Utorok, 20. august 2019
Meniny má Anabela | zajtra Jana

V Trebišove to vedia aj sami a samé. Festival siedmykrát dokáže, že na východe pes neskapal.

30- 31. augusta 2019 sa v Trebišove bude konať siedmy ročník aktivistického festivalu, ktorý prvýkrát nesie heslo Radosť je formou odporu. Je organizovaný bez grantov a sponzorov. Účinkujúci vystupujú bez nároku na honorár a organizátormi sa tak na víkend stávajú samotní návštevníci.

Skapal Pes Fest
Skapal Pes Fest

Skapal pes fest organizujú aktivisti a aktivistky bez sponzorov či grantov už sedem rokov. „Je to akási snaha o rekonštrukciu čias, keď kultúra bola živá, bez infúzií. Naše babky a dedkovia tiež nepýtali peniaze na to, aby sa porozprávali, čo je nové vo svete, zatancovali si, pohádali sa a zase dohodli. Živá kultúra funguje aj bez pivovarov a súhlasu ministerky.“

Do it yourself princíp, ktorý je základom festivalu, bol v minulosti aj dnes využívaný mnohými aktivistickými, umeleckými aj politickými skupinami. Je to vlastne nehierarchická forma organizácie, ktorá dáva priestor každému, kto zdieľa podobný cieľ, aby prispel k výsledku. „Chceme tým ukázať, že ak je možné vyrobiť dvojdňový festival s asi štyridsiatimi účinkujúcimi, diskusiami, hrami, výstavami… dokážeme takto zorganizovať aj ďalší svet. Nemusíme nutne čakať na politikov, aby za nás vyriešili naše problémy. Dá sa to aj inak.“ Vysvetlil Viktor, jeden z organizátorov.

„Radosť je forma odporu.“
Priestor dostane mnoho iniciatív, odborníkov, kapiel, filmov, výstav umenia, umelá inteligencia, bazár, kvíz, aktivity pre deti, spoznávanie mesta a skutočne veľké množstvo ďalších aktivít. Organizátorky a organizátori sa riadili najmä dvoma princípmi: nech je to lokálne a/alebo nech to je inšpirujúce. Snažia sa tak ukázať, že aj na východe, o ktorom niektorí tvrdia, že tam nič nie je, sa deje množstvo úžasných vecí. „Nie sme apolitickí, máme svoj názor a snažíme sa ho interpretovať cez dramaturgiu nášho pšika. Podľa Danteho je v jednom pekle špeciálne miesto pre tých, čo boli v ťažkých časoch nerozhodní. Aby sme ukázali, na ktorej strane stojíme, pre siedmy ročník sme si prvýkrát zvolili heslo. Je to názov albumu našej top kapely Idles – Radosť je forma odporu. Chceme ich tým prilákať na ďalší ročník.“ dodal organizátor Viktor.

Bez headlinerov

V do it yourself kultúre sa nepatrí hovoriť o najväčších menách. No napriek tomu sa organizátori pýšia tým, že ich pozvanie prijala Saša Uhlová, dokumentaristka, rómistka, antropologička a redaktorka mnohých periodík, ktorá bude hovoriť o svojich skúsenostiach nekvalifikovanej brigádničky v rôznych nízkopríjmových zamestnaniach. Z legendárnych kapiel to budú Rozpor, spolu s ich filmom Radikálne ľudské turné, ktoré odohrali v rómskych osadách, alebo Sedatívum, víťazi jednej televíznej šou.

Hranice štátu budú musieť prekročiť veselé Lonesome hot dudes, ktoré z Rakúska prinesú smutné témy; Jesień a DJ Teddybear z Poľska, brnenskí Acute dose, rožnovský electropunk Ctib a niekoľko hraníc prejdú People As Machines, lebo k nám prídu z Mexika.

O lokálnych kapelách sa vedú žarty, že zo Skapal Pes Festu vedie cesta rovno na Pohodu. Svoje vedia Raptor Koch band, #pokora, ale aj Our Stories, či Small Town Life. Tí ale boli najskôr v Trenčíne. Jazzovo ladená bude Sisa Fehér, ale aj Peter Fedorčák – jediný známy človek zo Slovenska, ktorý hrá na Chapman stick. Inak rodák z Trebišova.

Veľký comeback čaká Citróna a Elu, ktorí s Citronela soundsytémom roky určovali zvuk košického Collossea. Zahrajú aj rezidenti z Tabačky – Grosso, Yieing a Buckowski.

Aktívna diskusia, diskutabilné umenie, umelecký aktivizmus.

Okrem spomínaných, Saša Uhlová a Datra z Rozporu, budú rozprávať o svojom pôsobení aj Amnesty International, Lesoochranárske združenie VLK, Fridays For Future a ďalšie kolektívy, ktoré vychádzajú z DIY princípov organizovania.

