vás prekvapia 31.8.2019 LEGENDARIUM: Spoznajte Švejkove dobrodružstvá v Humennom 31.8.2019 LEGENDARIUM: Spišská Belá - rodné mesto J. M. Petzvala 30.8.2019 LEGENDARIUM: Poloniny ponúkajú miesta, ktoré si zamilujete 29.8.2019 LEGENDARIUM: Levoča ponúka zážitky pre celú rodinu 27.8.2019 LEGENDARIUM: Ako vznikol Sabinov? 10.8.2019 LEGENDARIUM: Stará Ľubovňa a okolie ponúka nielen hrad. Očarí celú rodinu 7.8.2019 LEGENDARIUM: Kežmarok - pôvabné kráľovské mesto ukrývajúce poklad 3.8.2019 LEGENDARIUM: Vysoké Tatry plné zážitkov pre celú rodinu 30.7.2019 LEGENDARIUM: Kam s deťmi v Pieninách 25.7.2019 LEGENDARIUM: Ždiar - čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier 23.7.2019 LEGENDARIUM: Poklady Prešova: soľ, opál a mnoho iného 21.7.2019 LEGENDARIUM: Návrat do čias rytierov i na Domašu 19.7.2019 LEGENDARIUM: Kam v Snine a okolí? Ďaleký východ vás prekvapí
Mohlo by Vás zaujímať
HORNOŠARIŠSKÝ VÍNNY FESTIVAL otvorí v sobotu 5. októbra brány
V sobotu 5.októbra 2019 sa bude konať v Bardejovských kúpeľoch v Kúpeľnej kolonáde 5.ročník HORNOŠARIŠSKÉHO VÍNNEHO FESTIVALU.
Vychutnajte si gastronómiu severovýchodného Slovenska
Severovýchod Slovenska ponúka nielen možnosti liečebnej, náučnej, či historizujúcej turistiky, ale aj možnosti gastronomických zážitkov.
Hrad Šariš má novú atrakciu
Hrad Šariš ponúka svojim návštevníkom ďalšiu zaujímavosť. Turisti si môžu pozrieť okolie hradu cez ďalekohľad, ktorý je inštalovaný na najvyššom mieste hradu, na Donjone.
Okná na kostolíku pri Domaši zrekonštruovali aj s podporou od cyklistov
Okná na kostolíku v Novej Kelči (okres Vranov nad Topľou), ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti vodnej nádrže Domaša, zrekonštruovali aj vďaka podpore cyklistov. Objekt, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, si vyžaduje komplexnú obnovu.
Obnova turistickej infraštruktúry chodníka Čierna mláka
Počas októbra a novembra 2019 prebehne v Bardejovských Kúpeľoch a okolí revitalizácia náučného chodníka Čierna Mláka. Projekt má názov “Obnova turistickej infraštruktúry v regióne Šariš Bardejov a okolie – náučný chodník  “Čierna Mláka -  Bardejovské Kúpele”.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.