Streda, 11. december 2019
Meniny má Hilda | zajtra Otília

Rákociho palác opäť ožije remeslami a folklórom zo Šariša

Krajské múzeum v Prešove otvorí prvý augustový týždeň brány 4. ročníka festivalu Leto s Rákocim. Pre návštevníkov sú pripravené rôzne kultúrne vystúpenia a ukážky tradičných remesiel. Na svoje si prídu najmä deti, ktoré čaká okrem mnohých prekvapení aj čarovný svet rozprávok.

Leto s Rákocim
Leto s Rákocim

Predchádzajúce ročníky sa realizovali ako štyri menšie podujatia počas jedného leta, ktoré sa venovali rôznym témam, ako napríklad historickému šermu, vážnej hudbe, kultúre národnostných menšín alebo hasičstvu. Najväčšiemu záujmu návštevníkov sa však podľa historika Jozefa Kušníra tešilo hudobno-dramatické vystúpenie v podaní folklórneho súboru z Fintíc. Preto sa tento ročník spojil do jedného folklórno – dramatického celku obohateného o rôzne sprievodné podujatia.

„Tohtoročné Leto s Rákocim je pripravené ako folklórno-remeselné podujatie s cieľom prezentovať tradičnú ľudovú kultúru zo Šariša, “ vysvetľuje JUDr. Mgr. Jozef Kušnír, historik Krajského múzea v Prešove poverený jeho vedením.
Program sa začína rozprávkou O troch grošoch v podaní prešovského Divadla Portál a nasledovať budú vystúpenia detského Folklórneho súboru Kanaš a Spolku Fincičanky, v ktorých podaní ožije hudobno-dramatické pásmo Dožinky.

„Vyvrcholením programu budú spevácke vystúpenia skupiny Rosa z Prešova a Jána Jendrichovského s priateľmi, “ prezradil Kušnír.

Počas celého podujatia budú v priestoroch nádvoria ukážky tradičných remesiel. Návštevníci si môžu vyskúšať napríklad výrobu paličkovanej čipky, spracovanie vlny či výrobu keramiky.

„Návštevníci sa budú môcť počas celého festivalu občerstviť kávou a nealkoholickými nápojmi. Podujatie je určené najmä pre mladé rodiny s deťmi, pre starých rodičov s vnúčatami a pre každého, kto má rád folklór, tradície a skutočné hodnoty tvoriace našu identitu, “ dodáva Kušnír.

Cieľom podujatia je prostredníctvom bohatého programu prezentovať širokej verejnosti hodnotnú duchovnú kultúru našich predkov. Program sa začína 4. augusta v priestoroch nádvoria Rákociho paláca o 15.00 h. Predpokladaný koniec je o 19.00 h. Podujatie finančne podporilo mesto Prešov. Mediálnymi partnermi sú TV7 a Skyrádio. Vstupné sú 2 Eurá pre dospelých a 1 Euro pre deti.

Krajské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1945, v Rákociho paláci má stále expozície od roku 1956. Od 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou. Spolu s pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou múzea je expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku ako aj živé archeologické múzeum v prírode v Hanušovciach nad Topľou, ktoré je u nás jediné svojho druhu. Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábik zo sveta a bábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.

Leto s Rákocim
Leto s Rákocim
Leto s Rákocim
Mohlo by Vás zaujímať
Foto: Edo Klena a priatelia
30 rokov po Nežnej spolu s priateľmi hráme a spievame. To je predsa super. Srdečne pozývame na náš koncert. Núdzový východ - Dano Hurtuk, Vlado Šipoš, Janko Višňovský, Dušan Papp. Východ - Tomáš Višňovský, Dano Hurtuk, Janko Višňovský, Dušan Papp. Klenoty - Michal Gál, Miro Sivák, Marcel Kokinčák, Jaro Janek, Marek Šoltýs, Jozef Marcin, Adam Kaščák, Lukáš Valkučák a kamaráti Martin Sejk a Paly Kovaľ, ..
Foto: GODZONE v Prešove!
GODZONE sa na svojej tour zastavil aj v Prešove v mestskej hale a my sme boli pri tom!
Verejnosť pozná najkrajšie zábery z Prešovského kraja Fotografická súťaž Choď a foť napísala siedmu kapitolu.
Fotografická súťaž Choď a foť z dielne Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska úspešne napísala svoju ďalšiu kapitolu. Do siedmeho ročníka súťaže o najkrajšie zábery z Prešovského kraja bolo prihlásených 431 snímok. Najviac v kategórii Príroda.
FOTO: Druhé Narodeniny Eperie
Eperia Shopping Mall mala svoje druhé narodeniny a tak sa rozhodli ich osláviť spolu s tými najmenšími!
Dušan Papp otvorene: Hudba k stromku vždy patrila
Prešovská kapela HPdB (High Performance Decibels) v zložení Miloš Humeník, Dušan Papp a Pavol Balčák o sebe hovorí, že hrá garážový jazzrock. Ich jedinečný sound a drive však presahujú žánrové i regionálne hranice.  Vo štvrtok, 5. decembra 2019, zahrajú v prešovskom Stromoradí.
Kráľ valčíka André Rieu mieri na Slovensko! Po boku Johann Strauss Orchestra ponúkne publiku žánrovú všehochuť
Svetová hviezda André Rieu, vychýrený ako „kráľ valčíka“, sa po štyroch rokoch vráti na Slovensko. Inštrumentalista, ktorý sa ročne predstaví pred približne 600 000 divákmi, svojím vystúpením ulahodí nielen milovníkom vážnej hudby. S veľkolepým orchestrom Johanna Straussa sa 10. júna 2020 predstaví na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.
Scorpions: „V Bratislave bude naša posledná show, poriadne to spolu rozbalíme!“
Legendárna skupina SCORPIONS už o pár dní ovládne pódium na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Okrem najznámejších hitov potešia i premakanou scénou a energickou show. Rockeri sa na vystúpenie v Bratislave tešia. Na Slovensko posielajú pozdravy.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.