Utorok, 20. august 2019
Meniny má Anabela | zajtra Jana

Pred rokom sa konalo Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove

Mesto Prešov privítalo pred rokom Národné stretnutie mládeže P18. Do metropoly Šariša prišlo vyše 4 500 ľudí

Národné stretnutie mládeže sa v podobných rozmeroch konalo po tretíkrát. Historicky prvé sa konalo v Ružomberku (2013) a druhé v Poprade (2015). Inšpiráciou pre stretnutie boli Svetové dni mládeže (SDM), ktoré sa po prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme na podnet sv. Jána Pavla II. V Prešove pred rokom mladí symbolicky odštartovali prípravy na tohtoročné SDM v Paname.

Generálnym partnerom podujatia bolo mesto Prešov, partnerom Prešovský samosprávny kraj. "Mesto Prešov, označované aj ako Atény nad Torysou, bolo vždy mestom mladých, študentským mestom, a preto mám radosť, že sa Národné stretnutie mládeže P18 uskutočnilo práve u nás. Vytvorili sme totiž ďalší významný medzník v modernej histórii nášho mesta. Mladí ľudia z celého Slovenska, ktorí vyznávajú rovnaké hodnoty v živote, sa zjednotili, stretli, dokonca vzniklo aj veľa nových priateľstiev. Bolo krásne sledovať tú úžasnú atmosféru práve doma v Prešove a som vďačná, že som mohla byť súčasťou tohto spoločenstva, " hovorí po roku primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

"Ešte aj teraz vo mne doznievajú príjemné pocity z minuloročného Národného stretnutia mládeže P18. Rád si spomínam na toto stretnutie s mladými ľuďmi, ktorí priniesli do Prešova svieži vánok. Teší ma, že Prešovský samosprávny kraj mohol byť nápomocný pri organizácii tohto podujatia. Pevne verím, že nádej, ktorú sme vtedy zasiali do mladých ľudí, prinesie ovocie celému kraju. Často sa stretávam s mladými ľuďmi, ktorí sa neboja púšťať do nových a náročných projektov. Som presvedčený, že odvahu a rozvážnosť nabrali aj vďaka účasti na Národnom stretnutí mládeže P18 v Prešove. Som rád, že som bol pri tom, " pridáva sa predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

"Hoci už prešla nejaká doba, podnety z P18 ešte stále doznievajú. Doteraz stretávam mnohých s tričkom P18 a to nielen na Východe a hneď mi napadne: "Je možné, že my sme sa už pred rokom videli." Vnímam, že mnohých mladých ľudí to naštartovalo v službe. Vedia, že musia byť odvážni a angažovať sa v prostredí v ktorom sú: v školách, mestách, farnostiach, v kultúrnej i v sociálnej oblasti. Je to pre nás výzva, aby ich nadšenie zachytili a ďalej ich inšpirovali, " hovorí tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS Matúš Reiner, ktorý vo funkcii nahradil kňaza Ondreja Chrvalu. Ten viedol organizačné tímy všetkých troch posledných národných stretnutí mládeže.

Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove zorganizoval tím z Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska a Kanet, n. o. Na podujatí vyvrcholila niekoľkomesačná duchovná príprava s názvom Odvážny rok. Zameraná bola na odvahu. Štvordňový program sa niesol v znamení motta SDM pre tento rok „Neboj sa, Mária, našla si milosť u Boha, “ s podtitulom: Odvaha žiť v prítomnosti. Motto vybral pápež František. V programe vystúpili stovky profesionálnych a amatérskych hostí. Na príprave sa podieľalo vyše 500 dobrovoľníkov bez nároku na odmenu.

