Utorok, 20. august 2019
Meniny má Anabela | zajtra Jana

LEGENDARIUM: Bardejov, historické mesto ukryté pod pamiatkami UNESCO

Dávno-pradávno bol Bardejov slobodným kráľovským mestom. Sláva a bohatstvo mesta rástli veľmi rýchlo aj vďaka obrovským jarmokom, kde sa dalo zohnať všetko, čo ľudská duša ráčila. Stará legenda hovorí, že najbohatší Bardejovčan Drégely si chcel kúpiť krásnu dievčinu Barboru. Keď však zistil, že Barbora sa kúpiť nedá, nechal ju upáliť. Tá ho potom po nociach chodila strašiť. Nechajte sa uniesť legendou o Barbore a Drégelym a navštívte jedno z najkrajších miest na Slovensku – Bardejov.

Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu.

Komiks a nálepky získaš
Šarišské múzeum, Bardejov(nálepka Barbora), web
Skanzen, Bardejovské Kúpele (Múzeum ľudovej architektúry) (nálepka Barbora), web
Múzeum Sisi, Bardejovské kúpele a.s. (nálepka Drégely), web

Šarišské múzeum, Bardejov
Myslíte si, že múzeum nedokáže zaujať deti? Tak to ste teda určite nenavštívili Šarišské múzeum v Bardejove. Expozícia umiestnená v historickej budove na Radničnom námestí prezentuje stredoveké dejiny Bardejova od prvej písomnej zmienky po koniec 18. storočia. Zaujímavosť, ktorú môžete v Šarišskom múzeu nájsť je briliantový prsteň cisárovnej Sisi, ktorá ho darovala prepoštovi z veľkej vďaky na znak spokojnosti s pobytom v Bardejovských Kúpeľoch. Pri návšteve si nezabudnite vypýtať nálepku BARBORY do komiksu Legendarium.

Skanzen, Bardejovské Kúpele
V Bardejovských Kúpeľoch na vás čaká najstarší skanzen svojho druhu na Slovensku, ktorý prezentuje ľudovú kultúru a staviteľstvo slovenského a rusínskeho obyvateľstva. Preneste sa ako švihnutím čarovného prútika do minulosti, kde budete mať možnosť vidieť staré roľnícke domy, studne, kováčsku dielňu a veľa iného. Aj tu je pre vás pripravená nálepka BARBORY. Viac...

Múzeum Sisi, Bardejovské kúpele a.s.
Vychutnajte si prechádzku v príjemnom pokojnom prostredí uprostred ihličnatých lesov. Toto očarujúce miesto kedysi ohúrilo aj uhorskú a poľskú šľachtu. Chýry o liečivých prameňoch kúpeľov sa kedysi dostali až za hranice Európy. Kúpele si zamilovala aj samotná cisárovná Sisi, ktorá si v nich liečila zlomené srdce po smrti syna. Okrem pitných kúr z prameňa Lobogo s liečivými a omladzujúcimi účinkami, veľa času trávila na prechádzkach v prekrásnej a čistej prírode v sprievode svojich spoločníkov, členov kráľovskej suity. Ak vás zaujíma izba, ktorá bola pre cisárovnú pripravená, alebo chcete aj vy ochutnať z prameňa ktorým sa liečila, neváhajte navštíviť Múzeum Sisi. Za návštevu získate nálepku DRÉGELY.

Ďalšie tipy na výlety

Radničné námestie Bardejov (UNESCO)
Mesto Bardejov sa bezpochyby radí medzi najkrajšie a najgotickejšie mestá Slovenska. Vydajte sa na krásnu prechádzku Radničným námestím, ktoré z troch strán obkolesuje 46 meštianských domov. Uprostred sa vyníma Bazilika Minor sv. Egídia, pred ktorou sa nachádza dvojica zvonov Ján a Urban. Zaujímavosťou je, že tieto zvony boli pôvodne vo zvonici, no neskôr po poškodení ich nahradili nové odliatky. Určite vám odporúčame výstup na vežu baziliky, z ktorej si môžete vychutnať krásny výhľad na mesto. Viac...

Drevený kostolík Hervartov (UNESCO)
Len 10 km od Bardejova sa nachádza najstarší a najzachovalejší drevený kostol sv. Františka z Assisi na Slovensku. Kostolík je ohradený kamenným múrikom s pilastrami, ktorý v návštevníkoch budí dojem malej pevnosti. Návšteva kostolíka vás určite prenesie do čias minulých. Viac...

