Utorok, 20. august 2019
Meniny má Anabela | zajtra Jana

LEGENDARIUM: Stará Ľubovňa a okolie ponúka nielen hrad. Očarí celú rodinu

Hradom sa návšteva Starej Ľubovne rozhodne nekončí!

Dominantou Starej Ľubovne je nepochybne Ľubovniansky hrad. Už z diaľky vás očarí starobylá pevnosť stojaca na vápencovom vrchu. Okrem hradu však mesto a jeho okolie ponúkajú omnoho viac. Uchváti vás zaujímavá história, svojrázna prírodná oblasť s množstvom možností na rekreáciu a turistiku.

Oblasťou vás prevedie legenda o Móricovi, ktorý bol na hrade Ľubovňa skutočne väznený. Na vybraných miestach získate za návštevu súťažnú nálepku Legendarium a komiks. Zbierajte nálepky a súťažte o ceny pre celú rodinu či o zľavy na vstupy do rôznych atrakcií.

Komiks a nálepky získaš:
Hrad a skanzen Stará Ľubovňa (nálepka Móric), web
Stredoveký vojenský tábor,  Stará Ľubovňa (nálepka Móric), web
Kúpele Vyšné Ružbachy (nálepka Zuzanka), web
Nestville Park Hniezdne & Nestville Chocolate (nálepka Zuzanka) web

Hrad a skanzen Ľubovňa
Hrad vznikol na rozhraní 13. a 14. storočia. Preslávil sa najmä stretnutiami korunovaných hláv, ukrývaním poľských korunovačných klenotov a väznením Mórica Beňovského, šľachtica, cestovateľa a neskôr kráľa Madagaskaru. Dnes žije hrad podujatiami a pestrými expozíciami. Je najviac navštevovaným hradom v Prešovskom kraji. V lete 2019 je hradná téma venovaná ženám. Pod hradom sa rozprestiera skanzen ľudovej dediny, ktorý dotvára jedinečnú pôsobivú scenériu. Tvorí ho súbor ľudových stavieb z okolitých dedín, Najcennejším exponátom skanzenu je gréckokatolícky kostolík z Matysovej z roku 1833. Za návštevu získate súťažnú nálepku MÓRICA. Viac...

Stredoveký vojenský tábor
Pod hradom sa rozprestiera stredoveký vojenský tábor. Predstavuje obraz vojenského života v 16. storočí. Stredoveký život v tábore vás zláka vyskúšať si historické športové disciplíny, streľbu z luku, kuše, hod sekerou “švajčiarkou“, jazdu na koni, ale aj možnosť vystreliť si z dela alebo z najväčšieho funkčného katapultu na Slovenku. Na svoje si prídu aj tí najmenší. V areáli sa nachádza množstvolanových či drevených preliezačiek, hojdačiek alebo stredoveký tenis. Ak chcete zažiť stredovekna vlastnej koži, vydajte sa práve tu a za návštevu si nezabudnite zobrať nálepku MÓRICA. Viac...

Kúpele Vyšné Ružbachy
Liečivé uhličité pramene uzdravujú telo a čarovná okolitá príroda upokojuje dušu. Doprajte si oddych v podobe procedúr, sáun, masáži alebo využite vonkajšie termálne kúpalisko, jazdiareň či mnohé ďalšie služby. Prechádzkou po kúpeľnom meste Vyšné Ružbachy natrafíte naChránený prírodný útvar Kráter, ktorýjejedinečným prameňom svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj na celom svete. Nálepku ZUZANKY získate na recepcii alebo pri vstupe na kúpalisko. Viac... , viac...

Nestville Park Hniezdne & Nestville Chocolate
Nestville park v Hniezdnom ponúka expozíciu liehovarníctva a tradičných ľudových remesiel. Počas prehliadky je možné ochutnať prvú slovenskú whisky Nestville, ktorá tu zrie v dubových sudoch. Ak obľubujete sladké, zavítajte aj do čokoládového kráľovstvaNestville Chocolate. Oddýchnuť si môžete pri šálke horúcej čokolády, kvalitnej káve, chuti belgických praliniek či sladkých zákuskoch domácej výroby a popritom cez sklo pozorovať výrobný proces čokolády. Hniezdne sa nachádza len 5 km západne od Starej Ľubovne. Za vstup alebo konzum získate súťažnú nálepku ZUZANKY. Viac...