Účastníci P18 aktívne pomohli aj rodinám v núdzi. Na podujatí vyzbierali tisícky kusov školských pomôcok. Zapojili sa aj do špeciálneho popoludnia angažovanosti. Vďaka nemu mladí v meste a v lese vyčistili desiatky kilometrov chodníkov od buriny a odpadkov, vyzbierali desiatky vriec odpadu, namaľovali stovky metrov zábradlia a preliezok, pokosili hektár trávy či zrevitalizovali šesť kilometrov stromčekov a kríkov. Vďaka dobrovoľníckej pomoci pomohli aj desiatkam rozličných inštitúcii v meste a okolí. Mladí zaplnili viackrát aj prešovskú Hlavnú ulicu. Ožilo napríklad špeciálnym EXPO povolaní, kde svoju charizmu predstavilo vyše štyri stovky rehoľníkov. Špeciálnou prekvapením bol open air koncert spievajúcich zasvätených osôb, divadelné predstavenia a sprievodné aktivity.

Fotografie a videá z P18 sú k dispozícii na stránke narodnestretnutiemladeze.sk

Mohlo by Vás zaujímať
Foto: Pivný festival 2019
Druhý víkend
Foto: Pivný festival 2019
9. ročník Pivného festivalu
Foto: Akustika Roztancovala Stromoradie
Prešovská skupina Akustika zahájila v pondelok 29.7. piaty ročník svojho pouličného turné Street Tour vystúpeniami v Košiciach a na Stromoradí v Prešove. Počas tohto týždňa zahrajú nielen v uliciach miest, ale aj v záhradách, na hradnom nádvorí či na lodi. Od utorka tak postupne navštívia Spišský hrad, Tatranskú Lomnicu, Banskú Bystricu, Banskú Štiavnicu, Nitru a Bratislavu.
FOTO: Filmová noc na Šarišskom hrade 2019
Už po ôsmy krát sa mohli návštevníci v čase od 19. do 21. júla 2019 vybrať na hrad Šariš s tým, že okrem nádhernej prírody a výhľadu uvidia zaujímavé filmy, prežijú čas v prírode s partiou, ktorá zdieľa spoločný zámer a to je film.
Foto: Pivný festival 2019
Nedeľa 28.7.2019
Slováci sa dočkajú unikátnej prírodnej atrakcie. Obrovský drevený megafón vám dopraje jedinečný koncert prírody
Neďaleko Prešova v Slanských vrchoch vznikne v objatí stromov netradičná inštalácia. Reč je o špeciálnom drevenom megafóne, ktorý vďaka svojmu tvaru znásobuje zvuky lesa a vy si tak môžete užiť nefalšovaný prírodný orchester. Takáto atrakcia nemá v strednej ani západnej Európe obdobu.
Nočné objavovanie Prešova - Kalvária
Už po šiesty raz pripravuje tím združený popri neziskovej organizácii urbanika pre Prešovčanov podujatie založené na netradičnom spoznávaní dejín a pamiatok Prešova – Nočné Objavovanie Prešova.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 8 á pozemku, Prešov

Predaj 2-podlažný rodinný dom v Prešove, po rekonštrukcii spodného podlažia a exteriéru domu. Je riešený ako 2 samostatné bytové jednotky. Úžitková plocha: prízemie 120 m2 + poschodie 110 m2 + podpivničenie 120 m2. Vyhľadávaná lokalita.

0907030623 | | cena: 199.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj pozemok, OV, výmera 1186 m2, Sabinov

lokalita: blízke centrum , v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty, šírka: cca 32 m v hornej časti a 25 m v dolnej časti, dĺžka: cca 44 m z jednej strany, 40 m z druhej strany. IS v dosahu. pozemok je svahovitý, slnečný, udržiavaný

0907030661 | | cena: 27.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok s celkovou výmerou 1378 m2, možnosť rozdelenia na 2 pozemky, Župčany

Plocha 1378 m2, hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, tvar pozemku obdĺžnik, elektrina v blízkosti pozemku, kanalizácia v hlavnej ceste, vlastný vodovod, plyn v tejto lokalite nie je. Cena 24,50 Eur /m2.

0907030622 | | cena: 25,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.