Utorok, 20. august 2019
Meniny má Anabela | zajtra Jana

LEGENDARIUM: Kežmarok - pôvabné kráľovské mesto ukrývajúce poklad

S Kežmarským hradom sa spája legenda o Čiernej pani, ktorá na hrade pracovala ako kľučiarka. Keď knieža Imrich Thököly, jeden z majiteľov hradu, odišiel do boja, Čierna pani sa pokúsila ukradnúť hradné bohatstvo. Legenda vraví, že keď sa Thököly vrátil domov a nenašiel poklad, preklial kľučiarku a tá hľadá poklad na Kežmarskom hrade až dodnes.

Spoznajte Kežmarok a okolie s legendami. Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu.

Kežmarský hrad
Zaujala vás legenda o čiernej pani? Vydajte sa na Kežmarský hrad a pokúste sa aj vy vypátrať poklad. Na hrade máte možnosť vidieť expozíciu venovanú rodine Thököly, bohatú výstavu zbraní, automobilových veteránov ale aj vyhliadkovú vežu, ktorá ponúka nádherný výhľad na mesto a Vysoké Tatry. Nazrieť môžete aj do hladomorne, ktorá pripomína osud bohatej hradnej panej Beaty Laskej, ktorú tam dal kedysi jej manžel uväzniť. Ak poriadne nastražíte uši, budete počuť kroky kľučiarky na drevených ochodziach hradu, ktorá stále v hrade blúdi a hľadá poklad. Za návštevu hradu získate nálepku ČIERNEJ PANI do komiksu Legendarium. Viac...

Thermal park Vrbov
V teplé slnečné dni určite každý ocení príjemný relax na kúpalisku. V Thermal parku Vrbov na vás čaká 10 bazénov, z toho 4 detské. Zaujímavosťou je, že navštíviť kúpalisko a zregenerovať svoje telo môžete počas celého roka, a to vďaka teplote geotermálnej vody, ktorá sa pohybuje od 26°C do 38°C. Pri návšteve si nezabudnite vypýtať nálepku THÖKÖLY. Viac...

Evanjelické lýceum a lyceálna knižnica, Kežmarok
V Evanjelickom lýceu vyučovali a študovali žiaci z celej strednej Európy - mnohí z nich sa stali významnými slovenskými, nemeckými, maďarskými či srbskými umelcami, vedcami, politikmi. Chceli by ste vedieť, kde študovali Samo Chalúpka, Janko Kráľ, Jonáš Záborský, Pavol-Országh Hviezdoslav, Martin Kukučín, Janko Jesenský a iné známe osobnosti? Navštívte kultúrnu pamiatku s bohatou históriou a preneste sa do minulosti. V budove lýcea sa nachádza aj najväčšia školská historická knižnica v strednej Európe, ktorá sa pýši až 150 000 zväzkami. Za návštevu na vás čaká nálepka THÖKÖLY. Viac...

Komiks a nálepky získaš:
Kežmarský hrad (nálepka Čierna pani), web
Thermal park Vrbov (nálepka Thököly), web
Evanjelické lýceum a lyceálna knižnica, Kežmarok (nálepka Thököly), web

Ďalšie tipy na výlety:

Historické centrum Kežmarku
Doprajte si pokojnú prechádzku históriou. Na námestí sa kedysi konali zhromaždenia kežmarskej obce i veľkolepé výročné trhy. V súčasnosti sa tu od r. 1991 uskutočňuje festival Európske ľudové remeslo, ktoré nadväzuje na tradície prác starých remeselníkov. Námestie si zachovalo meštianske domy, ktoré boli pôvodne v goticko-renesančnom štýle, väčšina z nich však bola v 19. a 20. storočí necitlivo prestavaná. Zaujímavosti, ktoré môžeme okrem evanjelického lýceá, Kežmarského hradu, radnice v centre nájsť je aj reduta, ktorá kedysi slúžila ako dom pre stráže, hostí a na zábavy.

Drevený artikulárny kostol v Kežmarku (UNESCO)
Artikulárny kostol patrí medzi osem slovenských drevených kostolov, ktoré boli v roku 2008 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Kostol pochádza z čias náboženskej neslobody protestantov a musel byť postavený výhradne z najlacnejšieho stavebného materiálu – dreva. Traduje sa, že pri stavbe pomáhali švédski námorníci, keďže vrch interiéru pripomína obrátenú provu lode a okná sú okrúhle ako na lodiach. Viac...

