Nedeľa, 07. jún 2020
Meniny má Róbert | zajtra Medard

Piatok v Stromoradí: Vystúpia par excellance hudobníci Juraj Griglák a Pavel Morochovič s holandským bubeníkom Neilom van der Driftom

Do prešovského Stromoradia zavíta nová tvár slovenského jazzu. Klavirista Pavel Morochovič začal s jazzom až vo svojej dvadsiatke. V roku 2016 vydal slovenskými aj zahraničnými kritikmi ospevovaný debutový album Awakening. Spoluproducentom nahrávky bol Ivan Dimitrov, ktorý jeho nahrávanie inicioval a pritiahol do kapely kontrabasistu Juraja Grigláka a bubeníka Martina Valihoru. Na prešovskom koncerte vystrieda slovenského bubeníka holandský bicman a skladateľ Neil van der Drift.

Juraj Griglák a Pavel Morochovič s holandským bubeníkom Neilom van der Driftom

Klavírne trio prináša originálne kompozície a nové podoby melodického jazzu, obohateného o inovatívne zvukové prvky a rozsiahle improvizované plochy, ktoré dotvárajú celkovú komplexnosť ich tvorby. Štýlovo sa trio nevymedzuje na určitý žáner, ale s ľahkosťou lavíruje na pomedzí jazzu, klasickej hudby a world music. Na koncerte zaznejú skladby z debutových albumov New Old City (Neil van der Drift) a Awakening (Pavel Morochovič). „Dali sme dokopy playlist skladieb z našich albumov, ktoré spolu skvelo fungujú. Z Neilovej tvorby sme vybrali hlavne skladby, ktoré sedia pre trio s klavírom, “ pozýva na koncert Pavel Morochovič.
Nepôjde však o tradičný jazzový koncert. Na Slovensku je práve ten najviac zastúpený a hoci je naša scéna malá, tvorí ju veľký počet kvalitných jazzmanov. Okrem tradičného jazzu sa venujú fusion, dochádza k rôznym experimentom, ako v prípade prešovského AMC Tria. Morochovičove trio však ponúkne melodický jazz s veľkým priestorom pre improvizáciu.

„K improvizácii pristupujem avantgardnejšie, prípadne miešam rôzne aj žánrové vplyvy. Snažím sa vyhnúť klišé. Muziku som poňal ako slobodu. Áno mám niečo naštudované, ale ako sa hovorí, treba sa to naučiť a potom to zabudnúť. Improvizácia má byť niečo, čo človek tvorí priamo na mieste a je momentom prekvapenia nielen pre poslucháčov, ale aj nás muzikantov na pódiu.“

Jeho tvorbe dávajú za pravdu ceny Esprit a nominácia na Radio_Headawards u nás, či rotácia v anglickom rádiu Jazz FM, ktoré je najväčším jazzovým rádiom. Recenzovali ho v japonskom časopise Jazz Live a hrali ho aj v Mexiku a Mike Chadwick z rádiovej relácie Cutting Edge ho zaradil medzi najlepšie jazzové nahrávky.
Úspech hudby, ktorú trio hrá vníma aj jeho stály člen Juraj Griglák, ktorý sa s Morochovičom a Neilom van der Driftom predstaví na spoločnom pódiu. „Vždy poteší, keď niekto, kto sa vyzná a má uši, to pozitívne ohodnotí. Aj vďaka tomu získava tvorba punc kvality. Pavel je výnimočný komponista s originálnymi nápadmi aj perfektný inštrumentalista. Hlavne má výborný zmysel pre rytmus, ktorý je najdôležitejšou súčasťou jazzovej hudby.“

Jazzová hudba má atribúty klasickej hudby. Po intelektuálnej aj emocionálnej stránke. Je to kvalitná hudba s priestorom pre improvizáciu, ktorá si vyžaduje isté majstrovstvo a ponúka veľa prekvapivých momentov. Priznáva to aj Juraj Griglák, ktorý sa teší na spoločné hranie s holandským bubeníkom. „Pavelova aj Neilova hudba je nezaraditeľná. Má v sebe priestor na improvizáciu a nesie v sebe prvky klasiky po melodickej aj harmonickej stránke. Bude to zaujímavé aj farebne. Je to ale viac akustická hudba, nie fusion systém, čím to bude originálne a zaujímavé.“

