Streda, 16. október 2019
Meniny má Vladimíra | zajtra Hedviga

Univerzita tretieho veku PU otvára sedem nových študijných programov

Aj tento akademický rok ponúka Prešovská univerzita v Prešove (PU) vzdelávanie na Univerzite tretieho veku (UTV). Pre uchádzačov chystá okrem už osvedčených študijných odborov aj nové, ktoré budú zamerané na štúdium liečivých a aromatických rastlín či bezpečnosť v premávke.

Univerzita tretieho veku je záujmovo-vzdelávacia inštitúcia primárne orientovaná na seniorov, avšak otvorená aj pre ľudí v preddôchodkovom veku. Na Prešovskej univerzite vznikla v roku 2006 a jej chod zabezpečuje Centrum celoživotného a kompetenčného vzdelávania. Štúdium tu doposiaľ ukončilo 1000 absolventov a v súčasnosti na nej študuje bezmála 300 študentov. „Dlhodobo najobľúbenejšími odbormi medzi študentmi sú praktické záhradkárstvo, starostlivosť o zdravie, anglický jazyk, geografia sveta alebo akýkoľvek odbor z histórie, “ uviedla Stanislava Šuščáková, koordinátorka UTV PU. Ako doplnila, univerzita tento rok chystá rozšíriť aktuálnu ponuku štúdia o sedem nových odborov, a to veľké civilizácie, medicína súčasnosti - liečivé a aromatické rastliny, španielčina pre začiatočníkov, ruský jazyk a kultúra, právo, digitálna komunikácia v živote seniorov a študijný odbor bezpečne v premávke. V rámci neho si napríklad študenti zopakujú zásady bezpečného pohybu v premávke a získajú informácie o nových, t. j. aktuálnych zmenách v zákone o cestnej premávke. Cieľom programu je v danej vekovej kategórii znižovať nelichotivú štatistiku dopravnej nehodovosti a diskutovať o zodpovednosti za vplyv a výchovu mladšej generácie v otázkach bezpečnosti. Zaujímavým obsahom láka aj študijný odbor medicína súčasnosti - liečivé a aromatické rastliny. „Na úvod sa oboznámime s ekológiou, následne prejdeme na rôzne pestovateľské postupy, zberové a pozberové metódy úprav liečivých a aromatických rastlín. Pri každej rastline si povieme kde rastie, kedy a aké časti sa zberajú a ako ju vieme následne spracovať a využívať vo svoj prospech, “ ozrejmil vyučujúci odboru Peter Petruška.

Základnou úlohou UTV je optimálnym spôsobom sprostredkovať vedecké poznatky vo vybraných odboroch starším ľuďom a ľuďom, ktorí sa nemôžu z rôznych dôvodov aktívne zapájať do každodenného pracovného procesu. Forma, ktorou sa realizuje výučba, obohacuje samotného študenta, ale rovnako i pedagóga, ktorý získava nové pedagogické a odborné skúsenosti. Študenti sa aktívne zapájajú do vyučovacieho procesu, teda nie sú len pasívnymi poslucháčmi, stávajú sa aj aktívnymi kolegami.

Na štúdium na UTV PU môžu byť prijatí uchádzači na základe písomnej prihlášky s uvedením najvyššieho získaného vzdelania. Podmienkou prijatia na štúdium je úplné stredné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie, vek žien i mužov nad 45 rokov a zaplatenie príspevku na štúdium v každom ročníku štúdia. Centrum celoživotného a kompetenčného vzdelávania prijíma prihlášky na akademický rok 2019/2020 do 13. septembra 2019.

Tichý Potok pozorovanie nočnej oblohy

Tichý Potok pozorovanie nočnej oblohy
Tichý Potok pozorovanie nočnej oblohy

Tichý Potok pozorovanie nočnej oblohy
Mohlo by Vás zaujímať
Prešovská univerzita ako jediná na Slovensku spustila výučbu rómskeho jazyka
Prešovská univerzita v Prešove (PU) v tomto akademickom roku otvorila nový študijný program rómsky jazyk a literatúra. Jeho cieľom je pripraviť kvalifikovaných učiteľov a pokryť stále sa zvyšujúce potreby vzdelávacieho procesu rómskej národnostnej menšiny. Na danom programe aktuálne študuje 9 študentov.
Prešovská univerzita otvorila nový akademický rok inauguráciou rektora
Prešovská univerzita v Prešove (PU) vstúpila do 23. akademického roka. Podujatie sa nieslo v znamení slávnostnej inaugurácie vedenia univerzity a novozvolených dekanov, ako aj ocenenia tvorivých pracovníkov a študentov.
Populárny „Gapa“ to medzi nadanými roztočil!
Jeden z najrenomovanejších slovenských saxofonistov „Gapa“ Garbera predviedol hudobné majstrovstvo v prešovskom Klube nadaných detí.
YouTuber MOON spôsobil v KND-čku eufóriu
Silné emócie a euforické stavy prežili deti z prešovského Klubu nadaných detí . Hviezdu kanálu YouTube mohli vidieť, zažiť a počuť naživo. Medzi svojich talentovaných fanúšikov prišiel aj s ochrankou. MOON prezradil čosi o sebe, o žiackych rokoch i o svojej závratnej kariére. Aj v jeho prípade platí, že začiatky boli veľmi ťažké.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.