Nový evanjelický kostol, Kežmarok
Vzhľadom na to, že artikulárny kostol už nespĺňal prvky bezpečnosti, rozhodli sa Kežmarčania v 19. stor. vystavať nový kostol, ktorý mal byť výnimočný kombináciou rôznych štýlov. Pôvodný projekt na kostol bol určený pre orient, a aj preto kostol svojím vzhľadom pôsobí ako synagóga alebo mešita. Viac...

Múzeum meštianskej bytovej kultúry, Kežmarok
Ak vás zaujíma, ako sa kedysi bývalo, neváhajte navštíviť Múzeum meštianskej bytovej kultúry, kde sa nachádza prierez zo všetkých oblasti bývania – kuchynská a jedálenská časť, salóny, spálňa. Hlavé exponáty pochádzajú od poslednej kežmarskej grófky.

Golfový rezort Black Stork, Veľká Lomnica
Ak si budete chcieť od histórie oddýchnuť a trošku si zašportovať, golfový rezort Black Stork je pre vás ako stvorený. Rezort zároveň ponúka letné tábory pre deti a mladých vo veku 6 – 16 rokov s výukou golfovej hry pod vedením profesionálneho golfového trénera. Chcete vyskúšať originálny šport? FootGolf si zamilujete. Tento netradičný šport, ktorý spája futbal a golf, si môžete zahrať na novom 18-jamkovom ihrisku. Viac...

Wild Park, Veľká Lomnica
Ak vám klasická zoo nestačí a máte chuť zažiť niečo viac, vo Wild Parku vo Veľkej Lomnici máte možnosť zažiť vzdelávacie programy o živote exotických zvierat v zajatí alebo komentované kŕmenie veľkých mačkovitých šeliem. Okrem toho budete môcť spoznať viac ako 40 ohrozených druhov živočíchov.

Ranč Čajka, Kežmarok
Krásne prostredie obklopené lesom a stádom rýchlych koní je ako stvorené na rodinný výlet. Ranč ponúka kurzy pre začiatočníkov, aj jazdy v prírode pre pokročilých. Neodolateľným zážitkom na celý život bude jazda na koni v noci za mesačného splnu. Deti si môžu vyskúšať starostlivosť o zvieratá, ako napríklad kŕmenie, čistenie a osedlanie koní.

Vydajte sa po stopách legiend a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny.

Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu. Viac informácií

Legendarium ti zároveň prináša vyše 100 tipov na výlety. Na viac ako 50 z nich môžeš získať komiks a súťažné nálepky. Cestuj, zbieraj nálepky a vyhraj ceny pre celú rodinu!

Ďalšie tipy na výlety

Ceny v súťaži


Zdroj článku: KOCR Severovýchod Slovenska, www.legendarium.info

Kežmarský hrad.  Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Kežmarský hrad. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Thermal park Vrbov. Zdroj  KOCR Severovýchod Slovenska

Thermal park Vrbov. Zdroj KOCR Severovýchod Slovenska
Evanjelické lýceum, Kežmarok.  Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Evanjelické lýceum, Kežmarok. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Historické centrum Kežmarok.  Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Historické centrum Kežmarok. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Drevený artikulárny kostol v Kežmarku.  Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Drevený artikulárny kostol v Kežmarku. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Nový evanjelický kostol - Jano Štovka

Nový evanjelický kostol - Jano Štovka
Múzeum meštianskej bytovej kultúry - www.kezmarok.com

Múzeum meštianskej bytovej kultúry - www.kezmarok.com
Golfový rezort Black Stork, Veľká Lomnica, zdroj - OOCR Vysoké Tatry - Podhorie

Golfový rezort Black Stork, Veľká Lomnica, zdroj - OOCR Vysoké Tatry - Podhorie
Wild Park - Wild Park