Ďalšie tipy na výlety:
Región prináša aj mnoho ďalších zaujímavostí. Odporúčame navštíviť Vojenskú expozíciu M. Strenka, ktorú nájdete pod hradom Ľubovňa. Okrem predstavenia osoby Michala Strenka ponúka expozícia možnosť prejsť sa po vojnovom zákope v celkovej dĺžke cez 100 metrov a vidieť niekoľko podzemných bunkrov. Umiestnenie expozície má symboliku v tom, že počas druhej svetovej vojny na Ľubovnianskom hrade sídlilo nemecké komando. Expozícia obsahuje aj veľkú zbierku palných zbraní prevažne z obdobia druhej svetovej vojny, ale aj zbrane povojnovej produkcie.

V centre mesta Stará Ľubovňa neobíďte Dom ľubovnianskeho mešťana. Dom je zariadený dobovým nábytkom prevažne z 19. storočia a celú expozíciu obohacujú starožitné doplnky. Pri prehliadke zazriete aj staré dobové fotografie zo života Ľubovňanov a pohľady na starobylé ulice mestečka.

Ak budete prechádzať cez obec Plaveč, zazriete zrúcaninu hradu, ktorý pochádza z 13. storočia. Hrad Plaveč postavili na obranu cesty do Poľska, pri brode cez rieku Poprad. V roku 1856 objekt vyhorel. Z hradu sa zachovali zvyšky juhovýchodného muriva s kruhovou baštou a niekoľko múrov bývalej obytnej časti. Od roku 2014 prebieha na hrade obnova, návštevníkom ponúka krásne výhľady.

Približne 10 km severne od Starej Ľubovne sa nachádza pútnické miesto v obci Litmanová. V novodobej histórii sa lokalita dostala do povedomia v súvislosti so zjaveniami Panny Márie na Hore Zvir, vzdialenej približne päť kilometrov od začiatku obce, v blízkosti poľských hraníc.

V blízkosti obce Jarabina vo východných Pieninách a nachádza Chránená prírodná rezervácia Jarabinský prielom. Miestni obyvatelia nazývajú prielom Pece. Kaňonovité údolie postupom času vyerodoval potok Malý Lipník, ktorý obkolesujú 10 až 20 m vysoké skalné steny. Najkrajšia časť prielomu je 150 m dlhý úsek. Samotná tiesňava je miestami široká len tri metre. Prírodné bohatstvo však netvoria len tiesňavy či kaskády – v okolí Jarabinského prielomu sa zachovali skamenené amonity či lastúrniky z jurských čias.

Vydajte sa po stopách legiend a spoznajte skvelé miesta na výlety pre celé rodiny.

Na vybraných miestach získate ku vstupnému zdarma komiks o legendách a súťažnú nálepku Legendarium. Za nálepky je možné počas leta získavať zľavy na vstupné a zároveň sa zapojiť do záverečného žrebovania o hodnotné ceny pre celú rodinu. Viac informácií...

Legendarium ti zároveň prináša vyše 100 tipov na výlety. Na viac ako 50 z nich môžeš získať komiks a súťažné nálepky. Cestuj, zbieraj nálepky a vyhraj ceny pre celú rodinu!

Ďalšie tipy na výlety

Ceny v súťaži

Zdroj článku: KOCR Severovýchod Slovenska, www.legendarium.info

Hrad Ľubovňa. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Hrad Ľubovňa. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Stredoveký vojenský tábor

Stredoveký vojenský tábor
Kúpele Vyšné Ružbachy, kúpalisko Izabela. Zdroj - KOCR Severovýchod Slovenska

Kúpele Vyšné Ružbachy, kúpalisko Izabela. Zdroj - KOCR Severovýchod Slovenska
Nestville park Hniezdne. Zdroj - OOCR Severný Spiš Pieniny

Nestville park Hniezdne. Zdroj - OOCR Severný Spiš Pieniny
Vojenská expozícia M. Strenka. Zdroj - www.noms.sk

Vojenská expozícia M. Strenka. Zdroj - www.noms.sk
Dom ľubovianskeho mešťana

Dom ľubovianskeho mešťana
Hrad Plaveč. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Hrad Plaveč. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Hora Zvir, Litmanová. Foto - OOCR Severný Spiš Pieniny

Hora Zvir, Litmanová. Foto - OOCR Severný Spiš Pieniny
Jarabibský prielom. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

