Streda, 11. december 2019
Meniny má Hilda | zajtra Otília

Pred rokom sa konalo Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove

Mesto Prešov privítalo pred rokom Národné stretnutie mládeže P18. Do metropoly Šariša prišlo vyše 4 500 ľudí

Národné stretnutie mládeže sa v podobných rozmeroch konalo po tretíkrát. Historicky prvé sa konalo v Ružomberku (2013) a druhé v Poprade (2015). Inšpiráciou pre stretnutie boli Svetové dni mládeže (SDM), ktoré sa po prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme na podnet sv. Jána Pavla II. V Prešove pred rokom mladí symbolicky odštartovali prípravy na tohtoročné SDM v Paname.

Generálnym partnerom podujatia bolo mesto Prešov, partnerom Prešovský samosprávny kraj. "Mesto Prešov, označované aj ako Atény nad Torysou, bolo vždy mestom mladých, študentským mestom, a preto mám radosť, že sa Národné stretnutie mládeže P18 uskutočnilo práve u nás. Vytvorili sme totiž ďalší významný medzník v modernej histórii nášho mesta. Mladí ľudia z celého Slovenska, ktorí vyznávajú rovnaké hodnoty v živote, sa zjednotili, stretli, dokonca vzniklo aj veľa nových priateľstiev. Bolo krásne sledovať tú úžasnú atmosféru práve doma v Prešove a som vďačná, že som mohla byť súčasťou tohto spoločenstva, " hovorí po roku primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

"Ešte aj teraz vo mne doznievajú príjemné pocity z minuloročného Národného stretnutia mládeže P18. Rád si spomínam na toto stretnutie s mladými ľuďmi, ktorí priniesli do Prešova svieži vánok. Teší ma, že Prešovský samosprávny kraj mohol byť nápomocný pri organizácii tohto podujatia. Pevne verím, že nádej, ktorú sme vtedy zasiali do mladých ľudí, prinesie ovocie celému kraju. Často sa stretávam s mladými ľuďmi, ktorí sa neboja púšťať do nových a náročných projektov. Som presvedčený, že odvahu a rozvážnosť nabrali aj vďaka účasti na Národnom stretnutí mládeže P18 v Prešove. Som rád, že som bol pri tom, " pridáva sa predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

"Hoci už prešla nejaká doba, podnety z P18 ešte stále doznievajú. Doteraz stretávam mnohých s tričkom P18 a to nielen na Východe a hneď mi napadne: "Je možné, že my sme sa už pred rokom videli." Vnímam, že mnohých mladých ľudí to naštartovalo v službe. Vedia, že musia byť odvážni a angažovať sa v prostredí v ktorom sú: v školách, mestách, farnostiach, v kultúrnej i v sociálnej oblasti. Je to pre nás výzva, aby ich nadšenie zachytili a ďalej ich inšpirovali, " hovorí tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS Matúš Reiner, ktorý vo funkcii nahradil kňaza Ondreja Chrvalu. Ten viedol organizačné tímy všetkých troch posledných národných stretnutí mládeže.

Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove zorganizoval tím z Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska a Kanet, n. o. Na podujatí vyvrcholila niekoľkomesačná duchovná príprava s názvom Odvážny rok. Zameraná bola na odvahu. Štvordňový program sa niesol v znamení motta SDM pre tento rok „Neboj sa, Mária, našla si milosť u Boha, “ s podtitulom: Odvaha žiť v prítomnosti. Motto vybral pápež František. V programe vystúpili stovky profesionálnych a amatérskych hostí. Na príprave sa podieľalo vyše 500 dobrovoľníkov bez nároku na odmenu.

Účastníci P18 aktívne pomohli aj rodinám v núdzi. Na podujatí vyzbierali tisícky kusov školských pomôcok. Zapojili sa aj do špeciálneho popoludnia angažovanosti. Vďaka nemu mladí v meste a v lese vyčistili desiatky kilometrov chodníkov od buriny a odpadkov, vyzbierali desiatky vriec odpadu, namaľovali stovky metrov zábradlia a preliezok, pokosili hektár trávy či zrevitalizovali šesť kilometrov stromčekov a kríkov. Vďaka dobrovoľníckej pomoci pomohli aj desiatkam rozličných inštitúcii v meste a okolí. Mladí zaplnili viackrát aj prešovskú Hlavnú ulicu. Ožilo napríklad špeciálnym EXPO povolaní, kde svoju charizmu predstavilo vyše štyri stovky rehoľníkov. Špeciálnou prekvapením bol open air koncert spievajúcich zasvätených osôb, divadelné predstavenia a sprievodné aktivity.

Fotografie a videá z P18 sú k dispozícii na stránke narodnestretnutiemladeze.sk

Mohlo by Vás zaujímať
Foto: Edo Klena a priatelia
30 rokov po Nežnej spolu s priateľmi hráme a spievame. To je predsa super. Srdečne pozývame na náš koncert. Núdzový východ - Dano Hurtuk, Vlado Šipoš, Janko Višňovský, Dušan Papp. Východ - Tomáš Višňovský, Dano Hurtuk, Janko Višňovský, Dušan Papp. Klenoty - Michal Gál, Miro Sivák, Marcel Kokinčák, Jaro Janek, Marek Šoltýs, Jozef Marcin, Adam Kaščák, Lukáš Valkučák a kamaráti Martin Sejk a Paly Kovaľ, ..
Foto: GODZONE v Prešove!
GODZONE sa na svojej tour zastavil aj v Prešove v mestskej hale a my sme boli pri tom!
Verejnosť pozná najkrajšie zábery z Prešovského kraja Fotografická súťaž Choď a foť napísala siedmu kapitolu.
Fotografická súťaž Choď a foť z dielne Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska úspešne napísala svoju ďalšiu kapitolu. Do siedmeho ročníka súťaže o najkrajšie zábery z Prešovského kraja bolo prihlásených 431 snímok. Najviac v kategórii Príroda.
FOTO: Druhé Narodeniny Eperie
Eperia Shopping Mall mala svoje druhé narodeniny a tak sa rozhodli ich osláviť spolu s tými najmenšími!
Dušan Papp otvorene: Hudba k stromku vždy patrila
Prešovská kapela HPdB (High Performance Decibels) v zložení Miloš Humeník, Dušan Papp a Pavol Balčák o sebe hovorí, že hrá garážový jazzrock. Ich jedinečný sound a drive však presahujú žánrové i regionálne hranice.  Vo štvrtok, 5. decembra 2019, zahrajú v prešovskom Stromoradí.
Kráľ valčíka André Rieu mieri na Slovensko! Po boku Johann Strauss Orchestra ponúkne publiku žánrovú všehochuť
Svetová hviezda André Rieu, vychýrený ako „kráľ valčíka“, sa po štyroch rokoch vráti na Slovensko. Inštrumentalista, ktorý sa ročne predstaví pred približne 600 000 divákmi, svojím vystúpením ulahodí nielen milovníkom vážnej hudby. S veľkolepým orchestrom Johanna Straussa sa 10. júna 2020 predstaví na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.
Scorpions: „V Bratislave bude naša posledná show, poriadne to spolu rozbalíme!“
Legendárna skupina SCORPIONS už o pár dní ovládne pódium na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Okrem najznámejších hitov potešia i premakanou scénou a energickou show. Rockeri sa na vystúpenie v Bratislave tešia. Na Slovensko posielajú pozdravy.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.