Kyslíková dráha Bardejov - Mihaľov
Hľadáte perfektné spojenie zdravého čerstvého vzduchu, prechádzky, pobytu v prírode a cvičenia? Čerstvo zrekonštruovaná kyslíková dráha, na ktorej pribudli nové odpočívadlá, drevené atrakcie a lavičky, ponúka 14 stanovíšť, na ktorých si môžete vyskúšať relaxačné a pohybové cvičenia.

Rodinný singletrack, Bardejovské kúpele
Po kyslíkovej dráha môžete v športových aktivitách pokračovať na Lekárskom rodinnom Singletracku, ktorý ocenia hlavne všetci milovníci cyklistiky. Vezmite bicykle a neváhajte vyskúšať cyklotrasu dlhú 1330 m a prevýšením 60 výškových metrov. Rodinný singletrack je obľúbenou atrakciou pre rodiny s deťmi, keďže má nenáročný profil a tvarovaný prírodný povrch.

Hrad Zborov
Zrúcanina hradu Zborov – nazývaný aj Makovica, leží na kopci neďaleko obce Zborov, asi 5 km severne od Bardejova. Hrad pôvodne slúžil na ochranu uhorského pohraničia, no počas prvej svetovej vojny došlo k jeho značnému poškodeniu. Dostať sa naň môžete z Bardejovských kúpeľov po náučnom chodníku, ktorý ma dĺžku 8 km, alebo menej zdatní turisti sa môžu vybrať na kilometer dlhú prechádzku priamo z obce Zborov. Viac...

Makovica – prírodné kúpalisko
Chcete si zaplávať a oddýchnuť od mesta v prostredí zelene a skutočného lesa pri vode? Len jeden kilometer od obce Nižná Polianka sa nachádza prírodné kúpalisko Makovica. Pre tých najmenších je pripravená trampolína, pieskovisko a hojdačky. Makovica je priam ideálne miesto, na strávenie horúceho letného dňa.

Legendarium ti prináša vyše 100 tipov na výlety. Na viac ako 50 z nich môžeš získať komiks a súťažné nálepky. Cestuj, zbieraj nálepky a vyhraj ceny pre celú rodinu!

Ďalšie tipy na výlety

Ceny v súťaži

Bardejov.  Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Bardejov. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Skanzen Bardejovské Kúpele.  Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Skanzen Bardejovské Kúpele. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Múzeum Sisi, Bardejovské kúpele.  Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Múzeum Sisi, Bardejovské kúpele. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Radičné námestie Bardejov, foto - Jano Štovka

Radičné námestie Bardejov, foto - Jano Štovka
Hervartov - drevený Kostol sv. Františka z Asisi.  Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Hervartov - drevený Kostol sv. Františka z Asisi. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Kyslíková dráha Bardejovské Kúpele.  Foto - KOCR Severovýchod Slovenska

Kyslíková dráha Bardejovské Kúpele. Foto - KOCR Severovýchod Slovenska
Rodinný singletack - www.visitbardejov.sk

Rodinný singletack - www.visitbardejov.sk
Hrad Zborov.  Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Hrad Zborov. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Makovica. Foto - makovica.sk