Uvidíme diela známych umelcov Ota Hudeca, Leny Jakubčákovej, projekt Potulnej galérie, ale aj kritické básne trebišovského outfluencera Debylka – „Ruže sú červené“. Umenie budete môcť aj sami vytvoriť na Umčo stagei, alebo si vyskúšate turnaje v retro počítačových hrách. Špeciálne miesto bude mať dielo Samuela Szaba – Daniel Andrejko – umelá inteligencia, ktorá sa snaží napodobňovať slovník, ktorý sa používa v extrémistických skupinách.

Návštevníkov z okolia už tradične láka Cykloprehliadka Trebišova, ktorou sprevádza doktor filozofie Juraj Varga. Juraj si na sobotu pripravil aj workshop s názvom Ako učíme inovatívne. Program je pripravený aj pre deti, v Deckovisku im v sobotu prečíta rozprávky v šarištine Andrea Kušnírová alebo si budú môcť vyskúšať jazdu na koni s Jazdeckým klubom Larisa.

Jeden z tohtoročných grafických motívov je aj murálne dielo v Trebišove od Mikuláša Klimčáka, ktoré nutne potrebuje záchranu. Plagát pre tento rok nám bez nároku na honorár venovala aktivistická skupina HogWash. Organizátorka Monika s úsmevom dodáva: „Vlastne všetci účinkujúci vystupujú bez nároku na honorár. Len za cestovné náklady, jedlo a spanie. Tak sa na víkend stávame komunitou, zdieľame to, čo vieme, čo nás baví. Tak sa učíme a posúvame vpred. Veď o čom je život, ak nie o tomto?“

Prečo je dôležité nečakať, že to za nás urobia iní.

„Nejde o klasický festival, kde za peniaze skonzumuješ dávku zábavy a ideš domov. Urob si sám/sama totiž neznamená, rob hocičo. Chceme to robiť zodpovedne. Vychádzame z pedagogického prístupu, demokracie a dôrazu na lokálnosť.“ uzavrela organizátorka Helka.

Skapal Pes Fest sa uskutoční 30. a 31. augusta 2019 na Sunnyho ranči, Nová Koronč, Trebišov.

Mohlo by Vás zaujímať
Foto: Pivný festival 2019
Druhý víkend
Foto: Pivný festival 2019
9. ročník Pivného festivalu
Foto: Akustika Roztancovala Stromoradie
Prešovská skupina Akustika zahájila v pondelok 29.7. piaty ročník svojho pouličného turné Street Tour vystúpeniami v Košiciach a na Stromoradí v Prešove. Počas tohto týždňa zahrajú nielen v uliciach miest, ale aj v záhradách, na hradnom nádvorí či na lodi. Od utorka tak postupne navštívia Spišský hrad, Tatranskú Lomnicu, Banskú Bystricu, Banskú Štiavnicu, Nitru a Bratislavu.
FOTO: Filmová noc na Šarišskom hrade 2019
Už po ôsmy krát sa mohli návštevníci v čase od 19. do 21. júla 2019 vybrať na hrad Šariš s tým, že okrem nádhernej prírody a výhľadu uvidia zaujímavé filmy, prežijú čas v prírode s partiou, ktorá zdieľa spoločný zámer a to je film.
Foto: Pivný festival 2019
Nedeľa 28.7.2019
Slováci sa dočkajú unikátnej prírodnej atrakcie. Obrovský drevený megafón vám dopraje jedinečný koncert prírody
Neďaleko Prešova v Slanských vrchoch vznikne v objatí stromov netradičná inštalácia. Reč je o špeciálnom drevenom megafóne, ktorý vďaka svojmu tvaru znásobuje zvuky lesa a vy si tak môžete užiť nefalšovaný prírodný orchester. Takáto atrakcia nemá v strednej ani západnej Európe obdobu.
Nočné objavovanie Prešova - Kalvária
Už po šiesty raz pripravuje tím združený popri neziskovej organizácii urbanika pre Prešovčanov podujatie založené na netradičnom spoznávaní dejín a pamiatok Prešova – Nočné Objavovanie Prešova.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Výhodne prenajmeme priestory na podnikanie v širšom centre Prešova. Výborná poloha, parkovanie pri objekte.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj pozemok, OV, výmera 1186 m2, Sabinov

lokalita: blízke centrum , v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty, šírka: cca 32 m v hornej časti a 25 m v dolnej časti, dĺžka: cca 44 m z jednej strany, 40 m z druhej strany. IS v dosahu. pozemok je svahovitý, slnečný, udržiavaný

0907030661 | | cena: 27.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 8 á pozemku, Prešov

Predaj 2-podlažný rodinný dom v Prešove, po rekonštrukcii spodného podlažia a exteriéru domu. Je riešený ako 2 samostatné bytové jednotky. Úžitková plocha: prízemie 120 m2 + poschodie 110 m2 + podpivničenie 120 m2. Vyhľadávaná lokalita.

0907030623 | | cena: 199.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 7 á pozemku v obci Lažany, okr. Prešov. Dom je riešený ako 3 - izbový. Nízke mesačné náklady. Dobrá dostupnosť do Prešova.

0907030623 | | cena: 74.900,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.