Utorok, 14. júl 2020
Meniny má Kamil | zajtra Henrich

Vyše tristo študentov z východného Slovenska si v utorok preberie medzinárodné ocenenie na najväčšej východoslovenskej ceremónii

Šestnásťročný afgánsky utečenec žijúci v Košiciach Raheb Rahman prekonal samého seba a svoj strach z neznámeho. Dobrovoľne pomáhal mentálne postihnutému chlapcovi integrovať sa do spoločnosti a zlepšoval sa v behu. Osemnásťročná študentka z Prešova objavila svoju novú vášeň - antropológiu, a prežila dobrodružnú expedíciu v snehu v máji.

To sú len dva príklady študentov, ktorí prekonali svoje limity a dosiahli svoje ciele. Patria medzi viac ako 300 mladých ľudí z Prešovského a Košického kraja, ktorí si v utorok, 3. septembra, 2019 preberú svoje medzinárodné ocenenie na doteraz najväčšej východoslovenskej ceremónii DofE v rozprávkovom Kaštieli v Hanušovciach pri Prešove.

Program je na východe mimoriadne úspešný
Mladý človek, ktorý chce cenu získať, musí na sebe vytrvalo niekoľko mesiacov pracovať a prekonať štyri výzvy- rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu.

Program, ktorý tak priamo rozvíja charakterové vlastnosti mladých ľudí ako sú vytrvalosť, cieľavedomosť a vnútorná motivácia, prišiel na východ aj vďaka Karpatskej nadácii, ktorá je hlavným partnerom programu v tomto regióne. Navyše, teší sa veľkému záujmu študentov, učiteľov a partnerov. Stovky zapojených Dofákov na východe Slovenska podporuje na svojej ceste vyše 200 učiteľov a pracovníkov s mládežou na 55 školách a organizáciách. Patria medzi ne základné a stredné školy, gymnáziá či odborné školy, neziskové organizácie či skauti.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa Prešovský samosprávny kraj rozhodol podpísať memorandum o vzájomnej spolupráci a podpore. Stane sa tak počas tohto slávnostného udeľovania bronzových a strieborných cien. “Je pre nás veľkým potešením, že Prešovský samosprávny kraj vníma pridanú hodnotu tohto programu, ktorý má pozitívny dopad na rozvoj charakterových vlastností mladých ľudí. O to viac sme nadšení z toho, že od septembra ho bude spolu s nami aktívne podporovať a rozvíjať v tomto regióne. Pripája sa tak ako tretí v poradí k Bratislavskému a Trnavskému samosprávnemu kraju, ” vysvetľuje Marián Zachar, riaditeľ organizácie. DofE

DofE pre všetkých
Program DofE ročne absolvuje vyše 1,3 milióna mladých ľudí. Jednou z jeho hlavných myšlienok je nesúťaživosť jeden voči druhému, ale prekonávanie samého seba. Aj preto sa do neho môže zapojiť akýkoľvek mladý človek vo veku 14 až 24 rokov bez rozdielu.

Šestnásťročný študent Raheb Rahman sa na jeseň zapojil do rozvojového programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE), ktorý každý rok učí milióny mladých ľudí na celom svete v 140 krajinách, ako si nastaviť vlastné ciele a vytrvalo makať niekoľko mesiacov na ich splnení. V utorok 3. septembra si spolu s 300 študentmi z Košického a Prešovského kraja preberie svoje ocenenie.

Vďaka DofE sa už nebojím
Raheb prišiel na Slovensko so svojimi súrodencami a mamou pred piatimi rokmi. Náročná cesta im trvala niekoľko mesiacov. Spomienky na toto obdobie už pomaly vytesnil. “Matne si však pamätám, ako sme išli lesom. A ja som sa veľmi bál. Toho, čo nás čaká. A tiež toho lesa. Bál som sa, že na mňa budú útočiť zvieratá, ” ostýchavo spomína Raheb. Tento strach z prírody odbúral na dobrodružnej expedícii, ktorá je povinnou súčasťou rozvojového programu DofE. Dva dni a jednu noc strávila partia šiestich teenagerov, Dofákov, v Slovenskom raji. Pokorili niekoľko kopcov, nachodili desiatky kilometrov, varili si jedlo, spali v stanoch a kúpali sa v jazere. “Aj vďaka príprave na túto expedíciu a samotnému dobrodružstvu som odbúral strach z neznámeho. A to sa netýka len prírody, ale tiež ľudí okolo. Predtým som veľmi nechodieval medzi nových ľudí. Bál som sa. Vďaka DofE mám však kopec nových kamarátov, ” vymenúva plynulou slovenčinou úspešný stredoškolák, ktorý sa na Slovensku už cíti ako doma.