Makovica. Foto - makovica.sk
Súvisiace články
10.8.2019 LEGENDARIUM: Stará Ľubovňa a okolie ponúka nielen hrad. Očarí celú rodinu 7.8.2019 LEGENDARIUM: Kežmarok - pôvabné kráľovské mesto ukrývajúce poklad 3.8.2019 LEGENDARIUM: Vysoké Tatry plné zážitkov pre celú rodinu 30.7.2019 LEGENDARIUM: Kam s deťmi v Pieninách 25.7.2019 LEGENDARIUM: Ždiar - čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier 23.7.2019 LEGENDARIUM: Poklady Prešova: soľ, opál a mnoho iného 21.7.2019 LEGENDARIUM: Návrat do čias rytierov i na Domašu 19.7.2019 LEGENDARIUM: Kam v Snine a okolí? Ďaleký východ vás prekvapí
Mohlo by Vás zaujímať
LEGENDARIUM: Poklady Prešova: soľ, opál a mnoho iného
Legenda vraví, že v mieste dnešného Prešova žil kedysi chudobný pastier Michal, ktorý okrem malej koliby a oviec nemal nič. Jedného dňa pomohol pocestnému, ubytoval ho a na ďalší deň ho čakalo prekvapenie – jeho ovečky sa cez noc premenili na soľné stĺpy. Z pastiera sa stal majiteľ soľných baní a postavil si hrad Soľnohrad.
Najnavštevovanejšie podujatie severovýchodu Slovenska vás očakáva i s parným vlakom
Ťahákmi tohtoročného Bardejovského jarmoku od štvrtka 22. augusta do nedele 25. augusta 2019 budú kultúrne podujatia. Vo štvrtok vystúpia Kollárovci, Košický Big Band, Hrdza a Katarzia. V piatok bude rockový festival Bardrock, predstavia sa Metropolis, Hex, Ravenclaw. V sobotu zažiaria Sima, Majself, Dominika Mirgová a Kali. V nedeľu o 20.30 hod. to rozprúdi hlavná hviezda Lucie Bílá, pred ňou ešte vystúpia Riverstone,  Buranowski a ďalší.
LEGENDARIUM: Vysoké Tatry plné zážitkov pre celú rodinu
LEGENDARIUM: Návrat do čias rytierov i na Domašu
Tušíte, ako vyzeralo bývanie v dobe kamennej? Myslíte, že udržíte štít z doby bronzovej? Nameliete múku na keltskom mlynčeku? Ako hrá zvonkohra spred tisíc rokov? To všetko si môžete vyskúšať v nezvyčajnom areáli archeoparku v Hanušovciach nad Topľou. Na Domašu je odtiaľ naozaj blízko a to zďaleka nie je všetko, čo môžete zažiť v tejto časti Prešovského kraja.
LEGENDARIUM: Kam s deťmi v Pieninách
Pod Pieninami, v tieni Troch korún, stojí malebný kartuziánsky kláštor. Kedysi v ňom žil mních Cyprián. Múdry mních sa venoval liečiteľstvu a podľa legendy zletel z Troch korún v Pieninách na vlastnoručne zhotovených krídlach. Známy herbár a miesta, kde žil, uvidíš na výlete v Červenom Kláštore a v Pieninách. Nezabudni ochutnať liečivú vodu zo Smerdžonky!
LEGENDARIUM: Ždiar - čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier
V dedine Ždiar pod Belianskymi Tatrami žila dievčina Žofia. Bola krásna ako každá žena v Ždiari, ba hádam ešte krajšia. A keďže bola aj pracovitá a robota jej šla od ruky (najmä práca so senom), volali ju Vidla.
Peši z Vladiče do poľskej Čeremchy po starej obchodnej ceste
Nová turistická trasa, ktorá vedie z obce Vladiča v Stropkovskom okrese do poľskej Čeremchy, kopíruje starú obchodnú cestu. Miestni ňou kedysi chodili so svojimi výrobkami na trhy. Otvoria ju v sobotu 3. augusta o 9.00 h.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok s celkovou výmerou 1378 m2, možnosť rozdelenia na 2 pozemky, Župčany

Plocha 1378 m2, hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, tvar pozemku obdĺžnik, elektrina v blízkosti pozemku, kanalizácia v hlavnej ceste, vlastný vodovod, plyn v tejto lokalite nie je. Cena 24,50 Eur /m2.

0907030622 | | cena: 25,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok 1476 m2, Fintice, okres Prešov

lokalita: obec Fintice, v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty. IS:elektrina v dosahu, plyn v dosahu, obecný vodovod v dosahu, kanalizácia - žumpa. Pozemok je mierne svahovitý, slnečný, v blízkosti lesa, ideálna orientácia.

0907030661 | | cena: 38,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj pozemok, OV, výmera 1186 m2, Sabinov

lokalita: blízke centrum , v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty, šírka: cca 32 m v hornej časti a 25 m v dolnej časti, dĺžka: cca 44 m z jednej strany, 40 m z druhej strany. IS v dosahu. pozemok je svahovitý, slnečný, udržiavaný

0907030661 | | cena: 27.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Výhodne prenajmeme priestory na podnikanie v širšom centre Prešova. Výborná poloha, parkovanie pri objekte.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.