Jarabibský prielom. Foto - Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska
Súvisiace články
7.8.2019 LEGENDARIUM: Kežmarok - pôvabné kráľovské mesto ukrývajúce poklad 30.7.2019 LEGENDARIUM: Kam s deťmi v Pieninách 28.7.2019 LEGENDARIUM: Bardejov, historické mesto ukryté pod pamiatkami UNESCO 25.7.2019 LEGENDARIUM: Ždiar - čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier 23.7.2019 LEGENDARIUM: Poklady Prešova: soľ, opál a mnoho iného 21.7.2019 LEGENDARIUM: Návrat do čias rytierov i na Domašu 19.7.2019 LEGENDARIUM: Kam v Snine a okolí? Ďaleký východ vás prekvapí
Mohlo by Vás zaujímať
LEGENDARIUM: Poklady Prešova: soľ, opál a mnoho iného
Legenda vraví, že v mieste dnešného Prešova žil kedysi chudobný pastier Michal, ktorý okrem malej koliby a oviec nemal nič. Jedného dňa pomohol pocestnému, ubytoval ho a na ďalší deň ho čakalo prekvapenie – jeho ovečky sa cez noc premenili na soľné stĺpy. Z pastiera sa stal majiteľ soľných baní a postavil si hrad Soľnohrad.
Najnavštevovanejšie podujatie severovýchodu Slovenska vás očakáva i s parným vlakom
Ťahákmi tohtoročného Bardejovského jarmoku od štvrtka 22. augusta do nedele 25. augusta 2019 budú kultúrne podujatia. Vo štvrtok vystúpia Kollárovci, Košický Big Band, Hrdza a Katarzia. V piatok bude rockový festival Bardrock, predstavia sa Metropolis, Hex, Ravenclaw. V sobotu zažiaria Sima, Majself, Dominika Mirgová a Kali. V nedeľu o 20.30 hod. to rozprúdi hlavná hviezda Lucie Bílá, pred ňou ešte vystúpia Riverstone,  Buranowski a ďalší.
LEGENDARIUM: Vysoké Tatry plné zážitkov pre celú rodinu
LEGENDARIUM: Návrat do čias rytierov i na Domašu
Tušíte, ako vyzeralo bývanie v dobe kamennej? Myslíte, že udržíte štít z doby bronzovej? Nameliete múku na keltskom mlynčeku? Ako hrá zvonkohra spred tisíc rokov? To všetko si môžete vyskúšať v nezvyčajnom areáli archeoparku v Hanušovciach nad Topľou. Na Domašu je odtiaľ naozaj blízko a to zďaleka nie je všetko, čo môžete zažiť v tejto časti Prešovského kraja.
LEGENDARIUM: Kam s deťmi v Pieninách
Pod Pieninami, v tieni Troch korún, stojí malebný kartuziánsky kláštor. Kedysi v ňom žil mních Cyprián. Múdry mních sa venoval liečiteľstvu a podľa legendy zletel z Troch korún v Pieninách na vlastnoručne zhotovených krídlach. Známy herbár a miesta, kde žil, uvidíš na výlete v Červenom Kláštore a v Pieninách. Nezabudni ochutnať liečivú vodu zo Smerdžonky!
LEGENDARIUM: Ždiar - čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier
V dedine Ždiar pod Belianskymi Tatrami žila dievčina Žofia. Bola krásna ako každá žena v Ždiari, ba hádam ešte krajšia. A keďže bola aj pracovitá a robota jej šla od ruky (najmä práca so senom), volali ju Vidla.
LEGENDARIUM: Bardejov, historické mesto ukryté pod pamiatkami UNESCO
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 7 á pozemku v obci Lažany, okr. Prešov. Dom je riešený ako 3 - izbový. Nízke mesačné náklady. Dobrá dostupnosť do Prešova.

0907030623 | | cena: 74.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok s celkovou výmerou 1378 m2, možnosť rozdelenia na 2 pozemky, Župčany

Plocha 1378 m2, hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, tvar pozemku obdĺžnik, elektrina v blízkosti pozemku, kanalizácia v hlavnej ceste, vlastný vodovod, plyn v tejto lokalite nie je. Cena 24,50 Eur /m2.

0907030622 | | cena: 25,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok 1476 m2, Fintice, okres Prešov

lokalita: obec Fintice, v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty. IS:elektrina v dosahu, plyn v dosahu, obecný vodovod v dosahu, kanalizácia - žumpa. Pozemok je mierne svahovitý, slnečný, v blízkosti lesa, ideálna orientácia.

0907030661 | | cena: 38,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Výhodne prenajmeme priestory na podnikanie v širšom centre Prešova. Výborná poloha, parkovanie pri objekte.

+421903602897 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.