Pomáhal som po prvýkrát. A bol to skvelý pocit
Vďaka DofE sa Raheb zoznámil aj s dobrovoľníctvom. Pravidelne sa tak vyše pol roka stretával so Sobanom, dvadsaťročným krajanom, ktorý má ťažké zdravotné mentálne postihnutie. Napriek tomu, že je na Slovensku už 4 roky, kvôli svojej inakosti má problém integrovať sa a trávi dni osamote. Raheb ho začal brávať na prechádzky do mesta, učil ho po slovensky, odhaľoval krásy milovaných Košíc a podporoval v dosiahnutí svojich snov. Medzi chlapcami tak vzniklo silné priateľské puto. “Možno si niektorí myslia, že vytvoriť si vzťah s hendikepovaným človekom sa nedá. Ja však verím, že keď sa chce, všetko sa dá, ” priznáva úspešný absolvent DofE. “Pomáhal som takto dobrovoľne po prvýkrát v živote. A bol to skvelý pocit.” Na otázku, ako mu táto skúsenosť pomohla, odpovedá s úprimnou pokorou: “Zistil som, že dobrovoľníctvo nie je o nás, nie je o tom, ako sa máme zlepšiť my. Je to práve o tom, ako my pomáhame druhým, aby sa zlepšili oni.”

Raheb o DofE: Každý máme túžbu niečo dokázať, no vyhovárame sa, že nemáme čas. Rozhodnutie prekonať to je však jedine v nás. Vďaka DofE som mal jasne pomenované svoje ciele a vyhradený čas na ich plnenie. Keď niečo chcem, už nemôžem čakať. A tak sa mi podarilo naplniť všetko, čo som si na začiatku svojej DofE cesty zaumienil. DofE ma naučilo disciplíne v živote.

Keď pršalo, mrholilo, Raheb behal
Športový cieľ je tiež jednou z povinných súčastí DofE programu. Napriek tomu, že sa Raheb aktívne venuje kickboxu a na konte má niekoľko zlatých medailí z rôznych súťaží, rozhodol sa vylepšiť si skóre v behu. “Zvykol som z času na čas behávať 1 či 2 kilometre, no nikdy som nemal nejaký jasný bežecký cieľ. Až DofE ma vyhecovalo, aby som prekonal samého seba, ” vraví mladý športovec. Zaumienil si na sebe zamakať a byť schopný zabehnúť 12 kilometrov za hodinu. A tak sa začali pravidelné každotýždenné tréningy. “Behával som od novembra do januára, počas najhoršieho možného počasia, s obrovskou bundou na sebe. Každým tréningom som sa zlepšoval. A to ma poháňalo vpred, ” spomína. Posledný beh predčil jeho očakávania. Prekonal svoj osobný rekord a 12 kilometrov zvládol za 58 minút. “Bol som nesmierne šťastný, že sa mi to podarilo. Všetkým som o tom rozprával. Aj vďaka tejto skúsenosti viem, že keď chcem niečo dosiahnuť, musím sa do toho pustiť úplne bez hlavy, aj keby čoby. A jedine tak to dosiahnem, ” uzatvára šťastný držiteľ Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu.

Študentka z Prešova objavila svoju novú vášeň - antropológiu.
Vytrvalo vo voľnom čase študovala pôvod človeka. Zvládla desiatky kilometrov na náročných expedíciách v slovenských horách. Dobrovoľne doučuje deti v krízovom centre a pravidelne posilňuje. Za plnenie svojich náročných cieľov si študentka Klára Vlčková z prešovského Gymnázia Konštantínova preberie už v utorok 3. septembra strieborné ocenenie programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE).

Kedysi som bola lenivejší typ
Výber aktivít a cieľov, ktoré si mala Klára stanoviť na začiatku programu DofE pred dvoma rokmi, bol veľmi náročný. “Nikdy som nebola tým aktívnym človekom, ktorý by sa zapájal do krúžkov. Bola som skôr lenivejší typ, ” sebakriticky priznáva.“Náhodne sa mi však podarilo prečítať niekoľko zaujímavých kníh o antropológii, a tak som sa rozhodla túto oblasť preskúmať v rámci DofE, ” spomína budúcoročná maturantka. A tak začali dlhé hodiny čítania encyklopédií a samoštúdia o pôvode človeka.

Objavila som svoju vášeň
Nasledujúci rok sa na pokračujúcej striebornej úrovni DofE pre zmenu ponorila do oblasti biochémie a genetiky. Tém, ktoré sa študenti učia na vysokej škole. “Túžila som pochopiť, aké procesy ovplyvňujú gény a môžu tak meniť podstatu rastlinných a živočíšnych druhov, ” so zanietením objasňuje mladá vedkyňa. “Vďaka DofE a tejto skúsenosti som objavila svoju vášeň. A navyše som prišla na to, akým smerom sa chcem v budúcnosti uberať, ” vraví úspešná absolventka bronzovej a striebornej úrovne DofE, ktorej sa dosahovanie vlastných cieľov a snov zapáčilo natoľko, že sa rozhodla pokračovať ďalej na najnáročnejšiu zlatú úroveň aj počas maturitného ročníka. “Zvykla som si na to byť v takomto akčnom švungu. Už by mi to chýbalo, ” priznáva.