Juraj Griglák a Pavel Morochovič s holandským bubeníkom Neilom van der Driftom
Juraj Griglák a Pavel Morochovič s holandským bubeníkom Neilom van der Driftom
Juraj Griglák a Pavel Morochovič s holandským bubeníkom Neilom van der Driftom
Juraj Griglák a Pavel Morochovič s holandským bubeníkom Neilom van der Driftom
Juraj Griglák a Pavel Morochovič s holandským bubeníkom Neilom van der Driftom
Juraj Griglák a Pavel Morochovič s holandským bubeníkom Neilom van der Driftom
Juraj Griglák a Pavel Morochovič s holandským bubeníkom Neilom van der Driftom
Mohlo by Vás zaujímať
Prešovčania sa môžu tešiť na nevšedný kultúrny zážitok
Mesto Prešov bude jedným zo slovenských miest, ktoré sa stanú dejiskom jedinečného koncertu, ktorý prinesie kultúru naživo priamo na sídlisko. Keďže pri hromadných podujatiach naďalej platia obmedzenia, vystúpenia umelcov si budete môcť vychutnať bezpečne z pohodlia obývačiek.
Marián Čekovský prichádza domov Po polnoci, a nie je v tom sám
Marián Čekovský prichádza s novým videoklipom a singlom z albumu Best On, ktorý vyšiel ku koncu roka 2019.
Wave centrum nezávislej kultúry Vás pozýva na svoju ochutnávku
Počas pandémie, keď sme boli doma, vznikal často priestor na vznik niečoho nového. Mnoho umelcov, hudobníkov, hercov pustilo uzdu svojej fantázií a vymýšľali, akým spôsobom sa k ľuďom priblížiť.
Otvorenie Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove
Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove po viac ako dvoch mesiacoch otvorila v stredu 13. mája dvere niekoľkých prevádzok. Svojich čitateľov knihovníci privítali na pobočkách na Sídlisku 3 a Sídlisku 2, na Sekčove a v detskej knižnici Slniečko.
Po uvoľnení opatrení si podniky objednali až 2000 hektolitrov piva za deň
Rozhodnutie krízového štábu o 4. fáze uvoľnenia opatrení ako líder v segmente čapovaného piva vítame. Rovnako pozitívne reagujú aj prevádzky, dva dni po vyhlásení uvoľnení sme zaznamenali objednávky na 2100 hl piva. Priemerná prevádzka pritom počas celej letnej sezóny predá asi 34 hl piva.
Majitelia hudobných klubov na Slovensku zakladajú asociáciu. Ponúkajú konkrétne riešenia
Majitelia sedemnástich slovenských hudobných klubov sa stretli vo štvrtok 7. mája v Novom Meste nad Váhom, kde v klube Blue Note riešili súčasnú situáciu, ktorá paralyzovala ich krehkú životaschopnosť, hľadali možnosti zachovania svojej existencie a zároveň iniciovali vznik Asociácie Hudobných Klubov Slovenska. Zatiaľ ide o pracovný názov, ktorý doladia s tým, že momentálne hľadajú právnu formu, pod ktorou bude asociácia existovať. Pod spoločným združením chcú na úvod začať komunikáciu s tromi partnermi, a to s Ministerstvom Kultúry, Fondom na podporu umenia a SOZA.
Skupina PARA oživila trinásťročný song DOMA DOBRE novým videoklipom
Populárna slovenská skupina PARA, ktorá tento rok oslavuje štvrť storočnicu, zareagovala na aktuálnu situáciu, ktorá obrátila život naruby celému svetu, originálne. Spolupatričnosť, a že sme v tom spolu, pripomenula pesničkou DOMA DOBRE. Do nového klipu kapela zapojila fanúšikov. Nájdete sa v novom videoklipe?
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.