Wild Park - Wild Park
Ranč Čajka, Kežmarok - zdroj: ranc-cajka.sk

Ranč Čajka, Kežmarok - zdroj: ranc-cajka.sk
Súvisiace články
10.8.2019 LEGENDARIUM: Stará Ľubovňa a okolie ponúka nielen hrad. Očarí celú rodinu 3.8.2019 LEGENDARIUM: Vysoké Tatry plné zážitkov pre celú rodinu 30.7.2019 LEGENDARIUM: Kam s deťmi v Pieninách 28.7.2019 LEGENDARIUM: Bardejov, historické mesto ukryté pod pamiatkami UNESCO 25.7.2019 LEGENDARIUM: Ždiar - čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier 23.7.2019 LEGENDARIUM: Poklady Prešova: soľ, opál a mnoho iného 21.7.2019 LEGENDARIUM: Návrat do čias rytierov i na Domašu 19.7.2019 LEGENDARIUM: Kam v Snine a okolí? Ďaleký východ vás prekvapí
Mohlo by Vás zaujímať
LEGENDARIUM: Poklady Prešova: soľ, opál a mnoho iného
Legenda vraví, že v mieste dnešného Prešova žil kedysi chudobný pastier Michal, ktorý okrem malej koliby a oviec nemal nič. Jedného dňa pomohol pocestnému, ubytoval ho a na ďalší deň ho čakalo prekvapenie – jeho ovečky sa cez noc premenili na soľné stĺpy. Z pastiera sa stal majiteľ soľných baní a postavil si hrad Soľnohrad.
Najnavštevovanejšie podujatie severovýchodu Slovenska vás očakáva i s parným vlakom
Ťahákmi tohtoročného Bardejovského jarmoku od štvrtka 22. augusta do nedele 25. augusta 2019 budú kultúrne podujatia. Vo štvrtok vystúpia Kollárovci, Košický Big Band, Hrdza a Katarzia. V piatok bude rockový festival Bardrock, predstavia sa Metropolis, Hex, Ravenclaw. V sobotu zažiaria Sima, Majself, Dominika Mirgová a Kali. V nedeľu o 20.30 hod. to rozprúdi hlavná hviezda Lucie Bílá, pred ňou ešte vystúpia Riverstone,  Buranowski a ďalší.
LEGENDARIUM: Vysoké Tatry plné zážitkov pre celú rodinu
LEGENDARIUM: Návrat do čias rytierov i na Domašu
Tušíte, ako vyzeralo bývanie v dobe kamennej? Myslíte, že udržíte štít z doby bronzovej? Nameliete múku na keltskom mlynčeku? Ako hrá zvonkohra spred tisíc rokov? To všetko si môžete vyskúšať v nezvyčajnom areáli archeoparku v Hanušovciach nad Topľou. Na Domašu je odtiaľ naozaj blízko a to zďaleka nie je všetko, čo môžete zažiť v tejto časti Prešovského kraja.
LEGENDARIUM: Kam s deťmi v Pieninách
Pod Pieninami, v tieni Troch korún, stojí malebný kartuziánsky kláštor. Kedysi v ňom žil mních Cyprián. Múdry mních sa venoval liečiteľstvu a podľa legendy zletel z Troch korún v Pieninách na vlastnoručne zhotovených krídlach. Známy herbár a miesta, kde žil, uvidíš na výlete v Červenom Kláštore a v Pieninách. Nezabudni ochutnať liečivú vodu zo Smerdžonky!
LEGENDARIUM: Ždiar - čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier
V dedine Ždiar pod Belianskymi Tatrami žila dievčina Žofia. Bola krásna ako každá žena v Ždiari, ba hádam ešte krajšia. A keďže bola aj pracovitá a robota jej šla od ruky (najmä práca so senom), volali ju Vidla.
LEGENDARIUM: Bardejov, historické mesto ukryté pod pamiatkami UNESCO
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok 1476 m2, Fintice, okres Prešov

lokalita: obec Fintice, v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty. IS:elektrina v dosahu, plyn v dosahu, obecný vodovod v dosahu, kanalizácia - žumpa. Pozemok je mierne svahovitý, slnečný, v blízkosti lesa, ideálna orientácia.

0907030661 | | cena: 38,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Výhodne prenajmeme priestory na podnikanie v širšom centre Prešova. Výborná poloha, parkovanie pri objekte.

+421903602897 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.