Sneh v máji prekvapil všetkých
Dve dobrodružné expedície, ktoré sú povinnou a veľmi obľúbenou súčasťou programu DofE, preverili priamo v teréne vytrvalosť a vnútornú motiváciu Kláry a ďalších mladých bojovníkov. Počas prvej, májovej, ich po pätnástich prejdených kilometroch a spánku v lese ráno zobudila snehová prikrývka. “Všetci sme ostali ako obarení. So zimou sme rátali. Ale sneh nikto nečakal, ” s úsmevom spomína. Vytýčenú trasu po spoločných diskusiách mierne upravili a s ťažkými ruksakmi plnými povinnej výbavy a jedla sa vybrali putovať ďalej. Snehom sa brodili po hrebeňoch hôr desiatky kilometrov. Držali sa za ruky ako reťaz a podporovali sa. “S každým ďalším kopcom sme sa pozerali na seba a chvíľku pochybovali o tom, či to zvládneme. Vzdať sa či otočiť sa naspäť však neprichádzalo do úvahy. Boli sme v tom spolu. A vpred nás hnala túžba dosiahnuť vysnívaný cieľ, ” vraví mladá turistka.

Počasie skupinu potrápilo aj počas druhej júnovej expedície. Tentokrát v podobe tridsaťstupňových horúčav. “Pozerajúc spätne som naozaj hrdá na seba a na náš tím, že sme cez všetky skúšky tohto dobrodružstva prešli úspešne. Ja osobne som sa naučila, že je zbytočné sa dopredu strachovať, že sa niečo pokazí. Dôležitá je reakcia priamo na mieste na situáciu, ktorá nastane, ” zamýšľa sa nahlas nad obdivuhodným výkonom.

Klára o DofE: DofE ma naučilo byť viac empatická, kreatívna a priebojná. Naučila som sa lepšie nadviazať prvý kontakt a komunikovať s cudzími ľuďmi. Ako dieťa som nemala žiadne hobby. Vďaka tomuto programu som však prišla na to, akým smerom sa chcem uberať v budúcnosti. Cítim sa aktívnejšie. Okrem toho som sa naučila organizovať si čas, plánovať aktivity. A menej prokrastinovať.

Všestranne aktívna
Okrem spomínaných aktivít si Klára už druhý rok pravidelne zlepšuje kondičku v posilke a dobrovoľne doučuje deti zo sociálno-ekonomicky slabšieho prostredia v krízovom centre Dorka. “Vďaka DofE dobrovoľníctvu som naozaj vystúpila zo svojej komfortnej zóny. Postaviť sa pred skupinu malých detí a zaujať ich bolo niečo, čo mi úplne naháňalo strach. Už tomu tak nie je, ” objasňuje. Nadobudnuté sebavedomie jej určite pomôže aj v budúcnosti. Na poslednej - zlatej úrovni DofE sa rozhodla dobrovoľne vypomáhať svojmu učiteľovi na škole s vedením desiatok nových Dofákov. “Tak ako som v Dorke odovzdávala svoje vedomosti, sa teraz túžim podeliť o svoje osobné skúsenosti a podporovať mladších spolužiakov na ich ceste svojich splnených cieľov a snov, ” uzatvára úspešná mladá žena.

Bez podpory by to nešlo
Kláru na ceste za splnenými cieľmi podporoval jej učiteľ a Vedúci v programe Ondrej Sabolčík. “Na našej škole sa do tohto programu z roka na rok zapojilo dvojnásobok mladých ľudí. Teší ma sledovať, aké obdivuhodné úspechy dosahujú a ako ich to posúva. Je to však aj výsledok silného DofE tímu na škole a podpory riaditeľa Šantu, ktorý sme spolu s kolegami vybudovali, ” približuje inšpiratívny učiteľ. Stovky ďalších úspešných absolventov DofE tak v sebe ukrývajú nielen príbehy vlastného prekonania sa, ale aj nespočetné hodiny úsilia a podpory učiteľov.

DofE je medzinárodný vzdelávací program, ktorý pred vyše šesťdesiatimi rokmi založil princ Philip, manžel britskej kráľovnej a dodnes je jeho patrónom. Ročne ho realizuje 1,3 milióna mladých ľudí vo veku od 14 do 24 rokov v 140tich krajinách sveta. Na Slovensku bolo v minulom školskom roku 2018/ 2019 do DofE zapojených vyše 3000 účastníkov. Momentálne sa DofE realizuje na vyše 160 organizáciách a školách po celom Slovensku.

Mladý človek, ktorý chce cenu získať, musí na sebe vytrvalo pracovať aspoň 6 mesiacov a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu.
Absolventi napríklad pomáhali v krízovom centre, zakladali alebo viedli školské kluby či objavovali krásy antropológie.
Dve hlavné podmienky absolvovania sú:
1. zapojiť sa aspoň hodinu týždenne do zvolených aktivít vo všetkých 4 oblastiach programu a
2. splniť si individuálne ciele pre každú oblasť programu.

V DofE účastníci nesúperia jeden proti druhému, ale každý musí prekonať sám seba a dosiahnuť svoje vlastné ciele.
Mladí ľudia sa do programu zapájajú dobrovoľne, prostredníctvom licencovaných Miestnych centier DofE na Slovensku. Tieto centrá je možné najčastejšie nájsť na stredných školách, v neziskových organizáciách, centrách voľného času a iných organizáciách. Tu účastníci programu získajú mentora, ktorý im pomôže v nastavení cieľa a poskytne im potrebnú podporu.
Program je možné realizovať na troch úrovniach (bronzová, strieborná a zlatá). Jednotlivé úrovne sa líšia v dĺžke a náročnosti - od 6 do 18 mesiacov.
Podľa prieskumu medzi slovenskými absolventmi je prínosom naučenie sa vytrvalosti, cítia sa tiež byť viac sebaistí a pozitívnejšie hľadia na svoju budúcnosť. Až 94 percent zapojených sa vďaka DofE začalo angažovať v dobrovoľníckych aktivitách, 74 percent z nich tento program motivoval k rozvoju talentu a viac ako polovica potvrdila, že športovala viac ako predtým.

Mohlo by Vás zaujímať
Pozor na podvodníkov, ktorí chcú vylákať peniaze - nenaleťte im
Finančná správa upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať občanov a skrývajú sa za poplatky spojené s colným konaním. Apeluje na občanov, aby sa nenechali nachytať a neposielali im žiadne peniaze. Takéto konanie by mali okamžite nahlásiť na políciu.
Prazdroj investuje milióny do ekonomiky a komunít: Roztočte s nami Slovensko!
Slovensko sa pomaly vracia do normálu. Po dlhých týždňoch, počas ktorých sa život takmer úplne zastavil, je čas dať zase našu spoločnosť do pohybu.
Priateľské upozornenie na výšku obratu pre účely DPH
Finančná správa pokračuje v proklientskom prístupe k svojim klientom. Takmer 2 000 podnikateľom rozposlala softwarning, aby ich upozornila na kontrolu ich ročného obratu. Aj takýmto spôsobom daňovníkov upozorňuje na ich povinnosti bez toho, aby im hrozili nejaké sankcie či pokuty za nesplnenie si ich povinností.
Storočný starček, ktorý vyšiel z domu a vošiel do knižnice
Pred 5 rokmi vošiel do knižnice milý starší pán a chcel sa zapísať za čitateľa. Nebolo na tom nič nezvyčajné až do momentu, keď nám podal vyplnenú prihlášku. Svietil na nej rok narodenia 1920. Neverili sme vlastným očiam. Náš nový čitateľ bol starší ako naša knižnica, ktorá si už toho tiež veľa pamätala. Veď práve v tom roku oslavovala 90. výročie svojho vzniku.
Pandémia COVID-19 bola vážnou záťažou aj pre osoby užívajúce psychoaktívne látky a ich blízkych
Dôsledky pandémie COVID-19 a prijatých opatrení sa postupne ukazujú v spoločnosti i vo všetkých sférach individuálnych životov ľudí. V plnej miere sa prejavujú aj u osôb ohrozených rizikovým správaním v súvislosti s užívaním psychoaktívnych látok či škodlivými návykovými činnosťami, pre ktoré je mimoriadna situácia zvlášť vysokou záťažou.
Do charitatívnej cyklojazdy pre onkologicky choré deti sa zapojilo aj mesto Prešov
Skupina cyklistov v rámci charitatívnej cyklotour Na bajku onkodeťom 2020, ktorá je pokračovateľkou akcie Na bicykli deťom pre život, dnes prešla aj cez mesto Prešov. Plánovanú zastávku si urobili aj na radnici, kde si prebrali symbolický šek v hodnote 300 eur.
V zariadení pre seniorov na Cemjate zvládli korona krízu ukážkovo, spustili aj nový systém rezervácie návštev
V Zariadení pre seniorov Harmónia, Prešov - Cemjata zvládli korona krízu na jednotku. Počas mimoriadnej situácie sa u klientov ani zamestnancov nepotvrdil žiadny prípad ochorenia COVID-19. V opatreniach však nepoľavujú ani teraz. Seniorov chránia aj pomocou online registrácie hostí.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.